Νέα

Συνιστά η Αλβανία απειλή για την Ελλάδα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Morgan_F
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 214
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.796
Κριτικές
23
Like
87
Πόντοι
2.357
Μπαα τυπε μονο αν ειναι καμια γυμνασμενη ομορφη και με εχει πλερω και απο πανω...αλλα θα το σκεφτω παλι  :grin:
Μωρε την παντρευομουνα αλλα  ..λεμε τωρα
Και δωρεαν να μου κατσει θα δωσω τοπο στην οργη και θα τηs κατσω  :grin:
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
74
Πόντοι
76
Μενουμε σε ......ωραια γειτονια,  ειναι αληθεια

Αυτά τα Βαλκάνια είναι μπουρδέλο ! Πολλές φυλές, θρησκείες και μειονότητες που κατοικούν σε μικρή έκταση και κράτη λίγο ως πολύ εθνικιστικά καθώς τα σύνορα και οι εθνικές ταυτότητες δημιουργήθηκαν αρκετά πρόσφατα,συχνά μέσα απο πολέμους.Τίποτα δεν είναι περίεργο λοιπόν...
 

SuperMario

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.162
Like
0
Πόντοι
16
ρε συ εδω ειναι μεσα στην σερβια και το μερος εχει αρκετους κατοικους σερβους δεν ακους τι λεει?
σε μικτο μερος που εμεναν ελληνοκυπριοι και τουρκοκυπριοι τι περιμενες να σου πουν οτι δεν τα βρισκουν?
αμα δεν τα εβρισκαν δεν θα εμεναν μαζι...
τι περιμενεις να σου πουν πχ οι τουρκοι στην κομοτηνη οτι θα σε δειρουμε επειδη φορας ελληνικη σημαια???
για πηγαινε με ελληνικη σημαια στα κατεχομενα της κυπρου να σε δω

Φιλε ναι έχεις δίκιο η περιοχή είναι πολύ κοντά με τα σύνορα του Κοσσόβου, η καφετέρια ειναι ΑΛβανικη και ο πληθυσμός είναι 50-50, τι από εδώ τι από εκεί? Θέλω να σου πω ότι βλέπεις δεν έχουν πρόβλημα δεν φοβάται κανεις.
Στα κατεχόμενα δεν έχω πάει με Ελληνική σημαία, όμως έχω πάει πολλές φορες ως τουρίστας και το ίδιο κάνουν κάθε μέρα πολλοι Κυπραίοι, ανάμεσα σε αυτούς ξεχωρίζεις αμέσως ότι δεν είσαι Τούρκος απο τα χαρακτιριστικά μας. Εγώ νιώθω ότι κανεις δεν εχει να χωρίσει τίποτα από κανέναν οι κυβερνήσεις και τα κανάλια μας φουσκώνουν τα μυαλά για μισος και πολέμους.
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.796
Κριτικές
23
Like
87
Πόντοι
2.357
έτσι παιδιά, έτσι.

κάνουν κάποια επεισόδια υπάνθρωποι χουλιγκάνοι, άντε και κάποιοι πολιτικοί τους από τον υπόκοσμο (όχι οτι οι δικοί μας πολιτικοί δεν είναι επίσης λούμπεν υπόκοσμος αλλά έχουν και ένα μάστερ από αμερικάνικο πανεπιστήμιο βρε αδελφέ)

και αμέσως κάνουμε και την Αλβανία γαμάω εχθρό?

πάνω Σκόπια, δεξιά Τουρκία, την Βουλγαρία που την βάζετε?

να δω ποιός θα πάει να τους πολεμήσει όλους αυτούς.
Θα στειλουμε την  FRONTEX 
Ειναι ολα κανονισμενα
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
4
Πόντοι
26
Φιλε ναι έχεις δίκιο η περιοχή είναι πολύ κοντά με τα σύνορα του Κοσσόβου, η καφετέρια ειναι ΑΛβανικη και ο πληθυσμός είναι 50-50, τι από εδώ τι από εκεί? Θέλω να σου πω ότι βλέπεις δεν έχουν πρόβλημα δεν φοβάται κανεις.
Στα κατεχόμενα δεν έχω πάει με Ελληνική σημαία, όμως έχω πάει πολλές φορες ως τουρίστας και το ίδιο κάνουν κάθε μέρα πολλοι Κυπραίοι, ανάμεσα σε αυτούς ξεχωρίζεις αμέσως ότι δεν είσαι Τούρκος απο τα χαρακτιριστικά μας. Εγώ νιώθω ότι κανεις δεν εχει να χωρίσει τίποτα από κανέναν οι κυβερνήσεις και τα κανάλια μας φουσκώνουν τα μυαλά για μισος και πολέμους.
τις κυβερνησεις και τα καναλια τις βγαζει και τις ανεχεται ο λαος. αν δεν ηταν κεμαλικοι τοσα χρονια στην τουρκια δεν θα βγαζαν κεμαλικα κομματα, τελευταια περισσοτεροι ειναι ισλαμιστες και βγαζουν ισλαμιστες. και τα 2 ακρα ειναι. στην ελλαδα ειχαμε κεντροαριστερα και κεντροδεξια μετα το 74, δηλαδη σοφτ ηπιες ιδεολογιες να κυριαρχουν.
 

Επισκέπτης
Μωρε την παντρευομουνα αλλα  ..λεμε τωρα
Και δωρεαν να μου κατσει θα δωσω τοπο στην οργη και θα τηs κατσω  :grin:
Και σουρομενος να ειμαι εχω τροπο να της αποφευγω τυπε.  :grin: μια 28 αρα φιλοι της αδερφη μου με την επεφτε στο κλαπακι και ψιλο εκανα χαβαλε κι εγω οσπου με ειπε παμε τουαλετα και της λεω ασε ειχα παει πριν με μια αλλη και βρομουσε  :2funny: η θειτσα δεν με ξανα μιλησε απο τοτε.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
Εγώ νιώθω ότι κανεις δεν εχει να χωρίσει τίποτα από κανέναν οι κυβερνήσεις και τα κανάλια μας φουσκώνουν τα μυαλά για μισος και πολέμους.

από το 2005 είμαι φίλος με Τούρκο από την Σμύρνη απόγονο τούρκων προσφύγων του 22 από Βέροια.

τραπεζικό στέλεχος, τον γνώρισα επαγγελματικά εκτός Ελλάδος.

Έλληνες Τούρκοι μοιραζόμαστε ένα 80% πολιτιστικού DNA. Αν εξαιρέσεις θρησκεία και γλώσσα με τον συγκεκριμένο μοιραζόμαστε τα ίδια γούστα σε μουσική, φαγητό, νοοτροπία, απόψεις, τα πάντα.

με ιταλό ας πούμε που είμαστε και καλά ούνα φάτσα ούνα ράτσα δεν συμβαίνει αυτό.
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.305
Like
5.106
Πόντοι
1.406
Και σουρομενος να ειμαι εχω τροπο να της αποφευγω τυπε.  :grin: μια 28 αρα φιλοι της αδερφη μου με την επεφτε στο κλαπακι και ψιλο εκανα χαβαλε κι εγω οσπου με ειπε παμε τουαλετα και της λεω ασε ειχα παει πριν με μια αλλη και βρομουσε  :2funny: η θειτσα δεν με ξανα μιλησε απο τοτε.
Ητανε μπαζολα τυπε?
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
από το 2005 είμαι φίλος με Τούρκο από την Σμύρνη απόγονο τούρκων προσφύγων του 22 από Βέροια.

τραπεζικό στέλεχος, τον γνώρισα επαγγελματικά εκτός Ελλάδος.

Έλληνες Τούρκοι μοιραζόμαστε ένα 80% πολιτιστικού DNA. Αν εξαιρέσεις θρησκεία και γλώσσα με τον συγκεκριμένο μοιραζόμαστε τα ίδια γούστα σε μουσική, φαγητό, νοοτροπία, απόψεις, τα πάντα.

με ιταλό ας πούμε που είμαστε και καλά ούνα φάτσα ούνα ράτσα δεν συμβαίνει αυτό.

H Toυρκια και οι Τούρκοι ειναι πολυ πιο κοντα στους Έλληνες. Και μια και μιλαμε για "εχθρους" διαχρονικα η πιο εχθρικη γειτονικη χωρα απεναντι στην Ελλαδα υπηρξε η Ιταλια
 

Επισκέπτης
H Toυρκια και οι Τούρκοι ειναι πολυ πιο κοντα στους Έλληνες. Και μια και μιλαμε για "εχθρους" διαχρονικα η πιο εχθρικη γειτονικη χωρα απεναντι στην Ελλαδα υπηρξε η Ιταλια
Ετσι τυπε, ΜΠΙΖΙΜ ΠΑΟΚ  :rockon:
URL]]
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
Και μια και μιλαμε για "εχθρους" διαχρονικα η πιο εχθρικη γειτονικη χωρα απεναντι στην Ελλαδα υπηρξε η Ιταλια

έτσι κλείσαμε και Ιταλία, Αίγυπτος είναι η πατρίδα του Ιμπραήμ, άρα δύσκολα τα πράγματα.

για να σοβαρευτώ, για Ιταλία εκτός από το 40 δεν βλέπω κάτι άλλο εκτός αν βάλουμε μέσα και την Ενετοκρατία.

Βουλγαρία αντίθευα, πολύ μεγαλύτερη σύγκρουση με συγκεκριμένο διακύβευμα, Βόρεια Ελλάδα. από Βυζάντιο μέχρι 1944.
 

SuperMario

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.162
Like
0
Πόντοι
16
τις κυβερνησεις και τα καναλια τις βγαζει και τις ανεχεται ο λαος. αν δεν ηταν κεμαλικοι τοσα χρονια στην τουρκια δεν θα βγαζαν κεμαλικα κομματα, τελευταια περισσοτεροι ειναι ισλαμιστες και βγαζουν ισλαμιστες. και τα 2 ακρα ειναι. στην ελλαδα ειχαμε κεντροαριστερα και κεντροδεξια μετα το 74, δηλαδη σοφτ ηπιες ιδεολογιες να κυριαρχουν.
Είσαι σίγουρος πως τις βγάζει ο λαός? Ότι τις ανέχεται ναι συμφωνώ. Πάντως λίγο άσχετο αλλα σχετικό με το ισλαμιστές. Έβλεπα βιντεάκια με τα γνωστά εγκλήματα ισλαμιστών, από κάτω σχόλια ανθρώπων που ζουν εκεί. Η πλειοψηφία του λαου τους κατατάσσει σαν εθνικιστικούς εγκληματίες! Κάτι σαν την X.A εδώ! Και εκείνοι ειρήνη θέλουν. Δεν σου προκαλεί εντύπωση οποτε βγαίνει κάτι στις ειδήσεις αμέσως μουσουλμάνοι και ισλαμιστές σκότωσαν! Σαν να λέγανε εδώ πχ Χριστιανός έσφαξε κάποιον.

Σίγουρα πάντως η ζωή εκεί είναι λιγότερη απελευθερωμένη από ότι εδώ διότι είναι όλοι τους πολύ θρήσκοι και σέβονται μια θρησκεία που είναι ήδη πιο αυστηρή από την δικη μας. Εδώ ακούς παντου χριστοπαναγίες και δεν σου προκαλεί εντύπωση, αν έκανε κάποιος το ίδιο εκεί σε είχαν σφάξει στο λεπτό.
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
Η ερώτηση θα μπορούσε να μεταλλαχθεί ως εξής:Ένα αγκάθι στο πόδι σου αποτελεί απειλή για τη ζωή σου;

Και απαντώ: κι όμως ΝΑΙ!!!!!

Εκείνο που δεν αντιλαμβάνεται ο κάγκουρας Νεοέλληνας είναι ότι δε ζούμε μόνοι μας σε αυτό τον κόσμο!!!!Έτσι ο κάθε καριόλης που κατα καιρούς θα θελήσει να μας δημιουργήσει πρόβλημα η πόλεμο έχει ένα πρόχειρο αγκάθι να μας κάνει τη ζωή δυσκολη - ή και περισσότερα στην περίπτωσή μας.
Να σας θυμίσω από τη σχολική μας ιστορία τα Ορλωφικά;Γιατί έγιναν; Ρωσσοτουρικός πόλεμος, Έλληνες για αντιπερισπασμό κλπ κλπ. Τους Κούρδους στην Τουρκία; Την Ελλάδα του 1830 που ήταν ένα μυγόχεσμα στο χάρτη αλλά χάραξε στρατηγική τη Μεγάλη Ιδέα και 100 χρόνια μετά γάμησε και έδειρε εκμεταλλευόμενη τις κατάλληλες συγκυρίες;
Οι χώρες δεν έχουν διάρκεια μιας ανθρώπινης ζωής μην το ξεχνάτε.Και από ότι φαίνεται σε αντίθεση με τους Σκοπιανούς που ούτε οι ίδιοι δεν πιστεύουν ότι είναι Μακεδόνες πλέον οι Αλβανοί έχουν χαραγμένη στρατηγική εδώ και πολυ καιρό κα φροντίζουν να την ακολουθούν κατα γράμμα.

Οι Τουρκοι νομίζετε ότι είναι χαζοί που δεν έχουν αφήσει άλλη μειονότητα μέσα στα σύνορά τους και σε κάθε ευκαιρία έδιωχναν πχ Έλληνες το 1955, Πόντιους για Ρωσσία στο Μεσοπόλεμο κτλ;Κάηκαν στον 1ΠΠ και έμαθαν με το χειροτερο τροπο ότι αν δεν είσαι εθνικά ομοιογενής δεν συμπλέειςς σε ώρες δύσκολες.
Και κάτι τελευταίο πρόσφατο:Θυμάστε που μας έλεγαν πριν 2 χρόνια ότι αν χρεοκωπήσουμε θα επικρατήσει χάος και ότι θα αρχίσουν να μας σφάζουν οι μετανάστες;Το θεωρούσατε απίθανο; Η οι Πακιστανοί έχουν καλάσνικοφ πρόχειρα;
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.005
Πόντοι
10.336
Και από ότι φαίνεται σε αντίθεση με τους Σκοπιανούς που ούτε οι ίδιοι δεν πιστεύουν ότι είναι Μακεδόνες πλέον οι Αλβανοί έχουν χαραγμένη στρατηγική εδώ και πολυ καιρό κα φροντίζουν να την ακολουθούν κατα γράμμα.

οταν μιλας για την στρατηγικη των αλβανων, αναφερεσαι στην ιδεα της μεγαλης αλβανιας ?
γιατι αν αναφερεσαι σε αυτο το παραμυθακι, ειναι κατι που το χαφτουν μονο καποιοι αγραμματοι προβατοχωριατες που κατοικουν εκει, και προφανως οι απανταχου συνομωσιολογοι. σοβαρος ανθρωπος ξερει οτι αυτο απλα δεν γινεται...

αν μιλας για κατι αλλο, γραψε ακυρο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.917
Πόντοι
8.006
Τα συγκεκριμενα εδαφη, ποτε δεν προσαρτηθηκαν στο ελληνικο κρατος. Της μικρας Ασιας τελουσαν υπο την κατοχη του ελληνικου στρατου . Για τη βορειο Ηπειρο δεν ειμαι σιγουρος αν προσαρτηθηκαν ποτε για καποιο διαστημα. Παντως απο το 1914-1916 με το που ξεσπασε ο πρωτος παγκοσμιος πολεμος ο ελληνικος στρατος κατελαβε τη βορειο ηπειρο και τελουσε υπο ελληνικη κατοχη και παλι. Αυτο δεν ειναι πολυ γνωστο γενικα.
Αυτο που δεν ειμαι σιγουρος, ειναι αν με τη συνθηκη των Σεβρων η Ανατολικη Θρακη και η Βορεια Ηπειρος προσαρτηθηκαν στην Ελλάδα επίσημα, ή είχαν καθεστώς όπως η Σμύρνη.

Η συνθήκη όριζε τα εξής: η Οθωμανική Αυτοκρατορία παρέδιδε την κυριαρχία της Μεσοποταμίας (Ιράκ), της Παλαιστίνης και της Υπεριορδανίας στην Βρετανία ως προτεκτοράτα της Κοινωνίας των Εθνών, την Συρία και τον Λίβανο στην Γαλλία επίσης ως προτεκτοράτα. Η Χετζάζ (μέρος της σημερινής Σαουδικής Αραβίας) το Κουρδιστάν και η Αρμενία θα γίνονταν ανεξάρτητα κράτη.

Η Βόρεια Ήπειρος ενσωματωνόταν στο ιδρυόμενο Αλβανικό κράτος, ουσιαστικά προτεκτοράτο της Ιταλίας. Τα Δωδεκάνησα παραδόθηκαν στην Ιταλία η οποία συμφώνησε να τα δώσει εκτός από την Ρόδο και το Καστελλόριζο στην Ελλάδα, και αν η Βρετανία έδινε την Κύπρο στην Ελλάδα, τότε (μετά από δημοψήφισμα) θα έδιναν κι αυτά τα νησιά (η συμφωνία ακυρώθηκε από την Ιταλία το 1922).

Στην Ελλάδα παραχωρούνταν τα νησιά Ίμβρος και Τένεδος, και η Θράκη από την οποία η Βουλγαρία παραιτούνταν οριστικά από κάθε δικαίωμά της σε αυτή. Η περιοχή της Σμύρνης έμενε υπό την ονομαστική επικυριαρχία του Σουλτάνου αλλά θα διοικούνταν από Έλληνα Αρμοστή ως εντολοδόχο των Συμμάχων, και θα μπορούσε να προσαρτήθει στην Ελλάδα μετά από πέντε χρόνια με δημοψήφισμα.
Τα στενά των Δαρδανελίων και η θάλασσα του Μαρμαρά αποστρατικοποιήθηκαν και έγιναν διεθνής περιοχή, οι Σύμμαχοι απέκτησαν τον οικονομικό έλεγχο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και τέλος, καθορίζονταν η ισότητα και τα δικαιώματα των μειονοτήτων.
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
οταν μιλας για την στρατηγικη των αλβανων, αναφερεσαι στην ιδεα της μεγαλης αλβανιας ?
γιατι αν αναφερεσαι σε αυτο το παραμυθακι, ειναι κατι που το χαφτουν μονο καποιοι αγραμματοι προβατοχωριατες που κατοικουν εκει, και προφανως οι απανταχου συνομωσιολογοι. σοβαρος ανθρωπος ξερει οτι αυτο απλα δεν γινεται...

αν μιλας για κατι αλλο, γραψε ακυρο.

Δε μιλάμε για συνομωσίες αλλά για ιστορικά γεγονότα καταγεγραμμένα.Δε γίνεται τώρα σε 50 χρόνια ξέρεις οτι δε θα γίνεται;Γιατί να αφήνουμε προβλήματα να χρονίζουν και να μην τα λύνουμε;Έτσι δεν ξεκίνησε το Σκοπιανό;Από τον 2ΠΠ και μετά δεν ονομάστηκε η περιοχή Μακεδονία ενώ πριν λεγονταν Βαρντάσκα;Το αφήσαμε γιατί μας πίεζαν οι Αμερικάνοι επειδή προσπαθούσαν να καλοπιάσουν τον Τίτο που τα είχε σπάσει με το Στάλιν.Και διαβεβαιώσεις και κόντρα διαβεβαιώσεις ο Τίτο ότι δε διεκδικεί τίποτα και απλά είναι ένα όνομα.Κι έτσι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Όταν μετά τα Ίμια η Τουρκία έβγαλε χάρτες αμφισβητούμενων περιοχών στο Αιγαίο είχε συμπεριλάβει και τη Γαύδο και εδώ οι δικοί μας γελάγανε και έλεγαν μα οι γελοιοί έβγαλαν και τη Γαύδο; ποιος θα τους πάρει σοβαρά;
Μετά από σχεδόν 20 χρόνια μάθαμε εμείς ο απλός κοσμάκης ότι έχει πετρέλαια νοτίως της Κρήτης και ότι η Γαύδος είναι αυτή που καθορίζει την ΑΟΖ της Ελλάδας επειδή είναι το νοτιότερο άκρο.

Η εξωτερική πολιτική δεν χαράσσεται με βάση συμπάθειες ή μύθους για την Κόκκινη Μηλιά.Αυτά είναι για να κινούν το συναίσθημα.Μόνο το συμφέρον πάιζει ρόλο.

Αν σήμερα αφήνεις ένα τσουτσέκι όπως τους Σκοπιανούς ή τους Αλβανούς να σου πετάνε μέσα στα μούτρα σου  την απαξίωσή τους τότε δεν είσαι ισχυρός αλλά αφελής.Τι περιμένεις δηλαδή;Να φτιάξουν κράτος, οικονομία και στρατό και να έρθουν να σου τα ζητήσουν;

Γιατί όταν ο ίδιος ο αδερφός του πρωθυπουργού τους κάνει τις δηλώσεις και τις προβοκάτσιες που έκανε τότε δε μιλάμε για παραμυθάκια για τα αυτιά του τσοπάνη από το Ελμπασάν αλλά για εθνική στρατηγική, κάτι το οποίο η Ελλάδα έχει να χαράξει από το 1922.
 

Mexikanos_

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.929
Like
7
Πόντοι
16
Δε μιλάμε για συνομωσίες αλλά για ιστορικά γεγονότα καταγεγραμμένα.Δε γίνεται τώρα σε 50 χρόνια ξέρεις οτι δε θα γίνεται;Γιατί να αφήνουμε προβλήματα να χρονίζουν και να μην τα λύνουμε;Έτσι δεν ξεκίνησε το Σκοπιανό;Από τον 2ΠΠ και μετά δεν ονομάστηκε η περιοχή Μακεδονία ενώ πριν λεγονταν Βαρντάσκα;Το αφήσαμε γιατί μας πίεζαν οι Αμερικάνοι επειδή προσπαθούσαν να καλοπιάσουν τον Τίτο που τα είχε σπάσει με το Στάλιν.Και διαβεβαιώσεις και κόντρα διαβεβαιώσεις ο Τίτο ότι δε διεκδικεί τίποτα και απλά είναι ένα όνομα.Κι έτσι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Όταν μετά τα Ίμια η Τουρκία έβγαλε χάρτες αμφισβητούμενων περιοχών στο Αιγαίο είχε συμπεριλάβει και τη Γαύδο και εδώ οι δικοί μας γελάγανε και έλεγαν μα οι γελοιοί έβγαλαν και τη Γαύδο; ποιος θα τους πάρει σοβαρά;
Μετά από σχεδόν 20 χρόνια μάθαμε εμείς ο απλός κοσμάκης ότι έχει πετρέλαια νοτίως της Κρήτης και ότι η Γαύδος είναι αυτή που καθορίζει την ΑΟΖ της Ελλάδας επειδή είναι το νοτιότερο άκρο.

Η εξωτερική πολιτική δεν χαράσσεται με βάση συμπάθειες ή μύθους για την Κόκκινη Μηλιά.Αυτά είναι για να κινούν το συναίσθημα.Μόνο το συμφέρον πάιζει ρόλο.

Αν σήμερα αφήνεις ένα τσουτσέκι όπως τους Σκοπιανούς ή τους Αλβανούς να σου πετάνε μέσα στα μούτρα σου  την απαξίωσή τους τότε δεν είσαι ισχυρός αλλά αφελής.Τι περιμένεις δηλαδή;Να φτιάξουν κράτος, οικονομία και στρατό και να έρθουν να σου τα ζητήσουν;

Γιατί όταν ο ίδιος ο αδερφός του πρωθυπουργού τους κάνει τις δηλώσεις και τις προβοκάτσιες που έκανε τότε δε μιλάμε για παραμυθάκια για τα αυτιά του τσοπάνη από το Ελμπασάν αλλά για εθνική στρατηγική, κάτι το οποίο η Ελλάδα έχει να χαράξει από το 1922.

Δηλαδή τί ακριβώς προτείνεις; Να κάνουμε ντου στην Αλβανία γιατί καταστρώνει σχέδια και θα μας φάει σε 50 χρόνια;

Σοβαρά, πες μας τη γνώμη σου.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.942
Πόντοι
2.696
Τους εργατες εννοεις...που αν δεν ειχαμε αυτους τωρα οι μισοι ελληνες θα πεθεναν απ την πεινα γιατι δεν ξερουν να δουλευουν  :headbang:

Σιγά ρε μεγάλε;Μας έσωσαν οι Αλβανοί;Πριν έρθουν αυτοί δηλαδή δε γινόταν τίποτα στην Ελλάδα;Δε μαζευόταν η αγροτική παραγωγή;Δε χτίζονταν σπίτια;Δε γίνονταν δημόσια έργα;Επειδή έφεραν τον κάθε βρωμιάρη και τον πλήρωναν 3000δρχ ενώ ο Έλληνας έπαιρνε 10.000δρχ,μας έσωσε;Ή μήπως έσωσε τους αετονύχιδες που έκαναν περιουσία με αυτούς και το δημόσιο;

Η Ελλάδα έσωσε την Αλβανία προσφέροντάς της συνάλλαγμα και πολλές εισροές.Από την Ελλάδα ζούσε για πολλά χρόνια αυτό το κράτος που το παίζει μάγκας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom