Νέα

Τα παίζει όλα για όλα η Microsoft με τα Windows 10 - Αύριο η παρουσίαση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα company of heroes tho
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 134
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
από ότι ξερω η Microsoft θέλει να διαφοροποιηθεί από τα αλλα λογισμικά της για δείξει ότι τα 10 είναι ένα άλλο προϊόν πιο ολοκληρωμένο αλλά και θεμα marketing
καλά κρασιά ,ubuntu κι αγιος ο θεος
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
9 γιατί δεν βγάζουν ξαναρωτω;φοβούνται κάτι;
γιατί κυκλοφορεί λογισμικό που όταν ελέγχει την έκδοση των windows, για να φορτώσει για παράδειγμα τις σωστές βιβλιοθήκες από το σύστημα(επειδή αλλάζουν ανά κάποιες εκδόσεις),
ελέγχει ένα string για να δει την έκδοση των windows, π.χ. "windows 9"
που σημαίνει ότι αντί να ελέγχανε για
windows 95
windows 98
windows 98 S.E.
ελέγχανε για τους πρώτους 9 χαρακτήρες και καλαβαίνανε με τι σύστημα έχουν να κάνουν(τα 98 και 95 είναι παρόμοια, στα 2000 υπάρξαν σημαντικές αλλαγές σε επίπεδο kernel).

...με λίγα λόγια για να μην μπορεί να μπερδευτεί το λογισμικό όσον αναφορά την έκδοση των windows, απέφυγαν να πάνε από τα 8 στα 9.

 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
γιατί κυκλοφορεί λογισμικό που όταν ελέγχει την έκδοση των windows, για να φορτώσει για παράδειγμα τις σωστές βιβλιοθήκες από το σύστημα(επειδή αλλάζουν ανά κάποιες εκδόσεις),
ελέγχει ένα string για να δει την έκδοση των windows, π.χ. "windows 9"
που σημαίνει ότι αντί να ελέγχανε για
windows 95
windows 98
windows 98 S.E.
ελέγχανε για τους πρώτους 9 χαρακτήρες και καλαβαίνανε με τι σύστημα έχουν να κάνουν(τα 98 και 95 είναι παρόμοια, στα 2000 υπάρξαν σημαντικές αλλαγές σε επίπεδο kernel).

...με λίγα λόγια για να μην μπορεί να μπερδευτεί το λογισμικό όσον αναφορά την έκδοση των windows, απέφυγαν να πάνε από τα 8 στα 9.
ωραιος
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Μια χαρά είναι τα 8.1 μου...
Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα...ορισμένων,με τα 8 πάλι δεν είχα θέμα!
Έχω βάλει Classic Start Menu και όλα ΟΚ...



δεν είναι μόνο θέμα "Έναρξης"
είναι θέμα γενικής διαχείρισης του λογισμικού από τον χρήστη.
Εγώ ΔΕΝ μπορώ να βγάλω άκρη με τα windows από τα 8 και μετά.
Δεν υπάρχει ορθολογισμός στο στήσιμο του λογισμικού (μία πάνε προς το POSIX, πετάνε και ένα powershell μέσα να είχαμε να λέγαμε ότι έχουν και αυτοί terminal... ενώ πριν 15 χρόνια είχανε το είχανε καταργήσει αυτό)
ΔΕΝ υπάρχει αρκετή πρόσβαση σε ρυθμίσεις, μέχρι και το POST σου κρύβουν,
ΔΕΝ υπάρχει απενεργοποίηση άχρηστων χαρακτηριστικών , όπως το metro ή οι εφαρμογές ως πλακάκια στην οθόνη,
ΔΕΝ υπάρχουν λειτουργίες του συστήματος που να τρέχουν στο κλασσικό Desktop, χρειάζεται να γυρίσεις σε Metro για να χρησιμοποιήσεις κάτι από τον network manager για παράδειγμα,
ΔΕΝ υπάρχει έκδοση για Desktop/Laptop, παρά μόνο μια ενιαία έκδοση που σχεδιάστηκε για tablet/smartphones και μετά το προωθήσανε και στο Desktop,
ΔΕΝ υπάρχει τίποτα πιο ορθολογιστικό, αυτή τη στιγμή σε λειτουργικό από το linux, ευχαριστώ τη MS που ακόμα και για αυτό το 5% της δουλειάς μου ή της διασκέδασής μου, το μετέφερα σε linux, μετά από 10 σχεδόν χρόνια χρήσης linux και windows μαζί.
έτσι μωρή Microsoft
aXbA2bD_460sa.gif
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
από ότι ξερω η Microsoft θέλει να διαφοροποιηθεί από τα αλλα λογισμικά της για δείξει ότι τα 10 είναι ένα άλλο προϊόν πιο ολοκληρωμένο αλλά και θεμα marketing
αυτό είναι σαν αυτό που κάνει ο σαμαράς, που λέει ότι θα έρθει ο συριζα και τα ατμ δεν θα δίνουν λεφτά.
αυτό που λες στην περίπτωσή αυτή δεν εφαρμόζεται καθώς υπάρχουν τεχνικοί λόγοι όπως είπα και πιο πάνω που δεν επιτρέπουν το 9 ως ονομασία,
από την άλλη αυτό γίνεται στους φυλλομετρητές.
όταν είχε πάει ο firefox από την έκδοση 3 στην 4 ο chrome ήταν είχε πάει από την 0 στην 7-8.
γιατί;
γιατί το 7-8 στον απλό χρήστη ακούγονταν ως πιο εξελιγμένο από το 4... οπότε χόρεψε την κατάντια της google και η mozilla έχοντας φτάσει αυτή τη στιγμή στο 35 ενώ o chrome είναι στο 38-39 ... αν είναι δυνατόν.
βέβαια η google κάνει άλλα τρισχειρότερα από πίσω που αυτό δεν είναι τίποτα.
 

greta15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
434
Κριτικές
20
Like
1.235
Πόντοι
991
εγω εχω βαλει τα 10αρια windows technical preview
ειχα τα 7 δεν ειχα καποιο προβλημα...... αλλα επειδη χρειαστηκε φορματ
ειπα να βαλω τα 10 να δοκιμασω......
σαν τα 8 ειναι τουλαχιστον οσο εχω δει σε αλλους με 8.....
η αληθεια ειναι πως κι εγω με τα 7 ποιο ευκολα κινουμε στα windows...
ισως επειδη δεν τα εχω συνιθισει...... επισης αρκετα ελαφρια .....10G στο δισκο....
τωρα αν θα βαλουν καποια επιπλεον χαρακτηριστικα......χμμμμ
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Στο λαπτοπ εχω 8.1 και στον σταθερο 7.

Αν κανω format στο λαπτοπ θα βαλω και εκει τα 7.Πολυ καλυτερο λετουργικο.
Τα 8αρια ειναι μονοδρομος αν εχεις συσκευη με touch screen (tablet, φορητο)
Τα xp αν θυμαμαι καλα πατωσαν γιατι ηταν πολυ βαρια σε απαιτησεις hardware την εποχη που βγηκανε.



Μηπως λες τα βιστα αδερφε..;  Τα xp ειναι Παναλαφρο λειτουργικο..
 

Traveller 2

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
2.020
Like
151
Πόντοι
16
Μία απορία: Windows 9 δεν υπήρξαν;  :huh:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
για πες γιατι ενδιαφέρει τους χρήστες chrome
θα ξεκινήσω και από το πιο πρόσφατο, το DRM στις ιστοσελίδες.
Ουσιαστικά κάνανε τη χάρη σε μεγάλες ετιαρίες όπως η sony music, ό,τι κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, π.χ. βίντεο στο youtube που βλέπεις/ακούς κάθε μέρα,
να μην μπορείς να τα κατεβάσεις στο μηχάνημά σου και να τα αναπαράγεις σε περίπτωση που δεν έχεις ιντερνετ.
Επίσης το ίδιο μπορούν να εφαρμόσουν σε περιεχόμενο ιστοσελίδών, δηλαδή αυτό που διαβάζεις να είναι προστατευμένο έτσι ώστε να μην μπορείς να το αντιγράψεις(για οποιονδήποτε λόγο).
Το chrome ήταν ο πρώτος φυλλομετρητής που υποστηρίζει αυτό το πράγμα, ενώ οι άλλοι αναγκάστηκαν να ακολουθήσουν γιατί ειδάλλως θα έχαναν χρήστες.
Θα άνοιγε κάποιος μια σελίδα με firefox και δεν θα έβλεπε τίποτα, ενώ με chrome θα έπαιζε μπάλα... το φυσικό και επόμενο είναι να πει ο firefox είναι μαλακία και να μην τον χρησιμοποιήσει ποτέ.
επιπλέον διάβασμα περί drm εδώ
άλλο που είναι τραγικό στον chrome είναι ότι δεν παρέχει τόσο μεγάλη υποστήριξη για την ανάπτυξη addons. τα addons σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις παπάδες, μέχρι και επικίνδυνα site να αποφύγεις, μπλοκάροντας ανακατευθύνσεις, διαφημίσεις κ.ο.κ., αλλά αυτό δεν την συμφέρει τη google, διότι βάζοντας adblock ή κάτι αντίστοιχο χάνει χρήματα. φυσικό και επόμενο.

επίσης το chrome είναι ένας ρουφιάνος που τρέχει στο μηχάνημά σου και δίνει πληροφορίες για ότι κάνεις στη google... με σκοπό η google να αυξήσει τις επιτυχημένες διαφημίσεις απέναντι σε κάθε χρήστη ξεχωριστά(ένα πράγμα που κάνει η facebook διαβάζοντας τα μυνήματά σου και προωθώντας σου τις κατάλληλες διαφημίσεις είτε ως spam μήνυμα είτε με κλασσικές διαφημίσεις)

εμένα αυτό που με ενοχλεί περισσότερο και ως χρήστη linux, είναι ότι επειδή η adobe έχει σταματήσει να αναπτύσσει τον flashplayer για linux, την πληρώνει η google για να βγάζει έκδοση του συγκεκριμένα μόνο για τον chrome, οπότε αναγκάζει τον κόσμο που θέλει να χρησιμοποιήσει linux να καταφύγει στο chrome έτσι ώστε να χρησιμοποιήσει flash.
Η υποστήριξη σε άλλους φυλλομετρητές είναι το ίδιο.

 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
16
Πόντοι
5.775
Τι κολλατε με τον αριθμο της εκδοσης ρε μαλακες.

Ελεος. Ειναι το νεο λειτουργικο της microsoft.

3 σελιδες για να καταλαβουν μερικα αυτιστικα για ποιο λογο δεν τα ονομασε 9 και τα ονομασε 10. Αν τα ονομαζε πουτσομητσος δηλαδη θα αλλαζε κατι?

Εγω ειμαι ακομα με 7αρια παντως και δεν σκοπευω να αλλαξω συντομα. Σε linux για desktop χρηση δεν γυρναω που να με πληρωνουν, χρονια ολοκληρα ειχα χωρις καν dual boot αλλα απλα τα παλικαρια πισω απο τα DE και τις εφαρμογες ειναι επιεικως για τον πουτσο και για αυτον τον λογο δεν προκειται ποτε να εχουν καλο usability και user experience.

Σε server για hosting κλπ προφανως linux ειναι μονοδρομος, αλλα αλλο εκει και αλλο το desktop.
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
θα ξεκινήσω και από το πιο πρόσφατο, το DRM στις ιστοσελίδες...

Δε θέλω να κάνω παράθεση ολο το κείμενο. Απλά να σε ευχαριστήσω που έκανες τον κόπο και ξόδεψες το χρόνο σου και απάντησες σοβαρά. Το διαβασα το κείμενο, πολύ ενδιαφέρον. Να'σαι καλα
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Τι κολλατε με τον αριθμο της εκδοσης ρε μαλακες.

Ελεος. Ειναι το νεο λειτουργικο της microsoft.

3 σελιδες για να καταλαβουν μερικα αυτιστικα για ποιο λογο δεν τα ονομασε 9 και τα ονομασε 10. Αν τα ονομαζε πουτσομητσος δηλαδη θα αλλαζε κατι?

Εγω ειμαι ακομα με 7αρια παντως και δεν σκοπευω να αλλαξω συντομα. Σε linux για desktop χρηση δεν γυρναω που να με πληρωνουν, χρονια ολοκληρα ειχα χωρις καν dual boot αλλα απλα τα παλικαρια πισω απο τα DE και τις εφαρμογες ειναι επιεικως για τον πουτσο και για αυτον τον λογο δεν προκειται ποτε να εχουν καλο usability και user experience.

Σε server για hosting κλπ προφανως linux ειναι μονοδρομος, αλλα αλλο εκει και αλλο το desktop.
τα σύγχρονα de είναι τόσο εκνευριστικά όσο και τα windows 8.
δες το kde 4 και τώρα 5 (software compilation για να είμαστε ακριβείς)  :jerking:
δες το gnome 3  :jerking:
δες το Unity :jerking:

εγώ ξεκίνησα από kde 3 ... έφτασε στο 3.5.12 και μετά το χάος, βγάλανε το 4
μετά πήγα στο gnome 2 μέχρι να γίνει της πουτάνας και γίνει 3
το unity δεν το άγγιξα.

θα σου πω ότι το 05-06 που άρχισα να χρησιμοποιώ λίνουξ μέχρι και το '10-'11 δεν ήταν για desktop και ειδικά για laptop, για πολλούς λόγους,
δύο από τους οποίους είναι 1ον χρόνος/τρόπος εγκατάστασης και στησίματος και 2ον υποστήριξη περιφερειακών.

εν έτη '14 έχεις 2 drivers για κάθε εταιρία κάρτας γραφικών, oss ή binary blob με σχεδόν παρόμοια απόδοση/επίδοση.
έχεις υποστήριξη για ό,τι άλλο hw κυκλοφορεί και πλέον έχουν γίνει άλματα σε libreoffice,audacity,blender3d(πάντα κορυφαίο ήταν), inkscape κ.ο.κ.

Από DE χωρίς να σου ζαλίζουν τα παπάρια πας σε Cinnamon, ό,τι καλύτερο και εύχρηστο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή... από τα λίγα full featured DE παλαιάς κοπής.... και για όποιον γουστάρει gnome 2 πάει σε Mate desktop.

Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ μια μίξη xfce με πακέτα από το Cinnamon (όπως τον file manager) γιατί κάποια πράγματα είναι πρωτόγονα ακόμα στο xfce.

Δεν είναι άσχημο και το LXQT/LXDE, μινιμαλισμός lxde και χρηστικότητα kde/qt.

 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
16
Πόντοι
5.775
τα σύγχρονα de είναι τόσο εκνευριστικά όσο και τα windows 8.
δες το kde 4 και τώρα 5 (software compilation για να είμαστε ακριβείς)  :jerking:
δες το gnome 3  :jerking:
δες το Unity :jerking:

εγώ ξεκίνησα από kde 3 ... έφτασε στο 3.5.12 και μετά το χάος, βγάλανε το 4
μετά πήγα στο gnome 2 μέχρι να γίνει της πουτάνας και γίνει 3
το unity δεν το άγγιξα.

θα σου πω ότι το 05-06 που άρχισα να χρησιμοποιώ λίνουξ μέχρι και το '10-'11 δεν ήταν για desktop και ειδικά για laptop, για πολλούς λόγους,
δύο από τους οποίους είναι 1ον χρόνος/τρόπος εγκατάστασης και στησίματος και 2ον υποστήριξη περιφερειακών.

εν έτη '14 έχεις 2 drivers για κάθε εταιρία κάρτας γραφικών, oss ή binary blob με σχεδόν παρόμοια απόδοση/επίδοση.
έχεις υποστήριξη για ό,τι άλλο hw κυκλοφορεί και πλέον έχουν γίνει άλματα σε libreoffice,audacity,blender3d(πάντα κορυφαίο ήταν), inkscape κ.ο.κ.

Από DE χωρίς να σου ζαλίζουν τα παπάρια πας σε Cinnamon, ό,τι καλύτερο και εύχρηστο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή... από τα λίγα full featured DE παλαιάς κοπής.... και για όποιον γουστάρει gnome 2 πάει σε Mate desktop.

Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ μια μίξη xfce με πακέτα από το Cinnamon (όπως τον file manager) γιατί κάποια πράγματα είναι πρωτόγονα ακόμα στο xfce.

Δεν είναι άσχημο και το LXQT/LXDE, μινιμαλισμός lxde και χρηστικότητα kde/qt.

Δεν υπάρχει consistency στις διανομές. Κανένα και σε καμία.

Μπορεί να σου δουλεύουν όλα ρολόι και να πατήσεις ένα update και απλά να γαμηθούν τα πάντα. Να μην φορτώνει ο X και άλλες τέτοιες εφηβικές μαλακίες.

Έπρεπε να καταλήξουν να επανεφεύρουν τον τροχό οι μαλάκες για να καταλάβουν ότι όλα τα έχουν κάνει στραβά.

Η αποκρισιμότητα δε σε linux DE είναι απλά για γέλια. Εξαιρώ xfce κλπ γιατί μιλάμε να είναι λειτουργικό το desktop και όχι απλά κάτι καλύτερο απο κονσόλα.

Κρίμα γιατί ο πυρήνας και τα περισσότερα utilities σπέρνουν, απλά έχουν πέσει στην λούπα ο καθένας να κάνει το μακρύ του και το κοντό του και αντί να έχουν σαν αντίπαλο τα win και το mac os x έχουν εσωτερικό ανταγωνισμό που φτάνει σε επίπεδα cult ( αίρεσης ). Μακρυά λοιπόν και αγαπημένοι γιατί στο τέλος της ημέρας πρέπει απλά να γίνεται η δουλειά μας με το λιγότερο δυνατό effort.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom