Νέα

Αξίζει να χτίσεις ένα προκατ σπίτι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JOHNNYDMAX
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 125
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Τα πλεονεκτηματα τα ξερεις, τα μειονεκτηματα δεν ειναι τοσο σοβαρα αν τα προλαβεις στην γεννηση τους, κακη θερμονωση η οποια αντιμετωπιζετε, μεγαλυτερη συντηρηση( βαψιμο, στοκαρισματα γιατι δεν εφαρμοζουν οι αρμοι μεταξυ τους και με την διαφορα θερμοκρασιας ανοιγουν κλεινουν και δημιουργουνται ρωγμες)
Κατα την ταπεινη γνωμη μου ( ειμαι στο επαγγελμα των ειδικων δομικων υλικων)εαν ειχα οικοπεδο δεν θα το σκεφτομουνα δευτερη φορα αν θα εφτιαχνα προκατασκευασμενο η να χτισω, δαγκωτο προκατασκευασμενο, μονο τα ενσημα του ΙΚΑ που θα γλιτωσεις απο τους μαστορους και το κυνηγι στους μαστορους να σκεφτεις.
Μονο πολυ μεγαλη προσοχη σε ποια εταιρια θα πας γιατι δεν ειναι ολοι επαγγελματιες με οτι αυτο συνεπαγετε.
Οπως εγραψα και παραπανω σκεφτομαι το προκατ με το οπλισμενο σκυροδεμα.
Αυτο με το κυνηγι ειναι που δεν το αντεχω. Ασε που τον περισσοτερο καιρο λειπω εκτος Ελλαδος.
Πριν 20 χρονια ειχα φτιαξει αλλο ενα σπιτι. Τοτε δεν ειχαμε ακομα παιδια και η γυναικα μου ειχε το χρονο και κυνηγουσε τους μαστορους. Χαλια και δραμα η κατασταση. 1 μηνα πηγε πισω η οικοδομη εξ αιτιας ενος παπαρα πρωτοξαδελφου μου μαρακγου που δεν ερχοταν να περασει τις κασες, ασε που  μαλακας δεν τις εντυσε με πλαστικο με αποτελεσμα να πεσουνε πανω σουβαδες και να λεκιαστουν με αποτελεσμα να τις βαψομε, ενω εγω τις ηθελα λουστραρισμενες. Και εγω ο βλακας ντρεπομουν να δωσω αλλου τη δουλεια.
Ασε το κλεψιμο που πεφτει αν δεν εισαι συνεχεια παρον. Απο τα σιδερα, εως μπογιες, πλακακια, και οτι αλλο βανει ο νους σου.
Οταν και αν το αποφασισω, θα κοιταξω να βρω μια εταιρεια με πολυχρονη παρουσια στο χωρο.
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.494
Κριτικές
22
Like
361
Πόντοι
5.795
Νομίζω υπάρχει thread με μεγάλη αναφορά επί του θέματος. Και νομίζω ειδικά ο JohnyDmax μπορεί να σε κατευθύνει γιατί έχει περάσει από το ίδιο λούκι (δλδ τι να επιλέξει).

σωστα στο παλιο φορουμ νομιζω  εχουν γραφτει ενδιαφεροντα και σωστα πραματα ας τα βρει καποιος και ας συγχωνευτει συγνωμη δεν εχω χρονο να ψαξω ειχα γραψει και εγω λογω της ιδιοτητας μου ...
 

alexis82

Μέλος
Εγγρ.
27 Οκτ 2005
Μηνύματα
323
Κριτικές
8
Like
88
Πόντοι
1
παντως στην τιμη δεν εχουν μεγαλη διαφορα..τομονο ατου για μενα ειναι ο χρονος παραδοσης
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
μάγκες για ψάξτε την ιστορία κυκλοφορεί κάποια έκθεση αυτές της ημέρες με τα σχετικά.

κάπου προς Άργος παίζει μια εταιρεία με ξύλινα σπίτια σε καλές τιμές και καλή κατασκευή κάπου έχω και λινκ γιατί σκοπεύω και εγώ εφέτος να στήσω ένα σπίτι.


για όσους έχουν την δυνατότητα παίζουν πολύ καλές κατασκευές στην Βουλγαρία και σε πολύ καλές τιμές.


εδώ σε Ελλάδα να υπολογίζεται στα 1000  ευρώ το τετραγωνικό σαν ελάχιστη τιμή.
ρε μεγάλε 1000 το τετραγωνικό είναι πολλά για προκάτ...σχεδόν ίδια τιμή με τα κανονικά....για πε τι παίζει στην βουλγάρία?...με ενδιαφέρει πραγματικά
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
το θρεντ συγχωνευτηκε..
 

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Aν δεν κανω λαθος στην Αμερικη τα περισσοτερα σπιτια ειναι προκατ εκτος απο τα αστικα κεντρα που εχουν χτιστα κτιρια.
 

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Αυτα εδω τα Αμερικανικα σπιτια ρε μαγκες δεν ειναι προκατ?
Θ α με τρελανετε ???
 

Συνημμένα

  • windowshouse.jpg
    windowshouse.jpg
    73,9 KB · Εμφανίσεις: 23
  • house.jpg
    house.jpg
    34,8 KB · Εμφανίσεις: 14
  • conversahouse_e.gif
    conversahouse_e.gif
    148,4 KB · Εμφανίσεις: 21
  • bluehouse.jpg
    bluehouse.jpg
    44,3 KB · Εμφανίσεις: 22

Επισκέπτης


  Ρε σύντροφοι ο τίτλος του thread είναι αντιφατικός!!! :headbang: :headbang: :headbang:

  Δεν γίνεται να χτίσεις ένα προκάτ σπίτι! Αγοράζεις το προκάτ! :idiot:
 

alllanel

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2007
Μηνύματα
101
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
1
Ριξε πλακα παρε μια καλη εταιρια να σου κανει μεταλικο σκελετο ντυσε με τσιμενοσανιδα απ εξω και απο μεσα με πανελ ξυλου. αν ειναι διοροφο την πλακα την ριχνει η εταιρια.. γλυτωνεισ ικα συκα σοβατισματα  κτλ. 500ευρω το τετρ το πολυ τελειωμενο.. τωρα αν θεσ χτιστο βαλε καλα υλικα και χτιστο μονοσ σου και να σαι εκει συνεχεια αλιωσ τα προβληματα και οι κακοτεχνεις θα σου κοστισουν διπλά.
 

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
ενα τετοιο Αμερικανοσπιτο να του βαλεις και κυριλε ταπετσαρια γαμαει και δερνει.
 

Συνημμένα

  • bluehouse.jpg
    bluehouse.jpg
    44,3 KB · Εμφανίσεις: 36

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
τιμη σε σπιτια σαν το παραπανω ξερουμε???
 

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Πολυ ωραια σπιτια στο san fransisko


Δε νομιζω να ειναι ακριβα αλλα τι παιζει με τα οικοπεδα?
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Αυτα εδω τα Αμερικανικα σπιτια ρε μαγκες δεν ειναι προκατ?
Θ α με τρελανετε ???

Εσύ θα μας τρελλάνεις.

Τι εγινε το βουλωσατε?
Καλη φαση αυτα τα σπιτια.

Η βλακεία, η ημιμάθεια και η αμάθεια, είναι ανίκητες.

 

jd

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
991
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Στα προκάτ μπορείς να κάνεις ότι σχέδιο θέλεις ή παίρνεις έτοιμα σχέδια από τις εταιρείες?
Επίσης αν μετά πό χρόνια θες να κάνεις μια επισκευή μπορείς και μόνος σου όπως στα συμβατικά
ή πρεπει να στο κάνει εξειδικευμένος μάστορας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom