Νέα

Αξίζει να χτίσεις ένα προκατ σπίτι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JOHNNYDMAX
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 125
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

proto

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
844
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
6
Αυτο το υλικο το γνωριζω κι εγω και μαλιστα ειχα δει στη Πατρα οπου σπουδαζα το χρησιμοποιουσαν πολυ σε καινουρια καταστηματα.
 
OP
OP
J

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
ʼντε συναγωνιστές !
Στείλτε καμιά απάντηση!
Μέσα σε τόσα μέλη, κάποιοι θα είναι σιγουρα μηχανικοί - αρχιτέκτονες -εργολάβοι κ.λ.π. !
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Αγαπητέ φίλε Johny, υπάρχουν πολλά είδη προκάτ.

Δεν είναι απαραίτητο ότι τα προκάτ είναι ξύλινα.
Ξύλινα είναι νομίζω αυτά τα Canadian Home.... νομίζω...
Πάντως και για τα ξύλινα διαφημίζουν ότι είναι άκαυστα.

Εγώ πάντως όταν άνοιξες το ποστ σου είπα την άποψή μου. Και εννοείται ότι ήμουν θετικός με την ιδέα να 'χτίσεις' ένα προκάτ. Δεν αναφερόμουν σε συγκεκριμένο είδος.

Για αυτό τώρα που σου είπαν, για να μαι ειλικρινής ...δεν το έχω ξανακούσει.
Πάντως δεν μου κάνει και πολύ για προκάτ κατασκευή. Μάλλον για χτιστό σπίτι μου κάνει, απλά χρησιμοποιώντας νέα υλικά.

Ότι και να γίνει πάντως, μία συμβουλή:
Να αποφύγεις δια ροπάλου το alfablock. Στο λέω από ιδία πείρα. Δεν προσφέρει ούτε τα μισά απ ότι υπόσχεται.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
ʼντε συναγωνιστές !
Στείλτε καμιά απάντηση!
Μέσα σε τόσα μέλη, κάποιοι θα είναι σιγουρα μηχανικοί - αρχιτέκτονες -εργολάβοι κ.λ.π. !

Αγαπητέ...επειγόντως βρες πολ.μηχανικό/αρχιτέκτονα που να μπορείς να εμπιστευτείς.

Το τι μούφα σου έχει σερβιριστεί από δήθεν γνωστούς σου εργολάβους κλπ, αλλά και εδώ μέσα, είναι απίστευτο.

Η κατασκευή/αγορά κατοικίας για την πλειοψηφία αποτελεί την σημαντικότερη επένδυση της ζωής τους, την οποία άντε να επαναλάβουν μία ή δύο φορές ακόμη.

Μην ακούς άσχετους ... βρες πολ.μηχανικό/αρχιτέκτονα μελετητή (ΟΧΙ εργολάβο) που να μπορείς να εμπιστευτείς.
 

ttsikkis

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Αγαπητέ φίλε Johny, υπάρχουν πολλά είδη προκάτ.

Δεν είναι απαραίτητο ότι τα προκάτ είναι ξύλινα.
Ξύλινα είναι νομίζω αυτά τα Canadian Home.... νομίζω...
Πάντως και για τα ξύλινα διαφημίζουν ότι είναι άκαυστα.

Εγώ πάντως όταν άνοιξες το ποστ σου είπα την άποψή μου. Και εννοείται ότι ήμουν θετικός με την ιδέα να 'χτίσεις' ένα προκάτ. Δεν αναφερόμουν σε συγκεκριμένο είδος.

Για αυτό τώρα που σου είπαν, για να μαι ειλικρινής ...δεν το έχω ξανακούσει.
Πάντως δεν μου κάνει και πολύ για προκάτ κατασκευή. Μάλλον για χτιστό σπίτι μου κάνει, απλά χρησιμοποιώντας νέα υλικά.

Ότι και να γίνει πάντως, μία συμβουλή:
Να αποφύγεις δια ροπάλου το alfablock. Στο λέω από ιδία πείρα. Δεν προσφέρει ούτε τα μισά απ ότι υπόσχεται.
Αναφέρεσαι στο ALFABLOK ή στο YTONG; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σε αυτό;
 

akis35

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2006
Μηνύματα
128
Like
2
Πόντοι
1
Κοίταξε ,θα σου μιλήσω σαν πρωην σχεδιαστής και εργοδηγός
1)αν δεν έχεις σκοπό να χτίσεις από πάνω στα επόμενα χρονιά
2)αν δεν θα μείνουν μέσα κανίβαλοι (να κοπανάτε τους τοίχους)
3)αν τα υλικά αδιαβροχοποίησης είναι ότι καινούριο κυκλοφωρη στην αγορά και όχι ο εργολάβος η ο κατασκευαστής να βάλουν λόγω οικονομίας φτηνά
4)αν η βάση (θεμελίωση )είναι συμφωνά με τις προδιαγραφές (σαθρότητα εδάφους)
5)αν δεν περιμένεις επίθεση από πεθερικά η άλλους με τανκ
Ο ναι φίλε μου είναι η καλύτερη λύση φτάνει να σου κάνουν καλή δουλειά ,ιδιώτη τα καλά είναι περισσότερα από τα χτιστά α)αν αποφασίσεις να αλλάξεις κάτι στο μέλλον αλλάζει άμεσος ούτε Αλβανούς να σπανέ μπέρτα ούτε γκρεμίσματα τίποτα β)θερμουδροηχομονοση καταπληκτική (αν τα υλικά ίνα καλά ) γ) ανακατασκευή υδραυλικών που είναι το  Α και το Ω στα χτιστά εσύ θα την κανείς στο πίτουρο ενώ το χτιστό χέσε μέσα όσο κόστισε το σπίτι θα του πάρουν το 1/5  η 1/4 για  φτιάξιμο άσε που θα γλυτώσεις όλους τους επιτηδείους ΜΑΣΤΟΡΟΥΣ που ξερογλείφονται για γκρεμίσματα για να σε μαδήσουν
Βουρ λοιπόν ανεπιφύλακτα άντε και καλορίζικο
:dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
 
OP
OP
J

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Αγαπητέ φίλε Johny, υπάρχουν πολλά είδη προκάτ.

Δεν είναι απαραίτητο ότι τα προκάτ είναι ξύλινα.
Ξύλινα είναι νομίζω αυτά τα Canadian Home.... νομίζω...
Πάντως και για τα ξύλινα διαφημίζουν ότι είναι άκαυστα.

Εγώ πάντως όταν άνοιξες το ποστ σου είπα την άποψή μου. Και εννοείται ότι ήμουν θετικός με την ιδέα να 'χτίσεις' ένα προκάτ. Δεν αναφερόμουν σε συγκεκριμένο είδος.

Για αυτό τώρα που σου είπαν, για να μαι ειλικρινής ...δεν το έχω ξανακούσει.
Πάντως δεν μου κάνει και πολύ για προκάτ κατασκευή. Μάλλον για χτιστό σπίτι μου κάνει, απλά χρησιμοποιώντας νέα υλικά.

Ότι και να γίνει πάντως, μία συμβουλή:
Να αποφύγεις δια ροπάλου το alfablock. Στο λέω από ιδία πείρα. Δεν προσφέρει ούτε τα μισά απ ότι υπόσχεται.

Φίλε καλησπέρα,
1. Τα προκάτ κατα κανόνα είναι ξύλινα, με τοίχους απο διάφορα μωνοτικά υλικά....
2.Το καινούργιο που μου πρότειναν, ΕΙΝΑΙ ΧΤΙΣΤΟ...κανονικά, με τούβλα κεραμικά, απλώς το τούβλο είναι τέτοιο που βοηθάει την κατασκευή να είναι χαμηλού βάρους, και γλυτώνεις από μπετα-κολώνες-σίδερα , που χρειάζεται πολύ λιγότερα....ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΧΤΙΣΤΟ !
Γι αυτό το σκέφτομαι έναντι του προκάτ...

Ευχαριστώ πάντως τους συνάδελφους που απάντησαν, ελπίζω να υπάρχει στο σάιτ κάποιος με πραγματικά εμπεριστατωμένη άποψη.
 
OP
OP
J

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Κοίταξε ,θα σου μιλήσω σαν πρωην σχεδιαστής και εργοδηγός
1)αν δεν έχεις σκοπό να χτίσεις από πάνω στα επόμενα χρονιά
2)αν δεν θα μείνουν μέσα κανίβαλοι (να κοπανάτε τους τοίχους)
3)αν τα υλικά αδιαβροχοποίησης είναι ότι καινούριο κυκλοφωρη στην αγορά και όχι ο εργολάβος η ο κατασκευαστής να βάλουν λόγω οικονομίας φτηνά
4)αν η βάση (θεμελίωση )είναι συμφωνά με τις προδιαγραφές (σαθρότητα εδάφους)
5)αν δεν περιμένεις επίθεση από πεθερικά η άλλους με τανκ
Ο ναι φίλε μου είναι η καλύτερη λύση φτάνει να σου κάνουν καλή δουλειά ,ιδιώτη τα καλά είναι περισσότερα από τα χτιστά α)αν αποφασίσεις να αλλάξεις κάτι στο μέλλον αλλάζει άμεσος ούτε Αλβανούς να σπανέ μπέρτα ούτε γκρεμίσματα τίποτα β)θερμουδροηχομονοση καταπληκτική (αν τα υλικά ίνα καλά ) γ) ανακατασκευή υδραυλικών που είναι το  Α και το Ω στα χτιστά εσύ θα την κανείς στο πίτουρο ενώ το χτιστό χέσε μέσα όσο κόστισε το σπίτι θα του πάρουν το 1/5  η 1/4 για  φτιάξιμο άσε που θα γλυτώσεις όλους τους επιτηδείους ΜΑΣΤΟΡΟΥΣ που ξερογλείφονται για γκρεμίσματα για να σε μαδήσουν
Βουρ λοιπόν ανεπιφύλακτα άντε και καλορίζικο
:dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:

Σε ευχαριστώ φίλε.
Γνωρίζεις κα΄τι γι αυτόν τον τύπο χτιστού σπιτιού που μου πρότειναν με τούβλα POROTON ;;
Ρωτάω γιατί καταλαβαίνω πως είσαι γνώστης....
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
9
Πόντοι
6
Η τοιχοποιια δεν θεωρειται ΠΟΤΕ φερων οργανισμος.Ακομη και αν η αντοχη της ειναι υψηλη ΠΟΤΕ δεν λαμβανεται υπ'οψην.Δεν υπαρχει περιπτωση να μικρηνεις τοσο πολυ κολωνες και δοκαρια ,ωστε να κανεις  τοσο πολυ οικονομια επειδη ο τοιχος σου αντεχει.Αυτα τα λιγα απο εναν μηχανικο,απλα για να μην σε παρω στο λαιμο μου καλυτερα να συμβουλευτεις και εναν πιο εμπειρο επαγγελματια.Αν παντως κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος συναδελφος μηχανικος.
Οπως και να εχει,ακολουθα την συμβουλη του Υοrgou,εχει δικιο,αυτο που θα κανεις ειναι μια επενδυση ζωης.
 
OP
OP
J

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, έστελνα ένα μακροσκελές πμ στον Yorgos όταν κράσαρε τπ πισι μου, και δεν μπαίνω ίντερνετ....θα το επαναφέρω με επαναφορά συστήματος και θα σας απαντήσω, γιατί τώρα είμαι σε άλλο πισι .....ευχαριστώ !

By the way...αυτή είναι η λύση για φτηνό χτιστό που μου προτείνουν φίλος εργολάβος, και ένας μηχανικός:

 

akis35

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2006
Μηνύματα
128
Like
2
Πόντοι
1
θα συμφωνισω με τον alfista σε οτι αφορα το τοιχο παντος και αυτο το τουβλο πολυ καλο ειναι εαν και μονο εαν δεν εχουν την διπλη τιμη απο τα αλλα
 
OP
OP
J

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Παιδιά σόρρυ, ακόμα προσπαθώ να φτιάξω τον υπολογιστή μου που κράσαρε την ώρα που έκανα αποστολή ένα πμ στο Yorgos.....
 
OP
OP
J

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Yorgos , δες το πμ σου, κατάφερα να σου στείλω από άλλο υπολογιστή....
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Παιδια σε ενα οικοπεδο που πηρα απο τον πατέρα μου σκοπευω να φτιαξω ενα σπιτι για μονιμη κατοικια.
Καποιος μου ερριξε την ιδεα του προκατασκευασμένου.
Στην αρχη ουτε που ηθελα να το ακουσω, μετα ομως μου αρεσε η ιδεα.
Στο Προκάτ λοιπον εχωμε τα πλεονεκτηματα, της αντισεισμικοτητας, αυξημενης πυρασφάλειας, παραδωση σε 2 μηνες, κοστος 40-50% κατ απο αυτο της συμβατικής κατασκευης, και το βασικοτερο δεν καθεσε να κυνηγας τον καθε μαστορα.
Τι γινεται με τα μειονεκτήματα ομως; Ποια ειναι αυτά; μπορει καποιος συναγωνιστης να δωσει τα φωτα του; :think:
 

rozkrotalias

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
157
Like
1.000
Πόντοι
5.355
Για πόσα τ.μ. μιλάς? Υπόγειο θα κάνεις? Περιβάλλον χώρος?
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Νομίζω υπάρχει thread με μεγάλη αναφορά επί του θέματος. Και νομίζω ειδικά ο JohnyDmax μπορεί να σε κατευθύνει γιατί έχει περάσει από το ίδιο λούκι (δλδ τι να επιλέξει).
 

geopon

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.639
Κριτικές
18
Like
0
Πόντοι
2.007
ριξε μια ματια στην λεωφορο βαρης εχει 2 τυπους με προκατασκευασμενα καλησ ποιοτητας ,αυτα με τουσ κορμους , ενας φιλος μου πηρε απο τον πρωτο και ειναι ευχαρσηστημενος ,οπως ανεβενεις δεξια.
 

alitis1970

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.413
Like
0
Πόντοι
16
μάγκες για ψάξτε την ιστορία κυκλοφορεί κάποια έκθεση αυτές της ημέρες με τα σχετικά.

κάπου προς Άργος παίζει μια εταιρεία με ξύλινα σπίτια σε καλές τιμές και καλή κατασκευή κάπου έχω και λινκ γιατί σκοπεύω και εγώ εφέτος να στήσω ένα σπίτι.


για όσους έχουν την δυνατότητα παίζουν πολύ καλές κατασκευές στην Βουλγαρία και σε πολύ καλές τιμές.


εδώ σε Ελλάδα να υπολογίζεται στα 1000  ευρώ το τετραγωνικό σαν ελάχιστη τιμή.
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Για πόσα τ.μ. μιλάς? Υπόγειο θα κάνεις? Περιβάλλον χώρος?

Τι σχεση εχει το υπόγειο και ο περιβαλλον χωρος με τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα του προκατ;
τσπ υπογειο 8α κανω (συμβατικη κατασκευη) και απο πανω θα πεσει το προκατ. οχι αυτο με τους κορμους, αλλα με οπλισμένο σκυροδεμα, 140 τετραγωνικα. υπολογιζω οτι με ενα 180αρι το πολυ 200 αρι θα μπω μεσα.
Για τα μειονεκτηματα ομως ρωτω αν ξερει κανεις.
 

dpierr

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
38
Like
0
Πόντοι
0


Τα πλεονεκτηματα τα ξερεις, τα μειονεκτηματα δεν ειναι τοσο σοβαρα αν τα προλαβεις στην γεννηση τους, κακη θερμονωση η οποια αντιμετωπιζετε, μεγαλυτερη συντηρηση( βαψιμο, στοκαρισματα γιατι δεν εφαρμοζουν οι αρμοι μεταξυ τους και με την διαφορα θερμοκρασιας ανοιγουν κλεινουν και δημιουργουνται ρωγμες)
Κατα την ταπεινη γνωμη μου ( ειμαι στο επαγγελμα των ειδικων δομικων υλικων)εαν ειχα οικοπεδο δεν θα το σκεφτομουνα δευτερη φορα αν θα εφτιαχνα προκατασκευασμενο η να χτισω, δαγκωτο προκατασκευασμενο, μονο τα ενσημα του ΙΚΑ που θα γλιτωσεις απο τους μαστορους και το κυνηγι στους μαστορους να σκεφτεις.
Μονο πολυ μεγαλη προσοχη σε ποια εταιρια θα πας γιατι δεν ειναι ολοι επαγγελματιες με οτι αυτο συνεπαγετε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom