Νέα

Ξενοίκιαστα σπίτια ούτε λέπι και πανάκριβα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Jules_Jordan
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 452
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.069
Like
2.859
Πόντοι
506
Εγώ από ότι βλέπω τα σπίτια στην Ελλάδα και τα νοίκια είναι πολύ φτηνά για πήγαινέ να νοικιάσεις Γαλλία Αγγλία Αμερική η σκανδιναβικές χώρες Μονό στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια βρίσκεις τόσο φτηνά σπίτια σε όλη την Ευρώπη άρα μην έχετε και τρέλες απαιτήσεις με σωστό ψάξιμο βρίσκεις διαμάντι.
Απ όσες πρωτευουσες εχω επισκεφτει η Αθηνα ειναι η μονη που τα σπιτια εχουν πιο φτηνα μισθωματα στα περιχωρα απ οτι στο κεντρο. Ακομα και στη Μανιλα που ειναι μεσ τη βρωμα και τη λερα ενα σπιτι 150τμ κοστιζει 800.000 ευρω.
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
228
Πόντοι
86
Τυχεροι (η κατι αλλο) ητανε κατι τυποι που πηρανε σωρεια καταναλωτικων δανειων και κανανε bangalows στο Πουκε και γινανε αφαντοι

Δεν ειναι τυχεροί αυτοι που πήρανε σπίτια με τα λεφτά των τραπεζών και μενουν σε αυτά χωρίς να πληρώνουν???
 

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
6.003
Κριτικές
47
Like
6.255
Πόντοι
11.445
Για μπες Χρυσή Ευκαιρία να δεις. Υπόγεια γκαρσονιέρα 20τμ 150 ευρώ, που νοικιαζότανε 100 ευρώ παλιά και δεν έβρισκες να την νοικιάσεις.

25 τμ πάλι υπόγεια γκαρσονιέρα 320 ευρώ!

Δυστυχώς δεν είναι παραμύθι. Φίλος ψάχνει γκαρσονιέρα και κάτω απο 200 ευρώ δε βρίσκει, και πάλι υπόγεια. Αν είναι ισόγειο και πάνω πάμε στα 250. Και μιλάμε για παλιά σπίτια χωρίς έπιπλα.

Επίσης ζητάνε 3 ενοίκια εγγύηση. :think:

μην πας κουκακι πηγαινε καλλιθεα , νεα σμυρνη ...τσαμπα
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.790
Πόντοι
1.496
Δεν ειναι τυχεροί αυτοι που πήρανε σπίτια με τα λεφτά των τραπεζών και μενουν σε αυτά χωρίς να πληρώνουν???
Κανενα λαικο σπιτι λεει σε χερια τραπεζιτη. Οριο; 250-300 χιλιαδες ευρω, ποσο ειναι; Κατω απο εκει πρωτη κατοικια εγγυημενη. Το εχει πει η κυβερνηση, το εχει πει η αξιωματικη αντιπολιτευση, τα κομματα, μεχρι και οι συμβολαιογραφοι, ολοι. Να τους βρω εγω δυαρι στα Πατησια οροφου με 15.000 ευρω; Το πολυ. Βρισκεις και με 10.000 εσωτερικα. Αυτοι δηλαδη θα καθονται σε σπιτι 250.000 ευρω τσαμπα κανονικα και με το νομο; Εγω για το εξοχικο, ενα μικρο διαμερισμα παραθαλασσιο, εχω παρει δανειο το οποιο τελειωνει σε 1,5 χρονο. 15 χρονια δανειο. Υπολοιπο δανειου κατω απο 5.000 ευρω. Και δε το θεωρω δικο μου το σπιτι μεχρι το 2019, της τραπεζας ειναι. Αυτοι πως θεωρουν το σπιτι δικο τους;
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.069
Like
2.859
Πόντοι
506
Αν υπάρχει μεταφορικό μέσο αποφεύγεις περιοχές μέτρο και είσαι οκ
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.664
Κριτικές
11
Like
12.491
Πόντοι
5.060
Κοίτα να δεις που οι ιδιοκτήτες θα πάρουν αέρα τώρα και θα ζητήσουν να αυξηθεί το ενοίκιο σε όσους νοικιάζουν ήδη.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.314
Πόντοι
1.706
Με τις αγορες μικρου ακινητου τι παιζει?
Αυξηση επισης?
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.069
Like
2.859
Πόντοι
506

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.337
Κριτικές
16
Like
13.431
Πόντοι
5.577
Απο το καλοκαίρι, δεν υπάρχουν ξενοίκιαστα σπίτια και αν βρεις πχ ένα δυάρι θα το πληρώσεις χρυσό.

Μεσίτης μου είπε πως η αγορά στα ακίνητα έχει αντιστραφεί λόγω Airbnb και οι τιμές στα ενοίκια έχουν ανέβει 40-80% και δεν βρίσκεις.

Τι θα γίνει; :think:

Εφερε ο τσιπρας αναπτυξη  :heavymetalbig:
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Τα καινούργια σπίτια είναι πανάκριβα γιατί έχουν ζητήση.εχει αυξηθεί και η φορολογία οπότε ο ιδιοκτητης λέει τόσα και άμα θες αλλιώς προτιμά να το εχει κλειστό.  Πρέπει να βγάλει ενφια ζημιές και εφορία.
Θα γίνουμε Αγγλία σε λίγα χρόνια και η συγκατοικηση θα μας φαίνεται φυσιολογικο
 

bekatsas13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
144
Κριτικές
3
Like
198
Πόντοι
281
Τα καινούργια σπίτια είναι πανάκριβα γιατί έχουν ζητήση.εχει αυξηθεί και η φορολογία οπότε ο ιδιοκτητης λέει τόσα και άμα θες αλλιώς προτιμά να το εχει κλειστό.  Πρέπει να βγάλει ενφια ζημιές και εφορία.
Θα γίνουμε Αγγλία σε λίγα χρόνια και η συγκατοικηση θα μας φαίνεται φυσιολογικο


Συγγνώμη αλλά είναι να απορεί κανείς με τη τοποθέτηση σου. Τι πάει να πει τοσα και άμα θες; Σε όλες τις συνδιαλλαγές ισχύει η σταθερά της προσφοράς και της ζήτησης
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.827
Κριτικές
1
Like
29.505
Πόντοι
8.006
Τα καινούργια σπίτια είναι πανάκριβα γιατί έχουν ζητήση.εχει αυξηθεί και η φορολογία οπότε ο ιδιοκτητης λέει τόσα και άμα θες αλλιώς προτιμά να το εχει κλειστό.  Πρέπει να βγάλει ενφια ζημιές και εφορία.
Θα γίνουμε Αγγλία σε λίγα χρόνια και η συγκατοικηση θα μας φαίνεται φυσιολογικο
Tι πάει να πει "προτιμαει να το εχει κλειστο επειδη εχει ΕΝΦΙΑ και εφορια να βγαλει"? Δεν ειναι λογικο αυτο που λες. Ο ΕΝΦΙΑ πληρωνεται ειτε το εχεις ανοικτο, ειτε κλειστο. Και η εφορια επι των ενοικιων υπαρχει αν εχεις ενοικια. Αρα πού σε συμφερει να το εχεις κλειστο? Κλειστο σε συμφερει να το εχεις αν δεν σε πληρωνει ο ενοικιαστης, γιατι τοτε πληρωνεις κερατιατικα την εφορια και δεν εισπραττεις και το ενοικιο.
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.249
Like
334
Πόντοι
36
Εχω κάνει έρευνα και μεγάλη μάλιστα.Οι αγγελίες που ηδη υπάρχουν έχουν νοικιαστεί, ας υπάρχουν αναρτημένες.

Το κακό έχει παραγίνει κυρίως απο το καλοκαίρι.
για δες πατησια.... με 100 150 ευρω βρισκεις και εχεις και τις μαυρουλες απο το παρκο διπλα
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.315
Πόντοι
6.955
Tυχεροι ηταν οσοι πήραν σπιτι με δάνειο, και τώρα μενουν τσάμπα μεσα αφού και να μην πληρώνουν τις δόσεις δεν τρέχει καστανο

Ως τραπεζικός υπάλληλος θα σε ενημερώσω οτι έρχεται ταχέως η ώρα των μαζικών πληστειρασμών και της πρώτης κατοικίας! Μπουμπούνες ήταν οσοι παρα΄τησαν τα δάνεια τους ελπίζοντας σε κούρεμα ή χάρισμα χρεών κι αυτό διότι, οχι μόνο θα χάσουν το ενυπόθηκο ακίνητο αλλά θα εξακολουθούν να χρωστούν το υπόλοιπο χρεός και δεν θα μπορουν να αποτήσουν ακίνητο υπο την απειλή αναγκαστικής προσημείωσης.
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.358
Πόντοι
33.988
Ως τραπεζικός υπάλληλος θα σε ενημερώσω οτι έρχεται ταχέως η ώρα των μαζικών πληστειρασμών και της πρώτης κατοικίας! Μπουμπούνες ήταν οσοι παρα΄τησαν τα δάνεια τους ελπίζοντας σε κούρεμα ή χάρισμα χρεών κι αυτό διότι, οχι μόνο θα χάσουν το ενυπόθηκο ακίνητο αλλά θα εξακολουθούν να χρωστούν το υπόλοιπο χρεός και δεν θα μπορουν να αποτήσουν ακίνητο υπο την απειλή αναγκαστικής προσημείωσης.

Εχω γνωστο.μαλακα που πιστεψε οτι ο συριζα θα του σβησει το δανειο :jerking:
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.315
Πόντοι
6.955
Εχω γνωστο.μαλακα που πιστεψε οτι ο συριζα θα του σβησει το δανειο :jerking:

Εγω Jimmy εχω συγγενικό πρόσωπο που μπήκε στον νόμο κατσελη εχασε το δικαστηριο και χανει και το σπιτι του. Σπίτι που ήταν να κληρονομήσω εγω :(
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.358
Πόντοι
33.988
Εγω Jimmy εχω συγγενικό πρόσωπο που μπήκε στον νόμο κατσελη εχασε το δικαστηριο και χανει και το σπιτι του. Σπίτι που ήταν να κληρονομήσω εγω :(

Γαμα τα το θεμα φιλε
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom