Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 149 63,9%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 41 17,6%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    233

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
δηλαδη σημερα δεν εχουμε λιτοτητα δεν εχουμε ανεργια χωρις να θελω να σε κρινω εισαι και ακαρδος νομιζω οτι δεν εχεις μιλησει με κανεναν μακροχρονιο ανεργο

επισης ενας απασχολουμενος (μιας και δεν θα ναι εργαζομενος) με εργασια 2 ωρες την ημερα πως θα ζησει?????

θα πάει και σε έναν άλλον εργοδότη που θέλει κάποιον για 4 ώρες την μέρα ... και σε έναν τρίτο που θέλει κάποιον για πέντε ώρες δύο φορές την βδομάδα... 
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.388
Κριτικές
1
Like
30.072
Πόντοι
8.006
Ο ΣΥΡΙΖΑ υπόσχεται να εφαρμόσει όλα όσα μας έφεραν στο Μνημόνιο,δηλαδή διόγκωση του δημόσιου τομέα,μπλόκο στις ιδιωτικοποιήσεις κλπ

Πρόσφατα αντιτάχθηκε σε μια κολοσσιαία επένδυση που αφορά τα περιφερειακά αεροδρόμια,για τα οποία υπολόγιζαν τίμημα 300-400 εκ και τελικά η προσφορά της ΦΡΑΠΟΡΤ ήταν πάνω από 1 δισ

για όποιον έχει πάει σε κάποιο νησί,γνωρίζει την μπόχα και την αθλιότητα αυτών των αεροδρομίων πχ Σαντορίνης

και οι ΣΥΡΙΖΑοι λένε ότι είναι κερδοφόρα!!!!

ΥΓ Εκτός από τα οικονομικά,τρέμω με το τί θα γίνει στα Πανεπιστήμια.θα ισοπεδωθούν πλήρως αν γίνουν κυβέρνηση αυτοί οι αναρχοάπλυτοι.


Και τότε τι μας επρηζες τις προαλλες?

Η εναλλακτική στον ΣΥΡΙΖΑ είναι οι 2 κατ επαγγελμα ψεύτες και αρριβίστες ανήθικοι πολιτικοί
ο ένας έριξε μια κυβέρνηση που είχε λάβει 46% και μετά από 20 χρόνια εμφανίστηκε ως αθώα περιστερά
ο άλλος ψευτοσυνταγματολόγος της κακιάς ώρας ειδικεύεται σε νόμους που παραβιάζουν μονίμως το Σύνταγμα(ο οποίος με την τεράστια ευφυία που τον διακρίνει κατέληξε στο συμπέρασμα πως οι αριθμοί λογαριασμών του Τσοχατζόπουλου ήταν αριθμοί τηλεφώνων)

δεκάδες πράξεις νομοθετικού περιεχομένου,που απαγορεύει το Σύνταγμα παρά μόνο σε εξαιρετικά επείγουσες περιστάσεις

δεκάδες άσχετες τροπολογίες σε άσχετα νομοσχέδια λίγο πριν τις εκλογές για να ικανοποιηθούν κομματικά ρουσφέτια ακόμα και τώρα

θάψιμο στα μουλωχτά και μη άρση της ασυλίας Μιχελάκη για τις κατηγορίες περί χρηματισμού του,όπου υπήρχαν ατράνταχα στοιχεία

μαιμουδένια έξοδος στις αγορές,φρούδες υποσχέσεις περί εξόδου και σκισίματος Μνημονίου και επίτευξης πλεονασμάτων,που στηρίζονται αποκλειστικά με περικοπές μισθών συντάξεων παρά σε κάποια σοβαρή προσπάθεια εξυγίανσης του κράτους

απαλλαγή τραπεζιτών για τα θαλασσοδάνεια στα κόμματα

πορίσματα Ρακιντζή για διαφθορά,κουκούλωμα  υποθέσεων ποινικών ευθυνών διοικητών οργανισμών,συνεταιρισμών και άλλων βαρβάτων περιπτώσεων διασπάθισης δημοσίου χρήματος

ξεδιάντροπος επηρεασμός δικαιοσύνης στην υπόθεση της ΧΑ
φορολογικό σύστημα που αλλάζει κάθε 24 ώρες με δεκάδες εγκυκλίους,επεξηγήσεις,λάθη,αδικίες,ΕΝΦΙΑ,φόρους υπεραξίας σε ακίνητα,όλα στο πόδι για να ισοπεδώσουν την πραγματικά οικονομία και τους μικρομεσαίους
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.388
Κριτικές
1
Like
30.072
Πόντοι
8.006
Αποφάσισε λοιπον Παλερμο γιατι εχει καταντησει αηδια το θεμα...
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
που είναι το περίεργο?
έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ απατεώνων και αθλίων
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.129
Like
5.759
Πόντοι
1.206
Νομίζω πως τελικά η μη αυτοδυναμία θα είναι σωτήρια για τον Σύριζα, αλλά και για την χώρα φυσικά.

Διότι ο Τσιπρανδρέας θα τα μαζέψει λέγοντας πως "Εγώ ήθελα να πάω στην Ε.Ε. να παίξω ξύλο με την Μέρκελ και την ΕΚΤ, αλλά οι εταίροι μου δεν με άφησαν οπότε αναγκάστηκα να συβιβαστώ, αλλά..."
Εδώ θα πέσει μια παπαριά του τίπου "Οι βάσεις φεύγουν" ή "Έξω από το ΝΑΤΟ και την ΕΟΚ".
Οι πιο παλιοί το έχουμε ξαναδεί το έργο, μόνο που όπως είχε κάποιος πει όταν η ιστορία επαναλαμβάνεται επαναλαμβάνετει ως φάρσα! Και δεν ξέρω σαν πόσο ικανός είναι ο ιμιτασιόν Αντρέας να κάνει το πόπολο να παραληρεί με παπαριές, όπως ο ορίτζιναλ.

Πόσο μάλλον όταν δεν θα γίνει σε οικονομικό επίπεδο αυτό που περιμένει ο καθένας από όσους θα ψηφίσουν Σύριζα.
Ας πούμε εμένα θείος μου 86 ετών μου εδήλωσε πως θα ψηφίσει Σύριζα διότι οι τωρινοί του έχουν μειώσει την σύνταξή του στα 1.800 τον μήνα από τα 4.300(!!!!) που έπαιρνε πριν!!!
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
Ε να διαλέξεις λοιπον. Από διαπιστώσεις και ισοπέδωση χορτασαμε.
εσύ φαντάζομαι δεν προβληματίστηκες πάνω από 1 δευτερόλεπτο για να ξαναδώσεις την ψήφο σου σε αυτούς που σε κοροιδεύουν κατάμουτρα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.388
Κριτικές
1
Like
30.072
Πόντοι
8.006
εσύ φαντάζομαι δεν προβληματίστηκες πάνω από 1 δευτερόλεπτο για να ξαναδώσεις την ψήφο σου σε αυτούς που σε κοροιδεύουν κατάμουτρα
Εγω θεωρω ότι με κοροιδευει αυτος που λεει ότι εχει το μαγικο ραβδακι.
Και δεν είναι διολου αυτος που ψηφιζω.
 

Επισκέπτης
θα πάει και σε έναν άλλον εργοδότη που θέλει κάποιον για 4 ώρες την μέρα ... και σε έναν τρίτο που θέλει κάποιον για πέντε ώρες δύο φορές την βδομάδα... 

μα φιλε μου υπαρχουν 1.500.000 ανθρωποι που δεν μπορουν να βρουν μια δουλεια
 

pet1

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
48
Like
5
Πόντοι
1.300
Νομίζω πως τελικά η μη αυτοδυναμία θα είναι σωτήρια για τον Σύριζα, αλλά και για την χώρα φυσικά.

Διότι ο Τσιπρανδρέας θα τα μαζέψει λέγοντας πως "Εγώ ήθελα να πάω στην Ε.Ε. να παίξω ξύλο με την Μέρκελ και την ΕΚΤ, αλλά οι εταίροι μου δεν με άφησαν οπότε αναγκάστηκα να συβιβαστώ, αλλά..."
Εδώ θα πέσει μια παπαριά του τίπου "Οι βάσεις φεύγουν" ή "Έξω από το ΝΑΤΟ και την ΕΟΚ".
Οι πιο παλιοί το έχουμε ξαναδεί το έργο, μόνο που όπως είχε κάποιος πει όταν η ιστορία επαναλαμβάνεται επαναλαμβάνετει ως φάρσα! Και δεν ξέρω σαν πόσο ικανός είναι ο ιμιτασιόν Αντρέας να κάνει το πόπολο να παραληρεί με παπαριές, όπως ο ορίτζιναλ.

Πόσο μάλλον όταν δεν θα γίνει σε οικονομικό επίπεδο αυτό που περιμένει ο καθένας από όσους θα ψηφίσουν Σύριζα.
Ας πούμε εμένα θείος μου 86 ετών μου εδήλωσε πως θα ψηφίσει Σύριζα διότι οι τωρινοί του έχουν μειώσει την σύνταξή του στα 1.800 τον μήνα από τα 4.300(!!!!) που έπαιρνε πριν!!!

Τι δουλειά έκανε ο μπάρμπας σου ρε φίλε και έπαιρνε 4300 ;; Και έλεος δηλαδή !! Βρίσκεις δίκαιο τόσες μεγάλες διαφορές ,κάποιοι να παίρνουν χιλιάρικα για συντάξεις και κάποιοι 300 ευρώ ;; πως θα ζήσουν αυτοί ;; Λογική δεν υπάρχει;;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.388
Κριτικές
1
Like
30.072
Πόντοι
8.006
Τι δουλειά έκανε ο μπάρμπας σου ρε φίλε και έπαιρνε 4300 ;; Και έλεος δηλαδή !! Βρίσκεις δίκαιο τόσες μεγάλες διαφορές ,κάποιοι να παίρνουν χιλιάρικα για συντάξεις και κάποιοι 300 ευρώ ;; πως θα ζήσουν αυτοί ;; Λογική δεν υπάρχει;;
Αυτος που παιρνει 300 τι εισφορες εδωσε?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
μα φιλε μου υπαρχουν 1.500.000 ανθρωποι που δεν μπορουν να βρουν μια δουλεια

λάθος.... υπάρχουν 1.500.000 άνθρωποι που δεν μπορούν να βρούν μία δουλειά πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης.... και υπάρχουν 4.000.000-5.000.000 θέσεις μειωμένης, μερικής και ολιγόωρης απασχόλησης που δεν μπορούν να καλυφθούν νόμιμα λόγω της αγκύλωσης του νομοθετικού πλαισίου που δεν επιτρέπει την ωρομίσθια απασχόληση ....

πως καλύπτονται σήμερα αυτές οι θέσεις ?? από κάποιους από τους 1.500.000 ανέργους (μαύρα φυσικά), από λάθρους, από άλλους εργαζόμενους που θέλουν να συμπληρώσουν εισόδημα (μαύρα φυσικά)...

ωρομίσθιο λοιπόν το οποίο θα συμπεριλαμβάνει και τις εισφορές του εργαζομένου και ο οποίος θα είναι και υπόλογος να πληρώνει την ασφάλιση του...

για παράδειγμα σήμερα ο βασικός μισθός είναι 590 ευρώ... που σημαίνει κόστος για τον εργοδότη περίπου 900 ευρώ τον μήνα... (περιλαμβάνονται δώρα, άδειες και ασφαλιστικές εισφορές)... το ανάγουμε αυτό σε ωρομίσθιο και καθαρίζουμε...
 

Επισκέπτης
και πιστευεις οτι θα σου βρει ο τσυριζας;

δεν ξερω αν θα μου βρει η οχι
εγω πιστευω οτι χειροτερα σιγουρα δεν θα ειναι η χωρα με τον συριζα οσο αφορα τα κατωτερα κοινωνικα στρωματα απο οτι ειναι σημερα με την παρουσα κυβερνηση
 

pet1

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
48
Like
5
Πόντοι
1.300
Αυτος που παιρνει 300 τι εισφορες εδωσε?

Σίγουρα δεν έδωσε τα ίδια με τον άλλον,αλλά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δούλεψαν όλα τα απαιτούμενα χρόνια για να πάρουν σύνταξη,πλήρωσαν και επικουρικά και τώρα και επικουρικά δεν παίρνουν και συντάξεις πείνας παίρνουν..Δεν λέω να πάρουν τα ίδια, αλλά με τα 300, ποιός μπορεί να ζήσει την σημερινή εποχή ;
 

Επισκέπτης
λάθος.... υπάρχουν 1.500.000 άνθρωποι που δεν μπορούν να βρούν μία δουλειά πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης.... και υπάρχουν 4.000.000-5.000.000 θέσεις μειωμένης, μερικής και ολιγόωρης απασχόλησης που δεν μπορούν να καλυφθούν νόμιμα λόγω της αγκύλωσης του νομοθετικού πλαισίου που δεν επιτρέπει την ωρομίσθια απασχόληση ....

πως καλύπτονται σήμερα αυτές οι θέσεις ?? από κάποιους από τους 1.500.000 ανέργους (μαύρα φυσικά), από λάθρους, από άλλους εργαζόμενους που θέλουν να συμπληρώσουν εισόδημα (μαύρα φυσικά)...

ωρομίσθιο λοιπόν το οποίο θα συμπεριλαμβάνει και τις εισφορές του εργαζομένου και ο οποίος θα είναι και υπόλογος να πληρώνει την ασφάλιση του...

για παράδειγμα σήμερα ο βασικός μισθός είναι 590 ευρώ... που σημαίνει κόστος για τον εργοδότη περίπου 900 ευρώ τον μήνα... (περιλαμβάνονται δώρα, άδειες και ασφαλιστικές εισφορές)... το ανάγουμε αυτό σε ωρομίσθιο και καθαρίζουμε...

μα και τωρα υπαρχουν συμβασεις εργασιας για 15 ωρες τη βδομαδα και συμβασεις εργασιας για 15 ημερες
επισης τι επιπεδο διαβιωσης εχει ενας ανθρωπος με 586 μεικτα 490 καθαρα  
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.129
Like
5.759
Πόντοι
1.206
Τι δουλειά έκανε ο μπάρμπας σου ρε φίλε και έπαιρνε 4300 ;; Και έλεος δηλαδή !! Βρίσκεις δίκαιο τόσες μεγάλες διαφορές ,κάποιοι να παίρνουν χιλιάρικα για συντάξεις και κάποιοι 300 ευρώ ;; πως θα ζήσουν αυτοί ;; Λογική δεν υπάρχει;;

Στέλεχος επιχείρησης του ευρύτερου δημόσιου τομέα ήταν φίλε. Πασοκομούρη του κερατά που έφαγε και μοίρασε και σ' άλλα λαμόγια ένα σωρό λεφτά.
Κι αυτό που λες κι εσύ του είπα κι εγώ πως τα 1.800 είναι και πάλι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ! Ιδίως για κάποιον 86 χρονών με το 1,5 πόδι στον τάφο.
Αλλά οι δυο του κόρες έχουν πάρει άχρηστους που δεν δούλεψαν ποτέ τους και έκαναν "τέχνη" ή άλλα χόμπυ, κατά σύμπτωσιν συριζαίους (ο ένας πιθανότατα να είναι και βουλευτής του Τσύριζα προσεχώς!), αλλά τα παιδιά τους θεωρούν απαραίτητο να τα στέλνουν στου Μωραΐτη για Λύκειο!
Οπότε να τί χρειαζόταν ο θείος τα 4.300 το μήνα. ;)
 
 

pet1

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
48
Like
5
Πόντοι
1.300
Στέλεχος επιχείρησης του ευρύτερου δημόσιου τομέα ήταν φίλε. Πασοκομούρη του κερατά που έφαγε και μοίρασε και σ' άλλα λαμόγια ένα σωρό λεφτά.
Κι αυτό που λες κι εσύ του είπα κι εγώ πως τα 1.800 είναι και πάλι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ! Ιδίως για κάποιον 86 χρονών με το 1,5 πόδι στον τάφο.
Αλλά οι δυο του κόρες έχουν πάρει άχρηστους που δεν δούλεψαν ποτέ τους και έκαναν "τέχνη" ή άλλα χόμπυ, κατά σύμπτωσιν συριζαίους (ο ένας πιθανότατα να είναι και βουλευτής του Τσύριζα προσεχώς!), αλλά τα παιδιά τους θεωρούν απαραίτητο να τα στέλνουν στου Μωραΐτη για Λύκειο!
Οπότε να τί χρειαζόταν ο θείος τα 4.300 το μήνα. ;)
 

Μάλιστα...φαύλος κύκλος..Άλλοι κονομάνε από παντού (λόγω θέσης,διαπλοκής κτλ)κι άλλοι δεν
έχουν να πληρώσουν τα φάρμακα και το γάλα !!! Με αυτά τρελαίνομαι...
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.129
Like
5.759
Πόντοι
1.206
Μάλιστα...φαύλος κύκλος..Άλλοι κονομάνε από παντού (λόγω θέσης,διαπλοκής κτλ)κι άλλοι δεν
έχουν να πληρώσουν τα φάρμακα και το γάλα !!! Με αυτά τρελαίνομαι...

Ρε φίλε ο Μητρόπουλος κατηγορείται για φοροδιαφυγή 1.000.000 ευρώ.
Ο ίδιος λέει κάτι παπαριές πως τα έβγαλε στο εξωτερικό και δεν ήταν υποχρεωμμένος να τα δηλώσει εδώ κλπ.
ΑΛΛΑ το ότι έβγαλε ένα μύριο από ΜΙΑ μόνο υπόθεση δεν το αρνήθηκε καν!

Λες αυτόν να τον έχει πάρει ο πόνος για όσους δεν έχουν ή μπας και σας δουλεύει;
Λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό...
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
4
Πόντοι
16
Ρε φίλε ο Μητρόπουλος κατηγορείται για φοροδιαφυγή 1.000.000 ευρώ.
Ο ίδιος λέει κάτι παπαριές πως τα έβγαλε στο εξωτερικό και δεν ήταν υποχρεωμμένος να τα δηλώσει εδώ κλπ.
ΑΛΛΑ το ότι έβγαλε ένα μύριο από ΜΙΑ μόνο υπόθεση δεν το αρνήθηκε καν!

Λες αυτόν να τον έχει πάρει ο πόνος για όσους δεν έχουν ή μπας και σας δουλεύει;
Λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό...
τουλαχιστον,αν κ δεν τον παω ουτε με ενεσεις,δεν διατυμπανιζει να κανει θισιες ο λαος κ να γινουν κι αλλες μεταρυθμισεις της συμφορας..
αρα σε επιπεδπ εντυπωσεων κατι λεει,κ δεν προπαγανδιζει την μαυρη μαυριλα του νεοφιλελευθερισμου,το παλιο γνωστο σψαξε  μου πασα μου ν αγιασω ο μαλακας... :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom