Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 149 63,9%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 41 17,6%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    233

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.778
Πόντοι
1.206
εγω παντως σε αυτες τις εκλογες θα ψηφησω συριζα χωρις να με διακατεχει τρομολαγνεια δεν θεωρω οτι θα ζησω χειροτερα
ναι αλλα με νεο νομισμα δεν θα αυξηθει η παραγωγη και η καταναλωση
ετσι κι αλλιως η σημερινη αναπτυξη εχει φερει μισθους πεινας πολλες ωρες δουλειας και εργασιακη εκμεταλευση

Φυσικά και είναι δικαίωμά σου να το κάνεις! Και δεν πιστεύω πως μπορεί κανείς να σε μεταπείσει, ιδίως αν είσαι άνεργος και θεωρείς πως δεν έχεις τίποτα να χάσεις που φαίνεται θεωρητικά σωστό.
Αυτό που έχεις να χάσεις βέβαια είναι η όποια προοπτική ανάπτυξης, η οποία ενδεχομένως θα σου έδινε δουλειά όπως και σε άλλους.

Τέλος πάντων καλά να είμαστε να κάνουμε απολογισμό πεπραγμένων σε λίγους μήνες...
 

Επισκέπτης
Ε αρα παντα Συριζα ψήφιζες, ακομη κι όταν ειχε 4%. Τωρα σε πιασανε οι αμφιβολιες?

οχι δεν ψηφηζα παντα συριζα
ψηφησα κκε το 2004
ψηφησα συνασπισμο το 2007 μετα
ψηφησα κκε το 2009
και μετα συριζα το 2012 και το 2014
και σε ευρωεκλογες σχεδον παντα αν θυμαμε καλα ψηφησα κκε

εσυ τι ψηφηζεις???
 

Επισκέπτης
Εισαι 30 και ψηφίζεις 22 χρονια? κατι λαθος διαβασα?
Τις ψηφους μου τις εχω πει.
1990 ΝΔ. 1993 ΠΟΛΑΝ. 1996 ΣΥΝ. 2000 ΠΑΣΟΚ. 2004, 2007, 2009, 2012 ΝΔ.

χωρις να θελω να σε κρινω λογικα εισαι φιλελευθερος η κανω λαθος
ναι λαθος μου 12 χρονια ηθελα να γραψω
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.731
Πόντοι
1.306

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.983
Κριτικές
1
Like
30.671
Πόντοι
8.006
χωρις να θελω να σε κρινω λογικα εισαι φιλελευθερος η κανω λαθος
ναι λαθος μου 12 χρονια ηθελα να γραψω
Γιατι να μην με κρινεις? δεν θα παθω τιποτα. Μαλλον φιλελευθερο με λες, ναι.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Όταν έχω πει πως κάποιον τον έχω σε μαύρη λίστα δεν έχει νόημα να με παραθέτει και να περιμένει απάντηση.
Πόσο μάλλον όταν κι ο ίδιος έχει δηλώσει πως θα έβαζε εμένα σε μαύρη λίστα, που τιμητικό το βρήκα αφού προήρχετο από τον συγκεκριμένο χαρακτήρα.

Προσπάθησα να είμαι κατά το δυνατόν "ουδέτερος" και άνευ χαρακτηρισμών απόψε. Είναι και γιορτινή μέρα, παρ' ότι δεν είμαι θρήσκος...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
μηπως φιλικα το λεω θες να μας περιγραψεις πως θα ειναι αυτο το πολλυ χειροτερα

μάλιστα... ξεκινάμε λοιπόν....

εκλέγεται ο τσιπούρας και σχηματίζει κυβέρνηση... οι επιλογές που έχει είναι οι εξής...

(1) συνεχίζει την πολιτική αυτή και δεν ανοίγει μύτη διεθνώς αλλά γίνεται της πουτάνας στο εσωτερικό και ειδικά στο κόμμα του
(2) βαράει το χέρι πάνω στο μαχαίρι και κόβεται.... το κακό είναι ότι κόβεται και το δικό μας το κεφάλι .... ως ακολούθως...

η Μέρκελ κόβει την ροή των ευρώ προς την χώρα και κηρύσσεται πιστωτικό γεγονός (διότι δεν λαμβάνεις εκ του μη έχοντος) εκτός αν οδηγηθεί σε αναγκαστικό εσωτερικό δανεισμό (δέσμευση καταθέσεων εφόσον φυσικά υπάρχουν) πράγμα το οποίο οδηγεί στην περίπτωση (1) ...

μοιράια σταματάει η ροή χρήματος από την ΕΚΤ στις ελληνικές τράπεζες οπότε αυτές δεν μπορούν να χρηματοδοτήσουν το ελληνικό δημόσιο... αναγκαστικά αποχωρεί από το ευρώ και φτιάχνεται νέο νόμισμα το οποίο θα ξεκινήσει με μια ισοτιμία 1:1000 (1000 δραχμές για ένα ευρώ)....

επειδή το χρήμα αυτό δεν φτάνει να καλυφθούν τα έξοδα (ξεχνάμε τα χρέη και τους τόκους) όπως διαμορφώνονται φυσικά μετά τις εξαγγελίες τσιπούρα (κατάργηση ΕΝΦΙΑ, κατάργηση φόρου επιτηδεύματος, επαναφορά αφορολόγητου κλπ κλπ κλπ) θα χρειαστεί να κοπεί νέο χρήμα οπότε η ισοτιμία θα πάει στο 1:1500 τις πρώτες μέρες...

αυτό θα οδηγήσει φυσικά σε αύξηση τιμών γιατί τα περισσότερα πράγματα στην Ελλάδα είναι εισαγόμενα δηλαδή σε φτωχοποίηση ... για να μην επέλθει η φτωχοποίηση αυτή ο τσιπούρας προχωρά σε αύξηση μισθών αλλά επειδή το χρήμα δεν φτάνει κόβει και άλλο ... η ισοτιμία ανεβαίνει στο 1:2500 ....

παράλληλα τα συναλλαγματικά αποθέματα πέφτουν διότι πλέον ο τουρίστας αντί να αφήσει 100 ευρώ την μέρα αφήνει πλέον 50 ευρώ .... αποτέλεσμα οι εισαγωγές που πληρώνονται σε ευρώ δυσκολεύουν και αρχίζουν τα πρώτα φαινόμενα Cash before Delivery...

και πάλι αυξάνουν οι μισθοί και η κυκλοφορία χρήματος και μοιραία η ισοτιμία σκαρφαλώνει στο 1:5000 ... κάθε προσπάθεια επένδυσης από τους εντόπιους αποτυγχάνει διότι τα αναγκαία μέσα (μηχανήματα κλπ κλπ) είναι εισαγόμενα άρα οι τιμές απαγορευτικές... τα επιτόκια φυσικά (καταθέσεων και χορηγήσεων πάνε στα ύψη αρκεί να σκεφτείς ότι με πληθωρισμό 12% είχαμε επιτόκιο καταθέσεων 15% και χορηγήσεων 28%)

μοιραία λοιπόν προσπαθεί να ανοίξει τις πόρτες στους ξένους επενδυτές... οι οποίοι αφενός μεν ζητάνε γήν και ύδωρ για να έρθουν αφετέρου ζητάνε εγγυήσεις για την επανεξαγωγή των κεφαλαίων με αποτέλεσμα δέσμευση συναλλαγματικών αποθεμάτων...

και πάει λέγοντας... και ζήσαμε εμείς σκατά και ο τσίπρας πρωθυπουργός...
 

Επισκέπτης
Φυσικά και είναι δικαίωμά σου να το κάνεις! Και δεν πιστεύω πως μπορεί κανείς να σε μεταπείσει, ιδίως αν είσαι άνεργος και θεωρείς πως δεν έχεις τίποτα να χάσεις που φαίνεται θεωρητικά σωστό.
Αυτό που έχεις να χάσεις βέβαια είναι η όποια προοπτική ανάπτυξης, η οποία ενδεχομένως θα σου έδινε δουλειά όπως και σε άλλους.

Τέλος πάντων καλά να είμαστε να κάνουμε απολογισμό πεπραγμένων σε λίγους μήνες...

σιγουρα θα φανει σε λιγους μηνες το σιγουρο ειναι οτι παμε σε εκλογες καθως 180 αποκλειετε να βρεθουν τη Δευτερα
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Γιατι να μην με κρινεις? δεν θα παθω τιποτα. Μαλλον φιλελευθερο με λες, ναι.

Σιγά να μην είσαι φιλεύθερος! Κρατιστής είσαι, αλλά μην το κάνουμε θέμα τώρα και μπερδέψουμε τον άνθρωπο που φαίνεται όντως καλοπροαίρερος.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.983
Κριτικές
1
Like
30.671
Πόντοι
8.006
Όταν έχω πει πως κάποιον τον έχω σε μαύρη λίστα δεν έχει νόημα να με παραθέτει και να περιμένει απάντηση.
Πόσο μάλλον όταν κι ο ίδιος έχει δηλώσει πως θα έβαζε εμένα σε μαύρη λίστα, που τιμητικό το βρήκα αφού προήρχετο από τον συγκεκριμένο χαρακτήρα.

Προσπάθησα να είμαι κατά το δυνατόν "ουδέτερος" και άνευ χαρακτηρισμών απόψε. Είναι και γιορτινή μέρα, παρ' ότι δεν είμαι θρήσκος...
Να ρε φιλε, ας πουμε αυτό το παλικαρι ο leftins μια χαρα συζηταει, μια χαρα τα λεμε. Συριζαιος, κανενα πρόβλημα. Μερικοι αλλοι όμως εχουν τερματισει το κομματοσκυλιομετρο...
 

Επισκέπτης
μάλιστα... ξεκινάμε λοιπόν....

εκλέγεται ο τσιπούρας και σχηματίζει κυβέρνηση... οι επιλογές που έχει είναι οι εξής...

(1) συνεχίζει την πολιτική αυτή και δεν ανοίγει μύτη διεθνώς αλλά γίνεται της πουτάνας στο εσωτερικό και ειδικά στο κόμμα του
(2) βαράει το χέρι πάνω στο μαχαίρι και κόβεται.... το κακό είναι ότι κόβεται και το δικό μας το κεφάλι .... ως ακολούθως...

η Μέρκελ κόβει την ροή των ευρώ προς την χώρα και κηρύσσεται πιστωτικό γεγονός (διότι δεν λαμβάνεις εκ του μη έχοντος) εκτός αν οδηγηθεί σε αναγκαστικό εσωτερικό δανεισμό (δέσμευση καταθέσεων εφόσον φυσικά υπάρχουν) πράγμα το οποίο οδηγεί στην περίπτωση (1) ...

μοιράια σταματάει η ροή χρήματος από την ΕΚΤ στις ελληνικές τράπεζες οπότε αυτές δεν μπορούν να χρηματοδοτήσουν το ελληνικό δημόσιο... αναγκαστικά αποχωρεί από το ευρώ και φτιάχνεται νέο νόμισμα το οποίο θα ξεκινήσει με μια ισοτιμία 1:1000 (1000 δραχμές για ένα ευρώ)....

επειδή το χρήμα αυτό δεν φτάνει να καλυφθούν τα έξοδα (ξεχνάμε τα χρέη και τους τόκους) όπως διαμορφώνονται φυσικά μετά τις εξαγγελίες τσιπούρα (κατάργηση ΕΝΦΙΑ, κατάργηση φόρου επιτηδεύματος, επαναφορά αφορολόγητου κλπ κλπ κλπ) θα χρειαστεί να κοπεί νέο χρήμα οπότε η ισοτιμία θα πάει στο 1:1500 τις πρώτες μέρες...

αυτό θα οδηγήσει φυσικά σε αύξηση τιμών γιατί τα περισσότερα πράγματα στην Ελλάδα είναι εισαγόμενα δηλαδή σε φτωχοποίηση ... για να μην επέλθει η φτωχοποίηση αυτή ο τσιπούρας προχωρά σε αύξηση μισθών αλλά επειδή το χρήμα δεν φτάνει κόβει και άλλο ... η ισοτιμία ανεβαίνει στο 1:2500 ....

παράλληλα τα συναλλαγματικά αποθέματα πέφτουν διότι πλέον ο τουρίστας αντί να αφήσει 100 ευρώ την μέρα αφήνει πλέον 50 ευρώ .... αποτέλεσμα οι εισαγωγές που πληρώνονται σε ευρώ δυσκολεύουν και αρχίζουν τα πρώτα φαινόμενα Cash before Delivery...

και πάλι αυξάνουν οι μισθοί και η κυκλοφορία χρήματος και μοιραία η ισοτιμία σκαρφαλώνει στο 1:5000 ... κάθε προσπάθεια επένδυσης από τους εντόπιους αποτυγχάνει διότι τα αναγκαία μέσα (μηχανήματα κλπ κλπ) είναι εισαγόμενα άρα οι τιμές απαγορευτικές... τα επιτόκια φυσικά (καταθέσεων και χορηγήσεων πάνε στα ύψη αρκεί να σκεφτείς ότι με πληθωρισμό 12% είχαμε επιτόκιο καταθέσεων 15% και χορηγήσεων 28%)

μοιραία λοιπόν προσπαθεί να ανοίξει τις πόρτες στους ξένους επενδυτές... οι οποίοι αφενός μεν ζητάνε γήν και ύδωρ για να έρθουν αφετέρου ζητάνε εγγυήσεις για την επανεξαγωγή των κεφαλαίων με αποτέλεσμα δέσμευση συναλλαγματικών αποθεμάτων...

και πάει λέγοντας... και ζήσαμε εμείς σκατά και ο τσίπρας πρωθυπουργός...

κοιτα αυτο ειναι ενα σεναριο τελειως υποθετικο ετσι
αλλα αυτο που προεχει ειναι καποιος να εργαζετε και να εχει ενα βασικο επιπεδο διαβιωσης κατι που τωρα δεν μπορει να το εχει με 586€ μεικτα βασικο μισθο 490 καθαρα και με βασικη συνταξη 360€ και 1.500.000 ανεργους που δεν λεει να πεσει το νουμερο με τιποτα

μαλιστα διαβαζα σε αρθρο του ΟΑΕΔ οτι οι νεες συμβασεις εργασιας θετουν την εκ περιτροπης απασχοληση και μισθο 300€ το μηνα καθαρα

οπως επισης και οτι πρεπει να διασφαλιστουν τα κατωτερα κοινωνικα στρωματα
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
κοιτα αυτο ειναι ενα σεναριο τελειως υποθετικο ετσι
αλλα αυτο που προεχει ειναι καποιος να εργαζετε και να εχει ενα βασικο επιπεδο διαβιωσης κατι που τωρα δεν μπορει να το εχει με 586€ μεικτα βασικο μισθο 490 καθαρα και με βασικη συνταξη 360€ και 1.500.000 ανεργους που δεν λεει να πεσει το νουμερο με τιποτα

μαλιστα διαβαζα σε αρθρο του ΟΑΕΔ οτι οι νεες συμβασεις εργασιας θετουν την εκ περιτροπης απασχοληση και μισθο 300€ το μηνα καθαρα

οπως επισης και οτι πρεπει να διασφαλιστουν τα κατωτερα κοινωνικα στρωματα

έχει συμβεί τόσες φορές που είναι βεβαιότητα πλέον....

εθνικό νόμισμα χωρίς λιτότητα είναι καταστροφή... και μιλάμε για λιτότητα και όχι για την παπαριά που ισχύει σήμερα...

και όσο για τις συμβάσεις και τους βασικούς μισθούς κάποια στιγμή θα πρέπει η χώρα αυτή να ξεφύγει από την βαλκάνια νοοτροπία... .

ελάχιστο ωρομίσθιο και τελείωσε.... πληρωμή με την ώρα και όσες ώρες δουλέψεις τόσα παίρνεις... ούτε υπερωρίες, ούτε νυκτερινά, ούτε αργίες.... όπως σε όλες τις χώρες οι οποίες ευημερούν...

κάποιος χρειάζεται έναν εργαζόμενο για δύο ώρες την μέρα... τον προσλαμβάνει για δύο ώρες και τελείωσε...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Να ρε φιλε, ας πουμε αυτό το παλικαρι ο leftins μια χαρα συζηταει, μια χαρα τα λεμε. Συριζαιος, κανενα πρόβλημα. Μερικοι αλλοι όμως εχουν τερματισει το κομματοσκυλιομετρο...

εμένα πάλι γιατί μου μυρίζουν χαπάκια ???
 

Επισκέπτης
έχει συμβεί τόσες φορές που είναι βεβαιότητα πλέον....

εθνικό νόμισμα χωρίς λιτότητα είναι καταστροφή... και μιλάμε για λιτότητα και όχι για την παπαριά που ισχύει σήμερα...

και όσο για τις συμβάσεις και τους βασικούς μισθούς κάποια στιγμή θα πρέπει η χώρα αυτή να ξεφύγει από την βαλκάνια νοοτροπία... .

ελάχιστο ωρομίσθιο και τελείωσε.... πληρωμή με την ώρα και όσες ώρες δουλέψεις τόσα παίρνεις... ούτε υπερωρίες, ούτε νυκτερινά, ούτε αργίες.... όπως σε όλες τις χώρες οι οποίες ευημερούν...

κάποιος χρειάζεται έναν εργαζόμενο για δύο ώρες την μέρα... τον προσλαμβάνει για δύο ώρες και τελείωσε...

δηλαδη σημερα δεν εχουμε λιτοτητα δεν εχουμε ανεργια χωρις να θελω να σε κρινω εισαι και ακαρδος νομιζω οτι δεν εχεις μιλησει με κανεναν μακροχρονιο ανεργο

επισης ενας απασχολουμενος (μιας και δεν θα ναι εργαζομενος) με εργασια 2 ωρες την ημερα πως θα ζησει?????
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
Ο ΣΥΡΙΖΑ υπόσχεται να εφαρμόσει όλα όσα μας έφεραν στο Μνημόνιο,δηλαδή διόγκωση του δημόσιου τομέα,μπλόκο στις ιδιωτικοποιήσεις κλπ

Πρόσφατα αντιτάχθηκε σε μια κολοσσιαία επένδυση που αφορά τα περιφερειακά αεροδρόμια,για τα οποία υπολόγιζαν τίμημα 300-400 εκ και τελικά η προσφορά της ΦΡΑΠΟΡΤ ήταν πάνω από 1 δισ

για όποιον έχει πάει σε κάποιο νησί,γνωρίζει την μπόχα και την αθλιότητα αυτών των αεροδρομίων πχ Σαντορίνης

και οι ΣΥΡΙΖΑοι λένε ότι είναι κερδοφόρα!!!!

ΥΓ Εκτός από τα οικονομικά,τρέμω με το τί θα γίνει στα Πανεπιστήμια.θα ισοπεδωθούν πλήρως αν γίνουν κυβέρνηση αυτοί οι αναρχοάπλυτοι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom