Νέα

Τροχαία ατυχήματα-δυστυχήματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Anemodoura
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 44K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
593
Like
487
Πόντοι
26
Με τόσα που εξαγγέλουν πάντως σε όλους τους τομείς τι να πρωτοπρολάβεις να διαβάσεις αν ισχύει ή όχι. Εδώ αν δεν είχε γίνει το δυστύχημα στα Τέμπη θα νομίζαμε ότι έχουμε προηγμένη τηλεδιοίκηση στον ΟΣΕ. Πόσα άλλα υπάρχουν που ακόμα δεν έχουν σκάσει και τα γνωρίζουν μόνο όσοι είναι σε συγκεκριμένους χώρους;

Το πρόβλημα αγαπητέ ξέρεις ποιο είναι ; Ότι ο κόσμος δεν έχει ανοιχτό μυαλό και δεν έχει μάθει να σκέφτεται αυτόνομα:

Ακούς ότι κάτι άλλαξε στον ΚΟΚ. Σε 3 λεπτά το έχεις googlάρει και έχει βρει αν ισχύει η όχι. Περνάνε άπειρες ώρες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και για την ασφάλεια τους δεν αφιερώνουν 3 λεπτά.

Όμως αυτό γίνεται και σε άλλους τομείς διότι το σύστημα παιδείας μας δεν βοηθάει τον κόσμο να αναπτύξει κριτική σκέψη.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.921
Κριτικές
18
Like
15.714
Πόντοι
4.546
Με τόσα που εξαγγέλουν πάντως σε όλους τους τομείς τι να πρωτοπρολάβεις να διαβάσεις αν ισχύει ή όχι. Εδώ αν δεν είχε γίνει το δυστύχημα στα Τέμπη θα νομίζαμε ότι έχουμε προηγμένη τηλεδιοίκηση στον ΟΣΕ. Πόσα άλλα υπάρχουν που ακόμα δεν έχουν σκάσει και τα γνωρίζουν μόνο όσοι είναι σε συγκεκριμένους χώρους;
Όπως ακριβώς τα λες, ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ!
Δυστυχώς, έτσι γίνεται σε πολλές δουλειές, πραγματικά ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ έτοιμα να γίνουν ή και που ΓΙΝΟΝΤΑΙ και που αποσιωπούνται.
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.435
Κριτικές
5
Like
5.588
Πόντοι
1.056
Η κυκλοφοριακή αγωγή δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα εφόσον γίνεται από δασκάλους οι οποίοι οδηγούν όπως ο μέσος Έλληνας.

Όταν ήρθα στην Ελλάδα αφού πήρα το δίπλωμα στο εξωτερικό, έκανα μερικά μαθήματα με έλληνα δάσκαλο οδήγησης. Θυμάμαι ότι με επέπληξε όταν σε πορτοκαλί πάτησα φρένο αντί για γκάζι : " θα σε καρφώσει κάποιος από πίσω εάν πατάς φρένο στο πορτοκαλί".

Ακριβώς τα αντίθετα με όσα μου έλεγε ο δάςκαλος στη εξωτερικό δηλαδή: "αμυντική οδήγηση και οχι επιθετική, στο πορτοκαλί πατάς φρένο και όχι γκάζι, λαμβάνοντας πάντα υπόψιν την κυκλοφορία που έχεις πίσω σου".

Σε ερώτηση που είχα κάνει δε σε αστυνομικό της τροχαίας σχετικά με τα όρια ταχύτητας που προβλέπει ο ΚΟΚ στην Ελλάδα, ούτε ο ίδιος ήξερε να μου τα εξηγήσει : "ότι λέει η σήμανση".
Πάμε λίγο τύποι μου να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα περί "ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ" γιατί έχετε μπερδέψει τη βούρτσα με την πούτσα.
Την αγωγή περί κυκλοφορίας εις τα οδούς και τα πεζοδρόμια δεν την παρέχουν οι "δάσκαλοι οδήγησης" . Αυτοί εξάλλου είναι δάσκαλοι κατ' ευφημισμόν. Πιο σωστά θα έπρεπε να λέγονται "εκπαιδευτές οδήγησης".
Την αγωγή την παρέχει το σχολείο και οι εργαζόμενοι εκεί: δάσκαλοι και καθηγητές.
Και εδώ φυσικά ξεκινάει μια τεράστια συζήτηση που δε θα μας έφταναν δεκαπέντε νήματα και τρία φόρουμ για να την εξαντλήσουμε. Θέλω όμως να σταθώ σε δύο σημεία, σε ο,τι αφορά την αγωγή:
1ον στην Ελλάδα η επικρατούσα αγωγή δεν είναι δυστυχώς αυτή του σχολείου, αλλά της οικογένειας. Επομένως ακυρώνεται η όποια καλή δουλειά των ευσυνείδητων εκπαιδευτικών (που τα τελευταίο χρόνια είναι οι περισσότεροι).
2ον οποιαδήποτε βαθιά αλλαγή οφειλόμενη στο εκπαιδευτικό σύστημα, παίρνει πάνω από 100 χρόνια για να περάσει στα πλατιά κοινωνικά στρώματα, όπως έλεγε και ο έξοχος Ηλίας Πετρόπουλος.
Με απλά λόγια, μην περιμένετε θεαματικές αλλαγές και μείωση του αριθμού των νεκρών από τροχαία μέσα στον 21ο αιώνα...
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.435
Κριτικές
5
Like
5.588
Πόντοι
1.056
Με τόσα που εξαγγέλουν πάντως σε όλους τους τομείς τι να πρωτοπρολάβεις να διαβάσεις αν ισχύει ή όχι. Εδώ αν δεν είχε γίνει το δυστύχημα στα Τέμπη θα νομίζαμε ότι έχουμε προηγμένη τηλεδιοίκηση στον ΟΣΕ. Πόσα άλλα υπάρχουν που ακόμα δεν έχουν σκάσει και τα γνωρίζουν μόνο όσοι είναι σε συγκεκριμένους χώρους;
Και γιατί να τα γνωρίζουμε δηλαδή; Ας μένουμε στα βασικά. Η εξειδίκευση είναι για τους επαγγελματίες κάθε κλάδου.
Εγώ έχω να μπω σε τρένο από το 1981. Μου αρκεί να ξέρω ότι διαχρονικά στην Ελλάδα το τρένο είναι μπουρδέλο, ούτως ώστε να το αποφεύγω.
 

Julyman21

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2023
Μηνύματα
108
Κριτικές
2
Like
335
Πόντοι
21
Και γιατί να τα γνωρίζουμε δηλαδή; Ας μένουμε στα βασικά. Η εξειδίκευση είναι για τους επαγγελματίες κάθε κλάδου.
Εγώ έχω να μπω σε τρένο από το 1981. Μου αρκεί να ξέρω ότι διαχρονικά στην Ελλάδα το τρένο είναι μπουρδέλο, ούτως ώστε να το αποφεύγω.
Το θέμα δεν είναι ότι δεν πρέπει ή πρέπει να γνωρίζουμε. Το θέμα με τις εξαγγελίες και τις ανακοινώσεις είναι ότι δεν ισχύουν. Αν απλά ανακοίνωναν ένα τεχνικό θέμα όπως μία αλλαγή σε νόμο ή μία νέα τεχνική στα δημόσια νοσοκομεία τότε και πάλι θα έπρεπε να απευθυνθείς σε δικηγόρο ή γιατρό αντίστοιχα αν ποτέ χρειαζόταν. Όμως το περιεχόμενο της εξαγγελίας θα ήταν αληθές. Το πρόβλημα που έθιξα είναι ότι μας λένε ψέματα κατάμουτρα απλά για να δημιουργήσουν εντυπώσεις και να νομίζουμε εμείς τα κορόϊδα ότι πολιτικό σύστημα εργάζεται για να καλυτερέψει τις ζωές μας.
Και αυτό που κάνει χειρότερα τα πράγματα είναι ότι πολλά από αυτά που μας λένε ότι ισχύουν τα έχουμε χρυσοπληρώσει όπως καλή ώρα τα συστήματα ασφαλείας που υποτίθεται ότι υπήρχαν στον ΟΣΕ.
 
OP
OP
Anemodoura

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.756
Like
29.312
Πόντοι
6.056

Για κακή τους τύχη, όμως, οι αστυνομικοί των Ομάδων Ελέγχου και Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων (Ο.Ε.Π.Τ.Α.) της Διεύθυνσης Τροχαίας Αττικής περιπολούν και στο οδικό δίκτυο αλλά και στα… κοινωνικά δίκτυα. Μετά από επιστάμενες έρευνες οι αστυνομικοί ταυτοποίησαν τα υψηλών επιδόσεων αυτοκίνητά τους και εντόπισαν τους δύο οδηγούς, σε βάρος των οποίων σχηματίσθηκε δικογραφία για κατ’ εξακολούθηση παράβαση του άρθρου 290Α Ποινικού Κώδικα (Επικίνδυνη Οδήγηση).
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
20.434
Κριτικές
7
Like
36.030
Πόντοι
10.411

Για κακή τους τύχη, όμως, οι αστυνομικοί των Ομάδων Ελέγχου και Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων (Ο.Ε.Π.Τ.Α.) της Διεύθυνσης Τροχαίας Αττικής περιπολούν και στο οδικό δίκτυο αλλά και στα… κοινωνικά δίκτυα. Μετά από επιστάμενες έρευνες οι αστυνομικοί ταυτοποίησαν τα υψηλών επιδόσεων αυτοκίνητά τους και εντόπισαν τους δύο οδηγούς, σε βάρος των οποίων σχηματίσθηκε δικογραφία για κατ’ εξακολούθηση παράβαση του άρθρου 290Α Ποινικού Κώδικα (Επικίνδυνη Οδήγηση).
:jerking::jerking2:
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.704
Κριτικές
3
Like
4.185
Πόντοι
456
Πάμε λίγο τύποι μου να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα περί "ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ" γιατί έχετε μπερδέψει τη βούρτσα με την πούτσα.
Την αγωγή περί κυκλοφορίας εις τα οδούς και τα πεζοδρόμια δεν την παρέχουν οι "δάσκαλοι οδήγησης" . Αυτοί εξάλλου είναι δάσκαλοι κατ' ευφημισμόν. Πιο σωστά θα έπρεπε να λέγονται "εκπαιδευτές οδήγησης".
Την αγωγή την παρέχει το σχολείο και οι εργαζόμενοι εκεί: δάσκαλοι και καθηγητές.
Και εδώ φυσικά ξεκινάει μια τεράστια συζήτηση που δε θα μας έφταναν δεκαπέντε νήματα και τρία φόρουμ για να την εξαντλήσουμε. Θέλω όμως να σταθώ σε δύο σημεία, σε ο,τι αφορά την αγωγή:
1ον στην Ελλάδα η επικρατούσα αγωγή δεν είναι δυστυχώς αυτή του σχολείου, αλλά της οικογένειας. Επομένως ακυρώνεται η όποια καλή δουλειά των ευσυνείδητων εκπαιδευτικών (που τα τελευταίο χρόνια είναι οι περισσότεροι).
2ον οποιαδήποτε βαθιά αλλαγή οφειλόμενη στο εκπαιδευτικό σύστημα, παίρνει πάνω από 100 χρόνια για να περάσει στα πλατιά κοινωνικά στρώματα, όπως έλεγε και ο έξοχος Ηλίας Πετρόπουλος.
Με απλά λόγια, μην περιμένετε θεαματικές αλλαγές και μείωση του αριθμού των νεκρών από τροχαία μέσα στον 21ο αιώνα...
Για την ακρίβεια χρειάζονται 3 γενιές.
 
OP
OP
Anemodoura

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.756
Like
29.312
Πόντοι
6.056
OP
OP
Anemodoura

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.756
Like
29.312
Πόντοι
6.056

Το μουνοπανο τον εφαγε τον πιτσιρικα:angry:
 

Julyman21

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2023
Μηνύματα
108
Κριτικές
2
Like
335
Πόντοι
21

Το μουνοπανο τον εφαγε τον πιτσιρικα:angry:
Του πετάχτηκε ισχυρίζεται άλλο αυτοκίνητο από στοπ και αναγκάστηκε να κάνει ελιγμό και έπεσε πάνω στους άλλους. Στο βίντεο που δείχνουν πάντως, φαίνεται μόνο το όχημα του τραγουδιστή να κάνει αντικανονική προσπέραση μπαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα με μεγάλη ταχύτητα. Δεν ξέρω την περιοχή, αλλά από τα βίντεο φαίνεται το σημείο σύγκρουσης να είναι αρκετά μέτρα πιο μακριά από το σημείο που παραβίασε(;) το στοπ το τρίτο αυτοκίνητο, ενώ στο βίντεο φαίνεται να κινείται ήδη το τρίτο αυτοκίνητο στο ρεύμα που ήταν και ο τραγουδιστής και απλά αυτός να επιχειρεί την προσπέραση.
 

woopsie

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2020
Μηνύματα
534
Κριτικές
9
Like
1.970
Πόντοι
486

Το μουνοπανο τον εφαγε τον πιτσιρικα:angry:
οχι μόνο τους έφαγε αλλά πάνε να το βγάλουν και λάδι εδώ πέρα, φταίει λέει ο άλλος, στο μεταξύ στο βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα ο γαμημένος να κάνει προσπέραση σε δρόμο με διπλή διαχωριστικη γραμμή τρέχοντας σαν τρελός σε κατοικημένη περιοχή.


Τιμωρήστε τους φονιάδες επιτέλους ρε καραγκιόζηδες
 
OP
OP
Anemodoura

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.756
Like
29.312
Πόντοι
6.056
Του πετάχτηκε ισχυρίζεται άλλο αυτοκίνητο από στοπ και αναγκάστηκε να κάνει ελιγμό και έπεσε πάνω στους άλλους. Στο βίντεο που δείχνουν πάντως, φαίνεται μόνο το όχημα του τραγουδιστή να κάνει αντικανονική προσπέραση μπαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα με μεγάλη ταχύτητα. Δεν ξέρω την περιοχή, αλλά από τα βίντεο φαίνεται το σημείο σύγκρουσης να είναι αρκετά μέτρα πιο μακριά από το σημείο που παραβίασε(;) το στοπ το τρίτο αυτοκίνητο, ενώ στο βίντεο φαίνεται να κινείται ήδη το τρίτο αυτοκίνητο στο ρεύμα που ήταν και ο τραγουδιστής και απλά αυτός να επιχειρεί την προσπέραση.
Τα μου πετάχτηκε αυτοκίνητο, μηχανάκι, άνθρωπος, σκυλος κ.α. ειναι παπαριες των δικηγόρων... τι να πει το αρχιδι, οτι πήγαινα κομμάτια και εκανα αντικανονική προσπέραση;;
 

Julyman21

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2023
Μηνύματα
108
Κριτικές
2
Like
335
Πόντοι
21
Τα μου πετάχτηκε αυτοκίνητο, μηχανάκι, άνθρωπος, σκυλος κ.α. ειναι παπαριες των δικηγόρων... τι να πει το αρχιδι, οτι πήγαινα κομμάτια και εκανα αντικανονική προσπέραση;;
Καλά και ο δικηγόρος κάτι πρέπει να πει να υπερασπιστεί τον φονιά και θα τα κρίνει το δικαστήριο. Οι δημοσιογράφοι όμως τι παριστάνουν; Αφού στο βίντεο δεν φαίνεται αυτά που περογράφουν, αντιθέτως φαίνεται ο τραγουδιστής να πηγαίνει πατημένος και να κάνει αντικανονική προσπέραση σε όχημα που προπορεύεται.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.750
Like
67.958
Πόντοι
12.756
τάπα πηγαινε το μουνοπανο , και τραγουδιστης 6 η ωρα το πρωι μόνο για δουλεια στην οικοδομη δεν παει,
αρα πρεπει να του γίνει αλκοτεστ, δεν εχουν πει τιποτα αν εγινε , και δεν τον βλεπω να πηγαινει με 50 .. που ξαφνικα ειπε και 50 που πιθανον να ειναι το όριο εκει .. δηλαδη με 60
δεν πηγαινε, αλλα 50 , ταμπελατος ...

Τραγουδάει και με την ψωλα την Παντέλη ο κοκωβιός..

Ειναι στην Πανικ της πουστροεταιρία του αλλου του μαλακα που ειναι κολλητος με τον Κοκλωνη , οποτε θα πεσει το ξεπλυμα συννεφο
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.731
Like
2.778
Πόντοι
456
Τι έκανε ο τραγουδιστής στο Μενίδι?είχε πάει για ψώνια???
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom