Νέα

Γνώμες για αγορα κυνηγετικού οπλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα komis diablo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 67
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι κυνηγετικό όπλο προτιμάτε;

  • αυτογεμές

    Ψήφοι: 2 33,3%
  • πλαγιόκαννο

    Ψήφοι: 1 16,7%
  • super pose

    Ψήφοι: 1 16,7%
  • Κανένα, είμαι κατά των όπλων!

    Ψήφοι: 2 33,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    6
OP
OP
K

komis diablo

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
601
Κριτικές
6
Like
204
Πόντοι
6
Ποια η γνωμη σας για το cal 10
 

panos_21

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
46
Like
0
Πόντοι
0
Ποια η γνωμη σας για το cal 10

Ξεχασε το. Μικρη προσφορα και ποικιλ. Δυσκολα βρισκεις φυσιγγια και δεν υπαρχει και κανενας λογος να πας σε κατι τοσο βαρυ, εφοσον οπως λες το θες για το σπιτι κυριως.

Αν και κατοχος και λατρης της Beretta, θα σου προτεινω να κοιταξεις προς Baikal, επαλαμβανοντας για την δουλεια που το θελεις.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Καλη ιδεα αλλα ειμαι φαν των αυτογεμων ισως αργοτερα για δευτερο οπλο

Εγώ πάλι θα σου προτείνω ή χράπα χρούπα ή super pose.Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να πάθει εμπλοκή και να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.Μικρή η πιθανότητα βέβαια,αλλά σκέψου σε μια κρίσιμη στιγμή,να συμβεί εμπλοκή..Την έβαψες!Ενώ με τα "μηχανικά" όπλα όπως αυτά που ανέφερα,εμπλοκή δε θα έχεις.
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
10
Πόντοι
16
Eγώ έχω φέρει από Αμερική αυτό το μωρό

http://[URL unfurl="true"]www.browning-int.com/productsmedia/browning/big-FUSIONEVOLVEIIGOLD12M.jpg[/img[/URL]]

BROWNING FUSION EVOLVE II GOLD C.12M 76CM INV+REM

[url=http://[URL unfurl="true"]www.browningint.com]www.browningint.com[/url[/URL]]

Δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ κι είναι πανέμορφο  :smitten:
[/quote]

Στο τελωνειο δεν σου ειπαν τιποτα ειναι οπλο?
 
OP
OP
K

komis diablo

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
601
Κριτικές
6
Like
204
Πόντοι
6
Εγώ πάλι θα σου προτείνω ή χράπα χρούπα ή super pose.Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να πάθει εμπλοκή και να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.Μικρή η πιθανότητα βέβαια,αλλά σκέψου σε μια κρίσιμη στιγμή,να συμβεί εμπλοκή..Την έβαψες!Ενώ με τα "μηχανικά" όπλα όπως αυτά που ανέφερα,εμπλοκή δε θα έχεις.

Οπως το θετεις εχεις δικιο αλλα το πλεονεκτημα των αυτογεμων εναντι των επαναληπτικων πιστευω πως ειναι
οτι ειναι πιο γρηγορες τουφεκιες με λιγοτερες κινησεις και εναντι των δικανων περνουν περνουν μεγαλυτερο
αριθμο φυσιγγιων χωρις βεβαια να αποκλειεται να αγορασω καποιο απο αυτα
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Οπως το θετεις εχεις δικιο αλλα το πλεονεκτημα των αυτογεμων εναντι των επαναληπτικων πιστευω πως ειναι
οτι ειναι πιο γρηγορες τουφεκιες με λιγοτερες κινησεις και εναντι των δικανων περνουν περνουν μεγαλυτερο
αριθμο φυσιγγιων χωρις βεβαια να αποκλειεται να αγορασω καποιο απο αυτα

Βάσει νόμου επιτρέπεται να έχεις αυτογεμές με μειωτήρα για 3 φυσίγγια μόνο.Αν εσύ τον αφαιρέσεις και έχεις 7,αυτομάτως παρανομείς.Το ένα παραπάνω φυσίγγι δε θα σε σώσει.Στο κυνήγι,αν δεν πετύχεις το πουλί ή τον λαγό με τα δύο πρώτα,παίρνεις την κοτσιλιά τους!Γρήγορες δεν είναι.Είναι ημιαυτόματα όπλα όχι αυτόματα.Αν μάθεις καλά το δίκανο,με δύο σκανδάλες,έχεις καλύτερα αποτελέσματα.Χώρια που στο δίκαννο έχεις δύο κάννες και διαφορετικά τσοκαρίσματα.
 
OP
OP
K

komis diablo

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
601
Κριτικές
6
Like
204
Πόντοι
6
Ποια η γνωμη σας για τα μικροτερα διαμετρηματα  cal 16 cal 20 cal 28 cal 36/410 και
flobert 9mm ?
 

paraskeuas

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
108
Like
0
Πόντοι
1
και αν θες κάτι σε tactical δες εδώ:

VEPR-12 MOLOT
http://[URL unfurl="true"]www.saiga.gr/dat/2A17AE60/image1.jpg?633752374807656250[/img[/URL]]

SAIGA-12
[img]http://[URL unfurl="true"]www.saiga.gr/dat/123D4BA7/image.jpg?633752375507343750[/img[/URL]]

MOSSBERG 590
[img]http://[URL unfurl="true"]www.hobbi.gr/images/50645_thumb.jpg[/img[/URL]]


με άδεια κυνηγετικού  :headbang3:
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
10
Πόντοι
16
Ξυλινο χειροφυλακτηρα εχει και το fn.

Οπλο που χρησιμοποιειται σημερα απο,

Το ειχαμε στις Ε.Δ πριν ενα χρονο που υπηρετουσα.
 
OP
OP
K

komis diablo

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
601
Κριτικές
6
Like
204
Πόντοι
6
και αν θες κάτι σε tactical δες εδώ:

VEPR-12 MOLOT


SAIGA-12

Πολυ καλα ειναι και αυτα αλλα οταν τα επιασα στα χερια μου μου φανηκαν λιγακι δυσχρηστα
 

geo33(1)

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2006
Μηνύματα
694
Like
14
Πόντοι
6
Καραμπίνα και πάλι καραμπίνα !
 

BerettaSO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
218
Κριτικές
9
Like
447
Πόντοι
281
Καλη ιδεα αλλα ειμαι φαν των αυτογεμων ισως αργοτερα για δευτερο οπλο

Αν δεν εισαι του κυνηγιου, μαλλον δεν θα αγορασης δευτερο οπλο. Εγω θα σου προτεινα Benelli για κυνηγητικο οπλο, και σαν δευτερη εκλογη Beretta. Την Benelli την αγορασε η Beretta πριν μερικα χρονια.
 
OP
OP
K

komis diablo

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
601
Κριτικές
6
Like
204
Πόντοι
6
Αν δεν εισαι του κυνηγιου, μαλλον δεν θα αγορασης δευτερο οπλο. Εγω θα σου προτεινα Benelli για κυνηγητικο οπλο, και σαν δευτερη εκλογη Beretta. Την Benelli την αγορασε η Beretta πριν μερικα χρονια.

Βασικα τωρα θελω να παρω ενα φτηνο και καλο και αργοτερα ενα πιο ακριβο
 

BerettaSO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
218
Κριτικές
9
Like
447
Πόντοι
281
Καμια αλλη γνωμη??

Εξαρταται απο το ποσο θα το χρησιμοποιησης. Αν πας κυνηγι μια φορα τον χρονο δεν χρειαζεσαι ακριβο οπλο. Θα το γδαρης και θα το κακοποιησης στο κυνηγι. Οι τιμες στα οπλα εξαρτωνται απο το κοστος των εργατικων και απο το σκαλισμα που εχουν. Χειροποιητα οπλα οπως τα Αγγλικα ειναι πανακριβα. Αν θελης φθηνο παρε Baikal η ανατολικοευροπαικο. Ακομα και η Τουρκια φτιαχνει οπλα για κυνηγι τωρα.
 

kavlotripanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2008
Μηνύματα
215
Like
4
Πόντοι
1
έλα να σου δώσω ένα πασχαλιάτικο που έχω με καψούλια  :2funny: :2funny:

ρεεεεε δεν μας τραβάτε τα βυζιά??? :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :tickedoff: :tickedoff:
 

BerettaSO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
218
Κριτικές
9
Like
447
Πόντοι
281
Ελα καλως τον φλουφλη με τα βυζια. Εχεις κατι να προτεινης η  :jerking: :jerking:
 

Επισκέπτης
BerettaSO,παρατηρησα οτι προηγουμενως προτεινες Benelli αντι για την φιρμα που εχεις για νικ.

Γνωστος μου κυνηγος παντως θεωρει οτι τα super pose Βeretta ειναι τα καλυτερα αναλογικα με την τιμη τους.

Ποια η γνωμη σου?Διευκρινιζω οτι δεν εχω αποψη επι του θεματος,καθοτι δεν ειμαι κυνηγος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom