Νέα

Το success story του καφέ Mikel..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nickpie2008
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 66K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια η γνωμη σας για τα καφε Mikel

  • Μουφα

    Ψήφοι: 76 14,2%
  • Γαμιστερά

    Ψήφοι: 13 2,4%
  • Αντιγραφη των Starbucks

    Ψήφοι: 24 4,5%
  • Μόδα ειναι θα περασει

    Ψήφοι: 165 30,8%
  • Μεγαλε παιρνω καφε με 1ευρω στη γειτονια μου

    Ψήφοι: 70 13,1%
  • Μας εχουν πρήξει τα @ρχιδια

    Ψήφοι: 111 20,7%
  • Εχουν κορυφαιο καφε

    Ψήφοι: 28 5,2%
  • ΔΓ/ΔΑ

    Ψήφοι: 48 9,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    535

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.087
Like
68.584
Πόντοι
12.756
Δεν μιλαω για τις καφετεριες τυπου everest αλλα για τις κλασικες καφετεριες που θα πουλησεις στους πελατες αερα και χωρο και θα τους το χρεωσεις 3-4 ευρω.
Αλλα ακομα και στις αλλες καφετεριες εχει μεγαλο περιθωριο κερδους ο καφες.  ;)

Μεγαλο περιθωριο κερδους εχει , αλλα για κανε το περιθωριο κερδους σε χρηματα ...... Δεν ειναι μονο τα ποσοστα τυπε , ακουνε 200% και 300% κερδος και τρελαίνετε ο κοσμος .. :jerking:

ΥΓ Ποτε λες να αρχισεις να κοιμασαι κανονικα ? δουλευεις τυπε?

 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Μεγαλο περιθωριο κερδους εχει , αλλα για κανε το περιθωριο κερδους σε χρηματα ...... Δεν ειναι μονο τα ποσοστα τυπε , ακουνε 200% και 300% κερδος και τρελαίνετε ο κοσμος .. :jerking:

ΥΓ Ποτε λες να αρχισεις να κοιμασαι κανονικα ? δουλευεις τυπε?
Το θεμα ειναι οτι οταν πουλας κατι που δεν εχει μεγαλο περιθωριο κερδους τοτε πραγματικα πρεπει να κανεις την επιχειρηση σου να δουλεψει για να βγαλεις κερδος.

Δουλευω απογευμα τυπε.  :grin:
Παντως το εχω γαμησει με τον υπνο.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
92
Πόντοι
376
τα νανου παντως δε πανε καλα
τα βαρεθηκε ο κοσμος
χεστηκε να τρωει ντονατς και τωρα οσοι βιαστηκαν να κανουν
το νανουρη πλουσιο θα κλαινε με μαυρο δακρυ σε λιγο...
καλα να παθουν τυπε,μερικοι εκληπαρουσαν να ανοιξουν νανου το θεωρουσαν σιγουρη μπισνα
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
καλα να παθουν τυπε,μερικοι εκληπαρουσαν να ανοιξουν νανου το θεωρουσαν σιγουρη μπισνα
Eπειδη το εχω ψαξει το θεμα franchise τυπου everest nanou k mikel ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΔΑ η θα το κανεις στην ΑΡΧΗ να τα οικονομησεις η μην το κανεις ΚΑΘΟΛΟΥ..!Ο νανου υπαρχει 3-4 χρονια ενα μαγαζι αυτης της διαρκειας εχει κανει την οικονομα του...δεν ξερω βεβαια τα ποσοστα κερδους αλλα αυτος ειναι ο νομος της αγορας..!Θυμαστε τα dealsite?ΧΑΜΟΣΣΣΣΣΣΣΣ μετα απο ενα διαστημα ξεφυτρωναν σαν τα μανιταρια...ηρθε ο κορεσμος..!Τα μονα που εχουν μεινει ακομα ορθια ειναι καποια εverest Γρηγορης... και λεω ακομα γιατι οταν σου δινουν τον καφε 1.5 με νερο μαζι η 1 ευρω με νερο...σε μερικους μηνες δεν θα εχουν τυχει αυτα..!Τωρα για τον μικελ εχω ακουσει απο φιλο στην Λαρισα οτι ηταν γαματος....τωρα θα δειξει.!Παντως 160.000 ευρω για το ονομα συγνωμη κ να τα ειχα δεν τα εδινα...!Αλλα πιστευω πως γινεται διακανονισμος ειδικα τωρα που ειναι ακομα αρχη...!Προσωπικη αποψη ηθελα το 2004 να ανοιξω ενα 24selfvideo 25.000 ευρω 10.000 περιπου για το στισημο κ τα υπολοιπα για ταινιες κ δικαιωματα..!Λιγα τα λεφτα για την τοτε εποχη αλλα υπηρχε το internet torrent ktlp. Θα γινοταν με διακανονισμο τυπου ατοκου δανειου με μια προκαταβολη..!
 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
τα mikel δεν ειναι 160.000 ευρω

ειχα παει Λαρισα για να μιλησω με τους ιδιοκτητες
160 χαρτια δινεις για μαγαζι 20τμ spot
290 για μαγαζι 60 τμ με αποθηκευτικο
και 410.000 για μαγαζι 100τμ με αποθηκευτικο
ζαλιστηκα με τα νουμερα οποτε τους ειπα στην ψυχρα οτι 300-400 θα εδινα μονο για να ξεπλυνω χρημα.
κανεις αποσβεση σε 3 χρονια αν θυμαμαι καλα βασει των οσων λενε

τα todaylicious θελουν 15.000 για το ονομα και εναμιση χιλιαρικο στοιχιζει το στησιμο ανα τετραγωνικο μετρο

franchise ειναι να κανεις οταν ξεκιναει η αλυσιδα που γινεται το μπαμ πχ στα σταρμπακς Θεσσαλονικη σχεδον πεθανανε. τα μικελ απο καφε παντως σκιζουν
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
τα mikel δεν ειναι 160.000 ευρω

ειχα παει Λαρισα για να μιλησω με τους ιδιοκτητες
160 χαρτια δινεις για μαγαζι 20τμ spot
290 για μαγαζι 60 τμ με αποθηκευτικο
και 410.000 για μαγαζι 100τμ με αποθηκευτικο
ζαλιστηκα με τα νουμερα οποτε τους ειπα στην ψυχρα οτι 300-400 θα εδινα μονο για να ξεπλυνω χρημα.
κανεις αποσβεση σε 3 χρονια αν θυμαμαι καλα βασει των οσων λενε

τα todaylicious θελουν 15.000 για το ονομα και εναμιση χιλιαρικο στοιχιζει το στησιμο ανα τετραγωνικο μετρο

franchise ειναι να κανεις οταν ξεκιναει η αλυσιδα που γινεται το μπαμ πχ στα σταρμπακς Θεσσαλονικη σχεδον πεθανανε. τα μικελ απο καφε παντως σκιζουν
Δεν εχω τοσα για να ξεπλυνω...!5 ευρω ξεχασα στο παντελονι κ το ξεπλυνα στο πλυντηριο κ τρελαθηκα αστο δεν ειναι για εμας αυτα τα ποσα..!Αλλα ειναι μια καλη ιδεα για οσους εχουν μαυρα
 

Επισκέπτης
Ρε σεις τι ποσα ειναι αυτα που διαβαζω ? Υπαρχουν ανθρωποι που δινουν 160000 - 200000 ευρω για να ανοιξουν μαγαζι και να πουλανε καφεδες ? Εγω αν τα ειχα θα καθομουν ολη μερα και θα εξινα τ΄αρχιδια μου. Οχι να εχω ενοικια, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, εφορια, ΔΕΗ, ΟΤΕ, υπαλληλους, μπατσους, και ποιους αλλους θα περνανε για να τα παρουν. Τελικα τα κοροιδα δεν τελειωνουν ποτε στην Ελλαδα.
 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
Ρε σεις τι ποσα ειναι αυτα που διαβαζω ? Υπαρχουν ανθρωποι που δινουν 160000 - 200000 ευρω για να ανοιξουν μαγαζι και να πουλανε καφεδες ? Εγω αν τα ειχα θα καθομουν ολη μερα και θα εξινα τ΄αρχιδια μου. Οχι να εχω ενοικια, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, εφορια, ΔΕΗ, ΟΤΕ, υπαλληλους, μπατσους, και ποιους αλλους θα περνανε για να τα παρουν. Τελικα τα κοροιδα δεν τελειωνουν ποτε στην Ελλαδα.
τα λεφτα πανε στα λεφτα κι ομως βγαινουν
 

gusmx5

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
6
Like
61
Πόντοι
16
Με αφορμη τον καταιγισμο δημοσιευματων,διαφημισεων κτλ και το γεγονος οτι ανοιγουν στην Αθηνα σαν μανιταρια ανοιγω το thread για να συζητησουμε...μια ακομα νεα μοδα?μια φοβερη μπιζνα?εναν ακομα "αυτοδημιουργητο επιχειρηματια"?αλλη μια αλυσιδα καφε κτλ κτλ κτλ

Ορματε

;)
Ουτε που τα ξερω,ουτε που τα εχω ακουσει.μοδα ειναι,θα ξεφουσκωσει...
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.752
Κριτικές
183
Like
3.129
Πόντοι
8.535
καλημερα μυστη μου :cheesy:

Απο αυτα που διαβαζω πιο πανω,αν ηταν να διαθεσω 300-400 χιλιαδες ευρω δεν θα ημουν τωρα στο μπου να ποσταρω...
αλλα στο Μαλι-μπου να  πινω τα κοκτεΐλ μου... :grin:
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Ρε σεις τι ποσα ειναι αυτα που διαβαζω ? Υπαρχουν ανθρωποι που δινουν 160000 - 200000 ευρω για να ανοιξουν μαγαζι και να πουλανε καφεδες ? Εγω αν τα ειχα θα καθομουν ολη μερα και θα εξινα τ΄αρχιδια μου. Οχι να εχω ενοικια, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, εφορια, ΔΕΗ, ΟΤΕ, υπαλληλους, μπατσους, και ποιους αλλους θα περνανε για να τα παρουν. Τελικα τα κοροιδα δεν τελειωνουν ποτε στην Ελλαδα.
Δεν ειναι ετσι φιλε...! Αυτος που εχει αυτα τα ποσα εχει αλλα τοσα για να ξυνει τα @@ του..
 

Trainspotting 13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2011
Μηνύματα
1.051
Κριτικές
7
Like
359
Πόντοι
316
τα λεφτα ειναι παρα πολλα για να κανεις καφετερια
και απορω γιατι για να υπαρχουν τυποι που τα χωνουν
παει να πει οτι βγαζουν τ αντερα τους αν οχι αποσβεση.
χωρια απ αυτο παντως οι καφεδες του ειναι ολι γαματοι
αλλα και ακριβοι.φρεντο 4.5 αν κατσεις στο μαγαζι
ακομα και ο φραπες του εχει μια ιδιαιτερη γευση.
απ οτι εχω ακουσει δεν χρησιμοποιει ζαχαρη αλλα
κατι σαν σιροπι νομιζω γλυκοτρεσα μου το ειχαν
πει που το κανει γλυκο αρκετα πχ ενας που πινει γλυκο
προτεινω να παραγγειλει μετριο 
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
40
Πόντοι
16
Αυτό είναι το κυριώτερο πρόβλημα των Ελλήνων. Η έλλειψη οράματος.


Παρακολουθώ πολύ καιρό τους διάφορους μίτους που αναφέρονται σε νέες δουλειές και την επιχειρηματικότητα.

Κανείς δεν σκέφτεται να κάνει κάτι παραγωγικό και να προσπαθήσει να εξάγει. Υπάρχουν χίλια δυο πράγματα που παράγει η ελληνική γη, πράγματα που είναι απαραίτητα σε άλλα σημεία του πλανήτη και ζητιουνται τρελά.


  Στο Ντουμπάι υπάρχει μεγάλη ζητηση μελιού. Να μια πληροφορία καλή.


Ποιος θα πάει όμως να κάνει τον μελισσοκόμο? ουπς! βαριά δουλειά....
Ποιος θα πάει να συσκευάσει το προιόν?
Ποιος θα έρθει σε επαφή με τους ξένους για την εξαγωγή του προιόντος?


  Πολύ δύσκολα όλα αυτά...  Δωσε στον ΜΙΚΕ 300 χήνες να πάρεις το φραντσάιζ μιας καφετέριας να τελειώνουμε....



 
 

Paktosis

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
627
Κριτικές
29
Like
2
Πόντοι
16
Σε γενικές γραμμές πολύ καλό καφέ... Κλάσης ανώτερο σε σχέση με τα τυροπιτάδικα (μιλάω για espresso πάντα)


Για να μην βγαίνουμε κι από την ουσία του site, έχει πολύ ωραία μωρά ο Mikel!

Συγκεκριμένα έχω ξεχωρίσει 2:

Εθνικής Αντιστάσεως 21, Θεσσαλονίκη, Ξανθιά ψηλή με μπλε μάτι. Από τις ωραιότερες γυναίκες που έχω δει γενικά. Την έχω πετύχει απογεύματα

Βασιλίσσης Όλγας 173, Θεσσαλονίκη, Κόκκινο μαλλί ξυρισμένο στο πλάι μετρίου αναστήματος, δεν είναι τόσο ωραία όσο η πάνω, αλλά την κάνω πολύ κέφι

γιατί είναι πολύ τυπάκι, και μου χαμογελάει και με κερνάει και κέικ κάθε φορά!

 
Εγγρ.
23 Μαΐ 2012
Μηνύματα
2.045
Κριτικές
30
Like
884
Πόντοι
326
Αυτό είναι το κυριώτερο πρόβλημα των Ελλήνων. Η έλλειψη οράματος.


Παρακολουθώ πολύ καιρό τους διάφορους μίτους που αναφέρονται σε νέες δουλειές και την επιχειρηματικότητα.

Κανείς δεν σκέφτεται να κάνει κάτι παραγωγικό και να προσπαθήσει να εξάγει. Υπάρχουν χίλια δυο πράγματα που παράγει η ελληνική γη, πράγματα που είναι απαραίτητα σε άλλα σημεία του πλανήτη και ζητιουνται τρελά.


  Στο Ντουμπάι υπάρχει μεγάλη ζητηση μελιού. Να μια πληροφορία καλή.


Ποιος θα πάει όμως να κάνει τον μελισσοκόμο? ουπς! βαριά δουλειά....
Ποιος θα πάει να συσκευάσει το προιόν?
Ποιος θα έρθει σε επαφή με τους ξένους για την εξαγωγή του προιόντος?


  Πολύ δύσκολα όλα αυτά...  Δωσε στον ΜΙΚΕ 300 χήνες να πάρεις το φραντσάιζ μιας καφετέριας να τελειώνουμε....



 
Σωστο αυτο αλλα πανε να κανεις εξαγωγη να δεις τη γλυκα...Πηγαν οι αλλοι να εξαγουν λαδια και τους ζητησαν μετα απο τρεξιμο ενος χρονου να κανουν και εξεταση κοπρανων ...Αφου βαζει τρικλοποδιες το κρατος σε καθα φαση ρε συ...
 
Εγγρ.
17 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.792
Like
4
Πόντοι
16
Σωστο αυτο αλλα πανε να κανεις εξαγωγη να δεις τη γλυκα...Πηγαν οι αλλοι να εξαγουν λαδια και τους ζητησαν μετα απο τρεξιμο ενος χρονου να κανουν και εξεταση κοπρανων ...Αφου βαζει τρικλοποδιες το κρατος σε καθα φαση ρε συ...
Δηλαδή τραβιόταν ένα χρόνο και τους πείραξε το τεστ κοπράνων?
 
Εγγρ.
23 Μαΐ 2012
Μηνύματα
2.045
Κριτικές
30
Like
884
Πόντοι
326
Δηλαδή τραβιόταν ένα χρόνο και τους πείραξε το τεστ κοπράνων?
Οχι αλλα αφου τους σπασαν τ'αρχιδια ενα χρονο βγηκαν και τα ειπαν στις εφημεριδες και για κερασακι ειχαν και το τεστ...
εν τελει εκαναν την δουλεια μεσω Αγγλιας...Το κρατος μας στ'αρχιδια του για τους φορους κλπ κλπ που εχασε...
 
Εγγρ.
17 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.792
Like
4
Πόντοι
16
Οχι αλλα αφου τους σπασαν τ'αρχιδια ενα χρονο βγηκαν και τα ειπαν στις εφημεριδες και για κερασακι ειχαν και το τεστ...
εν τελει εκαναν την δουλεια μεσω Αγγλιας...Το κρατος μας στ'αρχιδια του για τους φορους κλπ κλπ που εχασε...
Αφού έκαναν τη δουλειά τους στ αρχίδια τους για το ελληνικό  ''κράτος'' ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom