Νέα

Το success story του καφέ Mikel..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nickpie2008
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 66K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια η γνωμη σας για τα καφε Mikel

  • Μουφα

    Ψήφοι: 76 14,2%
  • Γαμιστερά

    Ψήφοι: 13 2,4%
  • Αντιγραφη των Starbucks

    Ψήφοι: 24 4,5%
  • Μόδα ειναι θα περασει

    Ψήφοι: 165 30,8%
  • Μεγαλε παιρνω καφε με 1ευρω στη γειτονια μου

    Ψήφοι: 70 13,1%
  • Μας εχουν πρήξει τα @ρχιδια

    Ψήφοι: 111 20,7%
  • Εχουν κορυφαιο καφε

    Ψήφοι: 28 5,2%
  • ΔΓ/ΔΑ

    Ψήφοι: 48 9,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    535
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
40
Πόντοι
16
Δεν θεωρω οτι θα παιξει σωστα αν εχει πανω απο 2 λογαριασμους που δουλευει ...



 Αν είναι scalper θα προλαβαίνει μόνο τον δικό του.


 Μιλάμε για μεσοπρόθεσμα time frames  (τετράωρο - μέρα), που έχεις τον χρόνο να δωσεις 5 διαφορετικές εντολές.

Κάθε πελάτης και ένα πισί για να μην μπερδεύεται.

Το πισι 1 για τον Τομπουλογλου.
Το πισι 2 για τον Τομπουλίδη
Το πισι 3 για τον Τομπουλάκη
Το πισι 4 για τον Τομπουλάτο
Το πισί 5 για τον Τομπουλόπουλο.

  :grin: :grin: :grin:
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
240
Πόντοι
86
Μπορει να εχει κοψει 5-6 Κ ειδη αλλα μονο καφεδες πολυ δυσκολο.. λογο του οτι το συγκεκριμενο μαγαζι δεν φτιαχνει νεσκαφε (με τα παραγωγα του) που σημαινει πολυ περισοτερους καφεδες και πολυ πιο ευκολα (κανατες μιγμα / σιροπια κλπ). Anwy..


4αρα μηχανη δεν εχω δει.. τα περισοτερα μηχανηματα 2 διπλα εχουν και ενα μονο που μπορεις να βαλεις διπλο και εκει αν εχει πολεμο..

 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.085
Like
68.577
Πόντοι
12.756
Σας δίνω σήμερα δυο αμιγως κερδοφόρες στρατηγικές συναλλαγών. Μια ομαλή follow trend και μία contrarian trend.



 Βάζω στοιχημα ένα διωρο γαμήσι με την ALETTA OCEAN (συνολικής αξίας 3.500 ευρώ μαζι με έξοδα μετακινησης στην Αγγλία) πως αν αυτές τις στρατηγικές τις πάρουν 10 διαφορετικοί ιδιωτες  επενδυτές για έναν χρόνο, πάνω στο ίδιο asset, θα φέρουν 10  διαφορετικά αποτελέσματα! χαχ α α

 Αν τις στρατηγικές αυτές τις δώσεις σε 10 επαγγελματίες, θα σου φέρουν ακριβώς το ίδιο νούμερο αποδοσης και οι δέκα.


 Αυτή είναι η διαφορά.


Ο επαγγελματίας δεν πάει να "κερδίσει" τη στρατηγική που ακολουθεί. Απλά την ακολουθεί.


Ο ιδιωτης από το πρωτο κιολας trade θα κάνει διαφορετικά πράγματα από αυτά που υποδεικνύει η στρατηγική που του εδόθη.

Ποδο δεν εισαι καλα μου φαινεται , αν ειναι να δωσεις στρατηγικη και πεις να την ακολουθησει θα το κανει χασει κερδισει .... μην μπλεκεις ιδωτες με στρατηγικες , δωσε τα ιδια ασετ σε ιδωτη με πειρα και σε ενα τρειντερ και 1000 χρονια να παιζουν θα εχουν διαφορετικο αποτελεσμα ...
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.085
Like
68.577
Πόντοι
12.756
Μπορει να εχει κοψει 5-6 Κ ειδη αλλα μονο καφεδες πολυ δυσκολο.. λογο του οτι το συγκεκριμενο μαγαζι δεν φτιαχνει νεσκαφε (με τα παραγωγα του) που σημαινει πολυ περισοτερους καφεδες και πολυ πιο ευκολα (κανατες μιγμα / σιροπια κλπ). Anwy..


4αρα μηχανη δεν εχω δει.. τα περισοτερα μηχανηματα 2 διπλα εχουν και ενα μονο που μπορεις να βαλεις διπλο και εκει αν εχει πολεμο..   


τα 5-6Κ τα εχω δει μετα ματια μου στα Ζ , και απο την καταναλωση καφε , αλλα ειναι τραβηγμενο παραδειγμα , σου ειπα που ηταν ο μεσος ορος ...

Νομιζω ειχε μια 4 αλλα δεν φαεμα ... δεν βαζω και στοιχημα παντως ...
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
40
Πόντοι
16
Ποδο δεν εισαι καλα μου φαινεται , αν ειναι να δωσεις στρατηγικη και πεις να την ακολουθησει θα το κανει χασει κερδισει .... μην μπλεκεις ιδωτες με στρατηγικες , δωσε τα ιδια ασετ σε ιδωτη με πειρα και σε ενα τρειντερ και 1000 χρονια να παιζουν θα εχουν διαφορετικο αποτελεσμα ...



 Ιδιώτης με πείρα?   :think: :think: :think:

  που?


 στις παιχνιδομηχανές των 100 ευρώ που εχουν κατακλυσει την αγορά?


  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:




  Για βρες μου έναν ιδιωτη με "πειρα"


Εγω δεν ξέρω κανέναν.


  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.085
Like
68.577
Πόντοι
12.756
 Ιδιώτης με πείρα?   :think: :think: :think:

  που?


 στις παιχνιδομηχανές των 100 ευρώ που εχουν κατακλυσει την αγορά?


  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:




  Για βρες μου έναν ιδιωτη με "πειρα"


Εγω δεν ξέρω κανέναν.


  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Εγω ας πουμε ξερω εσενα , και καμια 10 αρια γνωστους μου .... θες και αλλους ? αν ειναι να ψαχνω
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
40
Πόντοι
16
Ποδο δεν εισαι καλα μου φαινεται , αν ειναι να δωσεις στρατηγικη και πεις να την ακολουθησει θα το κανει χασει κερδισει .... μην μπλεκεις ιδωτες με στρατηγικες , δωσε τα ιδια ασετ σε ιδωτη με πειρα και σε ενα τρειντερ και 1000 χρονια να παιζουν θα εχουν διαφορετικο αποτελεσμα ...



 Δεν διαφωνούμε. Βλέπεις να λέω εγω κάτι διαφορετικό?






 
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
240
Πόντοι
86
τα 5-6Κ τα εχω δει μετα ματια μου στα Ζ , και απο την καταναλωση καφε , αλλα ειναι τραβηγμενο παραδειγμα , σου ειπα που ηταν ο μεσος ορος ...

Νομιζω ειχε μια 4 αλλα δεν φαεμα ... δεν βαζω και στοιχημα παντως ...



Μισο λεπτο. 5-6 χιλιαρικα σε εισπραξεις? γιατι αν ειναι σε λεφτα αλλαζει..  ;)
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.085
Like
68.577
Πόντοι
12.756
 Δεν διαφωνούμε. Βλέπεις να λέω εγω κάτι διαφορετικό?

Ναι λεμε κατι διαφορετικο , κοιτα παλι αυτο που εγραψες , ειπες οτι αν δωσεις σε 10 τρειντερς την ιδια στρατηγικη θα εχουν τα ιδια αποτελεσματα , προφανως γιατι ακολουθουν την στρατηγικη και δεν μπλεκουν με το συναισθημα του εχασα-κερδισα ...χωρις στρατηγικη σου ειπα τα αποτελεσματα .... ειναι λογικο οτι ο επαγγελματιας θα ακολουθησει στρατηγικη , ειδικα αμα του ζητηθει , γαιτι δεν παιζει δικα του λεφτα , παιζει του πελατη .. ειναι εντελως διαφορετικο
 

Neymar

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.332
Like
0
Πόντοι
16
Δεν έχω διαβάσει τι γράφετε πρίν, αλλά τον φρέντο καπουτσίνο του που έχει ιδιαίτερη γεύση (την δίνει το αφρόγαλα που είναι ιδιαίτερο.δεν ξέρω τι βάζει μέσα αλλά σου φέρνει μια γεύση γάλα ζαχαρουχου εβαπορέ που μαζί με τον καπουτσίνο απογειώνει τον καφέ), τον τιμάω δεόντως...
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.085
Like
68.577
Πόντοι
12.756
 Εγω δεν είμαι ιδιωτης.


Ασχέτως αν δεν ειχα - έχω πελάτες.

Αν δεν εχεις πελατες εισαι ιδιωτης , αν το κανεις για επαγγελμα και οχι για χομπι εισαι επαγγελματιας , αν δεν εχεις πελατες παλι στο ιδιωτης πεφτεις ...  θες να το πουμε επαγγελματιας ιδωτης ? δεν αλλαζει κατι ....οπως σε βολευει πες το
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
240
Πόντοι
86
οχι , κουπες καφε , αν ηταν σε λεφτα δεν θα μιλαγαμε καθολου ρε παιχτη ...



δεν ξερω φιλε.. δεν θελω να σε αμφισβητησω αλλα το θεωρω εξαιρετικα δυσκολο να βγουν 6.000 καφεδες απο μια μηχανη καφε σε 1 μερα..
 

FROID

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.919
Κριτικές
1
Like
149
Πόντοι
16
οριστε μια ωραια μπισνα ρε ματζεστικ μετα τα νανου
τα νανου παντως δε πανε καλα
τα βαρεθηκε ο κοσμος
χεστηκε να τρωει ντονατς και τωρα οσοι βιαστηκαν να κανουν
το νανουρη πλουσιο θα κλαινε με μαυρο δακρυ σε λιγο...
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.085
Like
68.577
Πόντοι
12.756
δεν ξερω φιλε.. δεν θελω να σε αμφισβητησω αλλα το θεωρω εξαιρετικα δυσκολο να βγουν 6.000 καφεδες απο μια μηχανη καφε σε 1 μερα..

Και εγω αυτο ελεγα τυπε , και τον κοροιδευα συνεχεια , μεχρι που με φωναξε να το δω ...μην ξεχνας οτι ειναι peak αυτο , που δεν ξερω αν το ξαναπιασε , αυτος ελεγε ναι , αλλα εγω δεν νομιζω , παντως πολλες μερες ηταν κοντα σε αυτα τα νουμερα ..
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Με αφορμη τον καταιγισμο δημοσιευματων,διαφημισεων κτλ και το γεγονος οτι ανοιγουν στην Αθηνα σαν μανιταρια ανοιγω το thread για να συζητησουμε...μια ακομα νεα μοδα?μια φοβερη μπιζνα?εναν ακομα "αυτοδημιουργητο επιχειρηματια"?αλλη μια αλυσιδα καφε κτλ κτλ κτλ

Ορματε

;)
η μισή ελλάδα έχει όνειρο να ανοίξει καφετέρια, φυσικό και επόμενο είναι να πετύχει 1-2
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Πιστευουν οτι ειναι ευκολη και προχειρη δουλεια ...
Δεν μιλαω για τις καφετεριες τυπου everest αλλα για τις κλασικες καφετεριες που θα πουλησεις στους πελατες αερα και χωρο και θα τους το χρεωσεις 3-4 ευρω.
Αλλα ακομα και στις αλλες καφετεριες εχει μεγαλο περιθωριο κερδους ο καφες.  ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom