Νέα

Συμφωνείτε ή όχι τα γκέι ζευγάρια να υιοθετούν τέκνα και γιατί;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ZeroTolerance
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 328
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Συμφωνείτε η όχι τα γκέι ζευγάρια να υιοθετούν τέκνα και γιατί?


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    152

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.198
Κριτικές
2
Like
712
Πόντοι
96
Πάμε πάλι...
Ο καθένας πρεπει να έχει το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται. Χωρίς πίεση ή/και επηρρεασμό. Και να αντιμετωπίζεται με σεβασμό για αυτό που αποφάσισε.
Εξ ου και η απάντησή μου χθες ότι ΔΕΝ πρεπει να υιοθετούν παιδιά άλλοι, παρά μόνο το τυπικο ζευγάρι άντρα-γυναίκας
Ναι, αυτη ειναι η αποψη που υπαρχει αυτη τη στιγμη γιατι το τυπικο ειναι να εχει ενα σπιτι εναν αντρα και μια γυναικα.
Το τυπικο δεν ειναι απαραιτητα και το σωστο και σε καμια περιπτωση δεν ειναι στατικο.
Αν θα επρεπε η κοινωνια να βαζει καποιους φραγμους σε αυτη τη πτυχη της ζωης των μελων της, η σεξουαλικότητα ΔΕΝ ειναι μεσα στα κριτηρια!
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.019
Κριτικές
30
Like
20.552
Πόντοι
8.846
Ναι, αυτη ειναι η αποψη που υπαρχει αυτη τη στιγμη γιατι το τυπικο ειναι να εχει ενα σπιτι εναν αντρα και μια γυναικα.
Το τυπικο δεν ειναι απαραιτητα και το σωστο και σε καμια περιπτωση δεν ειναι στατικο.
Αν θα επρεπε η κοινωνια να βαζει καποιους φραγμους σε αυτη τη πτυχη της ζωης των μελων της, η σεξουαλικότητα ΔΕΝ ειναι μεσα στα κριτηρια!
Νομίζω δε με διάβασες.
Δεν είναι θέμα τυπικού, είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να αποφασίσει το παιδί αμερόληπτα, χωρίς επηρρεασμούς.
Ό,τι άλλο το ωθεί προς κάποια κατεύθυνση κι αυτό είναι λάθος και ακυρωτικό της ελεύθερης βούλησής του.
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.198
Κριτικές
2
Like
712
Πόντοι
96
Νομίζω δε με διάβασες.
Δεν είναι θέμα τυπικού, είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να αποφασίσει το παιδί αμερόληπτα, χωρίς επηρρεασμούς.
Ό,τι άλλο το ωθεί προς κάποια κατεύθυνση κι αυτό είναι λάθος και ακυρωτικό της ελεύθερης βούλησής του.
Μια χαρα σε διαβασα, απλα εχεις παρει θεση, δεν εισαι ουδετερος και θες να πεις οτι αυτη η θεση ειναι το "κεντρο" η "ισορροπια"... δηλαδη ενα ζευγαρι που ειναι αντρας + γυναικα και το παιδι ειναι ομοφυλο θα μεγαλωσει σωστα ε? Κοιτα, στην εξελιξη του ανθρωπου εχουν καταγραφει κοινωνιες που ηταν μητριαρχικες, πατριαρχικες, πολυγαμικες κτλ κτλ... ποιος ειμαι εγω να πω ποιο μοντελο ειναι σωστο?
Απλα το υπαρχον μοντελο προσπαθει με αστεια "εργαλεια" να πεισει για την ορθοτητα του και την συνεχεια του.

Καλημερες και σχωρατε μου τα ορθογραφικα
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.019
Κριτικές
30
Like
20.552
Πόντοι
8.846
Μια χαρα σε διαβασα, απλα εχεις παρει θεση, δεν εισαι ουδετερος και θες να πεις οτι αυτη η θεση ειναι το "κεντρο" η "ισορροπια"... δηλαδη ενα ζευγαρι που ειναι αντρας + γυναικα και το παιδι ειναι ομοφυλο θα μεγαλωσει σωστα ε? Κοιτα, στην εξελιξη του ανθρωπου εχουν καταγραφει κοινωνιες που ηταν μητριαρχικες, πατριαρχικες, πολυγαμικες κτλ κτλ... ποιος ειμαι εγω να πω ποιο μοντελο ειναι σωστο?
Απλα το υπαρχον μοντελο προσπαθει με αστεια "εργαλεια" να πεισει για την ορθοτητα του και την συνεχεια του.

Καλημερες και σχωρατε μου τα ορθογραφικα
Φίλε μίλησα και επιχειρηματολόγησα...
Από την άλλη μιλάς με γενικότητες και αφορισμούς.
Επαναλαμβάνεις κοινοτοπίες...
Οκ, όποιος θέλει κρίνει...
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.198
Κριτικές
2
Like
712
Πόντοι
96
ναι, εβαλες τα επιχειρηματα σου, στα απερριψα και ενω εδειχνες οτι μπορεις να κανεις κουβεντα, μην εχοντας να αντικρουσεις την απορριψη, βαφτιζεις την θεση μου "γενικη και αφοριστικη".
Για την επαναληψη κοινοτοπίων δεν ξερω τι να πω, γιατι δεν καταλαβαινω τι εννοεις, (παει το μυαλο μου καπου, αλλα αν δεν μπορεις να κανεις κουβεντα, ε... δεν εχει και κανενα νοημα να σου πω κατι)
Οπως και αν εχει, θα σου πω πως, γενικα ζηλευω ολους οσοι εχουν βρει τη μια και απολυτη σταθερα, ξερουν την μια και μονη αληθεια! Ειναι πολυ πιο ευκολο να πορευτεις και αν εισαι τυχερος μπορει να φτασεις στην αλλη οχθη, χωρις να καταλαβεις οτι σαλπαρες αναποδα!
Προσωπικα, το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι δεν ξερω τιποτα σιγουρο

cheers!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.359
Κριτικές
1
Like
31.084
Πόντοι
8.006
alex βλεπω δεν εχεις ψηφισει, εχω περιεργεια, θα ησουν υπερ ή κατα μιας τετοιας αποφασης; οι προυποθεσεις της ικανοτητας των γονεων θεωρειται δεδομενη (στο θεωρητικο ερωτημα). ναι ή οχι ;
Eχω ψηφισει οχι. Μαλλον δεν ειδες καλα.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.012
Πόντοι
10.336
Eχω ψηφισει οχι. Μαλλον δεν ειδες καλα.
και καλα να μην εβλεπα το τσεκαρα με ctrl+F, σιγα μην κοιταγα ενα ενα τα ονοματα, περιεργια ειπα εχω, δεν καιγεται ο κωλος μου.
Εξακολουθει να μην φαινεται το ονομα σου στις ψηφους.
Καταγγελω νοθεια κυριε προεδρε (μαλλον εχει κολλησει). Τελος παντων
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
έχω θέσει τις εξής ερωτήσεις:

1η απορία. Ένα ομόφυλο ζευγάρι, είτε αντρών, είτε γυναικών, ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ δεν γουστάρει το αντίθετο φύλο, γι αυτό και είναι μαζί. Αν υιοθετήσει παιδί του αντίθετου φύλου, πως είναι δυνατόν να το αποδέχονται και να του φέρονται στοργικά, με αγάπη κλπ; δεν είναι ανόητο να περιμένουμε αυτή τη συμπεριφορά; Αν υιοθετήσει παιδί του ίδιου φύλου, δεν θα του μεταδώσει την απέχθεια για το αντίθετο φύλο;
2η απορία. Για ποιο λόγο οι Έλληνες να προσπαθήσουν να ανακαλύψουν τον τροχό, και να μην παρατηρήσουν τα συμπεράσματα από υιοθεσίες ομόφυλων ζευγαριών που έχουν γίνει στο Εξωτερικό; για ποιο λόγο να κάνουμε τους μαθητευόμενους Μάγους, και να μην μελετήσουμε την πραγματικότητα;

Μπορείς εσύ να τις απαντήσεις;
1. Γιάννη, εξ'ορισμού δεν έλκονται ερωτικά από άτομα του άλλου φύλου. Από γνωστούς ομοφυλόφιλους (άντρες και γυναίκες) δεν έχω δει εμπάθεια προς το άλλο φύλο. Προσοχή, μιλάω για καθημερινούς ανθρώπους, όχι για κουδούνια κουνημένους-ες.
2. Οι απόψεις μου έχουν σμιλευτεί από τις εμπειρίες μου στο εξωτερικό (ίσως γνωρίζεις πως ζω εδω και περιπου 20 χρονια έξω). Στην Ευρώπη, αναδοχή σε ομόφυλα ζευγάρια έχει ξεκινήσει επιτυχώς απο τις αρχές του 2000. Οπότε, συμφωνα με την ερώτησή σου, γιατί να μην υιοθετηθεί και εδώ; Φυσικά δεν είμαι ειδικός, ωστόσο διαβάζω σε peer-reviewed άρθρα (πχ εδώ-πηγή- εξαιρετικό άρθρο. Μας θυμίζει τι έχουν περάσει παιδιά τα οποία έχουν καταλήξει να είσαι προς υιοθεσία) πως η ψυχοσύνθεση παιδιών ομοφυλων ζευγαριων δε διαφέρει από αυτή ετεροφυλων.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.575
Like
13.696
Πόντοι
3.656
1. Γιάννη, εξ'ορισμού δεν έλκονται ερωτικά από άτομα του άλλου φύλου. Από γνωστούς ομοφυλόφιλους (άντρες και γυναίκες) δεν έχω δει εμπάθεια προς το άλλο φύλο. Προσοχή, μιλάω για καθημερινούς ανθρώπους, όχι για κουδούνια κουνημένους-ες.
2. Οι απόψεις μου έχουν σμιλευτεί από τις εμπειρίες μου στο εξωτερικό (ίσως γνωρίζεις πως ζω εδω και περιπου 20 χρονια έξω). Στην Ευρώπη, αναδοχή σε ομόφυλα ζευγάρια έχει ξεκινήσει επιτυχώς απο τις αρχές του 2000. Οπότε, συμφωνα με την ερώτησή σου, γιατί να μην υιοθετηθεί και εδώ; Φυσικά δεν είμαι ειδικός, ωστόσο διαβάζω σε peer-reviewed άρθρα (πχ εδώ-πηγή- εξαιρετικό άρθρο. Μας θυμίζει τι έχουν περάσει παιδιά τα οποία έχουν καταλήξει να είσαι προς υιοθεσία) πως η ψυχοσύνθεση παιδιών ομοφυλων ζευγαριων δε διαφέρει από αυτή ετεροφυλων.
αν λοιπόν υπάρχουν Στατιστικές μελέτες σε ικανό δείγμα, ας τις παρουσιάσει μια αρμόδια Επιτροπή, Κοινωνική Υπηρεσία ή οτιδήποτε άλλο σχετικό. Δεν υπάρχει λόγος να αναρωτιώμαστε μεμονωμένα άτομα, με σχετικά λίγες, ή και καθόλου εμπειρίες. Όσον αφορά τις Λεσβίες, έχω μια και μόνο εμπειρία από Συγγενικό μου πρόσωπο που έκανε παρέα με μία από αυτές, από περιέργεια. Δεν άντεξε πάνα από μήνα, για το λόγο ότι οι μοναδικές συζητήσεις που έκανε ήταν για το ότι νιώθει απομονωμένη, οι άντρες δεν την γουστάρουν φοβούμενοι ότι θα τους φάει τις γκόμενες, οι γυναίκες, μήπως χαρακτηριστούν κλπ θυματοποιητικά. ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν ισχυρίζομαι ότι όλες θα φέρονται με αυτό τον τρόπο. Ένας Συνάδελφος που είχα, καθαρή κραγμένη αδερφή, είχε συνεχώς χιούμορ δηλητηριώδες και πολύ προσβλητικό προς τις γυναίκες της Υπηρεσίας. Πανέξυπνος και με Μεγάλη Κατάρτιση, το εκμεταλλευόταν για να τις υποτιμάει συνέχεια. Πλην όμως, αυτό που έχει πραγματική σημασία είναι οι Στατιστικές σε μεγάλο δείγμα, κι όχι οι όποιες εμπειρίες έχουμε
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
20.178
Κριτικές
8
Like
26.997
Πόντοι
6.536
Επειδή έχει ακουστεί/γραφτεί ότι καλύτερα έτσι από το να είναι με ετερόφυλα ζευγάρια που συνήθως(ω,ναι το λένε και το τονίζουν) τα χτυπάνε ή χτυπάνε τις συζύγους κτλ.
Ποιος αποκλείει οτι υπάρχει βία και από τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια?
Δεν είναι επιχείρημα αυτό.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Η βια δεν είναι επιχείρημα όντως. Ακόμη σημαντικότερο, είναι τόσο μικρό δείγμα που δε μπορεί να ποσοτικοποιηθεί αν η βια αναμεσα σε ομοφυλα ή ετερόφυλα ζευγάρια είναι μεγαλύτερη.

Αν αφήσουμε τα ζευγάρια όμως και κοιτάξουμε την μεγαλύτερη εικόνα, υπάρχει πληθώρα άρθρων στην επιστημονική κοινότητα που περιγράφουν τα ψυχικά τραύματα παιδιών / αργότερα ενηλίκων, που προήλθαν από ιδρύματα. Για ποιό λόγο κάποια από αυτά να μη πάνε σε ένα περιβάλλον που θα λάβουν αγάπη;
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
20.178
Κριτικές
8
Like
26.997
Πόντοι
6.536
Αν αφήσουμε τα ζευγάρια όμως και κοιτάξουμε την μεγαλύτερη εικόνα, υπάρχει πληθώρα άρθρων στην επιστημονική κοινότητα που περιγράφουν τα ψυχικά τραύματα παιδιών / αργότερα ενηλίκων, που προήλθαν από ιδρύματα. Για ποιό λόγο κάποια από αυτά να μη πάνε σε ένα περιβάλλον που θα λάβουν αγάπη;
:hi:
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.198
Κριτικές
2
Like
712
Πόντοι
96
Η βια δεν είναι επιχείρημα όντως. Ακόμη σημαντικότερο, είναι τόσο μικρό δείγμα που δε μπορεί να ποσοτικοποιηθεί αν η βια αναμεσα σε ομοφυλα ή ετερόφυλα ζευγάρια είναι μεγαλύτερη.
Μια χαρα μπορει και εχει γινει αυτη η μελετη... τα ποσοστα ειναι σαφως εναντιων των ετεροφυλων, αλλα εκει βαζει το χερι της η αντιμετωπιση της κοινωνιας...
Οταν εχεις να αντιμετωπισεις ενα σκασμο θεματα απο το περιβαλλον σου, θα γινεις ζευγαρι μονο με οποιον θα σε βοηθησει στο γολγοθα...
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Εαν ένα παιδί σωθεί από ένα ίδρυμα και πάει σε ένα περιβάλλον με αγάπη, αυτό είναι νίκη.

Αυτό που πρέπει να μείνει είναι πως όλοι μας -άσχετα με αν συμφωνούμε ή όχι με την αναδοχή από ομόφυλα ζευγάρια- σχηματίζουμε άποψη βάσει του τι νομίζουμε πως είναι καλύτερο για τα παιδιά που βρίσκονται στα ιδρύματα.

Αυτό είναι αντικειμενικά υπέροχο, ακόμη και αν δε συμφωνούμε στις λεπτομέρειες.
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.110
Κριτικές
16
Like
1.734
Πόντοι
3.425
Καθείς στο κρεβάτι του κάνει ό,τι θέλει.
Τα παιδιά όμως δεν είναι αξεσουάρ, χρειάζονται ένα ισορροπημένο περιβάλλον για να μεγαλώσουν, κι όχι να ξέρουν ότι στο διπλανό δωμάτιο ο μπαμπάς 1 πηδάει τον άλλο μπαμπά 2 κι ακούγονται τα μουγκρητά.
Οικογένεια = Μπαμπάς + Μαμά + παιδιά αν υπάρχουν.
Γάμος = Μπαμπάς + Μαμά.

Ο,τιδήποτε άλλο είναι ανώμαλο σε αυτά τα δύο.

Ένα γκέυ ζευγάρι, μπορεί να κάνει σύμφωνο συμβίωσης, γάμος όμως δε θεμελιώνεται χωρίς αντίθετα φύλα.
Τελεία και παύλα.
Και δεν είναι σημειολογία, είναι θρησκευτικό και κοινωνικό το θέμα και είναι απόλυτο.

Και έχω φίλους γκέυ που πιστεύουν ακριβώς το ίδιο.
Το πρώτο ζευγάρι γκέυ που παντρεύτηκε στην Τήλο, πριν χρόνια, είχε κάνει τις ίδιες δηλώσεις.
Είχαν πει, 'ναι είμαστε ευτυχισμένοι που δώσαμε όρκους, αλλά παιδιά όχι, δεν είναι για γκέυ ζευγάρια.'
Διαφωνώ. Το παιδί δεν πρέπει γενικά να ακούει τι κάνουν οι γονείς στις ερωτικές τους περιπτύξεις.

Νομίζω ότι τα παιδιά μια χαρα θα είναι και με 2 μαμάδες/μπαμπάδες, δεν νομίζω ότι θα πάθουν κάτι.

Π
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
543
Κριτικές
10
Like
585
Πόντοι
4.245
Διότι το θέμα της σεξουαλικής προτίμησης ενός γονέα δεν περιορίζεται μόνο στο φύλο. Για παράδειγμα στο ίδιο επίπεδο σοβαρότητας του ερωτήματος του θρεντ, μια προέκταση θα μπορούσε να είναι ''αν επιτρέπεται οι ετεροφυλόφιλοι μπαμπάδες που δεν μπορούν να παραμείνουν πιστοί στο γάμο τους και γαμάνε ασύστολα οτιδήποτε κινείται επιτρέπεται να έχουν παιδιά'', ή το ίδιο αντίστοιχα ''αν γαμιόλες μανάδες που ξενοπηδιούνται χωρίς έλεος είναι αποδεκτό να μεγαλώνουν παιδιά'', ή ακόμα και πιό ακραία ''αν παιδιά χωρισμένων γονιών επιτρέπεται στο μέλλον να γίνουν γονείς'', ή και πιό ακραία ακόμη ''αν ΑΜΕΑ επιτρέπεται να έχουν παιδιά'' κλπ.
Οι περιπτώσεις που αναφέρεις, δεν έχουν επίπτωση στην ψυχική υγεία ενός παιδιού, καθώς στο 99% των περιπτώσεων, όλα αυτά που αναφέρεις γίνονται εκτός σπιτιού.
Από την άλλη το γκέυ ζευγάρι δραστηριοποιείται εντός σπιτιού.
Εκεί εντοπίζεται η διαφορά, οπότε η τοποθέτησή σου είναι άστοχη.
Όσο οι μπαμπάδες που γαμάνε ασύστολα, όπως και οι μανάδες που 'ξενοπηδιούνται ασύστολα' και πάλι δε βλάπτουν την ψυχοσύνθεση και την έννοια της κανονικότητας ενός μικρού παιδιού.
Τα βογγητά των 2 μπαμπάδων όμως το κάνουν.

Μάλλον προσπαθείς απεγνωσμένα να πιαστείς από παραδείγματα που δεν στέκουν.
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
543
Κριτικές
10
Like
585
Πόντοι
4.245
Διαφωνώ. Το παιδί δεν πρέπει γενικά να ακούει τι κάνουν οι γονείς στις ερωτικές τους περιπτύξεις.

Νομίζω ότι τα παιδιά μια χαρα θα είναι και με 2 μαμάδες/μπαμπάδες, δεν νομίζω ότι θα πάθουν κάτι.

Π
Ρώτα το παιδί σε 15-20 χρόνια, μετά την ψυχανάλυση, μπορεί να έχει θεραπευθεί.
Άλλο να ακούει μπαμπά με μαμά και να αισθάνεται άβολα και άλλο μπαμπά με μπαμπά ή μαμά με μαμά και να του καταστραφεί κάθε ιδέα νόρμας.
Φυσικά, παίζει και μπαμπάς-μαμά να επιδρούν αρνητικά στο παιδί (ξυλοδαρμοί, συμπεριφορά πέραν του επιτρεπτού, καβγάδες, διαζύγια κλπ), αλλά αυτά ξεπερνιιούνται ευκολότερα.
Υπήρχαν και 'μανάδες' που έντυναν αγοράκια με φουστανάκια, ή 'μπαμπάδες' που βιάζουν τα παιδιά τους, οπότε αυτό πιστεύω είναι χειρότερο του γκέυ ζευγαριού, αλλά και πάλι είναι ελάχιστες εξαιρέσεις, η κανονικότητα είναι που μετρά.

Η διαφορά είναι, ότι οι γκέυ γονείς, σαν πλειοψηφία δεν μπορούν να είναι άξιοι εμπιστοσύνης.
Πχ δε θα θελα να δω το κακόμοιρο το υιοθετημένο σε γκέυ πράιντ.
Με τους στρέιτ τα γλυτώνεις κάτι τέτοια.

Και πάλι, άποψη είναι, δεν είμαι ειδήμων.
Άσε που δεν είμαι αμερόληπτος κριτής, μ αρέσει το μουνί, δεν μπορώ να το δω από άλλη σκοπιά.
 
Τελευταία τροποποίηση:

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.147
Like
3.248
Πόντοι
456
Το θέμα δεν είναι αν πρέπει να υιοθετούν ή να έχουν παιδιά τα ομοφυλόφυλα ζευγάρια αλλά η αποτυχία των φυσιολογικών σχέσεων που στην Ευρώπη και στην Αμερική οδηγεί στον δημογραφικό μαρασμό και στην εξαφάνιση του λευκού ανθρώπου.
Ασφαλώς και όλοι επιθυμούμε τα παιδιά να έρχονται και να μεγαλώνουν σε μια φυσιολογική οικογένεια αλλά η επίτευξη του φυσιολογικού είναι πολύ δύσκολη υπόθεση πλέον.
Όπως το κράτος επιτρέπει μια γυναίκα 50 χρονών να κάνει μόνη της εξοσωματική, έτσι πλέον επιτρέπει και την υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφυλα ζευγάρια. Αναγκαίο κακό γιατί αλλιώς θα εξαφανιστούμε.

Αν οι σχέσεις μεταξύ των αντρων και γυναικών ήταν φυσιολογικές και έκαναν οικογένειες όπως στο παρελθόν σιγά μην μας απασχολούσαν πλέον αυτά τα διλήμματα και σιγά μην υπήρχε αυτή η ανοχή από τα κράτη.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Όσοι ψήφισαν όχι ελπίζω να έχουν μετανιώσει που ο κύριος της φωτογραφίας ήταν γονέας. Ή όχι;

guess_who.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom