Νέα

Αγορα Μοτο. Ιδεες και λυσεις!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Νικ Ο Ντικ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 78
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Στα 400cc δεν υπάρχει αυτό. Είναι σαν να ζητάς τον καλύτερο νάνο πορνοστάρ  :dancing:
Ό,τι και να τον κάνεις θα είναι νάνος.
Στα κάτω των 400cc θα πήγαινα τυφλά για ένα καλό και οικονομικό σκούτερ, στα άνω των 400cc θα έκανα πρώτη στάση στα 650cc εκεί υπάρχουν καλες επιλογές :rockon:
:grin:
 

classic1

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
354
Κριτικές
1
Like
19
Πόντοι
1
Μπάνικο, ε και;
Με ένα 650 10ετίας με 2500χιλ € το ξεκωλιάζεις για πρωινό  :2funny:

Σταματάω στα φανάρια, και δίπλα μου έχω πχ ένα kawasaki Ninja 250 ξέρεις πως νιώθω;
Τον λυπάμαι  :2funny:
Έχει δώσει ένα σκασμό λεφτά και έχει πάρει μια μαλακία και μισή  :headbang:
Με τα μισά λεφτά έχεις πολλές καλύτερες επιλογές

Εγώ με δεύτερο άτομο, φορτωμένος με βαλίτσες με χίλια δυο τσιμπράγκαλα και αυτός μόνος, μαρσάρει ξεκινάει και τον σκίζω για πλάκα :rockon:

Τα κυβικά σε μία μηχανή είναι μεγααααάλη υπόθεση, μη λέμε βλακείες.
Τι κοιτάτε τα σποτάκια που βγάζει το marketing της κάθε εταιρείες που και καλά γαμάνε;
Πάρε το KTM RC390 και βγες εθνική βάλτου δυο βαλίτσες και πήγαινε πορεία με 150χλμ, θα πάθει κοκομπλόκο  :S
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Μπάνικο, ε και;
Με ένα 650 10ετίας με 2500χιλ € το ξεκωλιάζεις για πρωινό  :2funny:

Σταματάω στα φανάρια, και δίπλα μου έχω πχ ένα kawasaki Ninja 250 ξέρεις πως νιώθω;
Τον λυπάμαι  :2funny:
Έχει δώσει ένα σκασμό λεφτά και έχει πάρει μια μαλακία και μισή  :headbang:
Με τα μισά λεφτά έχεις πολλές καλύτερες επιλογές

Εγώ με δεύτερο άτομο, φορτωμένος με βαλίτσες με χίλια δυο τσιμπράγκαλα και αυτός μόνος, μαρσάρει ξεκινάει και τον σκίζω για πλάκα :rockon:

Δεν έχεις άδικο, αλλά το συγκερκριμενο φαινεται καλύτερη επιλογη απο σκουτερ στα 400
 

classic1

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
354
Κριτικές
1
Like
19
Πόντοι
1
Δεν έχεις άδικο, αλλά το συγκερκριμενο φαινεται καλύτερη επιλογη απο σκουτερ στα 400

Όχι!
Τουλάχιστον με το scooter έχεις ένα οικονομικό καλό μηχανάκι για εντός Αττικής άντε και για τα πέριξ πχ Χαλκίδα.
Φτηνό κόστος συντήρησης, μεταπολιτική αξία, φτηνά αξεσουάρ, δεν κινδυνεύεις πάρα πολύ να στο φάνε και ΑΝΕΣΗ - ΧΩΡΟΥΣ.

Με αυτό τι έχεις;
Κάτι που θέλει να μοιάσει σε μηχανή, αλλά δεν είναι. Που αύριο μεθαύριο αν θελήσεις κάτι για την πόλη θα πάρεις scooter και αυτό θα σου μείνει αμανάτι.
Που αν θελήσεις μηχανή, πάλι θα σου μείνει αμανάτι  :2funny:


 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Όχι!
Τουλάχιστον με το scooter έχεις ένα οικονομικό καλό μηχανάκι για εντός Αττικής άντε και για τα πέριξ πχ Χαλκίδα.
Φτηνό κόστος συντήρησης, μεταπολιτική αξία, φτηνά αξεσουάρ, δεν κινδυνεύεις πάρα πολύ να στο φάνε και ΑΝΕΣΗ - ΧΩΡΟΥΣ.

Με αυτό τι έχεις;
Κάτι που θέλει να μοιάσει σε μηχανή, αλλά δεν είναι. Που αύριο μεθαύριο αν θελήσεις κάτι για την πόλη θα πάρεις scooter και αυτό θα σου μείνει αμανάτι.
Που αν θελήσεις μηχανή, πάλι θα σου μείνει αμανάτι  :2funny:

Ειχα ένα rs125 διχρονο και το πουλησα μέσα σε μια εβδομαδα 200 ευρω φθηνοτερα απο οτι το ειχα πάρει πριν 2 χρονια. Ηθελε λαστιχα και μπαταρια
Το πήρε ενας πιτσιρικας που ειχε ερθει με τον πατερα του :grin:
 

classic1

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
354
Κριτικές
1
Like
19
Πόντοι
1
Περαν του χαβαλέ που όντως πέφτει τρελό γέλιο, για εμένα δεν αξίζουν τα "μικρά κυβικά".
Όταν με 3000€ παίρνεις ένα 650cc που γαμάει τι να λέμε;

Κι εγώ όταν ήμουν μικρός είχα πάρει αντι για παπί, ένα στριτάκι 125cc ήταν τα πιο πεταμένα λεφτά που έχω δώσει ever.

Τα πράγματα είναι απλά...
Αν έχεις φράγκα παίρνεις ό,τι παπαριά θες και σου κάνει κλικ
Αν δεν έχεις λεφτά ή είσαι ένας μέσος άνθρωπος πας σε scooter 300cc ή σε μηχανή 650cc

Και από κατανάλωση πχ αν πάρεις το BMW F650GS του 2005 θα καίει τα ίδια με ένα scooter και θα το αγοράσεις με 3000.
Πας παντού, δεν χαλάει, δεν μασάει κτλ κτλ

Μην πετάτε τζάμπα φράγκα σε κάθε νέα παπαριά που βγάζουν οι εταιρείες.

Ας σοβαρευτούν και ας βγάλουν πιο αποδοτικούς κινητήρες με μικρές καταναλώσεις.

Τέλος!  :uglystupid:

Ένα αυτοκίνητο σήμερα καίει 4lt στα 100χλμ και οι μηχανές καίνε τα ίδια ή παραπάνω, πάμε καλά;  :headbang:

Ας βγάλουν ένα 400cc με 40hp και κατανάλωση 2,8lt max τοτε ναι αξίζει.

 

kostas-mk37

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2015
Μηνύματα
739
Κριτικές
1
Like
10
Πόντοι
6
Μπάνικο, ε και;
Με ένα 650 10ετίας με 2500χιλ € το ξεκωλιάζεις για πρωινό  :2funny:

Σταματάω στα φανάρια, και δίπλα μου έχω πχ ένα kawasaki Ninja 250 ξέρεις πως νιώθω;
Τον λυπάμαι  :2funny:
Έχει δώσει ένα σκασμό λεφτά και έχει πάρει μια μαλακία και μισή  :headbang:
Με τα μισά λεφτά έχεις πολλές καλύτερες επιλογές

Εγώ με δεύτερο άτομο, φορτωμένος με βαλίτσες με χίλια δυο τσιμπράγκαλα και αυτός μόνος, μαρσάρει ξεκινάει και τον σκίζω για πλάκα :rockon:

Τα κυβικά σε μία μηχανή είναι μεγααααάλη υπόθεση, μη λέμε βλακείες.
Τι κοιτάτε τα σποτάκια που βγάζει το marketing της κάθε εταιρείες που και καλά γαμάνε;
Πάρε το KTM RC390 και βγες εθνική βάλτου δυο βαλίτσες και πήγαινε πορεία με 150χλμ, θα πάθει κοκομπλόκο  :S
Ποσο δικιο εχεις ρε τυπε..;;; Μπραβο!!!
 

classic1

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
354
Κριτικές
1
Like
19
Πόντοι
1
Μα ρε φίλος έχουμε ξεφύγει, έλεος πια  :idiot:
Πάνε και βάζουν ένα σωρό "εξωτικά" καλούδια, αναρτήσεις, φρένα, κοντέρ και χρυσοπουλάνε τενεκέδες.
Και το κακό είναι πως ο κόσμος είναι τόσο βλάκας και μαλάκας που τα αγοράζει!  :headbang: :headbang:

Είναι τυχαίο που όλα τα "μικρά" τα κάνουν να μοιάζουν με τα 1000ρια;

Ας σοβαρευτούν και ας βγάλουν καμιά μηχανή της προκοπής, KTM KAWASAKI HONDA BMW και μαλακίες τούμπανα!

Στις εποχές που ζούμε οχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον πλανήτη είναι ανέκδοτο να έχουμε καταναλώσεις για 400cc πάνω από 2,8Lt
Τι πρόοδος της τεχνολογίας;  :uglystupid:

το Vstrom 750 καίει 7-8 λίτρα 10ετίας μηχανάκι, ωραία να δω την πρόοδο σας, βγάλτε σήμερα ένα 750 με 4-5 λίτρα κατανάλωση και ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις.

Γιατί στα αυτοκίνητα η κατανάλωση μέσα σε μια 10ετια έπεσε σχεδόν στα μίσα;
 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Μα ρε φίλος έχουμε ξεφύγει, έλεος πια  :idiot:
Πάνε και βάζουν ένα σωρό "εξωτικά" καλούδια, αναρτήσεις, φρένα, κοντέρ και χρυσοπουλάνε τενεκέδες.
Και το κακό είναι πως ο κόσμος είναι τόσο βλάκας και μαλάκας που τα αγοράζει!  :headbang: :headbang:

Είναι τυχαίο που όλα τα "μικρά" τα κάνουν να μοιάζουν με τα 1000ρια;

Ας σοβαρευτούν και ας βγάλουν καμιά μηχανή της προκοπής, KTM KAWASAKI HONDA BMW και μαλακίες τούμπανα!

Στις εποχές που ζούμε οχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον πλανήτη είναι ανέκδοτο να έχουμε καταναλώσεις για 400cc πάνω από 2,8Lt
Τι πρόοδος της τεχνολογίας;  :uglystupid:

το Vstrom 750 καίει 7-8 λίτρα 10ετίας μηχανάκι, ωραία να δω την πρόοδο σας, βγάλτε σήμερα ένα 750 με 4-5 λίτρα κατανάλωση και ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις.

Γιατί στα αυτοκίνητα η κατανάλωση μέσα σε μια 10ετια έπεσε σχεδόν στα μίσα;


Δεν εχεις αδικο σε γενικες γραμμες. Αλλα δεν ειναι μονο η καταναλωση το μονο προβλημα. Συμφωνω οτι για τα κυβικα τους εχουν μεγαλη καταναλωση αλλα δεν φαινεται σε σχεση μενα αυτοκινητο λογο του οτι δεν κολλανε στην κινηση. Απο εκει και περα εγω για διπλωμα αοριστου ξεκινησα να παρω και βρηκανε τοτε την στιγμη και τα αλλαξανε με αποτελεσμα λογο ηλικιας να βγαλω 400Cc. Αν ειχα αοριστου κυβισμων σιγουρα θα κοιταζα αλλου, πραγματικες ευκαιριες σε μηχανες 10ετιας το πολυ...

Απο την αλλη ομως εγω με 300Cc καλυμενος ειμαι. Την δουλεια μου να κανω. Τις βολτες μου να πηγαινω... Δεν εχω απωθημενα με μεγαλες μηχανες ουτε τπτ. Απλα προτειμω να δωσω τα λεφτα μου σε κατι που θα μου αρεσει και θα ειναι καλο, δηλαδη μην βγαζει προβληματα στα πρωτα 100χλμ παρα σε κατι που δεν μαρεσει ασχετα αμα ειναι καλο ή οχι. Ωραια τα scooter φθηνα οικονομικα με χωρους με με με αλλα αυτη τη στιγμη δεν με εκφραζουν. Ξερω οτι αυτα που κοιταζω ειναι πιο ακριβα απο ενα scooter και χωρις χωρους. Οικονομικα? Ειναι ισως οχι οσο ενα scooter ιδιων κυβικων ισως ναι. Μηχανικα? Αυτο ειναι που με προβληματιζει και εκει θελω να εστιασω. Μεταπωλητικη αξια? Μονο τα honda astrea ηταν τα πιο πετυχημενα και παραμενουν με διαφορα. Τα υπολλοιπα ειναι θεμα τυχης, θεμου γουστου. Τι σε εκφραζει τι μπορεις να οδηγησεις και σε τι κατασταση ειναι αυτο που θες να πουλησεις. Ολα σχετικα ειναι. Και φυσικα ολα ρισκο ειναι γιατι μακρια απο μας σημερα πηρες ενα scooter ή μια 600+Cc που κωλομετραει και αυριο πεφτεις χωρις να χτυπησεις και την κανεις μπουρδελο....
 

topmarried1977

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2014
Μηνύματα
80
Like
16
Πόντοι
0
Βγαλε διπλωμα για μεγαλυτερη κατηγορια και οι επιλογες μετα ειναι απειρες. Οχι σκουτερ γιατι αν εισαι νέος η σουπα θα παει συνεφο και τα πλαστικα κοστιζουν. 300 - 350 στριτακια ειναι comuter για πιστα και οχι για να κανεισ βολτα στην Αθηνα και να πονανε οι καρποι σου... XT - KLE (φτηνα αξιοπιστα) ή οποιο αλλο μεταχειρισμενο γουσταρεις για να μπεισ στο κλιμα και 2 χρονια μετα τα πουλασ οσο τα πηρεσ και πας στην κατηγορια που ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ εχεισ καταληξει.. trust me
 

arisgoku

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2010
Μηνύματα
16
Like
0
Πόντοι
0
Αμα το πάρει να κολλήσει και αυτοκόλλητα πάνω με το όνομα του για να καταλαβαίνει οτι ειναι το δικό του..Και η κουτσή Μαρία αυτό παίρνει..

Τα ιταλικά μηχανάκια ειναι 10 σκάλες πιο πάνω απο όλα στην κατηγορία δρόμου..Για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν ειναι ώρα να τους αναπτύξω μεσα εδω γιατί βαριέμαι.Οι γνωστές θα ξέρουν ήδη...
ΟΧΙ οι κάγκουρογνωστες .. :grin:
 

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
56
Like
6.105
Πόντοι
3.556
Μαγκες καλη ξεκουραστη μηχανη με καλα κυβικα και σχετικα καλα γκαζια για πολη και ταξιδι ειναι το
HONDA NC700X
 

PITSILIARIS

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2009
Μηνύματα
402
Κριτικές
3
Like
8
Πόντοι
1
Μαγκες καλη ξεκουραστη μηχανη με καλα κυβικα και σχετικα καλα γκαζια για πολη και ταξιδι ειναι το
HONDA NC700X
και σχετικα χαμηλη καταναλωση.την εχει ενα φιλαρακι την εχω κανει καποια χιλιομετρα και οντως ειναι ξεκουραστη μηχανη αλλα νομιζω πολλα τα 8000 και βαλε  για μια μηχανη
 

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
56
Like
6.105
Πόντοι
3.556
και σχετικα χαμηλη καταναλωση.την εχει ενα φιλαρακι την εχω κανει καποια χιλιομετρα και οντως ειναι ξεκουραστη μηχανη αλλα νομιζω πολλα τα 8000 και βαλε  για μια μηχανη
Με συμπλεκτη ειναι πιο φτηνη. Για μεταχειρισμενη ακοαμα περρισσοτερ
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
280
Πόντοι
86
το Vstrom 750 καίει 7-8 λίτρα 10ετίας μηχανάκι, ωραία να δω την πρόοδο σας, βγάλτε σήμερα ένα 750 με 4-5 λίτρα κατανάλωση και ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις.

Γιατί στα αυτοκίνητα η κατανάλωση μέσα σε μια 10ετια έπεσε σχεδόν στα μίσα;
Γιατί έφτιαξαν σόφτγουερ που κλέβουν στις μετρήσεις...  :-
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.158
Κριτικές
35
Like
4.473
Πόντοι
2.046
Πηγαινελα στη δουλεια γυρω στα 32 χιλιομετρα συνολο σε καθημερινη βαση. Ε και για καμια βολτα απο εκει και περα για να μην εχω αναγκη τα ΜΜΜ.

*Χρηση της λεωφορου βουλιαγμενης προς βαρκιζα για να παω εις την εργασια μου.
ρε τυπε και θες να παρεις μηχανη γ αυτη τη χρηση και να μπεις και σε αλλα εξοδα οπως συντηρισεις ασφαλειες που ειναι πανακριβα γ αυτη τη χρηση καταληλο ειναι σκουτερ η παπι κατα τ αλλα αν θες να πεταξεις λεφτα στον καδο δικο σου δικαιωμα και οι αντιπροσωπιες πρεπει να ζησουν απο καποιους
 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
ρε τυπε και θες να παρεις μηχανη γ αυτη τη χρηση και να μπεις και σε αλλα εξοδα οπως συντηρισεις ασφαλειες που ειναι πανακριβα γ αυτη τη χρηση καταληλο ειναι σκουτερ η παπι κατα τ αλλα αν θες να πεταξεις λεφτα στον καδο δικο σου δικαιωμα και οι αντιπροσωπιες πρεπει να ζησουν απο καποιους


Γιατι ρε τυπε? Η ασφαλεια δεν ειναι τοσο ακριβη... Ποια η διαφορα 300 κυβικα μηχανης με 300 κυβικα σκουτερ στην ασφαλεια? Παπι τι να το κανω? Δεν ειμαι πιτσιρικας να θελω glx ουτε να κινουμαι σε μια αποσταση γυρω απο το σπιτι μου ωστε να ειναι καταλληλο (με βαση τα κυβικα του παντα).


Και ποιοι παιρνουν μηχανη δηλαδη? Γιατι βλεπω πολλους με μηχανες.... Στην δουλεια τους δεν πανε? Ή καθε πρωι που τους βλεπω στο δρομο πανε βολτα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom