Νέα

Εκτός γαμου παιδί του θείου ψάχνει τον μπαμπά του. Βοηθάς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα daddycool
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 63
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
564
Κριτικές
11
Like
1.496
Πόντοι
496
Για να το κανω λιανά, μετά από dna test σε μια από τις γνωστές πλατφόρμες, μου εβγαλε ότι έχω (άγνωστη) πρωτη ξαδέρφη Γερμανίδα. Μπαίνοντας στο οικογενειακό της δέντρο διαπίστωσα ότι δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πατέρας της, το σχετικό μπαλόνάκι γράφει "Άγνωστος". Όλα αυτά βγαζουν νόημα, αφού ενας θείος μου έζησε πολλά χρόνια στη Γερμανία, και ήταν αρκετά μπερμπάντης. Ο θείος πέθανε το 2022, έχει όμως μια κόρη που σήμερα ζει στην Αυστρία.
Το ερώτημα είναι, όταν με προσεγγίσει η Γερμανίδα, δίνω τον μακαρίτη ή κάνω την πάπια;
 

Socrates009

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2023
Μηνύματα
300
Like
4.102
Πόντοι
441
Για να το κανω λιανά, μετά από dna test σε μια από τις γνωστές πλατφόρμες, μου εβγαλε ότι έχω (άγνωστη) πρωτη ξαδέρφη Γερμανίδα. Μπαίνοντας στο οικογενειακό της δέντρο διαπίστωσα ότι δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πατέρας της, το σχετικό μπαλόνάκι γράφει "Άγνωστος". Όλα αυτά βγαζουν νόημα, αφού ενας θείος μου έζησε πολλά χρόνια στη Γερμανία, και ήταν αρκετά μπερμπάντης. Ο θείος πέθανε το 2022, έχει όμως μια κόρη που σήμερα ζει στην Αυστρία.
Το ερώτημα είναι, όταν με προσεγγίσει η Γερμανίδα, δίνω τον μακαρίτη ή κάνω την πάπια;
Κάνε αυτό που θέλεις περισσότερο, ότι σου καυλώσει, τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται...
 
  • Like
Αντιδράσεις: batist

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
14.016
Like
30.132
Πόντοι
6.056
Για να το κανω λιανά, μετά από dna test σε μια από τις γνωστές πλατφόρμες, μου εβγαλε ότι έχω (άγνωστη) πρωτη ξαδέρφη Γερμανίδα. Μπαίνοντας στο οικογενειακό της δέντρο διαπίστωσα ότι δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πατέρας της, το σχετικό μπαλόνάκι γράφει "Άγνωστος". Όλα αυτά βγαζουν νόημα, αφού ενας θείος μου έζησε πολλά χρόνια στη Γερμανία, και ήταν αρκετά μπερμπάντης. Ο θείος πέθανε το 2022, έχει όμως μια κόρη που σήμερα ζει στην Αυστρία.
Το ερώτημα είναι, όταν με προσεγγίσει η Γερμανίδα, δίνω τον μακαρίτη ή κάνω την πάπια;
Είχε περιουσία ο θείος; Ρωτα την ξαδέλφη σου αν θέλει να γνωρίσει την ετεροθαλής αδελφή της.
 
OP
OP
daddycool

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
564
Κριτικές
11
Like
1.496
Πόντοι
496

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.883
Κριτικές
1
Like
6.229
Πόντοι
2.306
Είχε. Το μεγαλύτερο δίλημμα είναι αν πρέπει να το μάθει η ξαδέρφη
Παιξ’ το τρελος και μη πεις τιποτα σε κανεναν.
αυτες οι ιστοριες μονο σε μπλεξιματα οδηγουν, κυριος λογος τα κληρονομικα.
θα γινει μαδομουνι και θα πληρωσεις τη νυφη.
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
418
Κριτικές
2
Like
719
Πόντοι
81
Για να το κανω λιανά, μετά από dna test σε μια από τις γνωστές πλατφόρμες, μου εβγαλε ότι έχω (άγνωστη) πρωτη ξαδέρφη Γερμανίδα. Μπαίνοντας στο οικογενειακό της δέντρο διαπίστωσα ότι δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πατέρας της, το σχετικό μπαλόνάκι γράφει "Άγνωστος". Όλα αυτά βγαζουν νόημα, αφού ενας θείος μου έζησε πολλά χρόνια στη Γερμανία, και ήταν αρκετά μπερμπάντης. Ο θείος πέθανε το 2022, έχει όμως μια κόρη που σήμερα ζει στην Αυστρία.
Το ερώτημα είναι, όταν με προσεγγίσει η Γερμανίδα, δίνω τον μακαρίτη ή κάνω την πάπια;
Μην την ψειρίζεις την μαϊμού γιατί θα βγάλει ψείρες.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.988
Κριτικές
10
Like
1.387
Πόντοι
506
Για να το κανω λιανά, μετά από dna test σε μια από τις γνωστές πλατφόρμες, μου εβγαλε ότι έχω (άγνωστη) πρωτη ξαδέρφη Γερμανίδα. Μπαίνοντας στο οικογενειακό της δέντρο διαπίστωσα ότι δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πατέρας της, το σχετικό μπαλόνάκι γράφει "Άγνωστος". Όλα αυτά βγαζουν νόημα, αφού ενας θείος μου έζησε πολλά χρόνια στη Γερμανία, και ήταν αρκετά μπερμπάντης. Ο θείος πέθανε το 2022, έχει όμως μια κόρη που σήμερα ζει στην Αυστρία.
Το ερώτημα είναι, όταν με προσεγγίσει η Γερμανίδα, δίνω τον μακαρίτη ή κάνω την πάπια;
για μια στιγμη, εκανες εσυ το τεστ και μετα το καταχωρισες σε αυτες τις ιστοσελιδες; απλα απο περιεργεια ρωταω
 
OP
OP
daddycool

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
564
Κριτικές
11
Like
1.496
Πόντοι
496
για μια στιγμη, εκανες εσυ το τεστ και μετα το καταχωρισες σε αυτες τις ιστοσελιδες; απλα απο περιεργεια ρωταω
κατά κάποιο τρόπο. Το τεστ αγοράστηκε από αυτούς, άρα αυτόματα το βάζουν στην db. Εννοείται με ψευδόνυμο και χωρίς να αραδιάσω το οικογενεικαό μου δέντρο, εξ ου και εχω τη δυνατότητα να μην πω τιποτα - αντε να βρει αυτη ποιος είναι ο daddy cool.
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.570
Like
5.486
Πόντοι
1.056
Δεν μπορείς να μην συμπεριλάβεις ή να σβήσεις το δικό σου αποτέλεσμα από την db ; Έτσι θα ξεμπερδευες.
 
OP
OP
daddycool

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
564
Κριτικές
11
Like
1.496
Πόντοι
496
Δεν μπορείς να μην συμπεριλάβεις ή να σβήσεις το δικό σου αποτέλεσμα από την db ; Έτσι θα ξεμπερδευες.
Μπορώ. Εγώ εμαθα ότι ηθελα για εμένα (εθνίσιτιυ, κίνδυνοι υγείας, χαμένοι συγγενείς κλπ.) Το ηθικό θεμα είναι το εξής: Πρέπει η νόμιμη ξαδέρφη να μάθει ότι έχει αδερφη εκτός γάμου του μπαμπά; Δικαιούται η Γερμανίδα να μαθει για τον πατέρα της; (που λογικά το θέλει, αλλιως δεν θα εκανε τέτοια σελίδα). Ή είναι σημαντικότερο να αφησω τα πράγματα ως είναι;
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.159
Like
4.086
Πόντοι
456
Πώς σε βρήκε η γερμανίδα ρε τύπε; Ποια dna δεν κατάλαβα
 

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.541
Κριτικές
2
Like
19.015
Πόντοι
3.836

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.253
Like
1.123
Πόντοι
216
Για να το κανω λιανά, μετά από dna test σε μια από τις γνωστές πλατφόρμες, μου εβγαλε ότι έχω (άγνωστη) πρωτη ξαδέρφη Γερμανίδα. Μπαίνοντας στο οικογενειακό της δέντρο διαπίστωσα ότι δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πατέρας της, το σχετικό μπαλόνάκι γράφει "Άγνωστος". Όλα αυτά βγαζουν νόημα, αφού ενας θείος μου έζησε πολλά χρόνια στη Γερμανία, και ήταν αρκετά μπερμπάντης. Ο θείος πέθανε το 2022, έχει όμως μια κόρη που σήμερα ζει στην Αυστρία.
Το ερώτημα είναι, όταν με προσεγγίσει η Γερμανίδα, δίνω τον μακαρίτη ή κάνω την πάπια;
Επειδή αργά η γρήγορα θα το καφρίσουμε, ας κάνω την αρχή, να φύγει αυτό από τη μέση:
Καλή η ξαδέρφη;;; Εμπαινες;;;;

Στα σοβαρά τώρα: Μίλα μαζί της να δεις τι γίνεται (αν σε προσεγγίσει), όπως και με την ξαδέρφη σου ξεχωριστά. ΠΙστεύω θα σου λυθεί το ηθικό σου δίλημμα.
Δεν είναι ένα βάρος που οφείλεις εσύ να σηκώσεις, αλλά κυρίως η ξαδέρφη σου. Είναι λίγο τραβηγμένο να αναλάβεις από το πουθενά μια ευθύνη για τα γαμησιάτικα ενός θείου.
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.570
Like
5.486
Πόντοι
1.056
Μπορώ. Εγώ εμαθα ότι ηθελα για εμένα (εθνίσιτιυ, κίνδυνοι υγείας, χαμένοι συγγενείς κλπ.) Το ηθικό θεμα είναι το εξής: Πρέπει η νόμιμη ξαδέρφη να μάθει ότι έχει αδερφη εκτός γάμου του μπαμπά; Δικαιούται η Γερμανίδα να μαθει για τον πατέρα της; Ή είναι σημαντικότερο να μην μπλέξω

Κοίτα , δεν υπάρχει νομικό θέμα με κληρονομιές και τέτοια όπως έγραψε κάποιος , οπότε δεν μπλέκεις σ'αυτό. Είναι μόνο το ηθικό κομμάτι.

Εξαρτάται. Από το για τι ηλικίες μιλάμε , τι σχέση είχε η ξαδέρφη με το μακαρίτη , τι ηθικές αξίες πρεσβεύει , πώς θα το δεχτεί κλπ . Υπάρχει πχ το ενδεχόμενο ακόμα κι αν την ενημερώσεις να μην δεχτεί να συναντήσει την ετεροθαλή αδερφή. Είναι αρκετά συνηθισμένο. Αυτές τις λεπτομέρειες τις ξέρεις (αν τις ξέρεις) εσυ.

Από εκεί και πέρα, ως ηθική , εγώ είμαι της γνώμης οτι το να μη βλάπτεις κάποιον προέχει του να ωφελείς κάποιον. Υπ αυτή την οπτική , προτεραιότητα έχει η ξαδέρφη γιατί η πιθανή ψυχολογική ζημιά που μπορεί να προκαλέσεις υπερβαίνει το πιθανό ψυχικό όφελος που θα έχει η ετεροθαλής αδερφή , η οποία έτσι κι αλλιώς δε γνωρίζει τον πατέρα της.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.253
Like
1.123
Πόντοι
216
Κοίτα , δεν υπάρχει νομικό θέμα με κληρονομιές και τέτοια όπως έγραψε κάποιος , οπότε δεν μπλέκεις σ'αυτό. Είναι μόνο το ηθικό κομμάτι.
Φυσικά και υπάρχει. Γιατί το λες αυτό;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.704
Κριτικές
1
Like
31.471
Πόντοι
8.006
Τι υπάρχει ; Εξ' όσων γνωρίζω μη αναγνωρισμένο παιδί δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα (εκτός των χρονικών ορίων που ορίζει ο νόμος). Κάνω λάθος ;
Σε εχασα τωρα.
Ενα μη αναγνωρισμενο παιδι, μπορει να επιδιωξει την αναγνωριση της πατροτητας δικαστικά. Σε ποια χρονικα ορια αναφερεσαι? Αν δεν το γνωριζει το παιδι, η προθεσμια ξεκιναει απο την γνωση .
Μηπως εγω δεν καταλαβα κατι ορθα απο τη συζητηση? Η αληθεια ειναι οτι δεν παρακολουθησα πολυ στενα.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.253
Like
1.123
Πόντοι
216
Τι υπάρχει ; Εξ' όσων γνωρίζω μη αναγνωρισμένο παιδί δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα (εκτός των χρονικών ορίων που ορίζει ο νόμος). Κάνω λάθος ;
Ναι. Φυσικά και μπορεί το φυσικό τέκνο να διεκδικήσει. Μακρά η διαδικασία, αλλά μπορεί.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom