Νέα

Ουζο-Μπυρο-Κρασομεζεδες...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 343
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
αντε κουφάλες .. πείνασα.. πάω να στήσω κανένα μεζέ να πιώ κανένα τσίπουρο στην βεράντα..
τουρσάκι
τυροκαφτερή (εφτιαξα το μεημέρι φρέσκια)
μελιτζανοσαλάτα (έχω λίγο περίσσευμα από την Δευτερα να την καθαρίσω)
ντομάτα
μια πιπερια
δυο τρεις παστούς γαύρους (ιδιοπαραγωγής)
λίγο τσιροσαλάτα (ιδιοπαραγωγής και πρέπει να τελειώνει γιατί τέλος Ιουλιου θα φτιαχτούν οι καινούργιοι τσίροι)
αυγουλάκι βραστό (θαρώ ότι έχω ενα στο ψυγείο από χτές το πρωί που εβρασα)
εεε όλο και κάτι ακόμη

Σάββατο σήμερα .. σπίτι γιατί παντού θα γίνεται τσι πουτάνας..

εεεε και μετά θα ποτίσω και τον κήπο  ;)
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
αντε κουφάλες .. πείνασα.. πάω να στήσω κανένα μεζέ να πιώ κανένα τσίπουρο στην βεράντα...

τουρσάκι
τυροκαφτερή (εφτιαξα το μεημέρι φρέσκια)
μελιτζανοσαλάτα (έχω λίγο περίσσευμα από την Δευτερα να την καθαρίσω)
ντομάτα
μια πιπερια
δυο τρεις παστούς γαύρους (ιδιοπαραγωγής)
λίγο τσιροσαλάτα (ιδιοπαραγωγής και πρέπει να τελειώνει γιατί τέλος Ιουλιου θα φτιαχτούν οι καινούργιοι τσίροι)
αυγουλάκι βραστό (θαρώ ότι έχω ενα στο ψυγείο από χτές το πρωί που εβρασα)
εεε όλο και κάτι ακόμη

Σάββατο σήμερα .. σπίτι γιατί παντού θα γίνεται τσι πουτάνας..

Εγω θα παω σε ενα μπαρακι με 2 φιλες μου  :birdman:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
αντε καλό βραδυ...
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
καλό χορό τύπε

ξέρεις τι λένε ε;

2 φίλες = καμία  ;)

Γλυφάδα θα τις πας;

Οχι τυπε. Ειναι μακρυα η Γλυφαδα θα παμε καπου κοντα να πιρφοριστουμε  :boobies: :boobies:

λεω να κανω και τον ριγκομορτη αξεχαστο αποψε... θα αρχισω να τους λεω τις θεωριες του
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
Επισκευτηκα χτες μ΄εναν κολλητο μου φιλικο μας ζευγαρι σε παραλιακη πολη. Ζεστη εκανε, τι καλυτερο απο βολτα προς τη θαλασα για κανα ουζακι. Μας πηγαν λοιπον σ΄ενα παραλιακο ουζερι και παραγγειλαμε μια μπουκαλα ουζο πλωμαρι, 750ml νομιζω ηταν και μια μεσαια ποικιλια. Η ασχετη μελαχρινη πιτσιρικα σερβιτορα με τον μεγαλο κωλο και τα χοντρα μπουτια, ρωτησε: Η ποικιλια να ειναι κρεατικων ή θαλασινων ? Της ειπαμε θαλασινων, αφου στη θαλασα ειμασταν κι αφου το κρεας το εχουμε ψιλο-βαρεθει. Μετα απο αρκετη ωρα εφερε το ουζο, την ποικιλια, τον παγο και το νερο.
Η ποικιλια ηταν μια πιατελα γεματη προτηγανισμενες πατατες που στις ακρες ειχε 4 φετες ντοματα, 4 φετες αγγουρι, 4 ελιες και πανω 4 γαυρους τηγανιτους, 4 ρολο καλαμαρι και 4 ψωμακια με ταραμοσαλατα. Για αυτη τη μαλακια πληρωσαμε 20 ευρω + 22 ευρω το μπουκαλι το ουζο + αλλο 1,50 ευρω που αφησαμε φιλοδωρημα στην ασχετη πιτσιρικα σερβιτορα με τον μεγαλο κωλο και τα χοντρα μπουτια που εκανε μια ωρα να μας σερβιρει. Αν ημουν μονος ή με τον κολλητο μου σιγουρα θα καναμε μανουρα, αλλα με το ζευγαρι παρεα δεν ελεγε να μανουριασουμε.
Οταν φτασαμε στο χωριο αραξαμε στο καφενειο-ψησταρια και παραγγειλαμε 1 κιλο κρασι με μεζε. Ο Λαμπης ο καφετζης μας εφερε λιγο κοντοσουβλι, με λιγες πατατες, 2 φετες ντοματα και λιγο τυρι. Το κοστος μικρο, αλλα ο μεζες μια απο τα ιδια που μας σερβιρει εδω και χρονια. Καμια αλλαγη, καθολου φαντασια. Κι υστερα παραπονιετε οτι εχει πεσει η δουλεια στο μαγαζι. Και ενταξη εδω χωριο ειναι, οι γεροι και οι Αλβανοι τι απαιτησεις να εχουν, αλλα ο μαλακας στην παραλια να ζηταει 20 ευρω για μιση τηγανια πατατες και 2-3 μαλακιες :headbang: :headbang: :headbang: Και παρολαυτα να εχουν δουλεια χωρις να κατεχουν το αντικειμενο ή χωρις να βαλουν το μυαλο τους να δουλεψει για κατι καλυτερο, διαφορετικο, πρωτοτυπο.
Εμαθαν οι Ελληνες να βγαζουν λεφτα πουλοντας "αερα" και σ΄εποχες οικονομικη κρισης αντι να βελτιωσουν την ποιοτητα και να σκεφτουν τροπους για να προσελκυσουν οσους βγαινουν ακομα, παραμενουν πιστοι στο δογμα της αρπαχτης.


Τι έγινε ρε;

Άρχισε να σου σηκώνεται και το ρίξαμε στα ούζα και στα κοντοσούβλια;
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
495
Πόντοι
4.906
θεματοθετα υπαρχουν και χειροτερα.....ουζο με κρακερακια σου εχουν σερβιρει; :grin:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
και εδώ Βόλο που υποτήθετε ότι φυμήζονται για τους μεζέδες με τα 25αρια τσίπουρα τα έχουν χαλάσει σχεδόν όλα τα μαγαζιά.....πάμφθυνες κατεψυγμένες σαβούρες από μετρό και άγιος ο θεός.κοροιδία....
(εκτός από 2-3 στέκια μη κεντρικά) 

Τι λε ρε;

25αράκι Αποστολάκη με 4 καραβίδες ή 4 γυαλιστερές δεν είναι καλά για 3,5 Ευρώ;

Άμα ξέρεις που να πας βέβαια.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
92
Πόντοι
376
αγγουρι με την φλουδα σε μπυρονι :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom