Νέα

Αγορα Μοτο. Ιδεες και λυσεις!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Νικ Ο Ντικ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 78
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

karamba

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουλ 2009
Μηνύματα
560
Like
12
Πόντοι
6
Μάστορα να ξέρεις: Μηχανές είναι μόνο οι Γιαπωνέζικες! Kawasaki ασυζητητί.
 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Παιδια πρωτη μηχανη ειναι. Δεν εχω μυαλα 18 χρονου για να κανω βλακειες στο δρομο. Και ασχολουμε με παραϊατρικα οποτε ξερω που δεν θελω να καταληξω.

Scooter δεν θελω. Δεν μου κανουν αισθηση, δεν εχουν συμπλεκτη. Δεν ειναι για τωρα. Ισως καποια στιγμη αργοτερα.

Για KTM δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια αλλα το duke 390 φαινεται αρκετα τιμιο.

Το Kawasaki το εχω λατρεψει απο πολλες αποψεις. Το Benelli ομως που εψαξα αρκετα σε ξενα φορουμ και περιοδικα γραφουν παρα πολυ καλα λογια. Ενδεχομενος να ειναι και ρισκο. Το θεμα ειναι οτι και τα 2 θα παω να τα δω, να κανω ενα τεστ ντριβε και οποιο με μαγεψει πιο πολυ τοτε  :orchestra: αυτο θα παρω
 

k-king

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
175
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Παιδια πρωτη μηχανη ειναι. Δεν εχω μυαλα 18 χρονου για να κανω βλακειες στο δρομο. Και ασχολουμε με παραϊατρικα οποτε ξερω που δεν θελω να καταληξω.

Scooter δεν θελω. Δεν μου κανουν αισθηση, δεν εχουν συμπλεκτη. Δεν ειναι για τωρα. Ισως καποια στιγμη αργοτερα.

Για KTM δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια αλλα το duke 390 φαινεται αρκετα τιμιο.

Το Kawasaki το εχω λατρεψει απο πολλες αποψεις. Το Benelli ομως που εψαξα αρκετα σε ξενα φορουμ και περιοδικα γραφουν παρα πολυ καλα λογια. Ενδεχομενος να ειναι και ρισκο. Το θεμα ειναι οτι και τα 2 θα παω να τα δω, να κανω ενα τεστ ντριβε και οποιο με μαγεψει πιο πολυ τοτε  :orchestra: αυτο θα παρω



Kawasaki Νικολαου αγιας γλυκεριας κυψελη
Ktm νταης θωμας κασταμονης βεικου
 

classic1

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
354
Κριτικές
1
Like
19
Πόντοι
1
Καλησπερα. Καλο μεσημερι Κυριακης να εχουμε!!!

Ανοιγω αυτο το θεμα μιας και σε λιγο καιρο σκεφτομαι να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου. Καταρχην να πω οτι εχω διπλωμα Α2 που αυτο σημαινει οτι μπορω να οδηγησω μηχανες εως 400Cc ή 35kW. Δευτερον θα παρω καινουργια. Λεφτας δεν ειμαι αλλα θελω να επενδυσω σε κατι καινουργιο. Να το στρωσω εγω. Να ειμαι ο πρωτος της οσο ρομαντικο και αν ακουγεται.

Υπαρχουν 3 μηχανες που μου εχουν κλεισει το ματι. Η πρωτη που επικρατει απο την πρωτη στιγμη ειναι η Kawasaki Z300. Ειναι βεβαια και η πιο ακριβη αφου η εκδοση με ABS ειναι στα 5.490 ευρω. Φοραει τον κινητηρα του ninja 300 και πολλα αλλα καλουδια του. Η διαφορα τους ειναι καθαρα στο στησιμο. Δικυλινδρα και τα 2. Εδω μια φωτο του.
Δευτερη επιλογη Benelli Bn302. . 300Cc απιστευτος ηχος καλες κριτικες σχετικα αν και ελαχιστες ομως, απο μια εταιρεια πεθαμενη που αναστηθηκε. Φθηνο αφου εχει λιγοτερο απο 5000 ευρω. Βεβαια ενω εισαγεται στην Ελλαδα δεν μπορω να βρω αντιπροσωπο...

Τριτη επιλογη BMW310r. . 313Cc Motard βεβαια, κατω απο 5000 ευρω. Κατασκευαζεται στην Ινδια. Ισως και να μην εχει κυκλοφορισει ακομα επισημα στην Ελλαδα. Ενω εμφανισιακα με κερδιζει περισσοτερο και ειναι και BMW τελικα κατι με χαλαει πανω της....


Για πειτε ρε παιδες και σεις καμια ιδεα. Καμια πληροφορια γιαυτα οτι ξερετε. Να γινει μια σωστη επιλογη θελω.

Επισης οποιος θελει σε αυτο το θεμα να ζητησει πληροφοριες για καποια δικια του αγορα ας το κανει ελευθερα. Αλλα να ασχοληθουμε κυριως με μηχανες λογο του τιτλου του θεματος.

Ευχαριστω!!!

Ρε τύπε, πήγες και μου ξέθαψες όλες τις παραξενιές.
Άσε τα κόλπα και πάρε ενα mainstream μηχανάκι, όλα αυτά που λες είναι μπλέξιμο.
Ούτε μεταπωλητική αξία έχουν, ούτε άκρη βγάζεις εύκολα, τι το ζορίζεις;

Όταν πας να αγοράσεις κάτι, όλα σε μαγεύουν, είναι όπως όταν φεύγεις από την χούφτα και πας στο μουνί.
Μετά θα καταλάβεις πως το μουνί που ψώνησες ε δεν ειναι και τοοοσο καλό, ειναι πανάκριβο κτλ κτλ.
Πάρε κάτι mainstream επιμένω, έτσι κι αλλιώς από επιδόσεις όλοι θα σε πατάνε, ακόμα και 400cc 15 χρονών.
 

tzakomo

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2011
Μηνύματα
441
Like
73
Πόντοι
1
Όποτε ένα κάλο  scooter είναι ποιο κοντά στης ανάγκες σου ποιο πόλους χώρους,ποιο οικονομικό σε όλα .ποιο ξεκούραστο για βόλτες και αν θες και σχεδόν ισάξιο   γκάζι με 800 ευρω παραπάνω παίρνεις το beverly 350 με abs και 33hp. όσο για τον συμπλέκτη που λες εγώ μετά από 8 διαφορετικές μηχανές πλέον ούτε να τον ακούσω δεν θέλω.
πολυ καλο το beverly 350
 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Εγω φιλικά σου λεω να κρατήσεις τα λεφτά σου και να πας να βγάλεις δίπλωμα ανεξάρτητων κυβικών ώστε να μεγαλώσουν οι επιλογές σου..Σε βάθος χρόνου θα μετανιώσεις για την αγορά χαμηλού κυβισμού λόγο επιδόσεων αφού θα το χειρίζεσαι σαν ποδήλατο και οταν πας να το πουλήσεις θα πάρεις πενταροδεκάρες πίσω..

Στο λεω γιατί εχω θεμα με τις μηχανές και δεν θυμάμαι καν πόσες εχω αλλάξει!!


Αυτη την στιγμη δεν υπαρχει χρονος για να το κανω αυτο. Επισης μετα ανεβαινουν και οι απαιτησεις οικονομικα. Το θεμα ειναι να παρω κατι που θα μαρεσει και θα μπορω να το συντηρισω και οχι να το πληρωνω σχεδον σαν αυτοκινητο....


Ρε τύπε, πήγες και μου ξέθαψες όλες τις παραξενιές.
Άσε τα κόλπα και πάρε ενα mainstream μηχανάκι, όλα αυτά που λες είναι μπλέξιμο.
Ούτε μεταπωλητική αξία έχουν, ούτε άκρη βγάζεις εύκολα, τι το ζορίζεις;

Όταν πας να αγοράσεις κάτι, όλα σε μαγεύουν, είναι όπως όταν φεύγεις από την χούφτα και πας στο μουνί.
Μετά θα καταλάβεις πως το μουνί που ψώνησες ε δεν ειναι και τοοοσο καλό, ειναι πανάκριβο κτλ κτλ.
Πάρε κάτι mainstream επιμένω, έτσι κι αλλιώς από επιδόσεις όλοι θα σε πατάνε, ακόμα και 400cc 15 χρονών.

Πες κατι πιο mainstream εως 400 κυβικα. Αλλα δεν θελω scooter. Εγω δεν το θελω για κοντρες. Για να πηγαινω στην δουλεια και οταν βγαινω καμια βολτα αλλα με ενα οχημα που θα το γουσταρω και οχι απλα μενα οχημα...


Αμα το πάρει να κολλήσει και αυτοκόλλητα πάνω με το όνομα του για να καταλαβαίνει οτι ειναι το δικό του..Και η κουτσή Μαρία αυτό παίρνει..

Τα ιταλικά μηχανάκια ειναι 10 σκάλες πιο πάνω απο όλα στην κατηγορία δρόμου..Για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν ειναι ώρα να τους αναπτύξω μεσα εδω γιατί βαριέμαι.Οι γνωστές θα ξέρουν ήδη...
ΟΧΙ οι κάγκουρογνωστες .. :grin:

Z300 Δεν εχω δει να κυκλοφορουν πολλα. Ninja ναι Ζ οχι. Αλλα εκτος απο το Ζ εχω αλλα 2 τα οποια δεν εχουν κυκλοφορισει ακομα στην Ελληνικη αγορα. Αρα αυτο που λες ειναι ατοπο.


 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Τι να σου πω;;;
Δεν ξέρω που μένεις και αμα κυκλοφορούν πολλά έξω απο το σπίτι σου αλλα τα z ίσως ειναι το πιο "φορεμένο" μηχανάκι στην Ελλάδα.Οποτε άτοπο δεν ειναι..
Τωρα για το 300αρι τι να σου πω;;
Πρόσφατα βγήκε αλλα εμφανισιακά δεν διαφέρει και τρέλα..


Αν εννοεις για τα 750 παω πασο τοτε. Εχεις δικιο. Το 300 ομως δεν πολυ κυκλοφορει. Αλλα υπαρχει και η Benelli που δεν ειναι καθολου φορεμενη ισα ισα το αντιθετο, τωρα βγαινει στην Ελληνικη αγορα. Και καπου εκει στοχευω...
 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Τύπε μου αυτό ειναι στο χέρι σου..Αμα το γουστάρεις και σε ολοκληρώνει σαν μηχανάκι να το παρεις..Τωρα μεσα εδω θα σου μιλήσουμε βάση του γούστου μας και της προσωπικής μας εμπειρίας για τους δυο τροχούς.Μην ακούς και πολλά πολλά λοιπόν γιατί στο τέλος θα επηρεαστείς και ίσως να μετανιώσεις για την μελλοντική αγορά σου..


Ναι γιαυτο κιεγω αναφερα στο αρχικο post αυτα τα 3 για να ακουσω γνωμες. Αλλα ολες οι γνωμες ειναι δεκτες.


Δυστυχως δεν μπηκαν οι γνωστοι αγνωστοι μεσα στο θεμα να το καφριλιασουν. Κριμας και ηταν και Κυριακη... :-
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.609
Κριτικές
61
Like
39.609
Πόντοι
21.555
Σέ ένδιαφέρη...
 

dxounia

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Οκτ 2007
Μηνύματα
967
Κριτικές
39
Like
2.589
Πόντοι
6.745
αναβάθμισε το δίπλωμα σου και πάρε καμία μηχανή της προκοπής και άσε τα μπρίκια!!!
 

classic1

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
354
Κριτικές
1
Like
19
Πόντοι
1
Πες κατι πιο mainstream εως 400 κυβικα. Αλλα δεν θελω scooter. Εγω δεν το θελω για κοντρες. Για να πηγαινω στην δουλεια και οταν βγαινω καμια βολτα αλλα με ενα οχημα που θα το γουσταρω και οχι απλα μενα οχημα...
Στα 400cc δεν υπάρχει αυτό. Είναι σαν να ζητάς τον καλύτερο νάνο πορνοστάρ  :dancing:
Ό,τι και να τον κάνεις θα είναι νάνος.
Στα κάτω των 400cc θα πήγαινα τυφλά για ένα καλό και οικονομικό σκούτερ, στα άνω των 400cc θα έκανα πρώτη στάση στα 650cc εκεί υπάρχουν καλες επιλογές :rockon:
 

nuber1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2014
Μηνύματα
2.904
Κριτικές
14
Like
1.021
Πόντοι
386
αναβάθμισε το δίπλωμα σου και πάρε καμία μηχανή της προκοπής και άσε τα μπρίκια!!!
Δεν έχει καβαλήσει  πότε του μηχανή ούτε είχε και του λες να πάει σε ποιο μεγάλα κυβικά αν κατάλαβα καλά...το μόνο σίγουρο είναι ότι το λιγότερο με ένα σπάσιμο δεν θα την γλιτώσει  .....όσο ποιο μεγαλη σε ηλικία  είμαστε τόσο ποιο δύσκολο είναι να προσαρμοστούμε  στην ζούγκλα αυτής της πόλης με μια μηχανή ,οδηγό  εδώ και 25 χρονιά με ελαφρός μικρά ατυχήματα γιατί αν είσαι σε δυο ρόδες θες δεν θες όλο και κάτι θα προκύψει και ένα από αυτά που έχω μάθει ακομα και τώρα είναι να κανό αμυντική  οδηγήσει ....
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Aν αγοραζα καινουργια μηχανη, θα επαιρνα μια ηλεκτροκινητη Στην Ελλαδα εχω δει μονο ηλεκτρικα σκουτερ >:(
Εχει ένας φιλος και ειναι σουπερ ευχαριστημενος
Μηδεν συντηρηση (μονο λαστιχα) και το φορτιζει στην δουλεια
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Το τηλεκατευθυνόμενο που ειχα έκανε πιο πολύ θόρυβο!!! Χαχαχαχα!!!
Ωραίο αλλα χάνεται η αίσθηση της μηχανής....
Δεν εχω οδηγησει, αλλά η ροπη ειναι διαθεσιμη απο το 0 :o
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.791
Πόντοι
1.496
Aν αγοραζα καινουργια μηχανη, θα επαιρνα μια ηλεκτροκινητη Στην Ελλαδα εχω δει μονο ηλεκτρικα σκουτερ >:(
Εχει ένας φιλος και ειναι σουπερ ευχαριστημενος
Μηδεν συντηρηση (μονο λαστιχα) και το φορτιζει στην δουλεια
Εχει και στην Ελλαδα αντιπροσωπεια με ηλεκτροκίνητα σκουτερ  και μηχανες.
 
OP
OP
Νικ Ο Ντικ

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Δεν έχει καβαλήσει  πότε του μηχανή ούτε είχε και του λες να πάει σε ποιο μεγάλα κυβικά αν κατάλαβα καλά...το μόνο σίγουρο είναι ότι το λιγότερο με ένα σπάσιμο δεν θα την γλιτώσει  .....όσο ποιο μεγαλη σε ηλικία  είμαστε τόσο ποιο δύσκολο είναι να προσαρμοστούμε  στην ζούγκλα αυτής της πόλης με μια μηχανή ,οδηγό  εδώ και 25 χρονιά με ελαφρός μικρά ατυχήματα γιατί αν είσαι σε δυο ρόδες θες δεν θες όλο και κάτι θα προκύψει και ένα από αυτά που έχω μάθει ακομα και τώρα είναι να κανό αμυντική  οδηγήσει ....



Ενα 125αρι που οδηγουσα για ενα φεγγαρι δεν πιανετε η αληθεια ειναι. Και φυσικα για πανω απο 400Cc δεν κοιταω και γιατι δεν εχω χρονο για αναβαθμιση του διπλωματος, ουτε θελω να επενδυσω σε αυτο και γιατι οικονομικα δεν θα το αντεχει η τσεπη μου...

Scooter αυτη τη στιγμη οχι γτ δεν τα γουσταρω. Ισως στο μελλον...
 

pinboy

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
464
Like
17
Πόντοι
1
εγω ενδιαφερομαι για το kawasaki klx 250 cc πιστευω ειναι ιδανικο αν και λιγο τσιμπημενο    :hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom