Νέα

Τζαμί στην Πρωτεύουσα. Ποιά η γνώμη σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα GABOR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 63K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Εισθε υπερ της κατασκευης τζαμιου στην Αθηνα;

  • Ναι

    Ψήφοι: 16 21,9%
  • Οχι

    Ψήφοι: 56 76,7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 1,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    73

MAXIM

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2005
Μηνύματα
142
Like
0
Πόντοι
1
Αν και Χριστιανός ειμαι υπέρ της κατασκευής του τεμένους. Είναι αναφαιρετο δικαίωμα του καθε ανθρώπου να λατρευει τον Θεό του σε χωρο για ...ανθρώπους και οχι για ζώα.(ασχετο αν πιστεύω οτι οι Μουσουλμανοι εχουν μυαλο λιγότερο απο οτι τα ζώα).
Οπως δηλαδη οπου υπαρχουν Ελληνες ανα την υφηλιο(δηλαδη παντού)
εχουν χτίσει εκκλησίες και ασκουν εκει τα καθηκοντα τους ετσι πρεπει να κανουν και οι Μουσουλμάνοι.
Τωρα για το φιλο που μνημόνευσε το Στάλιν...τί να πω....Εγω πιστευω οτι ενας Παπαδόπουλος θα ηταν χρήσιμος!

ΦΙΛΕ μου καταλαβαινω τη θεση σου απολυτα περι ''ζωων μουσουλμανων''' μονο που εγω θα τοποθετησω ολους τους  θρησκευαμενους hooligans .......εχεις απολυτα δικιο
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
Να σημειώσω ότι η μισθοδοσία των μουφτήδων της μουσουλμανικής μειονότητας, γίνεται βάσει της συνθήκης της Λοζάννης (Λωζάνης το ήξερα αλλά έτσι μου το βγάζει ο γραμματικός έλεγχος).

Πάντως άκουσα πρόσφατα και μια άποψη που μου φάνηκε σωστή: στην Αθήνα θα έπρεπε να φτιαχτούν περισσότερα του ενός τεμένη (τουλάχιστον δύο: μην ξεχνάμε πως υπάρχουν σιίτες και σουνίτες, και καλό θα ήταν να μην τους βάζουμε παρέα), και αν ήταν δυνατόν περισσότερα, ώστε να είναι ευκολότερος ο έλεγχος του επιθετικού ισλάμ.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Το ελληνικό κράτος μόνο για τους έλληνες πολίτες δεν ενδιαφέρεται! Και δε μιλάω για όσους έχουν μέσο ή είναι στα πράγματα, αλλά για τους μή προνομιούχους που ζουν σε συνθήκες φτώχειας και ανασφάλειας!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Χωρίς φόβο και με πάρα πολύ πάθος.
1: Να γίνουν όσα θέλουν-τα παράνομα θα κλείσουν?
2: Για τους ξενόφερτους που μας φόρεσαν καπέλο να χτίσουμε με λεφτά του ΕΛΛΗΝΑ φορολογούμενου. Σε κανέναν από τους ΕΞΙ ναούς τους οποίουν έχουν αιτηθεί οι ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ Εθνικοί θα δώσουμε άδεια(να τους χτίσουν μόνοι τους)?
Και να προκληθώ θα βγάλω τα στοιχεία.
Και αν δεν έχετε ΦΡΙΞΕΙ -για την αδικία- η ευαισθησία σας είναι ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ.-
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
Χωρίς φόβο και με πάρα πολύ πάθος.
1: Να γίνουν όσα θέλουν-τα παράνομα θα κλείσουν?
2: Για τους ξενόφερτους που μας φόρεσαν καπέλο να χτίσουμε με λεφτά του ΕΛΛΗΝΑ φορολογούμενου. Σε κανέναν από τους ΕΞΙ ναούς τους οποίουν έχουν αιτηθεί οι ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ Εθνικοί θα δώσουμε άδεια(να τους χτίσουν μόνοι τους)?
Και να προκληθώ θα βγάλω τα στοιχεία.
Και αν δεν έχετε ΦΡΙΞΕΙ -για την αδικία- η ευαισθησία σας είναι ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ.-
Καλό είναι να βγάλεις στοιχεία, γιατί οι μονοθεϊστές (χ,ε,μ) μας έχουν παραζαλίσει τον έρωτα και μας αρμέγουν οικονομικά για πάρα πολλά χρόνια.
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Χωρίς φόβο και με πάρα πολύ πάθος.
1: Να γίνουν όσα θέλουν-τα παράνομα θα κλείσουν?
2: Για τους ξενόφερτους που μας φόρεσαν καπέλο να χτίσουμε με λεφτά του ΕΛΛΗΝΑ φορολογούμενου. Σε κανέναν από τους ΕΞΙ ναούς τους οποίουν έχουν αιτηθεί οι ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ Εθνικοί θα δώσουμε άδεια(να τους χτίσουν μόνοι τους)?
Και να προκληθώ θα βγάλω τα στοιχεία.
Και αν δεν έχετε ΦΡΙΞΕΙ -για την αδικία- η ευαισθησία σας είναι ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ.-

Ναι βγάλε στοιχεία. Σε παρακαλώ συμπεριέλαβε και αυτά που αφορούν την περιουσία της Εκκλησίας της Ελλάδος, καθώς και τις τοποθεσίες που θέλουν να χτίσουν τα μαγαζίά τους. 
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Ρε παιδια εχουν ανοιχτει για τις θρησκειες(κυριως για τον Χριστιανισμο) 500 topic τα οποια αναμασανε τα ιδια και τα ιδια. Εγω θα ηθελα μια συζητηση για τον Χριστιανισμο που να τον κρινει (θετικα ή αρνητικά) οχι με βαση το τί εκαναν οι παπαδες ή οι πρωτοι χριστιανοι(αυτό δεν εχει να κανει με τη θρησκεια) αλλα με βαση τα δογματα του. Αν αυτα ισχυουν ή οχι.Τωρα θα μου πεις μηπως ξερει κανενας νεοελληνας τα δογματα του Χριστιανισμου? Προβατα που πανε αναβουν κερια στις εκκλησιες χωρις να ξερουν τα βασικα δογματα της πιστεως τους. Απλα πανε εκει γιατι θα ειναι μαζεμενο ολο το χωριο και πρεπει να μας δουν με το καινουριο μας φορεμα ή με το καινουριο μας αυτοκινητο. Ααχ, καλα πηρε ο Χριστος το μαστιγιο και τα εκανε λιμπα στο ναο του Σολωμοντα. Ετσι θελουμε... :knuppel: :knuppel:
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
9
Πόντοι
6
Νομίζω ότι ο Ιησούς δίδαξε με παράδειγμα και όχι με νόμο -καινοτομια 1.

Νομίζω ότι ο ιησούς δίδαξε την επιτευξη του καλού μέσω της συμπόνιας και όχι της πάλης - καινοτομία 2.

Νομίζω ότι την συγκινητική ζωή του την έκαναν μετά μαγαζί - καμμία καινοτομία.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Παραθέτω κάποια πράγματα που περιλαμβάνονται σε άρθρο του Τάσου Τέλλογλου, στην Athens Voice που κυκλοφόρησε χθες.
Κατα πρώτον ο δημοσιογράφος  παραθέτει δήλωση μουσουλμάνου (Τζεμίλ) που λέει «Aκόμα και αν ανοίξει το τζαμί, οι μουσουλμάνοι της Aθήνας θα προτιμούν πάντα τα ιδιωτικά τζαμιά και τους αυτοσχέδιους ιμάμηδες, ορισμένοι από τους οποίους πρωί, μεσημέρι, βράδυ ονειρεύονται την τζιχάντ».
Κατά δευτερον δηλώνει-ο Τέλλογλου- πως "Oι μετανάστες από χώρες του Iσλάμ είναι στην Eυρώπη για να ζήσουν σύμφωνα με το δικό μας τρόπο ζωής, όχι σύμφωνα με το δικό τους, σύμφωνα με τις δικές μας αρχές και αξίες, όχι με τις δικές τους."
Ενώ η απάντηση σε αυτήν του την δήλωση από επίσης μουσουλμάνο είναι πως «Eίναι ψευδαίσθηση να πιστεύετε ότι τα σχολεία σας θα μείνουν σχολεία σας, οι γειτονιές, γειτονιές σας, και ο πολιτισμός, πολιτισμός σας, όσο ερχόμαστε. Kαι δε θα σταματήσουμε να ερχόμαστε» λέει ο Iμπράημ M.

Το πλήρες άρθρο

 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
[size=8pt]Ρε παιδια εχουν ανοιχτει για τις θρησκειες (κυριως για τον Χριστιανισμο) 500 topic τα οποια αναμασανε τα ιδια και τα ιδια. Εγω θα ηθελα μια συζητηση για τον Χριστιανισμο που να τον κρινει (θετικα ή αρνητικά) οχι με βαση το τί εκαναν οι παπαδες ή οι πρωτοι χριστιανοι (αυτό δεν εχει να κανει με τη θρησκεια) αλλα με βαση τα δογματα του. Αν αυτα ισχυουν ή οχι. Τωρα θα μου πεις μηπως ξερει κανενας νεοελληνας τα δογματα του Χριστιανισμου? Προβατα που πανε αναβουν κερια στις εκκλησιες χωρις να ξερουν τα βασικα δογματα της πιστεως τους. Απλα πανε εκει γιατι θα ειναι μαζεμενο ολο το χωριο και πρεπει να μας δουν με το καινουριο μας φορεμα ή με το καινουριο μας αυτοκινητο. Ααχ, καλα πηρε ο Χριστος το μαστιγιο και τα εκανε λιμπα στο ναο του Σολωμοντα. Ετσι θελουμε... [/size]

Germaon, επι προσωπικού, με προσβάλλεις.
Για 2 λόγους:
1) Έχω συμμετάσχει στα topic που αναφέρεσαι, και ΔΕ θεωρώ ότι ποτέ "αναμάσησα" τα ίδια και τα ίδια.
2) Μια που ΔΕΝ πάω εκκλησία (ούτε Κυριακή ούτε σε άλλες ευκαιρίες) δε θεωρώ ότι επιδεικνύω το καινούριο μου φόρεμα (!) ή αυτοκίνητο!

Αν θες συζήτηση, ευχαρίστως. Διάβασε όμως πρώτα τις διατυπωμένες απόψεις (για να μη λέμε πράγματι τα ίδια και τα ίδια), και μετά έλα, εδώ είμαι εγώ.

Φιλικά
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Επι τη ευκαιρία, πως σας φαίνονται τα νέα θρησκευτικά σχολεία/ πανεπιστήμια του Χριστόδουλου;
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Germaon, επι προσωπικού, με προσβάλλεις.
Για 2 λόγους:
1) Έχω συμμετάσχει στα topic που αναφέρεσαι, και ΔΕ θεωρώ ότι ποτέ "αναμάσησα" τα ίδια και τα ίδια.
2) Μια που ΔΕΝ πάω εκκλησία (ούτε Κυριακή ούτε σε άλλες ευκαιρίες) δε θεωρώ ότι επιδεικνύω το καινούριο μου φόρεμα (!) ή αυτοκίνητο!

Αν θες συζήτηση, ευχαρίστως. Διάβασε όμως πρώτα τις διατυπωμένες απόψεις (για να μη λέμε πράγματι τα ίδια και τα ίδια), και μετά έλα, εδώ είμαι εγώ.

Φιλικά
Ρε Σταυρο δεν αναφερομουνα σε σενα ουτε για το αναμασημα (και φυσικα) ουτε για το φορεμα. Απλως θα ηθελα μια συζητηση για τα δογματα του Χριστιανισμου(Ζωη,Παθη,Σταυρωση,Ανασταση Χριστου, Επι του ορους ομιλια για το πως πρεπει να ζει ο ανθρωπος, Πετρος-Παυλος, Αποκαλυψη Ιωαννη) και οχι για το ποσα τσεπωνει η εκκλησια και το τί εκαναν οι πρωτοι Χριστιανοι,που νομιζω εχουν εξαντληθει στα threads,Δωδεκαθεο , Ανακοινωση εκκλησιας, π.Μαξιμος, Τεμενος κλπ κλπ
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Επι τη ευκαιρία, πως σας φαίνονται τα νέα θρησκευτικά σχολεία/ πανεπιστήμια του Χριστόδουλου;
οπως και κάθε άλλος έλληνας επιχειρηματίας (πχ Κωστέας) ή φορέας (πχ Αρσάκειο Ιδρυμα) μπορεί να δραστηριοποιηθεί στον χώρο της εκπαίδευσης ανοίγοντας ένα ιδιωτικό σχολείο (δημοτικό-γυμνασιο-λύκειο διότι ΑΕΙ δεν επιτρέπεται) έτσι και η ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΑΕ μπορεί αν θέλει να κάνει το ίδιο ακολουθώντας τους παρακάτω κανόνες
(1) Το ιδιωτικό εκπαιδευτήριο είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να ακολουθεί τα προγράμματα και τις εγκυκλίους του ΥΠΕΠΘ
(2) Το πρόγραμμα μαθημάτων να είναι ταυτόσημο με αυτό των δημοσίων σχολείων
(3) Τα δίδακτρα υπόκεινται σε αγορανομικό έλεγχο
(4) Σαν επιχείρηση καταβάλλει αναλογούντες φόρους και τέλη επί κύκλο εργασιών και κερδών
(5) Το διδακτικό προσωπικό (δάσκαλοι-καθηγητές) διαθέτει τα ίδια προσόντα με αυτούς των δημοσίων σχολείων
(6) Η επιχείρηση ακολουθεί πιστά την εργατική νομοθεσία

Τα ζητήματα που προκύπτουν είναι
(α) Ποιός θα τολμήσει να ελέγχει την λειτουργία του σχολείου αυτού
(β) Ποιός θα τολμήσει να πεί στον παπά ότι πρέπει να τηρεί τις  φορολογικές του υποχρεώσεις
(γ) Ποιός θα βλέπει αν το παπαδαριό τηρεί την εργατική νομοθεσία στο μαγαζί  του (σε πολλές περιπτώσεις έχουν καταγγελθεί καταστρατηγήσεις της)
(δ) Ποιός θα απαγορεύσει την χρησιμοποίηση κληρικών ώς καθηγητών (διότι οι κληρικοί πληρώνονται από το κράτος για άλλο έργο και όχι για να γεμίζουν τα ταμεία της ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ-ΙΕΡΟΔΟΥΛΟΣ ΑΕ)

Πάντως παραδείγματα ιδιωτικών σχολείων που γίνονται κουμάντο από εκκλησιαστικές οργανώσεις υπάρχουν πολλά στην Ελλάδα

Ενδεικτικά αναφέρω

(1) Λεοντειος Σχολή
(2) Δελασάλ (Θεσσαλονίκη)
(3) Καλαμαρί (Θεσσαλονίκη)

 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
O φίλος teras1956 έχει απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφει.
Δυο-τρεις παρατηρήσεις.
Κανένας δεν υποχρεώνεται να στείλει τα παιδιά του εκεί.
Με τα χάλια των δημοσίων σχολείων τα σχολεία της εκκλησίας όμως θα είναι κλασεις ανώτερα και τέλος, κάτι τέτοιο ίσως γίνει η αρχή και για άλλα δόγματα να δημιουργήσουν σχολεία. Το ότι πρέπει να ακολουθείται το πρόγραμμα του Υπουργείου δεν σημαίνει ότι δεν θα διδάσκεται επαυξημένη ύλη, οποιασδήποτε υφής.
Με ότι αυτό συνεπάγεται στην θρησκευτική οπαδοποίηση που με βρίσκει αντίθετο.
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Κανένας δεν υποχρεώνεται να στείλει τα παιδιά του εκεί.
Με τα χάλια των δημοσίων σχολείων τα σχολεία της εκκλησίας όμως θα είναι κλασεις ανώτερα και τέλος, κάτι τέτοιο ίσως γίνει η αρχή και για άλλα δόγματα να δημιουργήσουν σχολεία. Το ότι πρέπει να ακολουθείται το πρόγραμμα του Υπουργείου δεν σημαίνει ότι δεν θα διδάσκεται επαυξημένη ύλη, οποιασδήποτε υφής.
Με ότι αυτό συνεπάγεται στην θρησκευτική οπαδοποίηση που με βρίσκει αντίθετο.

Διαφωνώ σχετικά με την σύγκριση δημόσιας/ιδιωτικής εκπαίδευσης. Η δημόσια πάσχει πολύ σε ξενοδοχειακή υποδομή αλλά κερδίζει στον αριθμό μαθητών ανά τάξη. Πάσχει στην έλλειψη αξιολόγησης καθηγητών αλλά κερδίζει σε απόσταση σπιτιού-σχολείου (τα περισσότερα σχολεία βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από τα σπίτια των παιδιών σε αντίθεση με τα ιδιωτικά που απαιτείται 1 ώρα ταξίδι ανά κατεύθυνση). Παρότι φιλοσοφικά και πολιτικά είμαι ακρα φιλελεύθερος είμαι φανατικός υπέρ της δημόσιας πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και πιστεψτε με παλεύω γιαυτήν μέσα από συλλόγους γονέων αντιτιθέμενος στην γενικώτερη αδιαφορία.

Οσο για τα σχολεία της Εκκλησιας ΑΕ οι γονείς που θα αποφασίσουν να στείλουν τα παιδιά τους ας το σκεφτούν καλά.Βέβαια αν είναι έξυπνοι θα μπορέσουν να επωφεληθούν από την παραπάνω επένδυση που θα γίνει χωρίς τα παιδιά τους να μετατραπούν σε μουτζαχεντίν.. στο κάτω κάτω της γραφής πελάτες θα είναι. έχουν δικαιώματα "με τον παρά μου και την κυρά μου" οπως λένε...
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
teras1956 συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου.

tomito έχω την εντύπωση ότι τελικά στα σχολεία αυτά θα καταλήξουν παιδιά που δεν έχουν άλλη επιλογή.

Έχω τη φοβία (και ελπίζω να κάνω λάθος) ότι τα σχολεία αυτά θα αποτελέσουν θύλακες θρησκευτικού φανατισμού, προσελκυοντας ανθρώπινο δυναμικό χαμηλού (οικονομικά ή άλλου) επιπέδου παράγοντας χριστιανούς μουτζαχεντίν.

 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
πάντως εγώ ευχαρίστως θα χρησιμοποιούσα τα σχολεία της εκκλησίας ΑΕ.. θα έστελνα το παιδί μου (αν και τώρα είναι αργά πλέον γιατί και το δεύτερο πλησιάζει στο τέλος) και θα φρόντιζα να μην παρακολουθεί κανένα από τα κατ επιλογήν μαθήματα..
 

Tulip

Τιμημένος
Εγγρ.
7 Οκτ 2005
Μηνύματα
145
Like
0
Πόντοι
1
Τέτοια σχολεία υπάρχουν ήδη στην Αθήνα και τα παιδιά που φοιτούν δεν είναι ούτε χριστιανοί μουτζαχεντίν,ούτε προέρχονται από χαμηλά κοινωνικά στρώμματα,ούτε διέπονται από τυφλό φανατισμό
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Τέτοια σχολεία υπάρχουν ήδη στην Αθήνα και τα παιδιά που φοιτούν δεν είναι ούτε χριστιανοί μουτζαχεντίν,ούτε προέρχονται από χαμηλά κοινωνικά στρώμματα,ούτε διέπονται από τυφλό φανατισμό

υπάρχει ένα μόνο η Λεοντειος Σχολή την οποία λειτουργεί ένα τάγμα καθολικών μοναχών..
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Τέτοια σχολεία υπάρχουν ήδη στην Αθήνα και τα παιδιά που φοιτούν δεν είναι ούτε χριστιανοί μουτζαχεντίν,ούτε προέρχονται από χαμηλά κοινωνικά στρώμματα,ούτε διέπονται από τυφλό φανατισμό

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Μαθαίνω συνέχεια. Tulip ποιά σχολεία είναι αυτά;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom