Νέα

Θαυματουργές αλοιφές....και οχι μόνο...Πρώτες Βοήθειες!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα meredi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 108
  • Εμφανίσεις 58K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ultraswien

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
103
Like
12
Πόντοι
1
Jalplast αλοιφη για αναπλαση απο σημαδια και ουλες δερματος
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.627
Κριτικές
61
Like
39.819
Πόντοι
21.555
Καλημέρα , έχει κάποιος συναγωνιστής δοκιμάση τό έν λόγω προιόν ??

Νέα κρέμα, η elix, διατίθεται πλέον από τα ελληνικά φαρμακεία από την Genomed και προσφέρει ανακούφιση και τόνωση σε δέρμα με πληγές, εγκαύματα, χρόνια προβλήματα όπως έλκη διαφόρων αιτιολογιών, κατακλίσεις, αιμορροΐδες, πληγές διαβητικών. Ενδυναμώνει, επίσης, τα πάσχοντα σημεία και διατηρεί το δέρμα σε καλή κατάσταση.

Η Elix είναι μία κρέμα αναδόμησης εξειδικευμένης δράσης για το σώμα και το πρόσωπο. Προσφέρει τόνωση και προστασία στο ταλαιπωρημένο δέρμα και έχει καταπραϋντική δράση. Περιέχει εκχυλίσματα των φυτών Alkanna tinctoria, Calendula officinalis, Picea excelsa, Betula Pubescens.

Η Alkanna tinctoria, εγγενές φυτό της νότιας Ευρώπης, και περιέχει μεταξύ άλλων αλκαννίνη. Η αλκαννίνη χρησιμοποιείται για την θεραπεία τραυματικών λύσεων της συνέχειας του δέρματος όπως χρόνια έλκη διαφόρων αιτιολογιών (φλεβική στάση, έλκη κατακλίσεων), εγκαύματα, ψωρίαση, για μια ποικιλία παθήσεων, όπως το έκζεμα, κερατινοδερμία, δερματομυκητίαση, κάλοι, ρόζοι, ακμή, εγκαύματα, ακόμα και αιμορροΐδες. Επίσης, έχει αντιφλεγμονώδεις και αντιμικροβιακές ιδιότητες.

Η Calendula officinalis είναι ένα λουλούδι συνηθισμένο στην Ευρώπη και εφαρμόζεται στο δέρμα για να μειώσει πόνο και οίδημα (φλεγμονή) και για την επούλωση πληγών και ελκών ποδιών. Έχει αντιφλεγμονώδη δράση και σύμφωνα με κάποιες μελέτες διαθέτει και αντιμικροβιακές ιδιότητες. Είναι ένα άριστο επουλωτικό με πολύτιμες θεραπευτικές και καλλυντικές ιδιότητες. Είναι ευεργετική για τα τραύματα που επουλώνονται αργά και για δερματικά και κιρσώδη έλκη. Η Calendula officinalis χρησιμοποιείται για την θεραπεία των πληγών και των δερματικών ερεθισμών, των εγκαυμάτων και εκζεμάτων. Είναι ιδανική ως πρώτη βοήθεια σε ελαφρά εγκαύματα.

H Betula Pubescens (Σημύδα) είναι ένα φυλλοβόλο δέντρο που φτάνει σε ύψος τα 20-25 μέτρα και περιέχει υψηλά επίπεδα -Bετουλίνης και βετουλινικού οξέως- που είναι γνωστά για την ικανότητά τους να προλαμβάνουν τον καρκίνο και ακόμα να σκοτώνουν τα καρκινικά κύτταρα προκαλώντας απόπτωση των καρκινικών κυττάρων. Αναστέλλει την μελανογέννεση με αποτέλεσμα το δέρμα να αποκτά φωτεινότητα. Ως ένα ισχυρό γενικό αντιφλεγμονώδες μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συστηματικές φλεγμονές όπως η ηπατίτιδα, παγκρεατίτιδα, πλευρίτιδα κλπ., ενώ οι αντιοξειδωτικές ιδιότητες υπερβαίνουν ακόμα και αυτές της βιταμίνης C. Τα φυτοχημικό περιεχόμενο της Σημύδας είναι σχεδόν εκπληκτικό αφού περιέχει 22 αμινοξέα, 33 τριτερπενοειδή, αγλυκόνες, ένζυμα, λιπαρά οξέα, φλαβονοειδή, νουκλεικά οξέα (DNA & RNA), κερσετίνη, ρουτίνη, υπεροξείδιο δισμουτάσης, τεστοστερόνη και επιτεστοστερόνη σε υψηλές ποσότητες.

Το Picea abies extract παρασκευάζεται από ραφιναρισµένη ρητίνη της Νορβηγικής πεύκης της Φιλανδικής Λαπωνίας. Η ρητίνη χρησιμοποιείται από την αρχαιότητα στην παραδοσιακή φιλανδική και σουηδική ιατρική σαν θεραπεία διαφόρων δερματικών παθήσεων (λοιμώξεις του δέρματος, πληγές, εκζέματα, εγκαύματα κατάκλιση).




Μήπως δούμε λίγη νεότητα στό γέρικο προσωπό μας......

Υ.Γ. Τιμούλα 24,90 εύρώ !!
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.179
Κριτικές
5
Like
59.275
Πόντοι
12.056
Καλημέρα , έχει κάποιος συναγωνιστής δοκιμάση τό έν λόγω προιόν ??


[/color][/i]


Μήπως δούμε λίγη νεότητα στό γέρικο προσωπό μας......

Υ.Γ. Τιμούλα 24,90 εύρώ !!

Παω να την παρω...  :tooth:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
για γαμημενους κωλους με αιμορροιδες πχ εκτορινα συνιστω επαλειψη με την μαγικη αλοιφη api rectum με προπολη παιδια
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.627
Κριτικές
61
Like
39.819
Πόντοι
21.555
Παω να την παρω...  :tooth:
.........

.........Δέν είπα ρε φίλε να μην τήν πάρουμε.... περίμενε να δούμε τήν πήρε κανένας
συνομῆλιξ.............

Εν άναμονή λοιπόν τής ματαιοδοξίας............
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.627
Κριτικές
61
Like
39.819
Πόντοι
21.555
.......... :smitten:

.............. ΚΑΝΕΝΑΣ ?????????? :think:
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
.........

.........Δέν είπα ρε φίλε να μην τήν πάρουμε.... περίμενε να δούμε τήν πήρε κανένας
συνομῆλιξ.............

Εν άναμονή λοιπόν τής ματαιοδοξίας............
Τυποι την Δευτέρα εκανα ενα μικρο κάταγμα στην μύτη
Ο doc ειπε οτι λογικά δεν ''στραβωσε'' αλλα θα ημαστε σιγουροι οταν ξεπρηστει
Υπάρχει κάνα θρεντ με γνωμες για πλαστικούς?
Πως μπορώ να ανοιξω εγώ ένα?
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.604
Πόντοι
2.606
Τυποι την Δευτέρα εκανα ενα μικρο κάταγμα στην μύτη
Ο doc ειπε οτι λογικά δεν ''στραβωσε'' αλλα θα ημαστε σιγουροι οταν ξεπρηστει
Υπάρχει κάνα θρεντ με γνωμες για πλαστικούς?
Πως μπορώ να ανοιξω εγώ ένα?

Τυπε την Κυριακη ανοιξε το. :S :S :S
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.627
Κριτικές
61
Like
39.819
Πόντοι
21.555

Αλιντισσα

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2011
Μηνύματα
4.083
Κριτικές
2
Like
15
Πόντοι
16
KELOSOFT !!!!
Κορυφη.
Οι υπόλοιπες είναι οδοντόκρεμες μπροστα της.
 

pirateman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2018
Μηνύματα
811
Κριτικές
11
Like
1.341
Πόντοι
376
Ποια η γνώμη σας για την travacort?
 

transakos

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2019
Μηνύματα
12
Like
11
Πόντοι
0
Καμία αλοιφή δεν αποτρέπει την δημιουργία υπερτροφίας σε μια ουλή και κανένα προϊόν στον κόσμο δεν μετατρέπει ουλωδη ιστό σε κανονικό δέρμα. Ο μόνος τρόπος μείωσης της ουλής είναι κρυοπηξία και ενέσεις kenalog που σπάνε τον ουλώδη ιστό και κάνουν την ουλή πιο επίπεδη. Με τα χρόνια, η ουλή κάνει ένα blend in με το δέρμα και δεν φαίνεται τόσο.

Για μικρά θέματα όπως εγκαύματα κλπ πάρτε μια Bepanthol και καθαρίσατε.
 

satsok13

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2008
Μηνύματα
44
Like
6
Πόντοι
0
Εγω ειχα κανει 4 ραμματακια και ο δερματολογος μου προτεινε την epithelia a.h duo massage.
Το ασχημο ειναι οτι την ξεκινησα 2 εβδομαδες αφου τα εκοψα αλλα μου ειπε οτι δεν ηταν αργα.
Βλεπω μια καποια βελτιωση...αλλα θα δειξει γιατι εχω μελλον ακομα για να συνεχισω να την βαζω.

Οταν εχω καμια ενοχληση στον :tn04: αλλος γιατρος μου ειχε δωσει την daktarin(κρεμα για μυκητιασεις του δερματος)
Aυτη επιβεβαιωμενα με εχει γλυτωσει.
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Στο καψιμο ποτε γιαουρτια οδοντοκρεμες και λοιπες μαλακιες νερο της βρυσης 10 λεπτα και μετα γιατρο αυτα απο σεμιναρια πρωτων βοηθειων.
Απο φυσικα,προιοντα κεραλοιφη σπαθολαδο και βαμμα προπολης απολυτα φυσικα υλικα και πολυ καλες,ιδιοτητες
 

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
emla (ξυλοκαινη)
για μεγιστες επιδοσεις και διαρκεια στην πραξη!

προσοχη υπερβολικη δοση ριχνει σε χειμερια ναρκη το "φουρνοξυλο"
 

niksalonica

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουν 2015
Μηνύματα
144
Like
150
Πόντοι
1
γεια σας....κατι καλό ψάχνω τι έχει;;
 

Kyrios Hou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2021
Μηνύματα
126
Κριτικές
11
Like
492
Πόντοι
291
Εγώ θέλω μια για ψύξεις γιατί ώρες ώρες πεθαίνω κ κουνάω κεφάλι σαν τον ρομποκοπ
 

goystakias

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2007
Μηνύματα
286
Like
38
Πόντοι
1
εαν ποναει η μεση σας VASSELINE INTENSIVE CARE ΚΡΕΜΑ ΧΕΡΙΩΝ-ΝΥΧΙΩΝ.
με μια αναζητηση γκοοκλε θα την βρειτε,θα δειτε και σχολια,και βιντεακια απο εναν παπου.
μια επαληψη μετα το ντουζ(ανοιχτους πορους) αφου σκουπιστητε καλα την αλοιφετε
καθε βραδυ.τα αποτελεσματα....μαλλον θα νομιζετε οτι ειναι ονειρο!!!αναυδοι!!!αλλα οκ μην παρουν τα μυαλα αερα και κανετε βαριες δουλειες(εκτος αν το απαιτει το μεροκαματο)
υπαρχει σε πολλα σουπερ σκλαβενιτης,μασουτης,κτλπ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom