Νέα

Γνώμες για αγορα κυνηγετικού οπλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα komis diablo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 67
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι κυνηγετικό όπλο προτιμάτε;

  • αυτογεμές

    Ψήφοι: 2 33,3%
  • πλαγιόκαννο

    Ψήφοι: 1 16,7%
  • super pose

    Ψήφοι: 1 16,7%
  • Κανένα, είμαι κατά των όπλων!

    Ψήφοι: 2 33,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    6

BerettaSO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
218
Κριτικές
9
Like
447
Πόντοι
281
BerettaSO,παρατηρησα οτι προηγουμενως προτεινες Benelli αντι για την φιρμα που εχεις για νικ.

Γνωστος μου κυνηγος παντως θεωρει οτι τα super pose Βeretta ειναι τα καλυτερα αναλογικα με την τιμη τους.

Ποια η γνωμη σου?Διευκρινιζω οτι δεν εχω αποψη επι του θεματος,καθοτι δεν ειμαι κυνηγος.

Εχω και απο τα δυο. Το θεμα επιλογης ειναι οτι η Beretta superpose ειναι πολυ πιο ακριβο οπλο και οταν κυνηγας παπιες χρησιμοποιης ατσαλινα σκαγια. Δεν θελης να βαλης φυσιγγια με ατσαλινα σκαγια σε ενα ακριβο οπλο. Το Benelli ειναι κατσκευασμενο και για τα δυο και δεν φοβασαι αν βραχει η σου πεσει μεσα σε νερο. Επισης τα σουπερποζε εχουν μεγαλητερη αισθηση στους κραδασμους απο πυροβολισμους απο τα μονοκανα. Τα Benelli εχουν πολυ απλους μηχανισμους, χωρις πιστονια, λυνονται και καθαριζονται πολυ ευκολα, χωρις εργαλεια, ακομα και κατα την διαρκεια του κυνηγιου.


 
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Εχω και απο τα δυο. Το θεμα επιλογης ειναι οτι η Beretta superpose ειναι πολυ πιο ακριβο οπλο και [glow=red,2,300]οταν κυνηγας παπιες [/glow] χρησιμοποιης ατσαλινα σκαγια. Δεν θελης να βαλης φυσιγγια με ατσαλινα σκαγια σε ενα ακριβο οπλο. Το Benelli ειναι κατσκευασμενο και για τα δυο και δεν φοβασαι αν βραχει η σου πεσει μεσα σε νερο. Επισης τα σουπερποζε εχουν μεγαλητερη αισθηση στους κραδασμους απο πυροβολισμους απο τα μονοκανα. Τα Benelli εχουν πολυ απλους μηχανισμους, χωρις πιστονια, λυνονται και καθαριζονται πολυ ευκολα, χωρις εργαλεια, ακομα και κατα την διαρκεια του κυνηγιου.


   

:2funny:
 

Συνημμένα

  • 051017_duck-hunt-lego.jpg
    051017_duck-hunt-lego.jpg
    31,5 KB · Εμφανίσεις: 30
OP
OP
K

komis diablo

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
601
Κριτικές
6
Like
204
Πόντοι
6
Καλησπερα συναγωνιστες ανοιγω παλι αυτο το θεματακι
εχει κανεις κατι καινουριο να προτεινει??????
 

georgpoli

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
tha sas po ego ti diafora poy xero kati parapano
i berreta einai einai oplo aerion eno i benelli einai adranias
kaliteri benelli sigoura i berreta onoma exei apla
i benelli einai poli poio stivaro oplo kai axiopisto
exo kai apo ta dio
 

SEX_PYR

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2009
Μηνύματα
345
Like
1
Πόντοι
1
Απο την ψηφοφορια λειπουν οι επαναληπτικες καραμπινες που εχουν να αναδειξουν καποια εξαιρετικα κοματια. Εγω εχω την benelli supernova. Καλο οπλο που δεν κολλαει ποτε και ριχνει τα παντα. Μονο μειον ειναι το βαρος του που σε δυσκολευει στο περπατητο και κανει κυριως για καρτερι. Αποτελει και καλη λυση για το σπιτι. Γενικα αν θες οπλο κυριως για το σπιτι η επαναληπτικη ειναι μονοδρομος.
 

Nostalgia

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2009
Μηνύματα
164
Like
47
Πόντοι
1
Winchester SX3 αλλα πας γυρω στα 1500 €.

Πολυ αξιοπιστο και ριχνει τα παντα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Εγώ για κοτσίφια αγόρασα αυτό
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
τι να το κανει κανεις το οπλο για το σπιτι?
 

SEX_PYR

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2009
Μηνύματα
345
Like
1
Πόντοι
1
τι να το κανει κανεις το οπλο για το σπιτι?
Υπαρχουν ανθρωποι που συλλεγουν οπλα και δεν τα χρησιμοποιουν παραεξω. Επισης πολλοι περνουν οπλο για προστασια, ειδικα αν μενουν σε ερημικες περιοχες.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
Υπαρχουν ανθρωποι που συλλεγουν οπλα και δεν τα χρησιμοποιουν παραεξω. Επισης πολλοι περνουν οπλο για προστασια, ειδικα αν μενουν σε ερημικες περιοχες.

οποιος δε θελει να φαει το κεφαλακι του καλυτερα να παρει κανα γκλοπ. Και κανα σπρευ στο κομοδινο καλο ειναι
 

leopard

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουν 2009
Μηνύματα
374
Like
0
Πόντοι
1
μερικές ερωτήσεις καθόσον άσχετος, αλλά ενδιαφερόμενος για την αγορά κάποιου κηνυγετικού (δεν μιλάω για κάποια φίρμα συγκεκριμένα) :
1)για τα κηνυγετικά χρειάζεται άδεια από αστυνομία ή από το Δασαρχείο? Και αν χρειάζεται, βγαίνει σύντομα ή κάνει λόγω γραφειοκρατίας κανα 6μηνο?
2)πρέπει να γραφτώ υποχρεωτικά σε κάποιο κηνυγετικό σύλλογο?
3)και κάτι σημαντικό για τυχόν έλεγχο στο δρόμο απ την αστυνομία: όταν τα μεταφέρεις με το αμάξι, πρέπει να τα'χεις λυμένα? ή δεν παίζει ρόλο?
4)για μένα που η μόνη μου επαφή με τα όπλα ήταν στις βολές στο στρατό με τα G3, τί θα προτείνατε?
5)για να βγάλεις την άδεια περνάς από γιατρούς, για παράδειγμα ψυχίατρο ή οφθαλμίατρο?

συνμπούρδελοι ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Analyst

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
320
Like
1
Πόντοι
1
Από τη στιγμή που δεν θέλεις το όπλο για κυνήγι, τότε θα ήταν καλύτερα να αγόραζες πιστόλι κρότου. Κάνει δυνατό θόρυβο και δεν κινδυνεύεις να κατηγορηθείς για απόπειρα ανθρωποκτονίας από πρόθεση.
 

al capone

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2005
Μηνύματα
404
Like
0
Πόντοι
1
BENELLI supersport ελαφρυ και ριχνει τα παντα
 

Επισκέπτης
μερικές ερωτήσεις καθόσον άσχετος, αλλά ενδιαφερόμενος για την αγορά κάποιου κηνυγετικού (δεν μιλάω για κάποια φίρμα συγκεκριμένα) :
1)για τα κηνυγετικά χρειάζεται άδεια από αστυνομία ή από το Δασαρχείο? Και αν χρειάζεται, βγαίνει σύντομα ή κάνει λόγω γραφειοκρατίας κανα 6μηνο?
2)πρέπει να γραφτώ υποχρεωτικά σε κάποιο κηνυγετικό σύλλογο?
3)και κάτι σημαντικό για τυχόν έλεγχο στο δρόμο απ την αστυνομία: όταν τα μεταφέρεις με το αμάξι, πρέπει να τα'χεις λυμένα? ή δεν παίζει ρόλο?
4)για μένα που η μόνη μου επαφή με τα όπλα ήταν στις βολές στο στρατό με τα G3, τί θα προτείνατε?
5)για να βγάλεις την άδεια περνάς από γιατρούς, για παράδειγμα ψυχίατρο ή οφθαλμίατρο?

συνμπούρδελοι ευχαριστώ εκ των προτέρων
1)Για την κατοχή κυνηγετικού όπλου είναι απαραίτητη η άδεια κατοχής από το τμήμα ασφαλείας της περιοχής σου.Για να εκδοθεί η άδεια είναι απαραίτητη και η γνωμάτευση γιατρού παθολόγου ή ψυχιάτρου.
2)Αν θέλεις να κυνηγήσεις πρέπει να βγάλεις άδεια θήρας.Πας σε ένα κυνηγετικό σύλλογο υποβάλλεις μια αίτηση,συμμετέχεις σε εξετάσεις και μετά παίρνεις την άδεια.Φυσικά θα πληρώσεις και το ανάλογο κόστος,ανάλογα αν θέλεις τοπική,περιφερειακή ή γενική άδεια.
3)Απαγορεύεται η μεταφορά όπλου εκτός αν πηγαίνεις από το σπίτι σου στον κυνηγότοπο και εφόσον φυσικά έχεις άδεια κυνηγίου,ή αν πηγαίνεις στο σκοπευτήριο και έχεις δελτίο σκοπευτή από αναγνωρισμένο σωματείο.Φυσικά το όπλο πρέπει να είναι σε θήκη και λυμένο αν αυτό είναι δίκαννο.
4)Ανάλογα τι το θέλεις το όπλο πάει και η πρόταση!
5)Χρειάζεσαι εξέταση από παθολόγο ή ψυχίατρο.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι απαγορευεται να βγαζεις το πλαστικο στον γεμιστηρα ωστε να βαζεις 5 φυσιγγια.... εχω και εγω μια berreta, ευθεια βολη στα 100 μετρα την ειχα παρει 400 χιλιαδες δραχμες θυμαμαι τσαμπα χρηματα βασικα
 

kavlilas

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2005
Μηνύματα
489
Κριτικές
3
Like
3
Πόντοι
1
μαγκόνια υπάρχει ένα ελληνικό site για να μάθετε τα πάντα και εχει και forum.

 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
3)Απαγορεύεται η μεταφορά όπλου εκτός αν πηγαίνεις από το σπίτι σου στον κυνηγότοπο και εφόσον φυσικά έχεις άδεια κυνηγίου,ή αν πηγαίνεις στο σκοπευτήριο και έχεις δελτίο σκοπευτή από αναγνωρισμένο σωματείο.Φυσικά το όπλο πρέπει να είναι σε θήκη και λυμένο αν αυτό είναι δίκαννο.

Αν τα ξέρεις καλά, κάνε μου πιό λιανά το εξής:

Τι πα να πει "Απαγορεύεται η μεταφορά όπλου" (πάντα για λυμένο μιλάω)?

Το Σαβατοκύριακο δηλαδή που πας στο εξοχικό, και ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ να το αφήσεις στο σπίτι (μπας και στο κλέψουν ας πούμε) απαγορεύεται να το μεταφέρεις?
Δεν είναι κυνηγητική περίοδος, δεν πας σκοπευτήριο, θα κάτσεις στην Αθήνα στο διαμέρισμα να το φυλάς?

Είσαι σίγουρος ότι δε μπορείς να το μεταφέρεις?
 

georgpoli

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
απαγορευετε να μεταφερεις το οπλο σου οταν ειναι δεμενο και μαζι εχεις και φισιγγια.αν το εχεις στην θηκη του λυμενο και εχεις και την αδεια κατοχης κυνηγετικου οπλου δεν σου λεει κανενας τιποτα.δεν ειπα να πηγαινεις για καφε και στο αυτοκινητο να εχεις καραμπινα.αν τους πεις οτι πας στο εξοχικο σου και το παιρνεις μαζι απο φοβο να το αφισεις σπιτι μην το κλεψουν δεν σου λενε τιποτα.
οσο για τα τρια φισιγγια υπαρχει νομος για να δινεις στο θηραμα και καποια ευκαιρια να ξεφηγει.αλλιος θα παρουμε κανονια και θα βαραμε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom