Νέα

Τροχαία ατυχήματα-δυστυχήματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Anemodoura
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 45K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.701
Κριτικές
5
Like
5.983
Πόντοι
2.306
Το άναρχο δεν λέει τίποτα γιατί το ίδιο ισχύει σε όλες τις πόλεις της Ευρώπης. Ειδικά αυτές που κατοικούνται συνεχώς στην Κεντρική είναι το ίδιο με εμάς. Αλλά εκεί δεν έμπαινε ο οδηγός με βύσμα στα αστικά ούτε υπήρχαν αντιδράσεις για το αν χαλάσει η κουλτούρα στην Όξφορντ Στριτ. Εκεί οι συγκοινωνίες είναι για να εξυπηρετείται ο κόσμος και όχι να κάνουν ρουσφέτια.

Αν δείτε την Αθήνα στους χάρτες της Google στην "απλή" επιλογή θα διαπιστώσετε πως δεν είναι και τόσο τραγική. Πχ η περιοχή της Κυψέλης είναι μια χαρά ρυμοτομημένη. Στενά; Ναι αλλά δεν είναι "μπάχαλο" όπως θέλουμε να πιστεύουμε. Θα μπορούσε άνετα να έχει σωστή συγκοινωνία σε όλους τους δρόμους χωρίς πρόβλημα. Αλλά όπως έγραψα ξύνουμε τα αρχίδια μας.

Πχ με μια απλή αναζήτηση στο Google βλέπουμε ότι η Αθήνα έχει 300+ δρομολόγια και 2000 οχήματα. Το Λονδίνο έχει 700 δρομολόγια αλλά 8000 οχήματα. Δηλαδή για τα διπλάσια δρομολόγια έχει τετραπλάσια οχήματα. Τι θα γινόταν αν η Αθήνα είχε αντίστοιχα 4000 οχήματα; Δε θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερα;
Τύπε που τα βρήκε τα 2000 οχήματα ο ΟΑΣΑ; Τα οχήματα που είναι κατάλληλα για κυκλοφορία δεν είναι ούτε 1.000 καθημερινά. Και βέβαια, τα 300+ που γράφεις δεν είναι "δρομολόγια" αλλά λεωφορειακές γραμμές.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
867
Like
1.331
Πόντοι
206
Έκανα μια απλή αναζήτηση στο Google και αυτά είναι τα επίσημα στοιχεία. Όσο για τα 300 αυτό εννοώ. Γραμμές. Αλίμονο αν ήταν κάτι διαφορετικό. Αφού υπάρχουν δρομολόγια που ξεκινάνε κάθε 20 λεπτά.

Η ουσία όμως δεν αλλάζει. Το Λονδίνο έχει διπλάσια οχήματα για τις ίδιες γραμμές. Αυτό σημαίνει πιο πυκνά δρομολόγια άρα λιγότερες καθυστερήσεις και πιο άδεια οπότε δεν πας σαν σαρδέλα.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
593
Like
487
Πόντοι
26
To 30 η το 50 μας μαρανε? Οχι η υπερβολικη ταχυτητα μεσα στην πολη? Ναι για 30 ηξερα και προσπαθω να το τηρω οσο μπορω. Κυκλοφορω σε μικρη πολη (Παιανια), Η κινηση δεν συγκρινεται με αυτη του κεντρου της Αθηνας. Πολυ μικροτερη, αλλα σταυροδρομια καθε 50 μ, μαγαζια, σχολεια, κτλ, αν παω με 50 σηγουρα θα προκαλεσω ατυχημα. Δεν λεω οτι δεν εχω κανει κι εγω τις μαλακιες μου με αυτοκινητο η μηχανη, αλλα προσπαθω πλεον να κινουμε με οσο μεγαλυτερη ασφαλεια γινεται στους δρομους.
Με οχημα δεν μπαινω Αθηνα. Παω στον κοντινοτερο σταθμο μετρο και κινουμε με αυτο.
Η "συμβια" υπαλληλος στην τροχαια. Μου λεει, ντανες οι πινακιδες στο πατωμα, ουρα (ουτε στο ΙΚΑ) ανθρωπων που περιμενουν να κλαφτουν στον διοικητη να τους σβυσει τις κλισεις. Παραπονο υπαλληλων και τροχονομων "αμαν πια με αυτον τον Χρυσοχοιδη, τα δυο ποδια σε ενα παπουτσι μας εβαλε".
Μονη λυση ειναι κυκλοφοριακη αγωγβ στα σχολεια, για τις επομενες γεννιες, και αυστηροτατα προστιμα για τους υπολοιπους.

Η κυκλοφοριακή αγωγή δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα εφόσον γίνεται από δασκάλους οι οποίοι οδηγούν όπως ο μέσος Έλληνας.

Όταν ήρθα στην Ελλάδα αφού πήρα το δίπλωμα στο εξωτερικό, έκανα μερικά μαθήματα με έλληνα δάσκαλο οδήγησης. Θυμάμαι ότι με επέπληξε όταν σε πορτοκαλί πάτησα φρένο αντί για γκάζι : " θα σε καρφώσει κάποιος από πίσω εάν πατάς φρένο στο πορτοκαλί".

Ακριβώς τα αντίθετα με όσα μου έλεγε ο δάςκαλος στη εξωτερικό δηλαδή: "αμυντική οδήγηση και οχι επιθετική, στο πορτοκαλί πατάς φρένο και όχι γκάζι, λαμβάνοντας πάντα υπόψιν την κυκλοφορία που έχεις πίσω σου".

Σε ερώτηση που είχα κάνει δε σε αστυνομικό της τροχαίας σχετικά με τα όρια ταχύτητας που προβλέπει ο ΚΟΚ στην Ελλάδα, ούτε ο ίδιος ήξερε να μου τα εξηγήσει : "ότι λέει η σήμανση".
 
Τελευταία τροποποίηση:

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
593
Like
487
Πόντοι
26
Αυτό με την "παρακώλυση" της κυκλοφορίας που ειπώθηκε ακόμα μου κάνει εντύπωση που το διάβασα. Η πρώτη μου σκέψη ήταν στην περίπτωση όταν πάω σε δρόμο με όριο τα 50 χλμ και εγώ οδηγάω λίγο περισσότερο πχ στα 55-60 για να μη νιώθω ότι εκνευρίζω τους πίσω οδηγούς λόγω "χαμηλής" ταχύτητας αλλά παρόλαυτα οι πίσω κολάνε και σχεδόν σπρώχνουν το αμάξι μου και ψάχνουν σημείο να προσπεράσουν με 80 90 100 χλμ τότε ναι, "παρακωλύω" την κυκλοφορία

Μα γιατί να πηγαίνεις με 55-60 σε δρόμο ο οποίος έχει όριο το 50 ? Αφού είτε πας με 50 είτε με 60, θα τους εκνευρίσεις.
Πήγαινε με 50 όπως προβλέπεται και ας κάνει ο άλλος ότι καταλαβαίνει.

Αυτό το παράλογο έχουμε στην Ελλάδα, οι νόμιμοι να φοβούνται να εκνευρίσουν τους παράνομους.
Άσε που δε σου πέρασε από το μυαλό ότι αν πας με 50 αντί για 60, αυτό που θα σε προσπεράσει εκτίθεται για μικρότερο χρονικό διάστημα στην αντίθετη λωρίδα. Μικρότερος κίνδυνος για εκείνον και για σένα.
Έκτος και αν είναι η δικαιολογία : "μα πως να πάω με 50 αφού οι από πίσω μου τρέχουν".

Στο εξωτερικό πως οι ίδιοι πάνε με 50 μιας και ξέρουν ότι το radar θα τους πιάσει στα 53 και θα τους έρθει η κλήση στο σπίτι ? Εκεί γιατί δεν προσπερνάνε τον Γερμανό, Άγγλο Γάλλο που πάει με 50 ?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.981
Κριτικές
1
Like
30.662
Πόντοι
8.006
Η κυκλοφοριακή αγωγή δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα εφόσον γίνεται από δασκάλους οι οποίοι οδηγούν όπως ο μέσος Έλληνας.

Όταν ήρθα στην Ελλάδα αφού πήρα το δίπλωμα στο εξωτερικό, έκανα μερικά μαθήματα με έλληνα δάσκαλο οδήγησης. Θυμάμαι ότι με επέπληξε όταν σε πορτοκαλί πάτησα φρένο αντί για γκάζι : " θα σε καρφώσει κάποιος από πίσω εάν πατάς φρένο στο πορτοκαλί".

Σε ερώτηση που είχα κάνει δε σε αστυνομικό της τροχαίας σχετικά με τα όρια ταχύτητας που προβλέπει ο ΚΟΚ στην Ελλάδα, ούτε ο ίδιος ήξερε να μου τα εξηγήσει : "ότι λέει η σήμανση".
Πριν ενα χρονο, μια κοπελα σκοτωθηκε στην Βεικου επειδη σταματησε στο πορτοκαλί και την καρφωσε ο απο πισω.

Απευθυνω πραγματικη ερωτηση. Επρεπε να σταματησει ή οχι?
Επρεπε πριν σταματησει να κοιταξει τον καθρεφτη της αν ειναι καποιος γκαζωμενος πισω της?

Μην ξαναμπουμε, ΠΑΡΑΚΑΛΩ, στην διαδικασια ποιος φταιει, λεμε τι πρεπει να κανουμε για να προστατευομαστε
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
593
Like
487
Πόντοι
26
Και μπαινεις σε αγνοηση απο τωρα γιατι εισαι κουραστικος και το παιζεις ξερόλας.

Πριν ενα χρονο, μια κοπελα σκοτωθηκε στην Βεικου επειδη σταματησε στο πορτοκαλί και την καρφωσε ο απο πισω.

Απευθυνω πραγματικη ερωτηση. Επρεπε να σταματησει ή οχι?
Επρεπε πριν σταματησει να κοιταξει τον καθρεφτη της αν ειναι καποιος γκαζωμενος πισω της?

Μην ξαναμπουμε, ΠΑΡΑΚΑΛΩ, στην διαδικασια ποιος φταιει, λεμε τι πρεπει να κανουμε για να προστατευομαστε



Δεν έχω να πω κάτι άλλο σε άτομο το οποίο φέρεται αλλοπρόσαλλα.
Απάντησα σε post άλλου ατόμου και δεν ξανά απευθύνθηκα σε σένα από εκείνη τη μέρα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.981
Κριτικές
1
Like
30.662
Πόντοι
8.006
Δεν έχω να πω κάτι άλλο σε άτομο το οποίο φέρεται αλλοπρόσαλλα.
Απάντησα σε post άλλου ατόμου και δεν ξανά απευθύνθηκα σε σένα από εκείνη τη μέρα.
Μην κάνεις σαν απατημενη γκομενα, ελεος καπου
 
OP
OP
Anemodoura

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.897
Like
29.713
Πόντοι
6.056
Πάντως το όριο ταχύτητας σε κατοικημένες περιοχές ειναι πολυ μεγάλο. Φανταστείτε να κινήστε με 50χλμ σε εναν δρόμο και να σας πεταχτεί ενα παιδάκι μπροστά σας που παει να περάσει το δρόμο χωρις να κοιτάξει, ακόμα και αν πατήσετε φρένο ακαριαία δεν υπάρχει περίπτωση να φρενάρετε έγκαιρα με αυτη την ταχύτητα.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
593
Like
487
Πόντοι
26
Και μπαινεις σε αγνοηση απο τωρα γιατι εισαι κουραστικος και το παιζεις ξερόλας.


Μην κάνεις σαν απατημενη γκομενα, ελεος καπου

Καλά έλεγε ο @Νίπλης, ακόμη και το " από αυτά που του απαντάτε μπορώ να συμπεράνω", μούφα ήταν, μια χαρά διαβάζεις όσους έχεις και καλά στη λίστα αγνόησης.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
593
Like
487
Πόντοι
26
Πάντως το όριο ταχύτητας σε κατοικημένες περιοχές ειναι πολυ μεγάλο. Φανταστείτε να κινήστε με 50χλμ σε εναν δρόμο και να σας πεταχτεί ενα παιδάκι μπροστά σας που παει να περάσει το δρόμο χωρις να κοιτάξει, ακόμα και αν πατήσετε φρένο ακαριαία δεν υπάρχει περίπτωση να φρενάρετε έγκαιρα με αυτη την ταχύτητα.

Για αυτό και στο εξωτερικά υπάρχουν ολόκληρες ζώνες 30 κοντά σε σχολεία πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Όχι απλά πινακίδα με όριο 30 μπροστά στο σχολείο, αλλά ολόκληρη ζώνη γύρω από σχολεία. Και φυσικά εκεί ο κόσμος τηρεί το 30 και δεν πάει ούτε με 35 ούτε με 36.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.705
Κριτικές
3
Like
4.188
Πόντοι
456
Δεν πας μια βόλτα στο ΟΥ ΕΣ Α με τις τεράστιες ευθείες και όριο στα 60 μαω να μου πεις τι γίνεται εκεί; Που δεν υπάρχει ούτε στάρλετ ούτε ζάσταβα. Εκεί αν έχεις κάτω από 4000 κυβικά είσαι χειρότερα και από γύφτος. Αλλά εκεί σε περιμένει ο σερίφης στη γωνία πας μπαμ και κάτω. Το αυτοκίνητο δεν παθαίνει τίποτα. Σιδεριά είναι. Συντήρηση θέλει και τέλος. Όσα κυβικά και να είναι.


Ρίξε μια ματιά. Διασχίζει την Αμερική από άκρο σε άκρο. Τεράστιες ευθείες και όλοι σε σειρά. Δε θα δεις κανένα να πάει σκούπα. Ναι μεν υπάρχουν προσπεράσεις αλλά σε λογικά πλαίσια. Κανένας δεν εξαφανίζεται από το πλάνο.
Μαλάκες φλώροι!!!!!:grin:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Για αυτό και στο εξωτερικά υπάρχουν ολόκληρες ζώνες 30 κοντά σε σχολεία πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Όχι απλά πινακίδα με όριο 30 μπροστά στο σχολείο, αλλά ολόκληρη ζώνη γύρω από σχολεία. Και φυσικά εκεί ο κόσμος τηρεί το 30 και δεν πάει ούτε με 35 ούτε με 36.
Αν δεν κάνω λάθος στον τελευταίο ΚΟΚ άλλαξε στα 30χλμ από 50.
 
  • Like
Αντιδράσεις: foobar

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.348
Like
476
Πόντοι
36
Αυτό με την "παρακώλυση" της κυκλοφορίας που ειπώθηκε ακόμα μου κάνει εντύπωση που το διάβασα. Η πρώτη μου σκέψη ήταν στην περίπτωση όταν πάω σε δρόμο με όριο τα 50 χλμ και εγώ οδηγάω λίγο περισσότερο πχ στα 55-60 για να μη νιώθω ότι εκνευρίζω τους πίσω οδηγούς λόγω "χαμηλής" ταχύτητας αλλά παρόλαυτα οι πίσω κολάνε και σχεδόν σπρώχνουν το αμάξι μου και ψάχνουν σημείο να προσπεράσουν με 80 90 100 χλμ τότε ναι, "παρακωλύω" την κυκλοφορία
εγω παταω φρένο και μεχρι 30 και αμα μου ζαλιζουνε ταρχιδια σταματαω και του λεω παμε ΓΑΔΑ αμα εχεις προβλημα και τα βρισκουμε εκει. Ολοι λενε μαλακιες και βριζουνε .... τραβαω pic + video και στελνω ...... οι περισσοτεροι εξαφανιζονται νευριασμένοι .... ενας τον πηγα στη Δεληγιάννης στην Υ/Δ Τροχαίας και έμεινε εκει αυτόφωρο + εισαγγελέας σε αυτόφωρο λόγω εξυβρίσεως λογω + εργω σε όργανο .......
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.981
Κριτικές
1
Like
30.662
Πόντοι
8.006
Καλά έλεγε ο @Νίπλης, ακόμη και το " από αυτά που του απαντάτε μπορώ να συμπεράνω", μούφα ήταν, μια χαρά διαβάζεις όσους έχεις και καλά στη λίστα αγνόησης.
Kαι τι κάνεις τωρα, τον φωναζεις να σε υποστηριξει? Σοβαρα?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.981
Κριτικές
1
Like
30.662
Πόντοι
8.006
Πάντως το όριο ταχύτητας σε κατοικημένες περιοχές ειναι πολυ μεγάλο. Φανταστείτε να κινήστε με 50χλμ σε εναν δρόμο και να σας πεταχτεί ενα παιδάκι μπροστά σας που παει να περάσει το δρόμο χωρις να κοιτάξει, ακόμα και αν πατήσετε φρένο ακαριαία δεν υπάρχει περίπτωση να φρενάρετε έγκαιρα με αυτη την ταχύτητα.
Αν πηγαινεις με 50 θελεις 25 μετρα να ακινητοποιησεις το οχημα, συν τον χρονο αντιδρασης
 

Julyman21

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2023
Μηνύματα
110
Κριτικές
2
Like
352
Πόντοι
21
Αν δεν κάνω λάθος στον τελευταίο ΚΟΚ άλλαξε στα 30χλμ από 50.
Αν και το έχουν εξαγγείλει πολλές φορές με μόνο αποτέλεσμα τη σύγχυση, το όριο παραμένει 50χλμ εκτός αν ορίζεται διαφορετικά με ειδική σήμανση.
 
OP
OP
Anemodoura

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.897
Like
29.713
Πόντοι
6.056

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
593
Like
487
Πόντοι
26
Αν και το έχουν εξαγγείλει πολλές φορές με μόνο αποτέλεσμα τη σύγχυση, το όριο παραμένει 50χλμ εκτός αν ορίζεται διαφορετικά με ειδική σήμανση.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι οι περισσότεροι διαβάζουν απλά για να πάρουν το δίπλωμα, και μετά οδηγούν σύμφωνα με αυτά που ακούνε από φίλους - γνωστούς και φήμες του καφενείου.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
593
Like
487
Πόντοι
26
Και μπαινεις σε αγνοηση απο τωρα γιατι εισαι κουραστικος και το παιζεις ξερόλας.


alex71 έγραψε:
Ρε συναισθηματικά και πνευματικα ανηλικε,

Ξερεις τι μου λες ρε απροσαρμοστε?
Οτι επειδη η ζωνη ασφαλειας μπορει μια στις χιλιες σε ενα τροχαιο να σε πνιξει, να καταργησουμε τη ζωνη ασφαλειας κι ας σωνει τις 999 στις 1000.
Και θα ερθεις να μου πεις "τι θα πω σε αυτον που τον σκοτωσε η ζωνη ασφαλειας"?
Ειλικρινα σε λυπαμαι



Πριν ενα χρονο, μια κοπελα σκοτωθηκε στην Βεικου επειδη σταματησε στο πορτοκαλί και την καρφωσε ο απο πισω.

Απευθυνω πραγματικη ερωτηση. Επρεπε να σταματησει ή οχι?
Επρεπε πριν σταματησει να κοιταξει τον καθρεφτη της αν ειναι καποιος γκαζωμενος πισω της?

Μην ξαναμπουμε, ΠΑΡΑΚΑΛΩ, στην διαδικασια ποιος φταιει, λεμε τι πρεπει να κανουμε για να προστατευομαστε


:2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::kneel::kneel::kneel:
 

Julyman21

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2023
Μηνύματα
110
Κριτικές
2
Like
352
Πόντοι
21
Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι οι περισσότεροι διαβάζουν απλά για να πάρουν το δίπλωμα, και μετά οδηγούν σύμφωνα με αυτά που ακούνε από φίλους - γνωστούς και φήμες του καφενείου.
Με τόσα που εξαγγέλουν πάντως σε όλους τους τομείς τι να πρωτοπρολάβεις να διαβάσεις αν ισχύει ή όχι. Εδώ αν δεν είχε γίνει το δυστύχημα στα Τέμπη θα νομίζαμε ότι έχουμε προηγμένη τηλεδιοίκηση στον ΟΣΕ. Πόσα άλλα υπάρχουν που ακόμα δεν έχουν σκάσει και τα γνωρίζουν μόνο όσοι είναι σε συγκεκριμένους χώρους;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom