Νέα

Θαυματουργές αλοιφές....και οχι μόνο...Πρώτες Βοήθειες!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα meredi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 108
  • Εμφανίσεις 58K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

goystakias

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2007
Μηνύματα
286
Like
38
Πόντοι
1
Εγώ θέλω μια για ψύξεις γιατί ώρες ώρες πεθαίνω κ κουνάω κεφάλι σαν τον ρομποκοπ
επισης βαλε στον αυχενα vasseline intensive care κρεμα χεριων-χυχιων απο τα σουπερ-μαρκετ.
ωπος ανεφερα.
 

Nikitasss

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2022
Μηνύματα
6
Like
1
Πόντοι
0
Αντιφλεγμονώδη αλοιφή της προκοπής; Μόνο...ούλτρεξ δεν έχω δοκιμάσει:drooling-face:

Το γμμενο πρόβλημα είναι ο ώμος. Τον έχω ψιλοδιαλύσει...
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
364
Πόντοι
26
Έχει κανείς να μου προτείνει καμιά καλή επουλωτική κρέμα χεριών για τη μητέρα μου ; Είναι 76 και επειδή ασχολείται με νεροχύτες αρκετές φορές βγάζει κοκκινίλες ανάμεσα στα δάχτυλα και τη φαγουρίζουν και όσο τα ξύνει τόσο τα χειροτερεύει.Βάζει και γάντια αλλά δυστυχώς δεν βολεύουν συνέχεια.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
28.991
Πόντοι
10.336
Έχει κανείς να μου προτείνει καμιά καλή επουλωτική κρέμα χεριών για τη μητέρα μου ; Είναι 76 και επειδή ασχολείται με νεροχύτες αρκετές φορές βγάζει κοκκινίλες ανάμεσα στα δάχτυλα και τη φαγουρίζουν και όσο τα ξύνει τόσο τα χειροτερεύει.Βάζει και γάντια αλλά δυστυχώς δεν βολεύουν συνέχεια.
Πηγαινε στο συγγρος τυπε, εδω θα σου προτεινουν φαντα και κηραλοιφες. Εφημερευει καθημερινα
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.659
Κριτικές
18
Like
15.231
Πόντοι
4.546
200px-%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CE%92%CE%B5%CE%BB%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82.jpg

έχει μεγάλη ποικιλία αλοιφών, είμαι σίγουρος ότι θα καλυφθείτε πλήρως.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.236
Like
1.666
Πόντοι
216
Έχει κανείς να μου προτείνει καμιά καλή επουλωτική κρέμα χεριών για τη μητέρα μου ; Είναι 76 και επειδή ασχολείται με νεροχύτες αρκετές φορές βγάζει κοκκινίλες ανάμεσα στα δάχτυλα και τη φαγουρίζουν και όσο τα ξύνει τόσο τα χειροτερεύει.Βάζει και γάντια αλλά δυστυχώς δεν βολεύουν συνέχεια.
Άρχοντα,από αυτά που γράφεις το πιθανότερο είναι η μάνα σου να έχει ατοπική δερματίτιδα ή δερματίτιδα εξ επαφής.
Επειδή στην οικογένεια μου "τρέχει" παρόμοιο πρόβλημα και το έχει ψάξει σε αρκετούς δερματολόγους έχοντας πληρώσει διόλου ευκαταφρόνητα ποσά σε επισκέψεις και αλοιφές,τελικά βρήκα σωτηρία σε έναν δερματολόγο στον Άγιο Αντώνιο στο Περιστέρι!
Στην αρχή ελάχιστη ποσότητα από την αλοιφή dermocort (όταν είχα πρωτοπάει στον συγκεκριμένο δερματολόγο μου είχε συνταγογράφήσει την αλοιφή FLIXOTIDE αλλά επειδή αυτή καταργήθηκε,βγήκε στην θέση της η αλοιφή Dermocort) για καμμιά εβδομάδα από μία - δύο φορές την ημέρα.
Για την επούλωση του δέρματος μου έδωσε την αλοιφή ΑΤΟ CREAM.

Bέβαια,για τις κορτιζονούχες αλοιφές το σωστό είναι να δει την μάνα σου κάποιος δερματολόγος αλλά για την Ατο Κρημ,μπορεί να την χρησιμοποιεί ά-φο-βα!



 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
364
Πόντοι
26
Άρχοντα,από αυτά που γράφεις το πιθανότερο είναι η μάνα σου να έχει ατοπική δερματίτιδα ή δερματίτιδα εξ επαφής.
Επειδή στην οικογένεια μου "τρέχει" παρόμοιο πρόβλημα και το έχει ψάξει σε αρκετούς δερματολόγους έχοντας πληρώσει διόλου ευκαταφρόνητα ποσά σε επισκέψεις και αλοιφές,τελικά βρήκα σωτηρία σε έναν δερματολόγο στον Άγιο Αντώνιο στο Περιστέρι!
Στην αρχή ελάχιστη ποσότητα από την αλοιφή dermocort (όταν είχα πρωτοπάει στον συγκεκριμένο δερματολόγο μου είχε συνταγογράφήσει την αλοιφή FLIXOTIDE αλλά επειδή αυτή καταργήθηκε,βγήκε στην θέση της η αλοιφή Dermocort) για καμμιά εβδομάδα από μία - δύο φορές την ημέρα.
Για την επούλωση του δέρματος μου έδωσε την αλοιφή ΑΤΟ CREAM.

Bέβαια,για τις κορτιζονούχες αλοιφές το σωστό είναι να δει την μάνα σου κάποιος δερματολόγος αλλά για την Ατο Κρημ,μπορεί να την χρησιμοποιεί ά-φο-βα!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Επειδή δεν μπορώ να την πάω στο γιατρό που λες (μένουμε Αργολίδα) και οι δικοί μας οι δερματολόγοι που έχει πάει είναι για τον π.καβαλα , θα αρκεστώ προς το παρόν στην αλοιφή ΑΤΟ CREAM και βλέπουμε.
Το καλό πάντως είνα οτι δεν βγάζει τις κοκκινήλες συχνά , απλά όταν τις βγάζει τη φαγουρίζουν και ξεκινάει να τα ξύνει με μανία με αποτέλεσμα να τα κάνει χειρότερα.Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.236
Like
1.666
Πόντοι
216
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Επειδή δεν μπορώ να την πάω στο γιατρό που λες (μένουμε Αργολίδα) και οι δικοί μας οι δερματολόγοι που έχει πάει είναι για τον π.καβαλα , θα αρκεστώ προς το παρόν στην αλοιφή ΑΤΟ CREAM και βλέπουμε.
Το καλό πάντως είνα οτι δεν βγάζει τις κοκκινήλες συχνά , απλά όταν τις βγάζει τη φαγουρίζουν και ξεκινάει να τα ξύνει με μανία με αποτέλεσμα να τα κάνει χειρότερα.Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.
Γενικότερα η Άτο Κρημ είναι πολύ καλή αλλά να ξέρεις όσο ασχολείται με τα ζεστά νερά και τα απορρυπαντικά το πρόβλημα δεν πρόκειται να φύγει.Ίσως μία λύση να είναι γάντια κουζίνας που έχουνε μέσα επένδυση από πανί ούτως ώστε τα χέρια να μην υγραίνονται...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom