Νέα

Υψηλή τιμή CRP - γενικός έλεγχος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 87
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.236
Like
1.666
Πόντοι
216
Το εχω σκεφτει αυτο με τη βεβαιωση αλλα δεν ειναι υποχρεωμενοι να μου δωσουν. Ετσι λειτουργει το συστημα στο δημοσιο. Σου λενε ψεμματα οτι δεν εχεις τιποτα. Ο πρωτος ορθοπεδικος που ειδα διεγνωσε ρηξη και μου ειπε πηγαινε σε μια βδομαδα να σου γραψουν μαγνητικη και οταν πηγα μου ειπαν δεν εχω τιποτα.

Η διαταγή από τον ΕΟΠΠΥ είναι να μην "γράφονται" πολλές αξονικές και μαγνητικές.Ακτινογραφίες,ακτινογραφίες,ακτινογραφίες και άγιος ο Θεός!
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Η διαταγή από τον ΕΟΠΠΥ είναι να μην "γράφονται" πολλές αξονικές και μαγνητικές.Ακτινογραφίες,ακτινογραφίες,ακτινογραφίες και άγιος ο Θεός!
γραφουνε στους δικους τους.
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Αντι να τα σπαταλαω εκει που θελω να τα τρωνε οι γιατροι....

φιλε εχουνε και αυτοι οικογενειες που πρεπει να μεγαλωσουνε
να δωσουνε και αυτοι κανενα εξτραδακι σε κανενα πουτανακι
δεν ειναι ετσι απλα
ανθρωποι με ζωες ειναι και αυτοι καπως πρεπει να ζησουνε
 

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.507
Πόντοι
1.056
Η διαταγή από τον ΕΟΠΠΥ είναι να μην "γράφονται" πολλές αξονικές και μαγνητικές.Ακτινογραφίες,ακτινογραφίες,ακτινογραφίες και άγιος ο Θεός!
Εμένα φίλε πάλι με ταράζουν στις αξονικές και στις εξετάσεις για το παραμικρό με το που βλέπουν ιστορικό καρκίνου η πρώτη τους κουβέντα είναι πήγαινε και κάνε αξονική για ψύλλου πήδημα.
 
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1
Δύσκολα θα βρεις μαγνητικό τομογράφο που να δουλεύει σε Δημόσιο Νοσοκομείο.Λίγοι υπάρχουνε και η αναμονή είναι μεγάλη.Η πλειονότητα των ασθενών πάνε με το παραπεμπτικό σε Ιδιωτικό Διαγνωστικό Κέντρο.Κόστος 36 ευρώ παρά κάτι λεπτά (30-40 λεπτά)
Είμαι γνώστης της υπόθέσεως ένεκα του γεγονότος ότι έχω πολλά μυοσκελετικά προβλήματα (λόγω εργασίας) τα τελευταία τρία χρόνια.
Επίσης στην Αθήνα,οι φθηνότερες Μαγνητικές Τομογραφίες (πληρωμή ως ιδιώτης) είναι σε δύο Διαγνωστικά Κέντρα.
(120 ευρώ κάθε Σάββατο με κάρτα ανεργίας)
(140 ευρώ με κάρτα ανεργίας)
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η σχετική εξέταση δίνεται σε cd και όχι σε φιλμ.Στην Κοσμοϊατρική,όμως,εάν το κανονίσεις με την γραμματεία θα πάρεις τα φιλμ τζάμπα...
Μπραβο φιλε...κατατοπιστικος...
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.224
Κριτικές
49
Like
22.130
Πόντοι
24.596
Δύσκολα θα βρεις μαγνητικό τομογράφο που να δουλεύει σε Δημόσιο Νοσοκομείο.Λίγοι υπάρχουνε και η αναμονή είναι μεγάλη.Η πλειονότητα των ασθενών πάνε με το παραπεμπτικό σε Ιδιωτικό Διαγνωστικό Κέντρο.Κόστος 36 ευρώ παρά κάτι λεπτά (30-40 λεπτά)
Είμαι γνώστης της υπόθέσεως ένεκα του γεγονότος ότι έχω πολλά μυοσκελετικά προβλήματα (λόγω εργασίας) τα τελευταία τρία χρόνια.
Επίσης στην Αθήνα,οι φθηνότερες Μαγνητικές Τομογραφίες (πληρωμή ως ιδιώτης) είναι σε δύο Διαγνωστικά Κέντρα.
(120 ευρώ κάθε Σάββατο με κάρτα ανεργίας)
(140 ευρώ με κάρτα ανεργίας)
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η σχετική εξέταση δίνεται σε cd και όχι σε φιλμ.Στην Κοσμοϊατρική,όμως,εάν το κανονίσεις με την γραμματεία θα πάρεις τα φιλμ τζάμπα...
εχει μαγνητικους στα δημοσια,απλα η αναμονη ειναι συνηθως μεχρι να ληξει το παραπεμπτικο.αν δεν επειγει την κανεις εκει τσαμπα :S :S :S
 

Επισκέπτης
Σήμερα επιτέλους μετά από τόσες γαμ*μενες μέρες πυρετού, έπεσε κι άρχισα κάπως να λειτουργώ.
Ξαναμίλησα με τον παθολόγο και μου είπε ότι πρέπει να ξανακάνεις μια εξέταση της CRP το Σεπτέμβρη.
Τώρα για να είμαστε ειλικρινείς εφόσον δεν κράτησα ρε παιδί μου δείγμα (αλλά και που στο διάολο να έβρισκες χημείο 11 τη νύχτα) να τσεκάρει τα κωλομακαρόνια δε μπορείς να είσαι 100% σίγουρος ότι όντως υπέστην τροφική δηλητηρίαση και μετά ακολούθησε η λοίμωξη. Τώρα σε τι συνθήκες τα είχαν αποθηκεύσει και τι μαλακίες (δηλαδή πόσες ημέρες ήταν μαγειρεμένα) τι να σας πω ρε παιδιά;
Να πάω να τους ρωτήσω;
Θα μου πουν αλήθεια;


Πίνεις αλκοόλ; συκώτι έχεις ελέγξει;τρανσαμινασες κτλ.επισης αν σηκώνεις βάρη ανεβαίνει λιγό..δεν είναι πολύ υψηλο κάποια φλεγμονή δείχνει
Οι μπύρες που πίνω τώρα καλοκαιριάτικα είναι λιγότερες από 10 μηνιαιώς.....
Και το χειμώνα μόνο αν βγω έξω 250ml κρασί (κι ενίοτε το αφήνω).
Βάρη σήκωνα στις κωλοελιές αλλά από φέτος που το έριξα στον τζόγο ψιλοπροσέχω τον πισινό μου...


το crp ειναι η φλεγμονη στον οργανισμο σου αυτο μπορει να οφειλεται σε ενα εκατομμυριο λογους
Έτσι ακριβώς. Μπορεί να είναι σημάδι κακό για την καρδιά...
Ακούστε κάτι......
Ανάλογα με το ποιοι σας έφεραν στον κόσμο (όπως κι οι προγόνοι τους - όσο μπορείτε να ξέρετε για δαύτους καθόσον τότε ιατρική γιοκ) πρέπει να προσέχετε κληρονομικές παθήσεις.

Περαστικά τύπε αλλά απο δηλητηρίαση και να κάνεις και μαγνητική αρθρώσεων  :think:
Θενξ μαν, αυτό εννοούσα (τον επίλογο πριν). Έχω κατά καιρούς πόνους στα γόνατα, καλό είναι να δούμε την κατάσταση των μηνίσκων, εδώ θα συννενοηθώ από Δευτέρα με τον ορθοπεδικό μου, βέβαια πέσαμε και σε περίοδο διακοπών.
Έκανα και το Δεκέμβρη ένα καρδιολογικό έλεγχο ήταν ΟΚ (και μετά πήγαμε στο μαγαζί της Μεσσήνης για το τέστ κοπώσεως με την Ήρα κι ανέβηκε κριτική).
α) Όταν ο Γέρος έκανε ινσουλίνη κι απορυθμιζόταν τακτικά ο διαβήτης του - του διέλυσε την καρδιά σταδιακά....
β) Από το άλλο το σόι εκεί να δεις......
26 πίεση χτύπησε με ανεύρησμα στον εγκέφαλο και ταξίδεψε η μητέρα μου (έπαιρνε τα χάπια όποτε το θυμόταν κι ας ήταν 59)....
Χοληστερίνη είχε......
Αρθρητικά.....
Που με φοβίζει μήπως τα κληρονόμησα......
Γιατί εδώ και 15 χρόνια προσέχω τη διατροφή μου, χοληστερίνες, 3γλυκερίδια και τέτοια @@ρια είναι στα κάτω όρια.....
Για το διαβήτη κοιτάζω τη γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη, αυτή η εξέταση σου δείχνει το μέσο όρο του σακχάρου για μεγάλη περίοδο, τώρα αν φας 3 μπακλαβάδες λογικό είναι να ανέβει, αν και υπάρχει και η καμπύλη σακχάρου να κάνεις.....
Πίεση δεν έχω....
Αν νευριάσω ανεβαίνει 18 μπορεί και 20, αλλά και με στεναχώρια επίσης ανεβαίνει......
Κι έτσι προσπαθώ να τα γράφω όλα στη ντούντα μου.....
Καλό σας βράδυ και να προσέχετε, πρέπει να ξαπλώσω κι ας είναι νωρίς.
 

xxxa1a2b3c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
255
Κριτικές
6
Like
274
Πόντοι
281
Πρωτη φορά βρήκες κάτι εκτός ορίων;
Μόλις πέρασες τα 30 και κατάλαβες οτι δεν είσαι αθάνατος;  :walkingpenis: :walkingpenis:
Το να έπαθες σοβαρή γαστρεντερίτιδα και τυχαία σου βγήκε η CPR ψηλή το σκέφτηκες?
Με τον ίδιο τρόπο άλλοι ανακλύπτουν για πρώτη φορα χοληστερίνη ή τριγλυκερίδια ή οτιδηποτε.

Η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη δεν ανεβαινει αν φας 3 γλυκά, δείχνει 6μηνο ιστορικό.
Μην πανικοβάλεσσαι και μελέτα σε βάθος, μην καταλήγεις σε βιαστικά συμπεράσματα

Χτυπάς τίποτα "πρωτείνες" στο γυμναστήριο;
Energy drinks?


Όσο και να προσέχεις, με τις πιθανότητες παίζεις (=μειώνεις)
 

Λιλα

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
5.322
Κριτικές
3
Like
51
Πόντοι
66
Μην φοβάσαι ένα απλο ειτζ εχεις :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :boobies:
 

Επισκέπτης
Μην φοβάσαι ένα απλο ειτζ εχεις :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :boobies:
Αν θα σου έλεγα να πας να πηδηθείς θα είναι ευχή......
Γιατί παίζεις να έχεις αναδουλειές........
Άτομα του συναφιού σου, τα απεχθάνομαι αλλά στο δικό σου θρεντ δεν έχω μπει να γράψω το παραμικρό.
Γιαυτό, τράβα στα τσακίδια από εδώ μέσα  και μη μας ζαλίζεις τα αρχίδια  :thebigfinger:



Χτυπάς τίποτα "πρωτείνες" στο γυμναστήριο;
Energy drinks?
Επειδή δε με ξέρεις www.bourdela.com/forum/index.php?topic=235155.msg6734363#msg6734363]δες εδώ[/url] και καταλαβαίνεις ότι κάνω άλλου είδους γυμναστική.

Μόλις πέρασες τα 30 και κατάλαβες οτι δεν είσαι αθάνατος;  :walkingpenis: :walkingpenis:
Έγραψα κάτι τέτοιο;
Ή υπονόησα;
Όσο περνούν τα χρόνια κι ειδικά όσο είσαι στην τσίτα και μπριζωμένος, όλο και κάτι θα σε βρει σε κάποια στροφή.

Το να έπαθες σοβαρή γαστρεντερίτιδα και τυχαία σου βγήκε η CPR ψηλή το σκέφτηκες?
Είπαμε αυτή δείχνει ότι υπάρχει φλεγμονή. Τώρα το ότι έπαθα κωλούμπρα (γαστρεντερίτιδα, στομαχικό ιό, ενδεχόμενα & δηλητηρίαση) δε συνάγει ότι την τίναξε στα ύψη. Δεν την είχα εξετάσει ποτέ. Γιατί αν είναι να εξετάζουμε το καθετί, τότε επειδή η αδελφή της γιαγιάς μου πέθανε στα 85 της από καρκίνο στον οισοφάγο τότε να κοιταχτώ και δαύτο.....

Η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη δεν ανεβαινει αν φας 3 γλυκά, δείχνει 6μηνο ιστορικό.
Λες να μην το ξέρω;
Τη στιγμή που ο Γέρος μου έκανε 10 έτη ινσουλίνη;
 

Λιλα

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
5.322
Κριτικές
3
Like
51
Πόντοι
66
Αν θα σου έλεγα να πας να πηδηθείς θα είναι ευχή......
Γιατί παίζεις να έχεις αναδουλειές........
Άτομα του συναφιού σου, τα απεχθάνομαι αλλά στο δικό σου θρεντ δεν έχω μπει να γράψω το παραμικρό.
Γιαυτό, τράβα στα τσακίδια από εδώ μέσα  και μη μας ζαλίζεις τα αρχίδια  :thebigfinger:


Επειδή δε με ξέρεις www.bourdela.com/forum/index.php?topic=235155.msg6734363#msg6734363]δες εδώ[/url] και καταλαβαίνεις ότι κάνω άλλου είδους γυμναστική.
Έγραψα κάτι τέτοιο;
Ή υπονόησα;
Όσο περνούν τα χρόνια κι ειδικά όσο είσαι στην τσίτα και μπριζωμένος, όλο και κάτι θα σε βρει σε κάποια στροφή.
Είπαμε αυτή δείχνει ότι υπάρχει φλεγμονή. Τώρα το ότι έπαθα κωλούμπρα (γαστρεντερίτιδα, στομαχικό ιό, ενδεχόμενα & δηλητηρίαση) δε συνάγει ότι την τίναξε στα ύψη. Δεν την είχα εξετάσει ποτέ. Γιατί αν είναι να εξετάζουμε το καθετί, τότε επειδή η αδελφή της γιαγιάς μου πέθανε στα 85 της από καρκίνο στον οισοφάγο τότε να κοιταχτώ και δαύτο.....
Λες να μην το ξέρω;
Τη στιγμή που ο Γέρος μου έκανε 10 έτη ινσουλίνη;
Ντροπη σου να μιλας ετσι ετοιμοθάνατος ανθρωπος :boobies:
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.685
Κριτικές
6
Like
8.794
Πόντοι
1.686


Φίλε Ντουντάρα , για την τροφική δηλητηρίαση

σε όλα τα Κράτη δίνουν σαν αντίδοτο ΕΝΕΡΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ

στην Ελλάδα κυκλοφορεί μαζί με φάρμακο για το στομάχι

photo.jpg


carbosylane, είναι πολύ οικονομικό
 

Georgezerv76

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.632
Like
167
Πόντοι
16
Τι τα θελες τα μακαρονια με κυμα για να φας;;; δε πηγαινες σε κανα ταβερνακι να χτυπησεις μεζεδαρες και ουζαρες;;;
 

Επισκέπτης
Ντροπη σου να μιλας ετσι ετοιμοθάνατος ανθρωπος :boobies:
Mωρή πουστάρα ψάχνεσαι για πελάτες;
Άν θα είχα απέναντι γιατί το ξεκαθάρισα, απεχθάνομαι άτομα του συναφιού σου, θα σου ΕΚΟΒΑ το κεφάλι και θα έπαιζα ποδόσφαιρο.....
Βούλωστο γαμώπουστα γιατί είμαι και τρελλός και μη με προκαλείς γιατί άμα μου τη βαρέσει μπορεί να σε πετύχω και να μπεις σε κανένα χαντάκι......
Και δε θα σε σώσουν ούτε οι όσοι γαμιάδες έχεις.......
Και στα @@ρια μου για την ΙΡ αν καταγράφεται, εγώ γαμώπουστα έχω ανοιχτούς λογαριασμούς εδώ στο γαμωχώρι με 2 καθίκια και περιμένω να μου δώσουν αφορμή.....
Γιατί είμαι κι αντικουμμουνιστής (οι παλιοί το ξέρουν)...
Έχω πάει και με γιαγιάδες όπως η Νανά της Καλύμνου αλλά με αντικείμενα όπως εσύ, όχι.........
Προτιμώ να ΑΥΤΟΚΤΟΝΉΣΩ παρά να κάνω κάτι τέτοιο......
Σάλτα και γαμήσου με όποιον αντέχει να πάει με αντικείμενα σαν κι εσένα, με πιάνει αναγούλα όσο βλέπω τα σχόλια σου.....


carbosylane, είναι πολύ οικονομικό
Εντάξει ρε Κώστα, πάει αυτό έγινε πριν μέρες καλά έκανες όμως που το είπες να το ξέρουν και τα άλλα παιδιά.

Τι τα θελες τα μακαρονια με κυμα για να φας;;; δε πηγαινες σε κανα ταβερνακι να χτυπησεις μεζεδαρες και ουζαρες;;;
Ρε φίλε και σόρυ με τα νεύρα που μου ανέβασε η πουστάρα, έγραψα την ιστορία αναλυτικά......
Κανονικά δεν έπρεπε να πάω καν στο αχούρι του γερομαλάκα, αλλά λες ότι θα σε παρεξηγήσουν......
Το πρωί που τον είδα έξω στο καφενείο του έκοψα με τη μία την κουβέντα και θα το σκεφθώ αρκετά αν του ξαναμιλήσω. Πάντως παρτίδες τέλος με δαύτονε κι όλο του το σόι.
 

xxxa1a2b3c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
255
Κριτικές
6
Like
274
Πόντοι
281
Ntountaras, έρχεσαι και ανοίγεις ένα ποστ. Και γράφουμε απο κάτω 5 πράγματα μπας και σε βοηθήσουμε.
Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε ή διαβάσουμε ότι ποστ έχεις γραψει εδωμέσα.
Και ηρέμησε, γιατι το CRP ανεβαίνει και απο το άγχος και τα νεύρα.....

Το πιο πιθανό να είναι άσχετο με την τροφική και ψάξτο με γιατρους.
Καλό υπόλοιπο (ζωής) lol (αστειο ειναι, μην τρελαθείς)


Το carbosylane είναι πολύ γνωστό, το δίνουν ακόμα και σε ζώα για φόλες, δηλητρηριάσεις κοκ
(μπλε κόκκινο μαζί , ενα για το έντερο ένα για το στομάχι)
 

Λιλα

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
5.322
Κριτικές
3
Like
51
Πόντοι
66
Mωρή πουστάρα ψάχνεσαι για πελάτες;
Άν θα είχα απέναντι γιατί το ξεκαθάρισα, απεχθάνομαι άτομα του συναφιού σου, θα σου ΕΚΟΒΑ το κεφάλι και θα έπαιζα ποδόσφαιρο.....
Βούλωστο γαμώπουστα γιατί είμαι και τρελλός και μη με προκαλείς γιατί άμα μου τη βαρέσει μπορεί να σε πετύχω και να μπεις σε κανένα χαντάκι......
Και δε θα σε σώσουν ούτε οι όσοι γαμιάδες έχεις.......
Και στα @@ρια μου για την ΙΡ αν καταγράφεται, εγώ γαμώπουστα έχω ανοιχτούς λογαριασμούς εδώ στο γαμωχώρι με 2 καθίκια και περιμένω να μου δώσουν αφορμή.....
Γιατί είμαι κι αντικουμμουνιστής (οι παλιοί το ξέρουν)...
Έχω πάει και με γιαγιάδες όπως η Νανά της Καλύμνου αλλά με αντικείμενα όπως εσύ, όχι.........
Προτιμώ να ΑΥΤΟΚΤΟΝΉΣΩ παρά να κάνω κάτι τέτοιο......
Σάλτα και γαμήσου με όποιον αντέχει να πάει με αντικείμενα σαν κι εσένα, με πιάνει αναγούλα όσο βλέπω τα σχόλια σου.....

Εντάξει ρε Κώστα, πάει αυτό έγινε πριν μέρες καλά έκανες όμως που το είπες να το ξέρουν και τα άλλα παιδιά.
Ρε φίλε και σόρυ με τα νεύρα που μου ανέβασε η πουστάρα, έγραψα την ιστορία αναλυτικά......
Κανονικά δεν έπρεπε να πάω καν στο αχούρι του γερομαλάκα, αλλά λες ότι θα σε παρεξηγήσουν......
Το πρωί που τον είδα έξω στο καφενείο του έκοψα με τη μία την κουβέντα και θα το σκεφθώ αρκετά αν του ξαναμιλήσω. Πάντως παρτίδες τέλος με δαύτονε κι όλο του το σόι.
Υπαρχει και η περιπτωση να σου κοψω εγω το κεφαλι για να μελετησω τα σκατα που εχει μεσα και μετα να το κανω λαμπαντερ για να τρομαζω τα πιτσιρικια τις κρυες νυχτες του χειμωνα.Το σκεφτηκες αυτό πιθηκι? :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :boobies:
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Υπαρχει και η περιπτωση να σου κοψω εγω το κεφαλι για να μελετησω τα σκατα που εχει μεσα και μετα να το κανω λαμπαντερ για να τρομαζω τα πιτσιρικια τις κρυες νυχτες του χειμωνα.Το σκεφτηκες αυτό πιθηκι? :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :boobies:
Η αγροτια μισει τους γκευ.
 

Λιλα

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
5.322
Κριτικές
3
Like
51
Πόντοι
66
Ναι είναι συνηθως κτηνοβατες .Πολύ καλλιτερα :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :boobies:
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom