Νέα

Ουζο-Μπυρο-Κρασομεζεδες...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 343
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.963
Like
30.322
Πόντοι
5.006
:rolleyes:
b-468664-rak%C4%B1_ve_mezeler.jpg

http://[URL unfurl="true"]www.ehlikeyifyali.com/admin/images/urunler/urun-12.jpg[/img[/URL]]
[img]http://[URL unfurl="true"]www.istanbul.com/Files/p/2012/5/16/477_635_S1.jpg[/img[/URL]]
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Φετος δεν εβγαλε. Γιατι ρωτας, θελεις ? Μπορω να βρω, βγαζουν αλλοι εδω, αλλα μη σκεφτεις να ζητησεις αποδειξη. Θα τους εκνευρισεις και αυτο δεν ειναι καλο.

εντάξει αν χρειαστω θα σου πω.. .απλα τα μεζέδια που προτιμώ δενουν καλύτερα με τσίπουρο/ούζο .. βεβαια δεν πάνε και άσχημα με κρασάκι...
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
25
Πόντοι
66
Επισκευτηκα χτες μ΄εναν κολλητο μου φιλικο μας ζευγαρι σε παραλιακη πολη. Ζεστη εκανε, τι καλυτερο απο βολτα προς τη θαλασα για κανα ουζακι. Μας πηγαν λοιπον σ΄ενα παραλιακο ουζερι και παραγγειλαμε μια μπουκαλα ουζο πλωμαρι, 750ml νομιζω ηταν και μια μεσαια ποικιλια. Η ασχετη μελαχρινη πιτσιρικα σερβιτορα με τον μεγαλο κωλο και τα χοντρα μπουτια, ρωτησε: Η ποικιλια να ειναι κρεατικων ή θαλασινων ? Της ειπαμε θαλασινων, αφου στη θαλασα ειμασταν κι αφου το κρεας το εχουμε ψιλο-βαρεθει. Μετα απο αρκετη ωρα εφερε το ουζο, την ποικιλια, τον παγο και το νερο.
Η ποικιλια ηταν μια πιατελα γεματη προτηγανισμενες πατατες που στις ακρες ειχε 4 φετες ντοματα, 4 φετες αγγουρι, 4 ελιες και πανω 4 γαυρους τηγανιτους, 4 ρολο καλαμαρι και 4 ψωμακια με ταραμοσαλατα. Για αυτη τη μαλακια πληρωσαμε 20 ευρω + 22 ευρω το μπουκαλι το ουζο + αλλο 1,50 ευρω που αφησαμε φιλοδωρημα στην ασχετη πιτσιρικα σερβιτορα με τον μεγαλο κωλο και τα χοντρα μπουτια που εκανε μια ωρα να μας σερβιρει. Αν ημουν μονος ή με τον κολλητο μου σιγουρα θα καναμε μανουρα, αλλα με το ζευγαρι παρεα δεν ελεγε να μανουριασουμε.
Οταν φτασαμε στο χωριο αραξαμε στο καφενειο-ψησταρια και παραγγειλαμε 1 κιλο κρασι με μεζε. Ο Λαμπης ο καφετζης μας εφερε λιγο κοντοσουβλι, με λιγες πατατες, 2 φετες ντοματα και λιγο τυρι. Το κοστος μικρο, αλλα ο μεζες μια απο τα ιδια που μας σερβιρει εδω και χρονια. Καμια αλλαγη, καθολου φαντασια. Κι υστερα παραπονιετε οτι εχει πεσει η δουλεια στο μαγαζι. Και ενταξη εδω χωριο ειναι, οι γεροι και οι Αλβανοι τι απαιτησεις να εχουν, αλλα ο μαλακας στην παραλια να ζηταει 20 ευρω για μιση τηγανια πατατες και 2-3 μαλακιες :headbang: :headbang: :headbang: Και παρολαυτα να εχουν δουλεια χωρις να κατεχουν το αντικειμενο ή χωρις να βαλουν το μυαλο τους να δουλεψει για κατι καλυτερο, διαφορετικο, πρωτοτυπο.
Εμαθαν οι Ελληνες να βγαζουν λεφτα πουλοντας "αερα" και σ΄εποχες οικονομικη κρισης αντι να βελτιωσουν την ποιοτητα και να σκεφτουν τροπους για να προσελκυσουν οσους βγαινουν ακομα, παραμενουν πιστοι στο δογμα της αρπαχτης.

και εδώ Βόλο που υποτήθετε ότι φυμήζονται για τους μεζέδες με τα 25αρια τσίπουρα τα έχουν χαλάσει σχεδόν όλα τα μαγαζιά.....πάμφθυνες κατεψυγμένες σαβούρες από μετρό και άγιος ο θεός.κοροιδία....
(εκτός από 2-3 στέκια μη κεντρικά) 
 

Επισκέπτης
μια και άνοιξε το (ενδιαφέρον) νήμα,

για πείτε κανά μαγαζάκι Αθήνα για καλό τσιπουράκι-μεζέ μετά τη δουλειά, κατά προτίμηση κέντρο...
 

Επισκέπτης
και εδώ Βόλο που υποτήθετε ότι φυμήζονται για τους μεζέδες με τα 25αρια τσίπουρα τα έχουν χαλάσει σχεδόν όλα τα μαγαζιά.....πάμφθυνες κατεψυγμένες σαβούρες από μετρό και άγιος ο θεός.κοροιδία....
(εκτός από 2-3 στέκια μη κεντρικά) 

κρίμα τύπε γιατί έχει καλό όνομα ο Βόλος :S
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Παιδια ο οποιοσδηποτε ειναι υποχρεωμενος να σας δωσει αποδειξη αλλιως δεν τον πληρωνετε απλο.

Την αλλη φορα μας ειχε ερθει ο λογαριασμος φουσκωμενος και τον παιρνω εγω προσωπικα και τον παω στο ταμειο και λεω αποκλειεται να ειναι τοσα πολλα... οκ θα το κοιταξω μου ειπε η υπαλληλος... και μετα απο λιγο ηρθε στο τραπεζι ζητησε συγγνωμη και μου ειπε οτι εχει γινει λαθος. Ευχαριστω της κανω κανενα προβλημα... και σηκωθηκαμε και φυγαμε. Δεν καταλαβα? οταν ο αλλος εχει κανει λαθος για ποιο λογο να ντραπω να του το πω?  

 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
25
Πόντοι
66
κρίμα τύπε γιατί έχει καλό όνομα ο Βόλος :S

για κάποιον ξένο που θα κάτσει κάπου παραλιακά να γουστάρει καλά είναι.....
αλλά εαν ψάχνεσαι για καλούς μεζέδες και τσίπουρο ξέχνα το.
 

Επισκέπτης
Καλυτερο μεζε μαγκες με τσιπουρο ειχα φαει σ΄ενα καφενειο στο χωριο Παλαμας κοντα στην Καρδιτσα το 2008. Ο τυπος που το ειχε ζωγραφιζε. Σε καθε παραγγελια και διαφορετικα πιατακια.
Για Βολο εχω ακουσει καλα λογια, αλλα δεν εχω παει.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
:rolleyes:
b-468664-rak%C4%B1_ve_mezeler.jpg

http://[URL unfurl="true"]www.ehlikeyifyali.com/admin/images/urunler/urun-12.jpg[/img[/URL]]
[img]http://[URL unfurl="true"]www.istanbul.com/Files/p/2012/5/16/477_635_S1.jpg[/img[/URL]]
[/quote]
αυριο έχει δημοσίευση συνταγών...  ;)

Ας δώσω μια πρόγευση

Λάχανο τουρσί

Υλικά

1 λάχανο
2 καρότα
5-6 πιπεριες (κέρατα)
5-6 πιπεριες (μικρές καυτερές από την γλάστρα)
ενα μάτσο σέλινο (10-15 κλωνάρια)
αλάτι (100 γραμμάρια για κάθε λίτρο νερό)
ξύδι (8-10 γραμμάρια για κάθε λίτρο νερό)
μια χούφτα ρεβύθια ή στάρι ή καλαμπόκι
εικοσι σπυριά πιπερι άκοπο
σπόρους κόλιανδρου 1/3 φλυτζανι του καφέ (προαιρετικά)

Εκτέλεση

Κόβουμε το λάχανο σε χοντρά κομμάτια (με πλάτος περίπου 1.5-2 εκατοστα), τα καρότα σε ροδελες σχετικά λεπτές, τις πιπεριες κέρατα σε ροδέλες (πάχος 2 εκ περίπου).. τα βάζουμε σε ένα πλαστικό (από αυτά που βάζουν τις ελιές) και τα ανακατεύουμε καλα (σκεπαζουμε και το κουνάμε δυνατά)..

Βράζουμε νερό (τόσο όσο να τα σκεπαζει και να έχει και 5-6 πόντους παραπάνω) με αλάτι και ξύδι σύμφωνα με τις αναλογιες παραπάνω. Μόλις το νερό βράσει καλά το ρίχνουμε μέσα στο σκεύος... Περιμένουμε να κρυώσει καλά και σκεπάζουμε... Βάζουμε σε δροσερό μέρος για 10-15 μέρες...

Για σερβίρισμα

Βγάζουμε όσο θέλουμε απο το σκεύος το ξεπλενουμε καλά με κρύο νερό, το στραγγίζουμε πιεζοντας το βάζουμε ένα κουταλάκι λαδι και το ανακατεύουμε... Βάζουμε και μία κουπα τσίπουρο/ούζο και την υγειά σας...

 

Επισκέπτης
Έχεις υποψιν σου οτι μπορεις να μη πληρωσεις αμα ο αλλος δεν σου φερει αποδειξη? εννοειται οτι την ζητας.

Αυτο μη δοκιμασεις να το κανεις σε ταβερνα-καφενειο σε κανα απομακρυσμενο χωριο. Θα κανεις πολυ καιρο να ξανα γραψεις εδω :2funny: :2funny:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Αυτο μη δοκιμασεις να το κανεις σε ταβερνα-καφενειο σε κανα απομακρυσμενο χωριο. Θα κανεις πολυ καιρο να ξανα γραψεις εδω :2funny: :2funny:

Βαζεις ενα στοιχημα? οταν εχεις αδικο δεν μου την μπαινεις.

Εκτος και αμα βγει ο αλλος με οπλο... αμα παει να μου παιξει πουστια και εχω δικιο θα τον γαμησω οσο δεν παει... θα τον ξεκωλιασω επιτοπου.
 

Επισκέπτης
αυριο έχει δημοσίευση συνταγών...  ;)

Ας δώσω μια πρόγευση

Λάχανο τουρσί

Υλικά

1 λάχανο
2 καρότα
5-6 πιπεριες (κέρατα)
5-6 πιπεριες (μικρές καυτερές από την γλάστρα)
ενα μάτσο σέλινο (10-15 κλωνάρια)
αλάτι (100 γραμμάρια για κάθε λίτρο νερό)
ξύδι (8-10 γραμμάρια για κάθε λίτρο νερό)
μια χούφτα ρεβύθια ή στάρι ή καλαμπόκι
εικοσι σπυριά πιπερι άκοπο
σπόρους κόλιανδρου 1/3 φλυτζανι του καφέ (προαιρετικά)

Εκτέλεση

Κόβουμε το λάχανο σε χοντρά κομμάτια (με πλάτος περίπου 1.5-2 εκατοστα), τα καρότα σε ροδελες σχετικά λεπτές, τις πιπεριες κέρατα σε ροδέλες (πάχος 2 εκ περίπου).. τα βάζουμε σε ένα πλαστικό (από αυτά που βάζουν τις ελιές) και τα ανακατεύουμε καλα (σκεπαζουμε και το κουνάμε δυνατά)..

Βράζουμε νερό (τόσο όσο να τα σκεπαζει και να έχει και 5-6 πόντους παραπάνω) με αλάτι και ξύδι σύμφωνα με τις αναλογιες παραπάνω. Μόλις το νερό βράσει καλά το ρίχνουμε μέσα στο σκεύος... Περιμένουμε να κρυώσει καλά και σκεπάζουμε... Βάζουμε σε δροσερό μέρος για 10-15 μέρες...

Για σερβίρισμα

Βγάζουμε όσο θέλουμε απο το σκεύος το ξεπλενουμε καλά με κρύο νερό, το στραγγίζουμε πιεζοντας το βάζουμε ένα κουταλάκι λαδι και το ανακατεύουμε... Βάζουμε και μία κουπα τσίπουρο/ούζο και την υγειά σας...

εγώ από τουρσιά του δίνω και καταλαβαίνει τα έτοιμα από τα σούπερ μάρκετ

βέβαια είναι λίγο ακριβούτσικα αλλά ένεκα απουσίας χρόνου-χώρου, κλπ συμβιβαζόμαστε

κόκκινες πιπεριές φλωρίνης, πράσινες, κουνουπίδι, παντζάρι, ανάμεικτη, κλπ, κλπ μαζί με ελιές, είναι ο τέλειος μεζές...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Αυτο μη δοκιμασεις να το κανεις σε ταβερνα-καφενειο σε κανα απομακρυσμενο χωριο. Θα κανεις πολυ καιρο να ξανα γραψεις εδω :2funny: :2funny:

να σου πω.. αν με χρεώσει για μισό κιλό κρασί και μεζέ κοντοσούβλι για δυό ατομα (μισή μερίδα δηλαδή) ενα εικοάρι θα του γαμίσω τα ράματα... αμα όπως ο δικός σου χρεώσει 5.5 ευρώ όπως λες φυσικά και δεν θα του πω τίποτε...
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Μια φορα περνουσα απο το Φοδελε στην Κρητη ... εξω απο το Ηρακλειο ... τοτε με τις δραχμες και σταματαω σε εναν εκει να κανω ενα τηλεφωνο και του ειπα και ενα ποτηρι κοκα κολα... και ποσα μου χρεωσε για ενα εντος κρητης τηλεφωνο και την κοκα κολα??? 1500 δραχμες  :2funny: :2funny: :2funny: απομακρυσμενος ηταν και Κρητικος μαλιστα του κανω τι πραγμα?

1500 δραχμες για αυτα τα 2? εισαι σιγουρος? εκει τσατιστηκε.... λεω κατσε μην τσατιζεσαι ενα ποτηρι κοκα κολα του κανω και ενα τηλεφωνημα και θες να μου παρεις 1500 δραχμες? σοβαρα? λεει καλα δωσε οσα θες... του πεταξα ενα 500αρικο και εφυγα. Γαμημενοι χωριατες κρητικοι.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
να σου πω.. αν με χρεώσει για μισό κιλό κρασί και μεζέ κοντοσούβλι για δυό ατομα (μισή μερίδα δηλαδή) ενα εικοάρι θα του γαμίσω τα ράματα... αμα όπως ο δικός σου χρεώσει 5.5 ευρώ όπως λες φυσικά και δεν θα του πω τίποτε...

Εννοειται προφανως και θα κανεις θεμα.. ειτε εισαι με παρεα ειτε οχι.. σιγα μην κατσεις να σου πιασει τον κωλο ο αλλος. Παμε καλα?
 

Επισκέπτης
Βαζεις ενα στοιχημα? οταν εχεις αδικο δεν μου την μπαινεις.

Εκτος και αμα βγει ο αλλος με οπλο... αμα παει να μου παιξει πουστια και εχω δικιο θα τον γαμησω οσο δεν παει... θα τον ξεκωλιασω επιτοπου.

Ειδες τι επαθε ο φοιτητακος στη Θεσαλονικη που πηγε να το παιξει μαγκια στο bar και δεν πληρωσε γιατι δεν του κοψαν αποδειξη ?
Αστο, στο το internet ολοι μαγκες ειμαστε οταν ομως φευγοντας ας πουμε απο το χωριο σου κλεισουν το δρομο 2 αγροτικα και σε πλευρισουν κανα 2 μηχανες μεσα στην ερημια. εκει σε θελω ποσο μαγκας θα εισαι. Θα τρεχει το σκατο σου μεχρι την καλτσα.
 

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.963
Like
30.322
Πόντοι
5.006
αυριο έχει δημοσίευση συνταγών...  ;)

Ας δώσω μια πρόγευση

Λάχανο τουρσί

Υλικά

1 λάχανο
2 καρότα
5-6 πιπεριες (κέρατα)
5-6 πιπεριες (μικρές καυτερές από την γλάστρα)
ενα μάτσο σέλινο (10-15 κλωνάρια)
αλάτι (100 γραμμάρια για κάθε λίτρο νερό)
ξύδι (8-10 γραμμάρια για κάθε λίτρο νερό)
μια χούφτα ρεβύθια ή στάρι ή καλαμπόκι
εικοσι σπυριά πιπερι άκοπο
σπόρους κόλιανδρου 1/3 φλυτζανι του καφέ (προαιρετικά)

Εκτέλεση

Κόβουμε το λάχανο σε χοντρά κομμάτια (με πλάτος περίπου 1.5-2 εκατοστα), τα καρότα σε ροδελες σχετικά λεπτές, τις πιπεριες κέρατα σε ροδέλες (πάχος 2 εκ περίπου).. τα βάζουμε σε ένα πλαστικό (από αυτά που βάζουν τις ελιές) και τα ανακατεύουμε καλα (σκεπαζουμε και το κουνάμε δυνατά)..

Βράζουμε νερό (τόσο όσο να τα σκεπαζει και να έχει και 5-6 πόντους παραπάνω) με αλάτι και ξύδι σύμφωνα με τις αναλογιες παραπάνω. Μόλις το νερό βράσει καλά το ρίχνουμε μέσα στο σκεύος... Περιμένουμε να κρυώσει καλά και σκεπάζουμε... Βάζουμε σε δροσερό μέρος για 10-15 μέρες...

Για σερβίρισμα

Βγάζουμε όσο θέλουμε απο το σκεύος το ξεπλενουμε καλά με κρύο νερό, το στραγγίζουμε πιεζοντας το βάζουμε ένα κουταλάκι λαδι και το ανακατεύουμε... Βάζουμε και μία κουπα τσίπουρο/ούζο και την υγειά σας...
http://[URL unfurl="true"]www.mutfaksirlari.com/wp-content/uploads/2008/09/tursu_kurmak.jpg[/img[/URL]]
[img]https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSVVVxYwWHPmUKHYLh8Xajs6OnqyAVshCmNd6MrDvX0CNt0-og_
www.ortancamutfagi.com/2011/11/26/lahana-tursusu/]http://www.ortancamutfagi.com/2011/11/26/lahana-tursusu/[/url]
 

Επισκέπτης
επίσης ένα πολύ καλό συνοδευτικό που κάνω στο σπίτι σχεδόν μέρα παρά μέρα είναι αγγουράκι και καροτάκι ψιλοκομμένα με μπόλικο ξύδι, αλάτι και λίγες ελιές

ο καλύτερος μεζές για πολλά ποτά (κρασιά, ουίσκι, κλπ)
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Ειδες τι επαθε ο φοιτητακος στη Θεσαλονικη που πηγε να το παιξει μαγκια στο bar και δεν πληρωσε γιατι δεν του κοψαν αποδειξη ?
Αστο, στο το internet ολοι μαγκες ειμαστε οταν ομως φευγοντας ας πουμε απο το χωριο σου κλεισουν το δρομο 2 αγροτικα και σε πλευρισουν κανα 2 μηχανες μεσα στην ερημια. εκει σε θελω ποσο μαγκας θα εισαι. Θα τρεχει το σκατο σου μεχρι την καλτσα.

Σωπα αληθεια? ετσι παιζετε εσεις εκει? τοσο αντρες ειστε? Και μπηκες να μου πεις για τον αλλον οτι και καλα ειναι μαλακας ?
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
25
Πόντοι
66
Μια φορα περνουσα απο το Φοδελε στην Κρητη ... εξω απο το Ηρακλειο ... τοτε με τις δραχμες και σταματαω σε εναν εκει να κανω ενα τηλεφωνο και του ειπα και ενα ποτηρι κοκα κολα... και ποσα μου χρεωσε για ενα εντος κρητης τηλεφωνο και την κοκα κολα??? 1500 δραχμες  :2funny: :2funny: :2funny: απομακρυσμενος ηταν και Κρητικος μαλιστα του κανω τι πραγμα?

1500 δραχμες για αυτα τα 2? εισαι σιγουρος? εκει τσατιστηκε.... λεω κατσε μην τσατιζεσαι ενα ποτηρι κοκα κολα του κανω και ενα τηλεφωνημα και θες να μου παρεις 1500 δραχμες? σοβαρα? λεει καλα δωσε οσα θες... του πεταξα ενα 500αρικο και εφυγα. Γαμημενοι χωριατες κρητικοι.

καλά οι βλάχοι γνωστοί φραγκοφονιάδες.....
θυμάμαι την εποχή που όλοι οι έλληνες την είχαν δει νεόπλουτοι μια γαμημένη σαλάτα την πλήρωνες το λιγότερο 7-8 ευρό στο πήλιο....

τώρα το φυσάνε και δεν κρυώνει με το κακό όνομα που βγάλανε + την αφραγκία του κόσμου....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom