Νέα

Εκτός γαμου παιδί του θείου ψάχνει τον μπαμπά του. Βοηθάς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα daddycool
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 63
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

DayStalker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.289
Like
4.980
Πόντοι
456
Σε εχασα τωρα.
Ενα μη αναγνωρισμενο παιδι, μπορει να επιδιωξει την αναγνωριση της πατροτητας δικαστικά. Σε ποια χρονικα ορια αναφερεσαι? Αν δεν το γνωριζει το παιδι, η προθεσμια ξεκιναει απο την γνωση .
Μηπως εγω δεν καταλαβα κατι ορθα απο τη συζητηση? Η αληθεια ειναι οτι δεν παρακολουθησα πολυ στενα.

Για την προθεσμία δικαστικής αναγνώρισης. Δεν έχω ψάξει τη νομοθεσία αλλά θυμάμαι οτι είχε πει κάποιος μεγαλοδικηγόρος στην τιβι οτι δεν ειναι εφικτό νομικά να διεκδικήσει τίποτα , για την περίπτωση του νόθου γιου του Μικη.
Τι εννοείς "από τη γνώση" ; Της ταυτότητας του πατέρα ; Πώς αποδεικνύεται αυτό ;
 

unknowndark

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.435
Like
4.904
Πόντοι
456
υπάρχει περίπτωση την κουτσουκελα να την έκανε ο πατέρας σου και οχι ο θειος?

η σου δείχνει ακριβώς τον βαθμό συγγένειας ?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.290
Κριτικές
1
Like
29.986
Πόντοι
8.006
Για την προθεσμία δικαστικής αναγνώρισης. Δεν έχω ψάξει τη νομοθεσία αλλά θυμάμαι οτι είχε πει κάποιος μεγαλοδικηγόρος στην τιβι οτι δεν ειναι εφικτό νομικά να διεκδικήσει τίποτα , για την περίπτωση του νόθου γιου του Μικη.
Τι εννοείς "από τη γνώση" ; Της ταυτότητας του πατέρα ; Πώς αποδεικνύεται αυτό ;
Ο νοθος γιος του Μικη δεν μπορει να διεκδικησει τιποτα, γιατι νομικά ειναι ενας τρίτος. Ούτε αναγνωριση απο τον Μικη υπαρχει, ούτε δικαστική διαδικασια αναγνωρισης. Για το νόμο, ειναι ενας ασχετος. Επομενως ειναι εντελως διαφορετικο ζητημα. Ο νοθος γιος του Μικη γνωριζε ποιος ειναι ο πατερας του αλλά δεν εκανε καποια διαδικασια. Εκτος αν μου ξεφευγει κατι.
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.571
Κριτικές
12
Like
6.422
Πόντοι
2.646
Στα παπαρια σου ρε τυπε πραγματικά. Ηθικό βάρος και πουτσες μπλε. Αν είναι καλή η Γερμανίδα, και θες να μπεις, πουλάς παπα για να μπεις πιο εύκολα. Αν δεν μπαίνεις ήδη ξαδέρφη.
 

DayStalker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.289
Like
4.980
Πόντοι
456

DayStalker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.289
Like
4.980
Πόντοι
456
Ο νοθος γιος του Μικη δεν μπορει να διεκδικησει τιποτα, γιατι νομικά ειναι ενας τρίτος. Ούτε αναγνωριση απο τον Μικη υπαρχει, ούτε δικαστική διαδικασια αναγνωρισης. Για το νόμο, ειναι ενας ασχετος. Επομενως ειναι εντελως διαφορετικο ζητημα. Ο νοθος γιος του Μικη γνωριζε ποιος ειναι ο πατερας του αλλά δεν εκανε καποια διαδικασια. Εκτος αν μου ξεφευγει κατι.

Ούτε εδώ υπάρχει αναγνώριση ή δικαστική αναγνώριση εξ οσων συμπεραίνω από τα γραφόμενα. Ποια η διαφορά ;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.290
Κριτικές
1
Like
29.986
Πόντοι
8.006
Ούτε εδώ υπάρχει αναγνώριση ή δικαστική αναγνώριση εξ οσων συμπεραίνω από τα γραφόμενα. Ποια η διαφορά ;
Η διαφορα ειναι οτι το παιδι εδω φερεται να μην γνωριζει τον πατερα του, αρα οταν το μαθει θα μπορεί να τρεξει η προθεσμια. Προφανως περι αυτου προκειται
 

DayStalker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.289
Like
4.980
Πόντοι
456
Η διαφορα ειναι οτι το παιδι εδω φερεται να μην γνωριζει τον πατερα του, αρα οταν το μαθει θα μπορεί να τρεξει η προθεσμια. Προφανως περι αυτου προκειται

Σε ποιο νόμο βασίζονται αυτά που λες ; Γιατί εδώ ( Εξώγαμο τέκνο και αναγνώριση της πατρότητας - Το δικαίωμα αυτό, για το τέκνο, αποσβήνεται ένα έτος μετά την ενηλικίωσή του - Καραγιάννης - Σταματίου & Συνεργάτες Δικηγορικά Γραφεία ) βλέπω καρμπον υποθεση που απορρίφθηκε με συνοπτικές διαδικασίες ;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.290
Κριτικές
1
Like
29.986
Πόντοι
8.006
Θα περασω σε πιο "λεπτα" νομικα τωρα.
Κάθε απωλεια προθεσμιας στην αστικη δίκη, μπορει να θεραπευθει.
Με το ενδικο βοηθημα που λέγεται "αιτηση επαναφορας των πραγματων".
Και για να γινει δεκτο αυτο, απαιτειται η επικληση και αποδειξη ανωτέρας βίας.
Αν αποδειξεις ανωτερα βια, καθε απωλεια προθεσμιας θεραπευεται.
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
936
Like
2.987
Πόντοι
446
Καλά ρε μαλάκες...2 σελίδες και ακόμα δεν ρώτησε κανείς το πιο σημαντικό??

Καλό μουνί η ξαδέλφη?
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.568
Like
2.881
Πόντοι
506
Για να το κανω λιανά, μετά από dna test σε μια από τις γνωστές πλατφόρμες, μου εβγαλε ότι έχω (άγνωστη) πρωτη ξαδέρφη Γερμανίδα. Μπαίνοντας στο οικογενειακό της δέντρο διαπίστωσα ότι δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πατέρας της, το σχετικό μπαλόνάκι γράφει "Άγνωστος". Όλα αυτά βγαζουν νόημα, αφού ενας θείος μου έζησε πολλά χρόνια στη Γερμανία, και ήταν αρκετά μπερμπάντης. Ο θείος πέθανε το 2022, έχει όμως μια κόρη που σήμερα ζει στην Αυστρία.
Το ερώτημα είναι, όταν με προσεγγίσει η Γερμανίδα, δίνω τον μακαρίτη ή κάνω την πάπια;

Αν ειναι μπαμπατσικη με κλασικη γερμανοσκανδιναβοφατσα, καλεσε την να ερθει Ελλαδα για....... διακοπες :rockon:

115057825-e8f22459-16a6-4669-8938-06e2721c8120.jpg


55fff48d40192e85005fcc82c7a7e5c3
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.191
Like
1.082
Πόντοι
216
Πρώτον, επειδή κάτι ειπώθηκε ανωτέρω, δεν μιλάμε για προσβολή πατρότητας αλλά για αναγνώριση τέκνου.
Δεύτερον, η προθεσμία είναι όντως ένα έτος από την ενηλικίωση. Τα ελληνικά δικαστήρια επιμένουν σε αυτό, αν και υπάρχει ad hoc αντίθετη απόφαση του ΕΔΔΑ που πρέπει να εφαρμόσουν. Όπως και να έχει, υπάρχουν τρόποι να καμφθεί η σχετική προθεσμία.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.191
Like
1.082
Πόντοι
216

desade19

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2008
Μηνύματα
74
Κριτικές
12
Like
264
Πόντοι
290
Με λίγο ψάξιμο στο internet βρήκα αυτό --> Τί κληρονομικά δικαιώματα έχει το μη αναγνωρισμένο τέκνο εκτός γάμου; | Singleparent.gr
Αν δεν είναι ψεύτικο (και δε μου φαίνεται να είναι), δεν υπάρχει θέμα για κληρονομιά διότι η προθεσμία για αναγνώριση τέκνου έληξε προ πολλού.
Ανεξαρτήτως κληρονομιάς, η δική μου άποψη είναι να μη μιλήσεις. Η μία θα βρει τον πατέρα της στον τάφο (αν είναι όντως ο θείος σου και όχι κάνας άλλος από το σόι) και η άλλη θα μάθει ότι ο πατέρας της έσπειρε παιδί και την έκανε με ελαφρά. Πολύς πόνος χωρίς λόγο. Άστες στην ησυχία τους.
 
OP
OP
daddycool

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
534
Κριτικές
11
Like
1.429
Πόντοι
376
OP
OP
daddycool

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
534
Κριτικές
11
Like
1.429
Πόντοι
376
υπάρχει περίπτωση την κουτσουκελα να την έκανε ο πατέρας σου και οχι ο θειος?

η σου δείχνει ακριβώς τον βαθμό συγγένειας ?
Μου λέει κατά 90% ξαδέρφη. Ο μακαρίτης ο φαδερ έκανε πολλά, αλλά Γερμανία δεν είχε πάει..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom