Νέα

Αξίζει να χτίσεις ένα προκατ σπίτι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JOHNNYDMAX
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 125
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
καλό προκατ με τα 1000 !! betanet για παράδειγμα ...

είμαι μηχανικός και έχω απόλυα στοιχεία ...
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
....περίπου 150000 ευρώ 125 τ.μ.) με δάνειο φυσικά.

....πανω που ετοιμαζομουν παληκαρι να σου ζητησω δανεικα.....  :grin: :grin: :grin: :grin:
..και για να κοψω την πλακα να ρωτησω το εξης: γιατι δεν αναφερει κανενας τις μεταλικες κατασκευες ?????
 

Επισκέπτης
....πανω που ετοιμαζομουν παληκαρι να σου ζητησω δανεικα.....  :grin: :grin: :grin: :grin:
..και για να κοψω την πλακα να ρωτησω το εξης: γιατι δεν αναφερει κανενας τις μεταλικες κατασκευες ?????
Γιατη δεν υπαρχει τεχνογνωσια απο καμια σοβαρη εταιρια προφανος.
Επισης φανταζομε οτι θα εχει υψηλο κοστος κλιματισμου-μονοσης
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Η πλειοψηφία των πληροφοριών που προαναφέρονται, τουλάχιστον με τον τρόπο που ειπώθηκαν?προκαλούν γέλωτα στον "ειδικό". Θυμίζει λίγο Ευαγγελάτο να κάνει ανάλυση αντοχής υλικών υπό σεισμό.

In short, εάν μιλάμε για μικρή κατοικία (έως και 2 όροφοι, χωρίς υπόγειο, <150τ.μ.) και το κόστος έχει το μεγαλύτερο βάρος κατά την επιλογή του τρόπου κατασκευής / υλοποίησης του έργου, τότε η προκατασκευή είναι σχεδόν μονόδρομος (από τις επιλογές που αναφέρεις).

Σημαντικό:
α) Μην μπλέκεις χρηματικές αξίες οικοπέδων και κατασκευών.
β) Μην περιμένεις να βγάλεις άκρη μέσω τεχνικών συζητήσεων για το ποια κατασκευή τελικά είναι τεχνικά καλύτερη/αρτιότερη. Είναι περισσότερο θέμα αντίληψης και φιλοσοφίας των μηχανικών και παρόμοιες συζητήσεις δεν έχουν καταλήξει ποτέ σε τελικό συμπέρασμα. Είναι σαν την κόντρα μεταξύ κατασκευών από σκυρόδεμα και κατασκευών από χάλυβα (φέρων οργανισμός).

Επιμένω...
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Γιατη δεν υπαρχει τεχνογνωσια απο καμια σοβαρη εταιρια προφανος.
Επισης φανταζομε οτι θα εχει υψηλο κοστος κλιματισμου-μονοσης

..οταν λεω μεταλικη κατασκευη μιλαω μονο για το σκελετο, αρα τα κοστη του κλιματισμου και της μονωσης δε νομιζω οτι θα απεχουν απο αυτα ενος σπιτιου με σκελετο απο οπλισμενο..
 
OP
OP
J

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Από εχθές λόγω υποχρεώσεων, κατάφερα να ξαναμπώ μόλις πριν απο λίγο.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που έσπευσαν να πουν τη γνώμη τους και να με βοηθήσουν.
Όπως το περίμενα, η πλεινότητα των απόψεων συνηγορεί υπέρ του προκάτ, πράγμα που συμβαίνει και στον κύκλο των φίλων - γνωστών μου, κάποιοι από τους οποιους έχουν και χτιστό, και παρόλα αυτά, λένε ότι είναι πιο ευχαριστημένοι με το προκάτ....
 

fotovg

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2006
Μηνύματα
217
Like
3
Πόντοι
1
Τα προκατ εχουν πολυ φτηνοτερη αδεια οικοδομης,δεν εχουν ικα.  δεν εχει μερεμετια το βαφεις κατευθειαν,και αν διαλεξεις καποια καλη εταιρεια να στο φτιαξει κατα την γνωμη μου θα ειναι καλυτερο απο συμβατικη κατασκευη.
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
1 - Aκριβως...στηριζεται σε πλακα, δηλαδη σκαβεις λιγο και
     ριχνεις το  C 1620 για πλακα...ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
      ΘΕΜΕΛΙΑ, με σταυρωμενα συνδετηρια...

2 - Πιθανως να αναφερεσαι σε ισογεια σπιτια..Δεν κτιζεις 
     8οροφη οικοδομη ετσι....

3 - Το ιδιο συμβαινει και εαν κτισεις ενα "κανονικο" σπιτι 
      Αλλα, σαν ξερολες Ελληνες, το κτιζουμε μονοι
      μας και φυσικο ειναι να μας γαμανε τα συνεργεια...

4 - Το ιδιο συμβανει για ολους τους τυπους σπιτιων

5 - Λαθος..Εδω ο ανθρωπος κτιζει...Δεν αγοραζει οικοπεδο
     για επενδυση...

     Τωρα εαν βγεις να πουλησεις προκατ απο 2ο χερι, τοτε θα
      καταλαβεις τι εννοω...Θα κλαις τα λεφτα
      που εχασες...

6 - Δικη σου επιλογη τα συνεργεια...Θελει πολυ μεγαλη προσοχη στην
      επιλογη συνεργειων / συνεργατων...
     
7 - Εχεις κανει ποτε μπιζνα με την Βετανετ, να δεις τι κοστη
      χρεωνει ? Για κανε μια βολτα απο τα γραφεια τους και θα καταλαβεις..

Αυτα..

1. Δεν χτίζει 10όροφο ο άνθρωπος, μία μονοκατοικία χτίζει... Σωστά αναφέρεσαι στην θεμελίωση, αλλά μάλλον μιλάμε για διαφορετικό κτίσμα.
2.Προφανώς... Για ισόγεια σπίτια δεν μιλάμε?? Πρέπει τουλάχιστον στην κουβέντα μας να ξεχωρίσουμε το ισόγειο από την πολυκατοικία. Γι αυτό αναφέρομαι στο δείκτη αντισεισμικής προστασίας.
3. Επειδή η συζήτησή μας γίνεται σε πραγματικά επίπεδα και έχει άμεση σχέση με την Ελληνική νοοτροπία χτισίματος, γι αυτό λέω ότι δεν μπορείς να υπολογίσεις το κόστος. Αν δεν σκεφτόμασταν έτσι, μπορεί κι εγώ να είχα διαφορετική άποψη επί του θέματος. Εσύ έχεις κάποια λύση να προτείνεις?
4. Συμφωνώ απόλυτα, απλά ανέφερα ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα και με τα προκάτ.
5. Επιμένω ότι η εμπορική αξία εξαρτάται πολύ περισσότερο από το οικόπεδο, παρά από το κτίσμα. Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ.
6. Σαφώς και θέλει προσοχή. Το ίδιο πράγμα λέμε. Όπως είπαμε και προηγουμένως όμως, είναι θέμα νεοελληνισμού. Πόσοι πιστεύεις πραγματικά ότι έχουν την ικανότητα και τις γνώσεις και τις κατάλληλες διασυνδέσεις, έτσι ώστε να επιλέξουν σωστά κάποιο συνεργείο? Πολλοί λίγοι νομίζω...
7. Δεν έχω κάνει μπίζνα με τη Βετανέτ, έχω κάνει όμως με τους Έλληνες μάστορες... Πόσο χειρότερα μπορεί να είναι?
Α, και δεν είπα ποτέ ότι το προκάτ είναι φτηνό. ʼλλο το ελεγχόμενο κόστος, άλλο το φτηνό.


Τελικά μάλλον κατά βάση συμφωνούμε μου φαίνεται, φίλε papazoglou.
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
....πανω που ετοιμαζομουν παληκαρι να σου ζητησω δανεικα.....  :grin: :grin: :grin: :grin:
..και για να κοψω την πλακα να ρωτησω το εξης: γιατι δεν αναφερει κανενας τις μεταλικες κατασκευες ?????
Δεν τις αναφέρει κανένας, γιατί το κόστος στην Ελλάδα είναι προς το παρόν απαγορευτικό.  Το ίδιο κοστίζει το μπετόν το ίδιο το σίδερο???
ʼσε δε, που δεν υπάρχει και η απαραίτητη τεχνογνωσία...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Δεν τις αναφέρει κανένας, γιατί το κόστος στην Ελλάδα είναι προς το παρόν απαγορευτικό.  Το ίδιο κοστίζει το μπετόν το ίδιο το σίδερο???
ʼσε δε, που δεν υπάρχει και η απαραίτητη τεχνογνωσία...

..δηλαδη εννοεις αν καταλαβα καλα, οτι τα σκελετα απο μπετο ειναι φθηνοτερα ????
αν εννοεις αυτο, νομιζω πρεπει να αναθεωρησεις την αποψη σου αφου πρωτα ενημερωθεις εκτενεστερα....
 
OP
OP
J

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Να ευχαριστήσω ξανά για τη φιλότιμη βοήθεια σας συναγωνιστές !

Τώρα μολις μιλούσα με έναν που κατασκευάζει προκατ σπίτια στην περιοχή μου, απο τους πιο γνωστούς, έχει κατασκευάσει σπίτια πολλά και στην περιοχή που μένω, κάποια τα έχω δει και φάινονται πολύ ο.κ. !
Το κόστος που πάνω - κάτω μου είπε να υπολογίζω είναι περίπου 700 ? το τ.μ., ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ, (είναι μέσα και οι άδειες, και η βάση από μπετόν!)με τα πάντα έτοιμα, πράγμα που σαφώς είναι πολύ δελεαστικό, μπροστά στα 1500-1700 ? που ζητάνε στα νέα διαμερίσματα στην περιοχή μου....
Μάλλον προς τα κεί γέρνει η ζυγαριά....
 

Επισκέπτης
Aντε με το καλο Johny...Kαλα τελειωματα...
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Να ευχαριστήσω ξανά για τη φιλότιμη βοήθεια σας συναγωνιστές !
Τώρα μολις μιλούσα με έναν που κατασκευάζει προκατ σπίτια στην περιοχή μου, απο τους πιο γνωστούς, έχει κατασκευάσει σπίτια πολλά και στην περιοχή που μένω, κάποια τα έχω δει και φάινονται πολύ ο.κ. !
Μάλλον προς τα κεί γέρνει η ζυγαριά....

Με το καλό συναγωνιστή :)
Ομως, ΠΡΙΝ ΔΩΣΕΙΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΟΣΟ, ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΕΝΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΟΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ, ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ, ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΚΑΘΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΚΟΣΤΟΣ !!!
Συμβουλέψου έναν ΚΑΛΟ Δικηγόρο ΠΡΙΝ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ΜΕΤΑ... ;)
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Και από μένα καλή επιτυχία.
Και για να το γιορτάσεις όταν θα χτιστεί προτείνω επένδυση 700 ευρώ, 2cg να σε πιπώνουν όλο το βράδυ. Μόνο μη χύσεις στα ντουβάρια.....Θα είναι ολοκαίνουργια.....
 

blindz

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Απρ 2006
Μηνύματα
545
Κριτικές
22
Like
37
Πόντοι
6.765
Με το καλό συναγωνιστή :)
Ομως, ΠΡΙΝ ΔΩΣΕΙΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΟΣΟ, ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΕΝΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΟΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ, ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ, ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΚΑΘΕ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΚΟΣΤΟΣ !!!
Συμβουλέψου έναν ΚΑΛΟ Δικηγόρο ΠΡΙΝ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ΜΕΤΑ... ;)
Και να μην του δωσεις τα λευτα ολα μαζι αλλα σταδιακα με την αποπερατωση των εργασιων.Το ιδιωτικο συμφωνιτικο εχει ισχυ αν ειναι σοβαρη εταιρια και οχι εγνατια!!!
 
OP
OP
J

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Ευχαριστώ για τις ευχές !
Να σαι σίγουρος ότι αν τα καταφέρω να περάσω από τον κυκεώνα της γραφειοκρατίας και των δανείων, η γυναίκα μου θα είναι τόσο χαρούμενη, που θα γίνει το καλύτερο cg !
Πίπα και πισωκολλητό όλη νύχτα, ατελείωτο γλύψιμο στα αρχίδια, όλα θα μου τα κάνει από τη χαρά της !

'Ετσι κι αλλοιώς την καταφέρνω και τώρα και τα κάνει, φαντάσου τι έχει να γίνει τοτε !
Θα περάσουμε  όλα τα δωμάτια (και το πλυσταριό και την αποθήκη , και το λέβητα !) για να τα εγκαινιάσουμε .....
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
9
Πόντοι
6
αντε με το καλο johny και ευχομαι να τελειωσεις με οσο το δυνατον λιγοτερα παρατραγουδα(καθε κατασκευαστικη διαδικασια εχει και λιγα) και με αποθεματα υπομονης.
Οσον αφορα συναδελφοι για τους μεταλλικους σκελετους, θα συμφωνησω οτι η τεχνογνωσια ειναι περιορισμενη,χωρις να υπαρχει προφανης λογος αφου οσοι σχεδον εχουν καταπιαστει με το συγκεκριμενο σπορ κονομησαν καλα.Μαλλον μας βολευει και λιγο η υπαρχουσα κατασταση και βαριομαστε λιγο να την αλλαξουμε και να ασχοληθουμε με κατι καινουριο.Τεσπα
 
OP
OP
J

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Επανέρχομαι στο θέμα λόγω εξελίξεων:
Εκτός από το προκάτ, φαίνεται για χαμηλό κόστος να υπάρχει κι άλλη αξιοπρεπής  λύση.
Φίλος εργολάβος μου πρότεινε κατασκευή χτιστή μεν, αλλά με δομικό στοιχείο για τους τοίχους , ένα ειδικό τούβλο που λέγεται POROTON, το οποίο έχει χαμηλότερο βάρος, άριστη μόνωση, και επιτρέπει λόγω μεγάλου πάχους την κατασκευή ΜΟΝΗΣ ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑΣ, με μεγάλο κέρδος σε στατικότητα (λέει ότι είναι πιο σταθερό από το γνωστό τοίχο με διπλό τούβλο γιατί είναι ουσιαστικά ο τοίχος ένα σώμα και όχι δύο τοίχοι σε μορφή σάντουιτς), θερμομόνωση, υγρασίες, πυραντοχή (αντέχει πολύ παραπάνω στη φωτιά από το κλασσικό διπλό μικρό τούβλο) αλλα ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΧΑΜΗΛΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ Ο ΤΟΙΧΟΣ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΦΕΡΟΝΤΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ, ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΜΠΕΤΑ-ΚΟΛΩΝΕΣ-ΣΙΔΕΡΑ, με αποτέλεσμα κέρδος, όπως επίσης λέει ότι χτίζεται και πιο γρήγορα λόγω του ότι τα τούβλα είναι μεγάλα ,και το κτίριο θα κοστίζει όσο περίπου ένα προκάτ!
Μου έφερε μάλιστα και προσπέκτους απο τα εργοστάσια κατασκευής του υλικού (είναι μαλιστα κανονικό, πήλινο τούβλο, οικολογικό, και ψημένο στους 1000 βαθμούς C, γιαυτό και η μεγάλη πυραντοχή)!
ʼρα: Αν αυτά που ισχυρίζεται ευσταθούν, τότε έχουμε χτιστό σπίτι, με το κόστος ενός προκάτ, και σαφώς καλύτερες αντοχές !
Φαντάζομαι ας πούμε τι θα γίνει σε ένα προκάτ (που είναι ουσιαστικά ξύλινο), σε περίπτωση μιας φωτιάς....

ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ , ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ !
Είμαι σε δίλλημα, και δεν ξέρω τι να πιστέψω !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom