Νέα

Τι παίζει στη Χίο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Alex2211
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 81
  • Εμφανίσεις 17K
  • Ετικέτες
    χίος
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Arion1955®

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.186
Like
0
Πόντοι
16
δεν εχω ουτε μισοι ουτε θελω να προσβαλω την αποψη κανενος,απλα παραβιαστηκε κανονας του φορουμ(βλεπε ο 6ος) και θα ελεγα το ιδιο για οποιονδηποτε θα ελεγε μαλακες συματριωτες μου Ελληνες ειτε Αθηναιους,Θεσσαλινικεις,Κρητικους.Εφοσον δεν ενοχλει τους ανθρωπους του σαιτ το να λεμε μαλακες τους κατοικους καθε μερους στην Ελλαδα εμενα δεν μου πεφτει λογος.Το περισσοτερο που μπορω να κανω ειναι να μην ξαναμπω εφοσον θειχτω.
Για να μην ξεχνιομαστε το χρυσο κλουβι εχει κλεισει και μην ενθουσιαζεσται με το ονομα :jerking:!!Η Χιος πολλα εχει μονο κωλομπαρα αλλα ψιλοχαλια κι ακριβα.
συνήθως αυτοί που εκφράστηκαν με αυτούς τους χαρακτηρισμούς πιθανών να αναφέρουν την ατομική τους ειδικότητα που απόκτησαν κατά τα νεανικά τους χρόνια η τα χρόνια της στρατιωτικής τους θητείας... 
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Λοιπον καταρχην δεν καταλαβα γιατι δεν μπορουμε να λεμε την γνωμη μας για τους ανθρωπους απο καποιο συγκεκριμενο μερος? αν νοιωθεις οτι θιγεσαι φιλε μου το καταλαβαινω αλλα ειμαστε ελευθεροι να λεμε την γνωμη μας. και το λεω αυτο γιατι και εγω εχω σχεση με το νησι και σας φανταρος αλλα και 2 χρονια σαν τουριστας και εχω την χειροτερη γνωμη για τους Χιωτες. Ειναι παραδοσιακα πλουσιες οικογενειες (οχι ολες) λογω ναυτικης παραδωσης, με αρχοντικα (βλ ΜΕΣΤΑ, και ενα αλλο χωριο ορεινο που δεν θυμαμαι) και απο φιλοξενεια τιποτα. οταν ειμουνα φανταρος με εβλεπαν σαν ιμιαιμο. γιατι ρε??? επειδη ηρθα στο νησι σας για να κανω την θητεια μου και να σας αφηνω για 5 μηνες τα λεφτα μου? γιατι ρε ο Αγγλος και κυριως οι Τουρκοι που ερχονται συνεχεια απο το Τσεσμε ειναι καλυτεροι? Δεν λεω ειδα και πολυ καλους ανθρωπους αλλα οχι η πλειοψηφια.

σορρυ αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου. την οποια δεν μου την ειπαν την εζησα για καποια χρονια.

Αυτό που λές ισχύει για όλες τις πόλεις που έχουν στρατόπεδα. Απο την μια ζούνε απο τους φαντάρους και απο την άλλη τους σνομπάρουν. Παρεπιπτώντος και εγώ στην Χίο υπηρέτησα και έχω την ίδια κακή εντύπωση για τους ντόπιους.
Πάντως επειδή έμεινα εκεί χειμώνα - καλοκαίρι, ούτε τον χειμώνα είδα προκοπή ούτε το καλοκαίρι για καταστάσεις  :knockinb:

θυμάμαι ένα κωλόμπαρο το "Νυχτοπούλι" που είχαμε κάνει το λάθος να πάμε 1-2 φορές και μέσα σε μισή ώρα μας είχανε φάει 10.000 δρχ απο τον καθένα μας οι καριόλες που δούλευαν εκεί.

Θυμάμαι ακόμα ένα μπουρδέλο κάπου κοντά στην κεντρική αγορά που δουλεύανε κάτι συνταξιούχες πουτάνες πολύ κάτω του μετρίου...

Η μόνη καλή περίπτωση που είχα βρεί είναι μια που δούλευε μόνη της (μου την είχε συστήσει ένας ταξιτζης που καλούσαμε στο φυλάκιο για να μας κατεβάσει στην πόλη) και την έπαιρνα σε ένα ξενοδοχείο "Όασις" αν θυμάμαι καλά.

Επίσης κάποια cone είχε και ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου ξενοδοχείου γιατί πηγαίναμε εκεί όταν είχαμε έξοδο για να κάνουμε κανένα μπανάκι ή να χέσουμε σαν άνθρωποι και είχαμε γίνει γνωστοί.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Ειδικα η ανακαλυψη οτι στην Χιο ερχονται τουριστες απο Αγγλια και Ιταλια!!!! :grin:

Καλα απο το στομα μου το πηρες αυτο :2funny:

Στη Χιο οι οποιοι αλλοδαποι τουριστες ειναι συνηθως σκανδιναυοι ή γερμανοαυστριακοι και συνηθως μονοι τους χωρις γκρουπ.....σιγα μην ερχονται αγγλοι και ιταλοι....

οσο για τα κωλομπαρα....καθε χωριο σχεδον (που σεβεται τον εαυτο του) εχει κωλομπαρο....προσωπικα εχω επισκεφθει αυτο στα Αρμολια (εχει δυο νομιζω) και το νυχτοπουλι...μη ρωτατε τι και πως.....μιλαγε το ουισκυ :2funny:

οσο για το θεμα της φιλοξενιας....το εχω ξανακουσει αυτο.....δεν ειμαστε οπως οι κυκλαδιτες ή οι επτανησιοι.........ειμαστε βαριοι ανθρωποι (και φιλτατοι συμφορουμιτες χιωτες καλως ή κακως ετσι ειναι τα πραγματα)
ο πιο πολυς κοσμος εχει συνηθισει το χαρωπο υφος-στυλ των υπολοιπων νησιωτων οποτε λογικο να του φαινεται περιεργο.......

ΑΛΛΑ αφιλοξενοι δεν ειμαστε.....απλα ισως δεν μπηκατε στον κοπο να το ανακαλυψετε αυτο....και καλα κανατε isvw....σιγα....φανταροι ησασταν....δεν πηγατε για τουρισμο...και ως πιτσιρακαδες μαλλον θα προτιμουσατε τη μυκονο ή την παρο...

οσοι ασχετοι ελληνες εχουν ερθει στη Χιο ισα ισα εχουν εντυπωσιαστει με τη φιλοξενια των Χιωτων ΑΡΚΕΙ να μην τους χαλασεις την ηρεμια και να μην διαταραξεις τον δικο τους κοσμο.....

Γιαυτο και υπαρχει αργη τουριστικη αναπτυξη (και καλα κανουν) και δεν εχει γινει το νησι Φαληρακι...οσο πας με τα νερα τους και σεβεσαι τον τοπο ανοιγονται και μπορουν να σου δωσουν το κρεβατι τους να κοιμηθεις....απλα εχουν βαρυ υφος :)

οι αντρες στη Χιο ειναι μια χαρα.....δεν ξερω τi κανουν στη Λεσβο οι δικοι μας παντως μια χαρα την πεφτουν :2funny: και πολυ φλερτ ρε παιδι μου....οχι οπως αθηνα.....παω τα καλοκαιρια και ξυπναει παλι η γυναικα μεσα μου :2funny: και οι γυναικες οντως ειναι πεταχτουλες....(η χαρα του φανταρου οπως εχω ακουσει απο πηγες....)
 

Arion1955®

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.186
Like
0
Πόντοι
16
Καλα απο το στομα μου το πηρες αυτο :2funny:

Στη Χιο οι οποιοι αλλοδαποι τουριστες ειναι συνηθως σκανδιναυοι ή γερμανοαυστριακοι και συνηθως μονοι τους χωρις γκρουπ.....σιγα μην ερχονται αγγλοι και ιταλοι....

οσο για τα κωλομπαρα....καθε χωριο σχεδον (που σεβεται τον εαυτο του) εχει κωλομπαρο....προσωπικα εχω επισκεφθει αυτο στα Αρμολια (εχει δυο νομιζω) και το νυχτοπουλι...μη ρωτατε τι και πως.....μιλαγε το ουισκυ :2funny:

οσο για το θεμα της φιλοξενιας....το εχω ξανακουσει αυτο.....δεν ειμαστε οπως οι κυκλαδιτες ή οι επτανησιοι.........ειμαστε βαριοι ανθρωποι (και φιλτατοι συμφορουμιτες χιωτες καλως ή κακως ετσι ειναι τα πραγματα)
ο πιο πολυς κοσμος εχει συνηθισει το χαρωπο υφος-στυλ των υπολοιπων νησιωτων οποτε λογικο να του φαινεται περιεργο.......

ΑΛΛΑ αφιλοξενοι δεν ειμαστε.....απλα ισως δεν μπηκατε στον κοπο να το ανακαλυψετε αυτο....και καλα κανατε isvw....σιγα....φανταροι ησασταν....δεν πηγατε για τουρισμο...και ως πιτσιρακαδες μαλλον θα προτιμουσατε τη μυκονο ή την παρο...

οσοι ασχετοι ελληνες εχουν ερθει στη Χιο ισα ισα εχουν εντυπωσιαστει με τη φιλοξενια των Χιωτων ΑΡΚΕΙ να μην τους χαλασεις την ηρεμια και να μην διαταραξεις τον δικο τους κοσμο.....

Γιαυτο και υπαρχει αργη τουριστικη αναπτυξη (και καλα κανουν) και δεν εχει γινει το νησι Φαληρακι...οσο πας με τα νερα τους και σεβεσαι τον τοπο ανοιγονται και μπορουν να σου δωσουν το κρεβατι τους να κοιμηθεις....απλα εχουν βαρυ υφος :)

οι αντρες στη Χιο ειναι μια χαρα.....δεν ξερω τi κανουν στη Λεσβο οι δικοι μας παντως μια χαρα την πεφτουν :2funny: και πολυ φλερτ ρε παιδι μου....οχι οπως αθηνα.....παω τα καλοκαιρια και ξυπναει παλι η γυναικα μεσα μου :2funny: και οι γυναικες οντως ειναι πεταχτουλες....(η χαρα του φανταρου οπως εχω ακουσει απο πηγες....)
Χιώτισα είσαι?
 

Arion1955®

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.186
Like
0
Πόντοι
16
εγώ θέλω να σταθώ στην κάθε παπαριά που γράφει ο κάθε ένας εδώ μέσα και ειδικά ο τρόπος που κρίνει τους ανθρώπους της περιοχής που έκανε την στρατιωτική του θητεία....
μερικοί ειδικά έχουν και μεγάλη εντύπωση για τον εαυτό τους και νομίζουν ότι ο κάθε ένας θα κάθετε και θα λειτουργεί όπως λειτουργεί αυτός στο μυαλό...
ειδικά όταν μερικοί αναφέρονται σε κατοίκους των Ελληνικών νησιών που λόγο του πλεονεκτήματος του να είναι παραδοσιακά ναυτικοί και να ταξιδεύουν και ειδικά τους χρόνους της Τουρκοκρατίας και να ζούνε ανάμεσα σε πολιτισμένους λαούς οι νησιώτες έχουν μεγάλο πλεονέκτημα έναντι πολλών Ελλήνων της Ηπειρωτικής χώρας και την ανθρωπιά και την φιλοξενία την έχουν μέσα τους...

κόψτε της μαλακίες μερικοί...
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
ειδικά όταν μερικοί αναφέρονται σε κατοίκους των Ελληνικών νησιών που λόγο του πλεονεκτήματος του να είναι παραδοσιακά ναυτικοί και να ταξιδεύουν και ειδικά τους χρόνους της Τουρκοκρατίας και να ζούνε ανάμεσα σε πολιτισμένους λαούς οι νησιώτες έχουν μεγάλο πλεονέκτημα έναντι πολλών Ελλήνων της Ηπειρωτικής χώρας και την ανθρωπιά και την φιλοξενία την έχουν μέσα τους...

κόψτε της μαλακίες μερικοί...

Όντως την έχουν την ανθρωπιά και την φιλοξενία μέσα τους οι περισότεροι,
αλλά υπάρχουν και οι βλαχονησιώτες.  :grin:

 

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.872
Κριτικές
6
Like
387
Πόντοι
316
Δεν θέλω να ακούω άσχημα λόγια για την δεύτερη μου "πατρίδα" την Χίο. Επειδή έτυχε να περάσω σχετικά πρόσφατα 7 μήνες από την ζωή μου σαν "φαντάρος-τουρίστας" εκεί, έχω να πω ότι είναι πολύ όμορφο νησί και οι άνθρωποι του ντόμπροι και ξηγημένοι.

Τώρα οι απλοί φάνταροι που σε κάθε έξοδο τους γέμιζαν το Satva και το Remenzto και το κάνανε πουτάνα, και σχολίαζαν ο,τι θηλυκό περπάταγε, τα βλέπουν διαφορετικά.
Και αυτό γιατί η επί δυώρου πέρναγε σφαίρα και κάτι έπρεπε να κάνουν για να εκτονωθούν. Δεν τους κατηγορώ.

Τώρα για το Χρυσό Κλουβί και για τα άλλα περίεργα μπαράκια έχω αναφερθεί σε άλλα thread. :rockon:
 

~ Buddha

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
1.338
Like
0
Πόντοι
16
συμφωνω με τον Αριωνα.
η Χιος ειναι πολυ ωραιο νησι,
χωρις μπατιρο-βλαχο-τουριστες.
εχει μεγαλη ποικιλια παραλιων,
οργανομενων ή μη,
και πολυ καλο φαγητο.
τουρισμος κυριως ελληνοαμερικανοι και οργανωμενα γκρουπ.
επισης εχει πολυ ομορφα παραδοσιακα χωριουδακια, ειδικα η Νοτια Χιος.

συνήθως αυτοί που εκφράστηκαν με αυτούς τους χαρακτηρισμούς πιθανών να αναφέρουν την ατομική τους ειδικότητα που απόκτησαν κατά τα νεανικά τους χρόνια η τα χρόνια της στρατιωτικής τους θητείας...   
 

poutis

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2006
Μηνύματα
69
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
παιδια στην Θηβα που υπηρετησα ηταν απιστευτα βαριοι οι ανθρωποι αλλα δεν θα κατσω να πω ολοι οι Θηβαιοι ειναι μαλακες.Οτι ειπα,το ειπα σεβομενος την εγγραφη μου στο φορουμ με τους κανονες που διαβασα.Εκτος απο αυτο ειναι λαθος να αποκαλουνται μαλακες κατοικοι ενος μερους.

Τα κωλομπαρακια μας οντως ειναι ΓΤΠ,στριπτιττζαδικο ας πουμε τωρα ξαναανοιξε το Καστρο οσο για μπουρδελα εμαθα σημερα απο αμφιλεγομενη πηγη οτι ειρθε μια 20χρονη Αλβανιδα(μπλιαξ) και για τα δεδομενα της πουτανοζωης της Χιου ειναι καλη.ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΣΤΡΑΥΡΩΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ.

mounitsa αν εχουμε τετοια υπερασπιση απο τις κοπελιες μας ειναι να μην σας ξυπναμε την γυναικα μεσα σας???
 

spirosbof

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.578
Like
2
Πόντοι
16
το πουτι και το χταποδι οσο το χτυπας απλωνει :grin:
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
mounitsa αν εχουμε τετοια υπερασπιση απο τις κοπελιες μας ειναι να μην σας ξυπναμε την γυναικα μεσα σας???

Εμ.....ελα μου ντε....και η αληθεια ειναι (οχι επειδη ειμαι απο κει δηλαδη :2funny: )οτι γενικοτερα οι αντρες φλερταρουν και δε συμπεριφερονται σα λιγουρια....επισης ακομα και να μην τους κατσει η αλλη δεν τρεχει μια και δε φερονται σαν κομπλεξικοι....οκ παμε για αλλα και καλη καρδια....και τουμπαλιν :)

Σπυρο?? απο ουργία και συ? :2funny:
 

Arion1955®

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.186
Like
0
Πόντοι
16
Εμ.....ελα μου ντε....και η αληθεια ειναι (οχι επειδη ειμαι απο κει δηλαδη :2funny: )οτι γενικοτερα οι αντρες φλερταρουν και δε συμπεριφερονται σα λιγουρια....επισης ακομα και να μην τους κατσει η αλλη δεν τρεχει μια και δε φερονται σαν κομπλεξικοι....οκ παμε για αλλα και καλη καρδια....και τουμπαλιν :)

Σπυρο?? απο ουργία και συ? :2funny:
η πρώτη μου γκόμενα ήταν Χιώτισσα από τα Καρδάμυλα...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Και του πατερα μου παντως απο τα καρδαμυλα ηταν.....οχι μονο μια....χαχαχαχαχαχα
πως επεσε στα διχτυα της μανας μου δεν ξερω....τι βουντου θα του κανε....χαχαχαχα
εχουνε μαλλον τη χαρη οι καρδαμυλιτισσες :P
 

Arion1955®

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.186
Like
0
Πόντοι
16
Και του πατερα μου παντως απο τα καρδαμυλα ηταν.....οχι μονο μια....χαχαχαχαχαχα
πως επεσε στα διχτυα της μανας μου δεν ξερω....τι βουντου θα του κανε....χαχαχαχα
εχουνε μαλλον τη χαρη οι καρδαμυλιτισσες :P
ξέρεις γιατί λένε το ιντα Χιώτες ιντα και Καρδαμυλιώτες?
 

~ Buddha

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
1.338
Like
0
Πόντοι
16
νιτσα ο πατερας σου ειναι χιωτης δλδ?
Και του πατερα μου παντως απο τα καρδαμυλα ηταν.....οχι μονο μια....χαχαχαχαχαχα
πως επεσε στα διχτυα της μανας μου δεν ξερω....τι βουντου θα του κανε....χαχαχαχα
εχουνε μαλλον τη χαρη οι καρδαμυλιτισσες :P
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom