Νέα

Ξένες γλώσσες. Πόσες-ποιες μιλάτε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 246
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πόσες ξένες γλώσσες γνωρίζετε;

  • Μόνο Ελληνικά

    Ψήφοι: 7 6,7%
  • Ελληνικά και Αγγλικά

    Ψήφοι: 41 39,0%
  • Ελληνικά Αγγλικά και άλλη/άλλες

    Ψήφοι: 54 51,4%
  • Ελληνικά και άλλη/άλλες χωρίς Αγγλικά

    Ψήφοι: 3 2,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    105

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
και εγω 2 γλωσσες μιλαω αλλα λυπαμαι πολυ διοτι τα αγγλικα μου εχω να τα μιλησω-εξασκησω απο πιτσιρικας!! Σε basic level δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα αν και αν κατσω να ζορισω το μυαλο μου σε μια εταιρεια ειτε παω καποιους μηνες καπου και αναγκαστω να τα μιλησω θα τα μαθω ακομη καλυτερα ...

Τα παντα σχετικα ειναι..εχω δει και Τουρκικα να ζητανε..δεν εινα μονο τα τουριστικα επαγγελματα..!
Μουσουλμανοι (ελληνες) που λογω θρησκειας γνωριζουν καλα τα τουρκικα εχουνε φυγει Τουρκια για δουλεια και τα λεφτα που παιρνουν ειναι παραααα πολυ καλα!
Γνωριζω 2 τετοιες περιπτωσεις , το 1ο παληκαρακι Πολ. Μηχανικος δουλευει σε project στην Ευρωπ. Τουρκια σε Κατασκευαστικη του Εορντογαν και η 2η περιπτωση Νοσηλευτης με μεταπτ στην καρδιολογικη σε νοσοκομειο της Κων/πολης 2.500/3.000 τον μηνα ! ! !
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
92
Πόντοι
376
Ελληνικά,Αγγλικά,Γερμανικά,Ισπανικά,Ιταλικά,Αρχαία Ελληνικά,Λατινικά,Κορακίστικα

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Εκατοντάδες ιστοσελίδες επιχειρήσεων είναι και στα Ισπανικά.Αυτό τα λέει όλα.Και στα σχολεία ως ξένη γλώσσα μαθαίνουν Ισπανικά.

Βέβαια οι Αμερικανοί έχουν απείρως ευκολότερο έργο, αφού με την διεθνή γλώσσα ως μητρική και με ακόμη μία δεύτερη (ΙΣΠΑΝΙΚΑ) έχουν κατακτήσει γλωσσικά ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (πλην Πορτογαλόφωνων χωρών-Βραζιλία, κλπ) και μεγάλο κομμάτι της Ευρώπης.

Αντίθετα εμείς έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε ως μητρική μια γλώσσα που δεν μιλιέται πουθενά αλλού ούτε ως δεύτερη, και επιπλέον να μαθαίνουμε ως δεύτερη γλώσσα κάποια που δεν είναι πουθενά μητρική στην μεγαλύτερη επικράτεια μας, την Ευρώπη (εξαιρούμε την Αγγλία για την οποία σηκώνει μεγάλη συζήτηση).

Κάνε συγκρίσεις, για την ευκολία μετακίνησης, εύρεσης εργασίας, σπουδών, κλπ για κάποιον νέο...
 

CHEYENNE

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
12.783
Κριτικές
582
Like
580
Πόντοι
8.805
Ελληνικα, Ιταλικα, Αγγλικα.

 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.907
Κριτικές
38
Like
4.962
Πόντοι
2.696
Αντίθετα εμείς έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε ως μητρική μια γλώσσα που δεν μιλιέται πουθενά αλλού ούτε ως δεύτερη,

Εμείς φταίμε φίλε...Όταν αγοράζεις ηλεκτρική συσκευή κι έχει οδηγίες στα...Τσέχικα και δεν έχει στα Ελληνικά τι περιμένεις;Όταν φτιάχνει η κυρά Κούλα κομμωτήριο για να έχει πελάτες την κυρά Νίκη και την κυρά Μαριγώ και κολλάει μια επιγραφή "Hair Studio" "Coifure" "Art of Hair",πάει μετά ο μαλάκας και φτιάχνει καφενείο που μαζεύεται ο Μήτσος ο σιδεράς,ο Μπάμπης ο καλουπατζής,ο Νίκος ο λούστρος,και βάζει επιγραφή "Cafe Bar Paradise" περιμένεις να μιλήσει κανείς τη μητέρα των γλωσσών;
 

Επισκέπτης
Βέβαια οι Αμερικανοί έχουν απείρως ευκολότερο έργο, αφού με την διεθνή γλώσσα ως μητρική και με ακόμη μία δεύτερη (ΙΣΠΑΝΙΚΑ) έχουν κατακτήσει γλωσσικά ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (πλην Πορτογαλόφωνων χωρών-Βραζιλία, κλπ) και μεγάλο κομμάτι της Ευρώπης.

Αντίθετα εμείς έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε ως μητρική μια γλώσσα που δεν μιλιέται πουθενά αλλού ούτε ως δεύτερη, και επιπλέον να μαθαίνουμε ως δεύτερη γλώσσα κάποια που δεν είναι πουθενά μητρική στην μεγαλύτερη επικράτεια μας, την Ευρώπη (εξαιρούμε την Αγγλία για την οποία σηκώνει μεγάλη συζήτηση).

Κάνε συγκρίσεις, για την ευκολία μετακίνησης, εύρεσης εργασίας, σπουδών, κλπ για κάποιον νέο...

Η διαφορά στη νοοτροπία και την αίσθηση του γλωσσικού αποκλεισμού που βιώνει ο Έλληνας, φαίνεται όταν πάει να δουλέψει κάποιος πχ Γερμανία ή Ελβετία. Λένε όλοι ότι ΕΦΥΓΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ, παρότι είναι πρακτικά σε μια απόσταση 4-5 ωρών το πολύ με το αεροπλάνο.
Στην Αμερική οι μετακινήσεις μεταξύ Πολιτειών είναι δεδομένες για σπουδές, δουλειά, μετάθεση, γάμο, κλπ
Άπειρος κόσμος πάει από Δυτική Ακτή στην Ανατολική και τούμπαλιν, χωρίς αυτό να θεωρείται "μετανάστευση", όπως κακώς θεωρείται εδώ...

 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.907
Κριτικές
38
Like
4.962
Πόντοι
2.696
Το χαρτί που τυλίγει το ψωμί ο φούρναρης γράφει επάνω Bread...Η λέξη "Ψωμί" "Άρτος" τους κακοφαίνεται...Μετά τους φταίει το μνημόνιο και οι κακοί Ευρωπαίοι...
 

Επισκέπτης
Το χαρτί που τυλίγει το ψωμί ο φούρναρης γράφει επάνω Bread...Η λέξη "Ψωμί" "Άρτος" τους κακοφαίνεται...Μετά τους φταίει το μνημόνιο και οι κακοί Ευρωπαίοι...

Τύπε δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Ακόμη και αν επιβάλλουμε πλήρη επικράτηση της γλώσσας μας εντός χώρας, το πρόβλημα της Βαβέλ εντός Ευρώπης, δε λύνεται...
Κάτι πρέπει να γίνει ώστε στην Ευρώπη να επιβληθεί μία γλώσσα ως βασική (όχι μητρική γιατί αυτό είναι αδύνατο αφού θα πρέπει να εξαφανιστούν όλες οι μητρικές), να μαθαίνεται από όλους τους Ευρωπαίους ως δεύτερη και να είναι αρκετή για εργασία και διαβίωση οποιουδήποτε Ευρωπαίου σε οποιοδήποτε σημείο της Ευρώπης. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει αυτό...

Θέλουν να είναι τα Αγγλικά, θέλουν άλλη, ας είναι όποια να ναι...

Όπως είναι τώρα, για να δουλέψει πχ ένας γιατρός διαδοχικά σε 4 Νοσοκομεία της Γερμανίας, της Ιταλίας, και της Ισπανίας και της Γαλλίας, πρέπει να μάθει τέσσερις διαφορετικές γλώσσες.

Ο Αμερικάνος, συνάδελφός του, απλά παίρνει τη βαλίτσα του και πάει...
 

Επισκέπτης
Για να το πω απλούστερα:

Ο Αμερικάνος έχει σε μία γλώσσα, όλα τα παρακάτω:

1. Μητρική
2. Διεθνής
3. Γλώσσας ευρύτερης επικράτειας (ΗΠΑ)

Ο Ευρωπαίος για να αποκτήσει τα 3 ανωτέρω πρέπει να μάθει:

1. Ελληνικά
2. Αγγλικά
3. Μία εκ των Γερμανικών, Γαλλικών, Ιταλικών, Ισπανικών, κλπ

Και πάλι στο 3 θα υστερεί, γιατί θα είναι εγκλωβισμένος στη χώρα που μιλιέται η συγκεκριμένη γλώσσα

Η διαφορά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ
Ξεκινάμε με τεράστιο μειονέκτημα...
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
Η διαφορά στη νοοτροπία και την αίσθηση του γλωσσικού αποκλεισμού που βιώνει ο Έλληνας, φαίνεται όταν πάει να δουλέψει κάποιος πχ Γερμανία ή Ελβετία. Λένε όλοι ότι ΕΦΥΓΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ, παρότι είναι πρακτικά σε μια απόσταση 4-5 ωρών το πολύ με το αεροπλάνο.
Στην Αμερική οι μετακινήσεις μεταξύ Πολιτειών είναι δεδομένες για σπουδές, δουλειά, μετάθεση, γάμο, κλπ
Άπειρος κόσμος πάει από Δυτική Ακτή στην Ανατολική και τούμπαλιν, χωρίς αυτό να θεωρείται "μετανάστευση", όπως κακώς θεωρείται εδώ...
ΝΑΙ ισχυει διοτι στην Αμερικη εχουν μεγαλωσει με την νοοτροπια αυτων των αποστασεων ,μεγεθων κλπ !
Στην ελλαδιτσα μας εκτος της Αθηνας οι υπολοιοες πολεις ειναι χωρια και ειμαστε μαθημενοι σε μικρες αποστασεις-μετακινησεις !
Βασικα ολη η Ευρωπη ειναι ετσι εν συγκριση με την Αμερικη ! ! !
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Για την Αμερική μια υπηκοότητα χρειάζεται τιποτα άλλο  :P

μια τέτοια να έχεις φευγεις διχως δευτερη σκέψη.Το κρατος τους ειναι φουλ οργανωμενο και συνεργασιμο. Πιάνεις δουλεια σαν σερβιτορος στην αρχή και βλέπεις μετά ή συνεχιζεις σπουδές ή βρισκεις μια δουλεια σχετικη με το 1ο σου πτυχιο. Στην αναγκη την ψαχνεις και για κανένα δάνειο.

Απλα επειδη δεν θα ξέρεις κανεναν στην αρχή υποθέτεις οτι θα αργήσεις να βρεις δουλεια πανω στο αντικειμενο σου.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
Για την Αμερική μια υπηκοότητα χρειάζεται τιποτα άλλο  :P

μια τέτοια να έχεις φευγεις διχως δευτερη σκέψη.Το κρατος τους ειναι φουλ οργανωμενο και συνεργασιμο. Πιάνεις δουλεια σαν σερβιτορος στην αρχή και βλέπεις μετά ή συνεχιζεις σπουδές ή βρισκεις μια δουλεια σχετικη με το 1ο σου πτυχιο. Στην αναγκη την ψαχνεις και για κανένα δάνειο.
και ζησαν αυτοι καλα και μεις καλυτερα ! !

αυτο που το χετε τοσο ευκολο , ΕΛΕΟΣ δλδ !
Δεν σου λεω οτι πρακτικα ειναι δυσκολο (αν εχεις υπηκοοτητα) να φυγεις κ να πιασεις δουλεια σαν σερβιτορος κ μετα θα δεις τι θα κανεις (αν κ τα φραγκα δεν θα σε φτανουν για να ζεις ουτε καν στην αρχη) , αλλα χωρις υπηκοοτητα για να ξεκινησεις με βιζα και τετοιου ειδους δουλειες ΞΕΧΝΑ ΤΟ !
Οσο για τις σπουδες , οι οποιες εχουν διδακτρα , επειδη προσφατως την εκανα αυτη την συζητηση με φιλο για καναδα , ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ 4-5-6 χιλ ΔΟΛΑΡΙΑ ΟΕΟ ? ?? Α ΞΕΧΑΣΑ ΔΑΝΕΙΟ ...
ρε πατε καλα? Ξερω οτι δινουν σε τετοια κρατη αλλα τους ΟΡΟΥΣ τους εχετε δει ? ή απλα αμολατε 1 ΔΑΝΕΙΟ ? ? ετσι τα δινουν στον καθενα ?? ? ? (ειδικα σε ΞΕΝΟΥΣ)
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
και ζησαν αυτοι καλα και μεις καλυτερα ! !

αυτο που το χετε τοσο ευκολο , ΕΛΕΟΣ δλδ !
Δεν σου λεω οτι πρακτικα ειναι δυσκολο (αν εχεις υπηκοοτητα) να φυγεις κ να πιασεις δουλεια σαν σερβιτορος κ μετα θα δεις τι θα κανεις (αν κ τα φραγκα δεν θα σε φτανουν για να ζεις ουτε καν στην αρχη) , αλλα χωρις υπηκοοτητα για να ξεκινησεις με βιζα και τετοιου ειδους δουλειες ΞΕΧΝΑ ΤΟ !
Οσο για τις σπουδες , οι οποιες εχουν διδακτρα , επειδη προσφατως την εκανα αυτη την συζητηση με φιλο για καναδα , ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ 4-5-6 χιλ ΔΟΛΑΡΙΑ ΟΕΟ ? ?? Α ΞΕΧΑΣΑ ΔΑΝΕΙΟ ...
ρε πατε καλα? Ξερω οτι δινουν σε τετοια κρατη αλλα τους ΟΡΟΥΣ τους εχετε δει ? ή απλα αμολατε 1 ΔΑΝΕΙΟ ? ? ετσι τα δινουν στον καθενα ?? ? ? (ειδικα σε ΞΕΝΟΥΣ)

Δεν το έχω ευκολο απλα μου την σπάει η κλαούρα και η γκρινια και οταν δεν ειχα δουλειά και έψαχνα και ήμουν ξεκρέμαστος οσοι κλαιγοντουσαν για την ανεργια φίλοι μου έτρωγαν κράξιμο στα ισια.

Δεν ειπα να πάρεις δάνειο ειπα την ψάχνεις. Μάθε να διαβάζεις
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
Δεν το έχω ευκολο απλα μου την σπάει η κλαούρα και η γκρινια και οταν δεν ειχα δουλειά και έψαχνα και ήμουν ξεκρέμαστος οσοι κλαιγοντουσαν για την ανεργια φίλοι μου έτρωγαν κράξιμο στα ισια.

Δεν ειπα να πάρεις δάνειο ειπα την ψάχνεις. Μάθε να διαβάζεις

ΜΑΝ ειπες οτι ΨΑΧΝΕΙΣ KAI ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ ? ? Οκ? με τι κριτιρια θα σου δωσουν δανειο ??
το <ψαχνω δανειο> εγω προσωπικα το εκλαμβανω οτι ενδιαφερομαι να παρω δανειο .


 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
ΜΑΝ ειπες οτι ΨΑΧΝΕΙΣ KAI ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ ? ? Οκ? με τι κριτιρια θα σου δωσουν δανειο ??
το <ψαχνω δανειο> εγω προσωπικα το εκλαμβανω οτι ενδιαφερομαι να παρω δανειο .

Χαζος εισαι αγορι μου?  :grin:

που θες να ξέρω τα κριτήρια? εγω ειμαι ο ενδιαφερόμενος? για να τα ξέρω? μια ιδέα έδωσα
αμα ο άλλος θέλει το ψάχνει για αυτο ειπα την ψάχνεις δεν ειπα απευθείας πάρε ... μάθε να διαβάζεις.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.422
Like
69.141
Πόντοι
12.756
οποιος πιστευει οτι πηγαινοντας Αμερικη ή Καναδα θα πιασει τον παπα απο τα αρχιδια και θα προκοψει ειναι χοντρα γελασμενος....

Αυτα πολυ παλια γινοντουσαν ...
Οι ευκαιριες που υπαρχουν τωρα ειναι αντιστροφος αναλαγες απο τους υποψηφιους..
 

yorkie

Global Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
11 Απρ 2012
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
228
Like
18.773
Πόντοι
35.668
List of U.S. cities by Spanish-speaking population


Los Angeles Metropolitan Area: Population 12.849.383  Spanish speakers 5 or older 4.413.590 Percentage of Spanish speakers 36,7%

Λόγω σπουδών είχα κάτσει ένα εξάμηνο πριν φύγω και είχα μάθει λίγα ισπανικά,τα οποία δε μου χρειάστηκαν σχεδόν πουθενά μπορώ να πω.  :-

Το μόνο plus ήτανε πως με μερικά παιδιά που ήτανε ισπανόφωνοι,μπορούσα να καταλάβω όταν συζητούσανε μεταξύ τους,αν τυχόν πήγαιναν να πουν καμιά μαλακία πίσω απ'τη πλάτη σου πχ  :P Ή αν πήγαινες σε κάνα γκέτο,που αν έπαιζε να σε φάνε λάχανο δε νομίζω να σε έσωνε και καμία γνώση ισπανικών  :grin:
Απλά να μη δείχνεις τόσο τούριστ φάση τουλάχιστον :rolleyes:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.422
Like
69.141
Πόντοι
12.756
List of U.S. cities by Spanish-speaking population


Los Angeles Metropolitan Area: Population 12.849.383  Spanish speakers 5 or older 4.413.590 Percentage of Spanish speakers 36,7%

Λόγω σπουδών είχα κάτσει ένα εξάμηνο πριν φύγω και είχα μάθει λίγα ισπανικά,τα οποία δε μου χρειάστηκαν σχεδόν πουθενά μπορώ να πω.  :-

Το μόνο plus ήτανε πως με μερικά παιδιά που ήτανε ισπανόφωνοι,μπορούσα να καταλάβω όταν συζητούσανε μεταξύ τους,αν τυχόν πήγαιναν να πουν καμιά μαλακία πίσω απ'τη πλάτη σου πχ  :P Ή αν πήγαινες σε κάνα γκέτο,που αν έπαιζε να σε φάνε λάχανο δε νομίζω να σε έσωνε και καμία γνώση ισπανικών  :grin:
Απλά να μη δείχνεις τόσο τούριστ φάση τουλάχιστον :rolleyes:

οπως τα λες , αν μπεις σε κανα γκετο ισπανοφωνο την γαμησες για τα καλα ...
Ολοι νομιζουν οτι το Λος Αντζελες ειναι Παμελα αντερσον και Μπειγουοτς  :jerking:
 

bestman69

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2009
Μηνύματα
2.714
Like
8
Πόντοι
16
Για την Αμερική μια υπηκοότητα χρειάζεται τιποτα άλλο  :P

μια τέτοια να έχεις φευγεις διχως δευτερη σκέψη.Το κρατος τους ειναι φουλ οργανωμενο και συνεργασιμο. Πιάνεις δουλεια σαν σερβιτορος στην αρχή και βλέπεις μετά ή συνεχιζεις σπουδές ή βρισκεις μια δουλεια σχετικη με το 1ο σου πτυχιο. Στην αναγκη την ψαχνεις και για κανένα δάνειο.

Απλα επειδη δεν θα ξέρεις κανεναν στην αρχή υποθέτεις οτι θα αργήσεις να βρεις δουλεια πανω στο αντικειμενο σου.

Πότε θα μάθεις να μην μιλάς για πράγματα που αγνοείς; Κατ' αρχάς έχεις πάει ποτέ Αμερική, έχεις την παραμικρή ιδέα;
Το πόσο εύκολο είναι να πάρεις υπηκοότητα το αφήνω ασχολίαστο...
Αυτός που λες να πάει χωρίς γνωριμίες να γίνει σερβιτόρος ή λαντζέρης το πιθανότερο είναι να καταλήξει να μένει σε γειτονιά γκέτο κάνοντας στον ελεύθερο χρόνο το πουτανάκι μαύρων ή μεξικάνων και όχι "να συνεχίσει σπουδές ή να βρει δουλειά στο αντικείμενο του".
Καλό είναι να αντιτίθεσαι στην κλαούρα και τη μιζέρια αλλά προσπαθώντας με τις όποιες δυνάμεις σου να κάνεις τον κόσμο καλύτερο, όχι με το  να προτείνεις παπαριές.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
Χαζος εισαι αγορι μου?  :grin:

που θες να ξέρω τα κριτήρια? εγω ειμαι ο ενδιαφερόμενος? για να τα ξέρω? εγω μια ιδέα έδωσα
αμα ο άλλος θέλει το ψάχνει για αυτο ειπα την ψάχνεις δεν ειπα απευθείας πάρε ... μάθε να διαβάζεις.

το ποιος ειναι χαζος θα το καταλαβουν οι υπολοιποι.... ;)

οταν συζητας για κατι μαθε να μην αμολας ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΙΕΣ....
πηραμε το αεροπλανο φτασαμε ΑΜΕΡΙΚΗ..πιασαμε δουλεια σερβιτοροι αρχικα..νοικιασαμε μια τρυπα, στην πορεια την εψαξα με καμια σχολη πηρα δανειο...με τσιμπησε και μια εταιρεια και πλεον ειμαι GOLDEN BOY!!

και ζησαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα ! !

Γνωριζω αρκετο κοσμο που ζει ΕΞΩ ..πολλοι την παλεψαν, επισης παρα πολλοι ΔΕΝ την παλεψαν !
Κολητος μου γυρισε απο την Γερμανια...ο 2ος ειναι Αγγλια και προχτες τον πιασαν τα ψυχολογικα του ! !
ο αλλος ο φιλος μου Αγγλια 10 χρονια και τον κραταει η αραβωνιαστικια του με νυχια και με δοντια !!
Οι κουμπαροι του κολητους μου που ρθαν απο Ολλανδια..ειναι υποσκεψεις να επιστρεψουν ! (με στημενη οικογενειακη επιχηρηση εκει) !

ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΕΞΩ ? (οχι εεεε εχω παει διακοπες ειδα πως ειναι και ...πφφφ μαλλον θα την παλευα)

γτ ετσι..ξερω κ γω!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom