Νέα

Γυμναστήριο ή CrossFit;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα manaconda13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mhtsos69

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2005
Μηνύματα
1.339
Κριτικές
2
Like
2
Πόντοι
16
Δεν μπορεί ο καθένας να ασχοληθεί με το crossfit σε σοβαρό επίπεδο. Αν θέλεις απλά ένα μέσο εκγύμνασης ναι είναι πολύ καλό, θέλει προσοχή και παίζει σημαντικό ρόλο ο προπονητής.

Γι αυτό δοκιμάστε πρώτα σε μερικά box που είναι κοντά σας και διαλέχτε κάποιο που ο προπονητής δεν είναι τουρίστας.

Τώρα για όσους έχουν αθλητικό υπόβαθρο απο πίσω το crossfit είναι διαφορετικό. Δεν κάνεις καθε μέρα workouts, κάνεις πρόγραμμα άρσης βαρών, πρόγραμμα ενόργανης, πρόγραμμα δύναμης και 2 φορές την εβδομάδα συγκεκριμένα workouts.



 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Το κροσφιτ ειναι το θεμα να οριστει τι ακριβως ειναι καταρχην. Ποιο προγραμμα εχει? Πως εκτελουνται οι ασκησεις? Υπαρχει επισημη τυποποιηση οτι αυτες οι ασκησεις με αυτο τον τροπο αυτο το συνδυασμο ειναι  "κροσφιτ"? Η παει καποιος ασχετος και κοβει και ραβει απο το ιντερνετ και βαζει τους αλλους να κανουν οτι του ρθει?
Το κροσφιτ ως ονομασια ειναι κατοχωρωμενο απο τη reebok νομιζω και κατι διοργανωσεις που η εταιρεια αυτη τις διοργανωνε. Αυτα χοντρα χοντρα χωρις να ξερω λεπτομερως.
 Αυτο που παντως κωδικοποιειται ως κροσφιτ περιλαμβανεται χρονια τωρα στο προγραμμα προπονησεων διαφορων αθληματων. Απλα βρηκαν τωρα την πατεντα και πουλανε στον κοσμακη. Μαρκετινγκ ειναι

Πήρε μια εταιρία ένα κυκλικό πρόγραμμα γυμναστηρίου. Έβαλε μερικές φανφάρες αμερικάνικης νοοτροπίας, το έκανε ομαδικό, το ονόμασε crossfit και κονομάει. Για να γίνεις προπονητής χρειάζεται ειδική πιστοποίηση που δεν είναι δωρεάν.
Γίνεται εναλλαγή ασκήσεων όπως για παράδειγμα το εξωπραγματικό σχοινάκι, έλξεις σε μονόζυγο, άρσεις θανάτου, σκουώτ και άλματα σε aerobic steps. Όλα τα παραπάνω δεν τα ήξερε κανείς πριν έρθει αυτή η εταιρία και μας ανοίξει τα μάτια...
Τις έβαλε να γίνονται σε σειρά χωρίς ξεκούραση (όπως ακριβώς στο κλασικό κυκλικό), έβαλε και το ανάλογο αντίτιμο και ανακαλύψαμε (άλλη μια φορά) την Αμερική...  
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Πήρε μια εταιρία ένα κυκλικό πρόγραμμα γυμναστηρίου. Έβαλε μερικές φανφάρες αμερικάνικης νοοτροπίας, το έκανε ομαδικό, το ονόμασε crossfit και κονομάει. Για να γίνεις προπονητής χρειάζεται ειδική πιστοποίηση που δεν είναι δωρεάν.
Γίνεται εναλλαγή ασκήσεων όπως για παράδειγμα το εξωπραγματικό σχοινάκι, έλξεις σε μονόζυγο, άρσεις θανάτου, σκουώτ και άλματα σε aerobic steps. Όλα τα παραπάνω δεν τα ήξερε κανείς πριν έρθει αυτή η εταιρία και μας ανοίξει τα μάτια...
Τις έβαλε να γίνονται σε σειρά χωρίς ξεκούραση (όπως ακριβώς στο κλασικό κυκλικό), έβαλε και το ανάλογο αντίτιμο και ανακαλύψαμε (άλλη μια φορά) την Αμερική...  

:shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Chevalier λες χαζομαρουλες με ολη μου την εκτιμηση.
Επειδη ολοι μα ολοι βγαζουν συμπερασματα χωρις να ξερουν εγω θα πω σε οποιον γουσταρει να παει να δει αν του αρεσει κι αν του αρεσει να μεινει στο crossfit.
Εγω προσωπικα στον ενα χρονο αλλαξα και εξωτερικα (σαν διαφημιση πριν και μετα) και στον τροπο ζωης κτλ.
Δεν εχω συμφερον ωστε να κατσω να υπερθεματιζω υπερ η κατα του crossfit.
Ναι ειναι πολλες απλες ασκησεις μαζι με αρση βαρων και ενοργανη. Ναι ειναι ακριβο. Ναι αν εχεις μαλακα προπονητη η εισαι εσυ μαλακας μπορει να εχεις καποιο τραυματισμο οπως σε ολα τα σπορ. Απλα εγω προσωπικα γουσταρα και γουσταρω πολυ. Σαν αθλητης οταν επαιζα απεφευγα σαν το διαολο την προετοιμασια. Τωρα μου λειπει αν μια μερα δε "στριψω" κιλα. Anyway, γνωμη μου οτι ειναι κλασεις ανωτερο απο το απλο γυμναστηριο γιατι περναω καλα,γιατι δεν εχω τον ποζερα που θα κοιταζεται στον καθρεφτη,τη γομενα με το στρινγκο να διαγραφεται. Οπως και να χει ο καθενας οπως τη βρισκει.
Kostakis_ss φιλε εγω με κανενα φθηνο λιποδιαλυτη δεν ειδα ποτε διαφορα. Μονο οταν προσεξα εγω τη διατροφη μου εντονα και με γυμναστικη ειδα δοαφορα.
Αυτα και μη μου αρχισει κανεις τις παπαριες αντιπαραθεσεις...ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ

σιγουρα ειναι καλα να κανεις γυμναστικη...απλα εγω ελξεις κ αρσεις θανατου κ σκουωτ κανω και στο γυμναστηριο για ποιον λογο να παω εκει ?επειδη εγινε μοδα αμερικανικη  :jerking: :jerking: :jerking:.οι λυποδιαλυτες κανουν δουλεια αμα τρεχεις και προσεξεις διατροφη φυσικα
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
4
Πόντοι
26
λιποδιαλυτες πραγματικοι δεν υπαρχουν.
αν ειχαν βρεθει τετοιες ουσιες θα πλακονομασταν στα πρασινα τσαγια και καφεδες και θα αδυνατιζαμε ευκολα και χωρις κοπο,
χαρακτηριστικη απατεωνιστικη διαφημιση θυμηθηκα τωρα με χαπι θαυματουργο κορεσμου που ελεγε παιρνεις ενα με 2-3 ποτηρια νερο πριν το φαγητο και αδυνατιζεις.
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
λες και αν καταφερεις να πιεις 2-3 ποτηρια νερο πριν το φαγητο θα μπορεσεις να φας αρκετα και να μην αδυνατισεις  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

antigregory

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.062
Like
0
Πόντοι
16
λιποδιαλυτες πραγματικοι δεν υπαρχουν.
αν ειχαν βρεθει τετοιες ουσιες θα πλακονομασταν στα πρασινα τσαγια και καφεδες και θα αδυνατιζαμε ευκολα και χωρις κοπο,
χαρακτηριστικη απατεωνιστικη διαφημιση θυμηθηκα τωρα με χαπι θαυματουργο κορεσμου που ελεγε παιρνεις ενα με 2-3 ποτηρια νερο πριν το φαγητο και αδυνατιζεις.
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
λες και αν καταφερεις να πιεις 2-3 ποτηρια νερο πριν το φαγητο θα μπορεσεις να φας αρκετα και να μην αδυνατισεις  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
παρε κλενμπουτερον ρε μαλακα βιολογε
αντε με τα πρασινα τσαγια και τις αρχιδιες
παρε να δεις χαιρι
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Chevalier λες χαζομαρουλες με ολη μου την εκτιμηση.
Επειδη ολοι μα ολοι βγαζουν συμπερασματα χωρις να ξερουν εγω θα πω σε οποιον γουσταρει να παει να δει αν του αρεσει κι αν του αρεσει να μεινει στο crossfit.
Εγω προσωπικα στον ενα χρονο αλλαξα και εξωτερικα (σαν διαφημιση πριν και μετα) και στον τροπο ζωης κτλ.
Δεν εχω συμφερον ωστε να κατσω να υπερθεματιζω υπερ η κατα του crossfit.
Ναι ειναι πολλες απλες ασκησεις μαζι με αρση βαρων και ενοργανη. Ναι ειναι ακριβο. Ναι αν εχεις μαλακα προπονητη η εισαι εσυ μαλακας μπορει να εχεις καποιο τραυματισμο οπως σε ολα τα σπορ. Απλα εγω προσωπικα γουσταρα και γουσταρω πολυ. Σαν αθλητης οταν επαιζα απεφευγα σαν το διαολο την προετοιμασια. Τωρα μου λειπει αν μια μερα δε "στριψω" κιλα. Anyway, γνωμη μου οτι ειναι κλασεις ανωτερο απο το απλο γυμναστηριο γιατι περναω καλα,γιατι δεν εχω τον ποζερα που θα κοιταζεται στον καθρεφτη,τη γομενα με το στρινγκο να διαγραφεται. Οπως και να χει ο καθενας οπως τη βρισκει.
Kostakis_ss φιλε εγω με κανενα φθηνο λιποδιαλυτη δεν ειδα ποτε διαφορα. Μονο οταν προσεξα εγω τη διατροφη μου εντονα και με γυμναστικη ειδα δοαφορα.
Αυτα και μη μου αρχισει κανεις τις παπαριες αντιπαραθεσεις...ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ

Ωραια ρε πουλακι μου και τι διαφορετικο λεμε? Δεν ειναι θεμα εγωισμου αλλα απλη λογικη απορια? Τι ειναι αυτο που κανει τα δικα μου λεγομενα χαζομαρουλες αφου ειναι ιδια με τα δικα σου? Λυσε το μου αν μπορεις σε παρακαλω
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
4
Πόντοι
26
σιγουρα ειναι καλα να κανεις γυμναστικη...απλα εγω ελξεις κ αρσεις θανατου κ σκουωτ κανω και στο γυμναστηριο για ποιον λογο να παω εκει ?επειδη εγινε μοδα αμερικανικη  :jerking: :jerking: :jerking:.οι λυποδιαλυτες κανουν δουλεια αμα τρεχεις και προσεξεις διατροφη φυσικα
αμα κανεις αυτα τα 2 ετσι και αλλιως αδυνατιζεις πως μπορεις να καταλεβεις αν πραγματικα βοηθησαν οι "λιποδιαλυτες"???
σε ενα πειραμα για να καταλαβουμε αν μια ουσια εχει πραγματικη δραση κραταμε ολους  τους αλλους παραγοντες οσο το δυνατον ιδιους
αν δηλαδη αδυνατιζες μονο με "λιποδιαλυτες" τοτε οντως θα ειχαν την δραση που διαφημιζουν ομως ενα σωρο χοντροι που καθημερινα πινουν καφε, τσαϊ και καυτερα αποδεικνυουν το αντιθετο.
αν παλι μετρησεις πχ με 30 λεπτα τρεξιμο και διαιτα 2.000 θερμιδων με "λιποδιαλυτες" χανεις περισσοτερο λιπος ή βαρος απο οτι χωρις τοτε θα μπορουσες να ισχυριστεις κατι τετοιο, αν και πολλοι λεγομενοι "λιποδιαλυτες" ειναι απλα διουρητικα που μειωνουν το ποσοστο νερου μεσα σου και μολις τα κοψεις παλι θα κατακρατησεις περισσοτερο νερο και θα καταλαβεις οτι ηταν νερο αυτο που σε βοηθουσε να χασεις πχ το "λιποδιαλυτικο" τσαϊ και οχι λιπος
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
αμα κανεις αυτα τα 2 ετσι και αλλιως αδυνατιζεις πως μπορεις να καταλεβεις αν πραγματικα βοηθησαν οι "λιποδιαλυτες"???
σε ενα πειραμα για να καταλαβουμε αν μια ουσια εχει πραγματικη δραση κραταμε ολους  τους αλλους παραγοντες οσο το δυνατον ιδιους
αν δηλαδη αδυνατιζες μονο με "λιποδιαλυτες" τοτε οντως θα ειχαν την δραση που διαφημιζουν ομως ενα σωρο χοντροι που καθημερινα πινουν καφε, τσαϊ και καυτερα αποδεικνυουν το αντιθετο.
αν παλι μετρησεις πχ με 30 λεπτα τρεξιμο και διαιτα 2.000 θερμιδων με "λιποδιαλυτες" χανεις περισσοτερο λιπος ή βαρος απο οτι χωρις τοτε θα μπορουσες να ισχυριστεις κατι τετοιο, αν και πολλοι λεγομενοι "λιποδιαλυτες" ειναι απλα διουρητικα που μειωνουν το ποσοστο νερου μεσα σου και μολις τα κοψεις παλι θα κατακρατησεις περισσοτερο νερο και θα καταλαβεις οτι ηταν νερο αυτο που σε βοηθουσε να χασεις πχ το "λιποδιαλυτικο" τσαϊ και οχι λιπος

ειπα εγω οτι θα καθεται ο χοντρος και θα χασει?ειπα αυστηρη διαιτα  :grin: :grin: κ τρεξιμο  :grin:
απλα μερικοι λυποδιαλυτες κοβουν και την ορεξη νομιζω  χωρις να ειμαι σιγουρος
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
4
Πόντοι
26
παρε κλενμπουτερον ρε μαλακα βιολογε
αντε με τα πρασινα τσαγια και τις αρχιδιες
παρε να δεις χαιρι
με τα λιγα που διαβασα απο γουγλη και γουικι
κλενμπουτερον επιδρα διεγερτικα οπως η αδρεναλινη και η καφεϊνη
ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΛΥΕΙ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
σε ξυπναει , οπως και ο καφες, σε διεγειρει οπως η αδρεναλινη (επινεφρινη) οποτε πας κανεις την γυμναστικη σου και αδυνατιζεις ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΕΝΜΠΟΥΤΕΡΟΝ
ουσια που να μπορει να παρει ανθρωπος και να αρχισει να διαλυεται το λιπος του, δηλαδη λιποδιαλυτης, απλα δεν εχει βρεθει ακομη...
 

Dr Lecter

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.357
Κριτικές
31
Like
2.246
Πόντοι
4.655
Πήρε μια εταιρία ένα κυκλικό πρόγραμμα γυμναστηρίου. Έβαλε μερικές φανφάρες αμερικάνικης νοοτροπίας, το έκανε ομαδικό, το ονόμασε crossfit και κονομάει. Για να γίνεις προπονητής χρειάζεται ειδική πιστοποίηση που δεν είναι δωρεάν.
Γίνεται εναλλαγή ασκήσεων όπως για παράδειγμα το εξωπραγματικό σχοινάκι, έλξεις σε μονόζυγο, άρσεις θανάτου, σκουώτ και άλματα σε aerobic steps. Όλα τα παραπάνω δεν τα ήξερε κανείς πριν έρθει αυτή η εταιρία και μας ανοίξει τα μάτια...
Τις έβαλε να γίνονται σε σειρά χωρίς ξεκούραση (όπως ακριβώς στο κλασικό κυκλικό), έβαλε και το ανάλογο αντίτιμο και ανακαλύψαμε (άλλη μια φορά) την Αμερική...  
:thumbsup:
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
4
Πόντοι
26
ειπα εγω οτι θα καθεται ο χοντρος και θα χασει?ειπα αυστηρη διαιτα  :grin: :grin: κ τρεξιμο  :grin:
απλα μερικοι λυποδιαλυτες κοβουν και την ορεξη νομιζω  χωρις να ειμαι σιγουρος
οσο την κοβουν και 2 ποτηρια νερο πριν το γευμα ή μαλλον πολυ λιγοτερο. εχεις δει κατι χοντρους που τρων καυτερες πιπεριες με υποτιθεται λιποδιαλυτικα συστατικα και στην συνεχεια περιδρομιαζουν? ε 2 ποτηρακια νερο γεμιζουν το στομαχι σου και σε αναγκαζουν να σταματησεις την μασα πιο πριν. να βαφτισουμε και το νερακι "λιποδιαλυτη"  :2funny:
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
4
Πόντοι
26
αν εβρισκαν ουσια που να προκαλει λιποδιαλυση σε 1-2 χρονια θα εξαφανιζονταν οι χοντροι απο την δυση οπως εξαφανιστηκαν και οι γκριζομαλλες 40αρες χαρη στην θαυματουργη βαφη μαλλιων , απλα τα πραγματα.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
αν εβρισκαν ουσια που να προκαλει λιποδιαλυση σε 1-2 χρονια θα εξαφανιζονταν οι χοντροι απο την δυση οπως εξαφανιστηκαν και οι γκριζομαλλες 40αρες χαρη στην θαυματουργη βαφη μαλλιων , απλα τα πραγματα.

ναι νταξει σε λιγο θα μας πεις οτι και οι μποντιμπιλντεραδες ειναι φυσικοι και δν παιρνουν στερεοειδη  :2funny: :2funny: :2funny:
 

axristos_tempelis

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2014
Μηνύματα
35
Like
0
Πόντοι
0
Το κροσφιτ μοιάζει με τα γυμνάσια που γίνονται στο στρατό;
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
4
Πόντοι
26
ναι νταξει σε λιγο θα μας πεις οτι και οι μποντιμπιλντεραδες ειναι φυσικοι και δν παιρνουν στερεοειδη  :2funny: :2funny: :2funny:
μην υπερβαλεις δεν θα ελεγα κατι τετοιο διοτι αναβολικες ουσιες εχουν βρεθει και κυκλοφορουν στο εμποριο νομιμα ή παρανομα
πχ η αυξητικη ορμονη εχει παρασκευαστει συνθετικα και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στους αθλητες ως καταργουσα την αμιλα.
λιποδιαλυτικες απο την αλλη δεν βρεθηκε καμια τι να κανουμε? να λεμε ναι βρεθηκε για να συμφωνουμε με τις διαφημισεις?
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
μην υπερβαλεις δεν θα ελεγα κατι τετοιο διοτι αναβολικες ουσιες εχουν βρεθει και κυκλοφορουν στο εμποριο νομιμα ή παρανομα
πχ η αυξητικη ορμονη εχει παρασκευαστει συνθετικα και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στους αθλητες ως καταργουσα την αμιλα.
λιποδιαλυτικες απο την αλλη δεν βρεθηκε καμια τι να κανουμε? να λεμε ναι βρεθηκε για να συμφωνουμε με τις διαφημισεις?

ρε τυπε πλακα κανεις?η εφεδρινη δν αδυνατιζει δηλαδη?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom