Νέα

Συμφωνείτε ή όχι τα γκέι ζευγάρια να υιοθετούν τέκνα και γιατί;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ZeroTolerance
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 328
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Συμφωνείτε η όχι τα γκέι ζευγάρια να υιοθετούν τέκνα και γιατί?


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    152
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.258
Κριτικές
7
Like
14.009
Πόντοι
3.936
Κάποτε η υιοθεσία ήταν πολύ δύσκολη για straight ζευγάρια.

δεν ισχύει πλέον αυτό;
 

ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2020
Μηνύματα
872
Like
1.954
Πόντοι
206
Και τι σημασία έχει εαν κάοιος συμφωνέι ή όχι ? Ετσι κι αλλιώς άλλοι θα αποφασίσουν για αυτό όπως και για πολλά άλλα στην ζωή μας...
Έχει σημασία γιατί πολλοί νόμοι ψηφίζονται αλλά ακυρώνονται στην πράξη......ότι και να γίνει αποδεκτοί ως φυσιολογικοί οι γκεουλες δεν θα γίνουν ποτέ σπο την κοινωνία.....είναι στο επίπεδο των πρεζακηδων των βιαστών και δολοφόνων.......δεν είναι καθόλου τυχαίο η υψηλή παραβατικοτητα στις τάξεις τους......αυτά από μένα.....
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.705
Πόντοι
3.936
Αν δεν υπήρχε η κατακραυγή της κοινωνίας θα μπορούσε και η τραβελορουφιχτρα @nikg να κρατήσει το παιδί...:tooth::tooth::tooth:

Νικι γκαστρωθηκε....png
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.252
Πόντοι
7.045
είναι στο επίπεδο των πρεζακηδων των βιαστών και δολοφόνων.......δεν είναι καθόλου τυχαίο η υψηλή παραβατικοτητα στις τάξεις τους......αυτά από μένα.....

Αυτά κι από μένα.

images


Την είπες τη μαλακία σου πάλι
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: px75

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
813
Like
736
Πόντοι
86
Με αφορμή το μόνιμο Leitmotiv της συντριπτικής πλειοψηφίας των σχολιαστών (που παρουσιάζεται κυρίως σε ό,τι πιο γκροτεσκα παραλλαγή, ευκολάκι και πιασάρικο, για να φέρνει πολλά likes και υψωμένους εικονιδιακούς αντίχειρες επιδοκιμασίας) είναι η "προστασία" των παιδιών και το "πρότυπο" που θα λάβουν, όποιοι έχουν όρεξη ας κάνουν τον κόπο να διαβάσουν τον συνημμένο σύνδεσμο για μια καταγγελία και ας σκεφτούν αν είναι έτσι καλύτερα για όλα αυτά τα παιδιά και άλλα σε αντίστοιχη κατάσταση ή αν θα ήταν καλύτερα σε περιβάλλον με δύο μαμάδες ή μπαμπάδες ή όποιον άλλο συνδυασμό, που θα τους παρείχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ. Ακόμα, όμως, και όσοι επιμένουν μανιωδώς να είναι εναντίον μιας τέτοιας λύσης, η καταγγελία πρέπει να γίνει γνωστή και να την διαδώσουν, μόνο και μόνο για να βελτιωθούν οι αναφερόμενες δομές, εφόσον πιστεύουν ότι η διάδοση αυτής της καταγγελίας μπορεί έστω και στο ελάχιστο να φέρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα:
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.198
Κριτικές
2
Like
712
Πόντοι
96
Με αφορμή το μόνιμο Leitmotiv της συντριπτικής πλειοψηφίας των σχολιαστών (που παρουσιάζεται κυρίως σε ό,τι πιο γκροτεσκα παραλλαγή, ευκολάκι και πιασάρικο, για να φέρνει πολλά likes και υψωμένους εικονιδιακούς αντίχειρες επιδοκιμασίας) είναι η "προστασία" των παιδιών και το "πρότυπο" που θα λάβουν, όποιοι έχουν όρεξη ας κάνουν τον κόπο να διαβάσουν τον συνημμένο σύνδεσμο για μια καταγγελία και ας σκεφτούν αν είναι έτσι καλύτερα για όλα αυτά τα παιδιά και άλλα σε αντίστοιχη κατάσταση ή αν θα ήταν καλύτερα σε περιβάλλον με δύο μαμάδες ή μπαμπάδες ή όποιον άλλο συνδυασμό, που θα τους παρείχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ. Ακόμα, όμως, και όσοι επιμένουν μανιωδώς να είναι εναντίον μιας τέτοιας λύσης, η καταγγελία πρέπει να γίνει γνωστή και να την διαδώσουν, μόνο και μόνο για να βελτιωθούν οι αναφερόμενες δομές, εφόσον πιστεύουν ότι η διάδοση αυτής της καταγγελίας μπορεί έστω και στο ελάχιστο να φέρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα:
Δεν μας απασχολει αυτο, ειναι εκτος θεματος...
Οσο σοβαρα και αν ειναι (που ειναι) αυτα τα προβληματα, δεν θα τα λυσουν οι γκεϊ υοθεσιες!
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.575
Like
13.696
Πόντοι
3.656
Με αφορμή το μόνιμο Leitmotiv της συντριπτικής πλειοψηφίας των σχολιαστών (που παρουσιάζεται κυρίως σε ό,τι πιο γκροτεσκα παραλλαγή, ευκολάκι και πιασάρικο, για να φέρνει πολλά likes και υψωμένους εικονιδιακούς αντίχειρες επιδοκιμασίας) είναι η "προστασία" των παιδιών και το "πρότυπο" που θα λάβουν, όποιοι έχουν όρεξη ας κάνουν τον κόπο να διαβάσουν τον συνημμένο σύνδεσμο για μια καταγγελία και ας σκεφτούν αν είναι έτσι καλύτερα για όλα αυτά τα παιδιά και άλλα σε αντίστοιχη κατάσταση ή αν θα ήταν καλύτερα σε περιβάλλον με δύο μαμάδες ή μπαμπάδες ή όποιον άλλο συνδυασμό, που θα τους παρείχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ. Ακόμα, όμως, και όσοι επιμένουν μανιωδώς να είναι εναντίον μιας τέτοιας λύσης, η καταγγελία πρέπει να γίνει γνωστή και να την διαδώσουν, μόνο και μόνο για να βελτιωθούν οι αναφερόμενες δομές, εφόσον πιστεύουν ότι η διάδοση αυτής της καταγγελίας μπορεί έστω και στο ελάχιστο να φέρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα:
όπως πολύ ορθά σου απάντησε το πιο πάνω μέλος, μπορείς να μας εξηγήσεις για πιο λόγο θεωρείς ότι οι Υιοθεσίες από τα ομόφυλα ζευγάρια θα λύσουν αυτά τα προβλήματα; όπως έγραψες
...ή αν θα ήταν καλύτερα σε περιβάλλον με δύο μαμάδες ή μπαμπάδες ή όποιον άλλο συνδυασμό, που θα τους παρείχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ.ή αν θα ήταν καλύτερα σε περιβάλλον με δύο μαμάδες ή μπαμπάδες ή όποιον άλλο συνδυασμό, που θα τους παρείχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ.....
πως το έχεις τοποθετήσει μέσα στο κεφάλι σου και θεωρείς ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι τα Ομόφυλα ζευγάρια θα τους παρέχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ;

και για να καταλαβαίνουμε τι λέμε

Lesbian couple who beat their 5-year-old son with a hammer, duct-taped his eyes shut and kicked him in the groin in a brutal attack that caused him to suffer two strokes are jailed for 20 years​

 
Τελευταία τροποποίηση:

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
813
Like
736
Πόντοι
86
Δεν μας απασχολει αυτο, ειναι εκτος θεματος...
Οσο σοβαρα και αν ειναι (που ειναι) αυτα τα προβληματα, δεν θα τα λυσουν οι γκεϊ υοθεσιες!
Μια χαρά εντός θέματος είναι, γιατί ΚΑΙ οι "γκέι" υιοθεσίες (μεταξύ άλλων), όταν γίνονται με αυστηρά κριτήρια (όπως πρέπει να γίνονται ΟΛΕΣ οι υιοθεσίες) μπορούν όχι βεβαίως να δώσουν ΟΡΙΣΤΙΚΗ λύση, αλλά να μειώσουν του πρόβλημα των παρατημένων σε ιδρύματα παιδιών. Η ανάρτησή μου αυτό υπαινίχθηκε, όπως, επίσης, έγραψε ότι ακόμα κι αν είναι κάποιος φανατικά εναντίων των "γκέι" υιοθεσιών (εσύ δεν ξέρω αν φανατικά, προφανώς, όμως, ανήκεις σε αυτούς) μπορεί, τουλάχιστον, να διαδώσει την καταγγελία και από άλλες πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης, ώστε να συμβάλει στην βελτίωση της κατάσταση στα σχετικά ιδρύματα, αφού προτιμάει τα παιδιά να παραμένουν εκεί αντί να τα υιοθετήσουν κάποιοι, έστω και "γκέι". Κάνε αυτό, τουλάχιστον και τα υπόλοιπα άφησέ τα.
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.198
Κριτικές
2
Like
712
Πόντοι
96
Μια χαρά εντός θέματος είναι, γιατί ΚΑΙ οι "γκέι" υιοθεσίες (μεταξύ άλλων), όταν γίνονται με αυστηρά κριτήρια (όπως πρέπει να γίνονται ΟΛΕΣ οι υιοθεσίες) μπορούν όχι βεβαίως να δώσουν ΟΡΙΣΤΙΚΗ λύση, αλλά να μειώσουν του πρόβλημα των παρατημένων σε ιδρύματα παιδιών. Η ανάρτησή μου αυτό υπαινίχθηκε, όπως, επίσης, έγραψε ότι ακόμα κι αν είναι κάποιος φανατικά εναντίων των "γκέι" υιοθεσιών (εσύ δεν ξέρω αν φανατικά, προφανώς, όμως, ανήκεις σε αυτούς) μπορεί, τουλάχιστον, να διαδώσει την καταγγελία και από άλλες πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης, ώστε να συμβάλει στην βελτίωση της κατάσταση στα σχετικά ιδρύματα, αφού προτιμάει τα παιδιά να παραμένουν εκεί αντί να τα υιοθετήσουν κάποιοι, έστω και "γκέι". Κάνε αυτό, τουλάχιστον και τα υπόλοιπα άφησέ τα.
δεν ειναι δυσκολο να δεις τι θεση κρατω στο θεμα... παρολα αυτα, το εχει πιασει λαθος!

απλα δεν ειναι επιχειρημα για την ικανοτητα δυο ανθρωπων να εχουν παιδι, η ανυπαρξια σωστων ιδρυματων.
οπως και αν εχει, love and peace!
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
813
Like
736
Πόντοι
86
όπως πολύ ορθά σου απάντησε το πιο πάνω μέλος, μπορείς να μας εξηγήσεις για πιο λόγο θεωρείς ότι οι Υιοθεσίες από τα ομόφυλα ζευγάρια θα λύσουν αυτά τα προβλήματα; όπως έγραψες
...ή αν θα ήταν καλύτερα σε περιβάλλον με δύο μαμάδες ή μπαμπάδες ή όποιον άλλο συνδυασμό, που θα τους παρείχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ.ή αν θα ήταν καλύτερα σε περιβάλλον με δύο μαμάδες ή μπαμπάδες ή όποιον άλλο συνδυασμό, που θα τους παρείχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ.....
πως το έχεις τοποθετήσει μέσα στο κεφάλι σου και θεωρείς ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι τα Ομόφυλα ζευγάρια θα τους παρέχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ;

και για να καταλαβαίνουμε τι λέμε

Lesbian couple who beat their 5-year-old son with a hammer, duct-taped his eyes shut and kicked him in the groin in a brutal attack that caused him to suffer two strokes are jailed for 20 years​

Αν κάνεις λογικά άλματα είναι φυσικό να γράφεις απάντηση σε λάθος βάση. Φυσικά δεν θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι η υιοθεσία από ομόφυλο ζευγάρι θα παρέχει πραγματική αγάπη και φροντίδα, όπως ακριβώς, θέλω να πιστεύω, ότι και εσύ δεν θεωρείς ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι η υιοθεσία από ΕΤΕΡΟΦΥΛΟ ζευγάρι θα παρέχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πραγματική αγάπη και φροντίδα. ΔΕΔΟΜΕΝΟ δεν είναι ποτέ και τίποτε και σε καμια περίπτωση. Όλα, όλοι/ες κρίνονται στην ΠΡΑΞΗ, ανεξαρτήτως συνδυασμού. Το παράδειγμα που επισυνάπτεις ατυχές. Θα μπορούσα κι εγώ να σου φέρω αντίστοιχα παραδείγματα κακοποίησης παιδιών από ΕΤΕΡΟΦΥΛΟΥΣ γονείς (άλλωστε, για να μη κουραζόμαστε, παίζει επί μήνες τώρα σε όλα τα μέσα η γνωστή πλέον "Πισ....άδα"). Τί θα αποδείκνυα με αυτό; Ότι ΟΛΟΙ οι ετερόφυλοι γονείς είναι λάθος εξ ορισμού. Συνεπώς: περισσότερη λογική συνέπεια.
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
813
Like
736
Πόντοι
86
δεν ειναι δυσκολο να δεις τι θεση κρατω στο θεμα... παρολα αυτα, το εχει πιασει λαθος!

απλα δεν ειναι επιχειρημα για την ικανοτητα δυο ανθρωπων να εχουν παιδι, η ανυπαρξια σωστων ιδρυματων.
οπως και αν εχει, love and peace!
Είναι αλήθεια ότι δεν διάβασα όλες τις αναρτήσεις σου, αλλά επίσης, είναι αλήθεια, ότι διαφωνείς με την υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια, πράγμα που είναι η ουσία. Υπάρχει μια αλλαγή επιπέδου στο επιχείρημα εδώ. Εννοώ, στην αρχή το επιχείρημά σου ήταν ότι είμαι εκτός θέματος. Όταν σου είπα ότι αυτό είναι λάθος (ο ίδιος άλλωστε γράφοντας ότι "οι γκέι υιοθεσίες δεν λύνουν κλπ." ομολόγησες αθέλητα ότι είμαι εντός θέματος, αφού και ο τίτλος της ανάρτησης για γκέι υιοθεσία μιλάει) και ότι η υιοθεσία (εν προκειμένω και η γκέι) μπορεί να γίνει ΚΑΙ από ιδρύματα, όπου υπάρχουν παρατημένα παιδιά, συνέδεσα στην ουσία την καταγγελία με την παρουσίαση του θέματος και από αυτή την πλευρά. Τώρα, στην δεύτερη απάντησή σου το επιχείρημα μετατίθεται στην ικανότητα η μή των ανθρώπων (γενικά το αναφέρεις, όχι μόνο των γκέι) να έχουν παιδί λόγω μη σωστών ιδρυμάτων. Αυτό είναι συζήτηση άλλου επιπέδου. Δηλαδή, δεν υπάρχει λογική σύνδεση ότι ΕΠΕΙΔΗ δεν υπάρχουν σωστά ιδρύματα ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ είναι ΙΚΑΝΟΙ να έχουν (υιοθετήσουν εν προκειμένω παιδί). Άλλωστε, ο ίδιος μίλησα για κριτήρια.
Σίγουρα, όπως και να έχει LOVE and PEACE (συμφωνούμε και κάπου, όπως βλέπεις!).
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.198
Κριτικές
2
Like
712
Πόντοι
96
Είναι αλήθεια ότι δεν διάβασα όλες τις αναρτήσεις σου, αλλά επίσης, είναι αλήθεια, ότι διαφωνείς με την υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια, πράγμα που είναι η ουσία. Υπάρχει μια αλλαγή επιπέδου στο επιχείρημα εδώ. Εννοώ, στην αρχή το επιχείρημά σου ήταν ότι είμαι εκτός θέματος. Όταν σου είπα ότι αυτό είναι λάθος (ο ίδιος άλλωστε γράφοντας ότι "οι γκέι υιοθεσίες δεν λύνουν κλπ." ομολόγησες αθέλητα ότι είμαι εντός θέματος, αφού και ο τίτλος της ανάρτησης για γκέι υιοθεσία μιλάει) και ότι η υιοθεσία (εν προκειμένω και η γκέι) μπορεί να γίνει ΚΑΙ από ιδρύματα, όπου υπάρχουν παρατημένα παιδιά, συνέδεσα στην ουσία την καταγγελία με την παρουσίαση του θέματος και από αυτή την πλευρά. Τώρα, στην δεύτερη απάντησή σου το επιχείρημα μετατίθεται στην ικανότητα η μή των ανθρώπων (γενικά το αναφέρεις, όχι μόνο των γκέι) να έχουν παιδί λόγω μη σωστών ιδρυμάτων. Αυτό είναι συζήτηση άλλου επιπέδου. Δηλαδή, δεν υπάρχει λογική σύνδεση ότι ΕΠΕΙΔΗ δεν υπάρχουν σωστά ιδρύματα ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ είναι ΙΚΑΝΟΙ να έχουν (υιοθετήσουν εν προκειμένω παιδί). Άλλωστε, ο ίδιος μίλησα για κριτήρια.
Σίγουρα, όπως και να έχει LOVE and PEACE (συμφωνούμε και κάπου, όπως βλέπεις!).
Δεν νομιζω οτι εχω καμια ελπιδα, αλλα ας δοκιμασουμε παλι!

Εχω παρει μερος στο δημοψηφισμα και ειναι εμφανες, αλλα ας πουμε οτι δε το ειδες.
Εχω παρει θεση πιο πανω, απλα αντι να βαραω παλαμακια στο "ναι" δειχνω οτι για τις υοθεσιες ΔΕΝ εχει σημασια ο σεξουαλικος προσανατολισμος των γονιων.
Ακομα και ετεροφυλοι να ειναι αν (μιλωντας για αυτο το θεμα) δεν μπορει ο str8 μπαμπας να μαζεψει το πουλακι του, η κανονικη του σεξουαλικοτητα (μπορει να) τον κανει μια χαρα βιαστη της κορης του... Τα εχουμε δει αυτα απειρες φορες, δεν πηρε κανενας την αποφαση να μην υοθετουν οι ετεροφιλοι! καλα μεχρι εδω?

Για το θεμα της κουβεντας μας λοιπον, το μονο που με απασχολει ειναι το ατομο / ατομα / οργανισμος που ασχολειται με παιδια να μπορει να αποδειξει οτι θα προσφερει ενα minimum βιοτικου επιπεδου και συμμετοχης του/των παιδιου/ων σε οτι συνεπαγεται η ηλικια τους... Σχολειο / Μορφωση / Γλωσσες / Αθληση

Τωρα, στο θεμα μας, το προβλημα των ιδρυματων ΔΕΝ θα το λυσουν οι υοθεσιες ουτε απο ετεροφυλους ουτε απο ομοφυλλους ουτε απο εξωγηινους!
Το θεμα δεν ειναι που θα ξεφορτωσει το καθε ιδρυμα τα παιδια με την ελπιδα να ειναι λιγοτερο κολαση απο οτι εγγυημενα εκει μεσα!

Το θεμα νομιζω ειναι πως πιεζεις το κρατος να ασχοληθει με τα "αζητητα" και αυτο φιλε μου δεν ειναι ευκολο γιατι πολυ απλα δεν φερνει ψηφους...

Μιας και εισαι αριστερουλης (και δεν με ενοχλει καθολου) θα προτεινα αντι να προσπαθεις να βρεις κενο στα γραπτα μου, να δεις λιγο το πνευμα τους... ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!!! Απλα γραφουμε στο Bou για να ανταλλαξουμε καμια ιδεα και να περνα η ωρα!
 

toni1969papadop

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2015
Μηνύματα
144
Like
932
Πόντοι
81
Ρε παιδιά δεν ξέρω ποια είναι η σωστή απάντηση, κι αν υπάρχει τελικά. Για εμένα προσωπικά το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του δεν θα έπρεπε να αφορά κανέναν.
Το θέμα την οικογένειας όμως είναι κάτι άλλο. Κατανοώ όσο μπορώ την ανάγκη του ανθρωπου να αποκτήσει απόγονο, όμως δεν ξερω ένα γκει περιβάλλον τι επίπτωση θα έχει στην ψυχοσύνθεση ενός παιδιού.
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.198
Κριτικές
2
Like
712
Πόντοι
96
Ρε παιδιά δεν ξέρω ποια είναι η σωστή απάντηση, κι αν υπάρχει τελικά. Για εμένα προσωπικά το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του δεν θα έπρεπε να αφορά κανέναν.
Το θέμα την οικογένειας όμως είναι κάτι άλλο. Κατανοώ όσο μπορώ την ανάγκη του ανθρωπου να αποκτήσει απόγονο, όμως δεν ξερω ένα γκει περιβάλλον τι επίπτωση θα έχει στην ψυχοσύνθεση ενός παιδιού.
οπως το ειπες, δεν ξερεις, αρα?
το κρατος οταν δινει ενα παιδι σε ενα ζευγαρι δεν μπορει να ασχοληθει παρα μονο με μετρησιμα πραγματα
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.437
Like
4.086
Πόντοι
456
Χτεσινο ποστ που ειδα στην αρχικη του φβ, οποιος εχει ορεξη να τσεκαρει μερικες αποψεις με επιστημονικα κριτηρια (πατηστε δεξια στο "δειτε περισσοτερα"/see more, για το κειμενο του mad scientist).


mad scientist ειναι απο τα μεγαλυτερα σκουπιδια του youtube που με το μανδυα της επιστημονικης ερευνας ξερναει ανακριβιες.

Μη ψαρωνεις γενικα με τους επιστημονες της επικοινωνιας 99% λενε πιπες η μισες αληθειες.

Τον εχω πιασει πολλες φορες να λεει πελωριες αντιεπιστημονικες ανοησιες και εχει κανει τη παπια.
Και ειναι πιο επικινδυνος γιατι το περναει με επιστημονικη χροια και υφος 1000 καρδιναλιων.

Κανει ερευνα της μιας εβδομαδας στο Internet (ο οποιοσδηποτε το κανει) για ΜΙΑ οπτικη ενος θεματος και δε βαζει ιχνος δικλειδων, οριων, "εξαρταται" και μεταβλητων και που νομπελιστες ολοκληροι συζητουν σε fora και διαφωνουν
ξεκινουν απο την ιδια αφετηρια και πιθανολογουν με στατιστικες πιθανοτητες.

Μαλακα ενας απλος χημικος του απθ εισαι δεν εισαι τιποτα.

Επισης το οτι ειναι fact checker στα Ellinika Hoaxes αρκει για να μπει στη λιστα με τους καραγκιοζηδες.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
813
Like
736
Πόντοι
86
Δεν νομιζω οτι εχω καμια ελπιδα, αλλα ας δοκιμασουμε παλι!

Εχω παρει μερος στο δημοψηφισμα και ειναι εμφανες, αλλα ας πουμε οτι δε το ειδες.
Εχω παρει θεση πιο πανω, απλα αντι να βαραω παλαμακια στο "ναι" δειχνω οτι για τις υοθεσιες ΔΕΝ εχει σημασια ο σεξουαλικος προσανατολισμος των γονιων.
Ακομα και ετεροφυλοι να ειναι αν (μιλωντας για αυτο το θεμα) δεν μπορει ο str8 μπαμπας να μαζεψει το πουλακι του, η κανονικη του σεξουαλικοτητα (μπορει να) τον κανει μια χαρα βιαστη της κορης του... Τα εχουμε δει αυτα απειρες φορες, δεν πηρε κανενας την αποφαση να μην υοθετουν οι ετεροφιλοι! καλα μεχρι εδω?

Για το θεμα της κουβεντας μας λοιπον, το μονο που με απασχολει ειναι το ατομο / ατομα / οργανισμος που ασχολειται με παιδια να μπορει να αποδειξει οτι θα προσφερει ενα minimum βιοτικου επιπεδου και συμμετοχης του/των παιδιου/ων σε οτι συνεπαγεται η ηλικια τους... Σχολειο / Μορφωση / Γλωσσες / Αθληση

Τωρα, στο θεμα μας, το προβλημα των ιδρυματων ΔΕΝ θα το λυσουν οι υοθεσιες ουτε απο ετεροφυλους ουτε απο ομοφυλλους ουτε απο εξωγηινους!
Το θεμα δεν ειναι που θα ξεφορτωσει το καθε ιδρυμα τα παιδια με την ελπιδα να ειναι λιγοτερο κολαση απο οτι εγγυημενα εκει μεσα!

Το θεμα νομιζω ειναι πως πιεζεις το κρατος να ασχοληθει με τα "αζητητα" και αυτο φιλε μου δεν ειναι ευκολο γιατι πολυ απλα δεν φερνει ψηφους...

Μιας και εισαι αριστερουλης (και δεν με ενοχλει καθολου) θα προτεινα αντι να προσπαθεις να βρεις κενο στα γραπτα μου, να δεις λιγο το πνευμα τους... ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!!! Απλα γραφουμε στο Bou για να ανταλλαξουμε καμια ιδεα και να περνα η ωρα!
Ούτε εγώ κανω ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. Απλώς, προσπαθώ να είμαι λογικά συνεπής. Αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μόνο υποχρέωση όσων "ΚΑΝΟΥΝ ΕΡΓΑΣΙΑ". Αν το "για να ανταλλάξουμε καμια ιδέα και να περνα η ώρα" σημαίνει αδιαφορία για το λογικό η μή των επιχειρημάτων, τότε δεν χρειάζεται καν συζήτηση.
Τώρα όντως στο θέμα (δεν ξέρω αν και "μας").
Α) Πού ισχυρίστηκα εγώ ότι το πρόβλημα των ιδρυμάτων θα το λύσουν οι υιοθεσίες οριστικά, όπως υπονοεί η διατύπωσή σου; Πώς είσαι τόσο βέβαιος, πώς προδικάζεις ότι η έγκριση υιθεσίας ενός παιδιού θα είναι "κόλαση" (έστω και "λιγότερη" σε σχέση απ' ό,τι "εγγυημένα εκεί μέσα") και δεν αφήνεις ανοιχτή την εκδοχή να είναι παράδεισος (έστω και όχι τέλειος);
Β) Ακριβώς επειδή ένα θέμα (παρεμπίπτον, σε σχέση με την βασική ανάρτηση, αλλά καθόλου αδιάφορο και πολύ σοβαρό - το χαρακτήρισες έτσι κι εσύ ) είναι ΠΩΣ ΠΙΕΖΕΙΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ να ασχοληθεί με τα "αζήτητα", έγραψα και ζήτησα να κάνετε θέμα όπου μπορείτε την εμπεριστατωμένη διαμαρτυρία του συλλόγου. Ακριβώς επειδή δεν φέρνει ψήφους, αν γίνει θέμα και δυναμώσει, τότε, ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΨΗΦΟΥΣ, υπάρχει ελπίδα να ασχοληθούν περισσότερο.
Γ) Τέλος μιας και είσαι δεξιούλης (πρόσεξε: όχι δεξιός, δεξιούλης - και δεν με ενοχλεί καθόλου).... Μα τί κάνω; Μιμούμαι εσένα; Λάθος! Κοίτα, μια χαρά πήγαινε η συζήτηση, όπως πήγαινε. Μη την προσωποποιείς και μη προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για την πολιτική μου τοποθέτηση. Αν μη τι άλλο αυτό όντως δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το θέμα (μας).
LOVE AND PEACE
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.012
Πόντοι
10.336
mad scientist ειναι απο τα μεγαλυτερα σκουπιδια του youtube που με το μανδυα της επιστημονικης ερευνας ξερναει ανακριβιες.

Μη ψαρωνεις γενικα με τους επιστημονες της επικοινωνιας 99% λενε πιπες η μισες αληθειες.

Τον εχω πιασει πολλες φορες να λεει πελωριες αντιεπιστημονικες ανοησιες και εχει κανει τη παπια.
Και ειναι πιο επικινδυνος γιατι το περναει με επιστημονικη χροια και υφος 1000 καρδιναλιων.

Κανει ερευνα της μιας εβδομαδας στο Internet (ο οποιοσδηποτε το κανει) για ΜΙΑ οπτικη ενος θεματος και δε βαζει ιχνος δικλειδων, οριων, "εξαρταται" και μεταβλητων και που νομπελιστες ολοκληροι συζητουν σε fora και διαφωνουν
ξεκινουν απο την ιδια αφετηρια και πιθανολογουν με στατιστικες πιθανοτητες.

Μαλακα ενας απλος χημικος του απθ εισαι δεν εισαι τιποτα.

Επισης το οτι ειναι fact checker στα Ellinika Hoaxes αρκει για να μπει στη λιστα με τους καραγκιοζηδες.
οχι οτι τον εχω παρακολουθησει τοσο πολυ, κυριως γιατι οπως λες κοιταει παντα αυτην την μια οπτικη γωνια που θελει να παρουσιασει. Και τα θεματα που αναλυει δεν με αφορουν οποτε δεν εχω καταφερει να δω ολοκληρο βιντεο λογω βαρεμαρας. Αλλα αντιεπιστημονικα; ξαναλεω, δεν εχω παρακολουθησει υπερβολικα, αλλα αν θες, παραθεσε μου κατι τρανταχτο που θυμασαι για να εχω εικονα.. Ειχα την εντυπωση οτι τουλαχιστον ειχε αξιοπιστες πηγες
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.198
Κριτικές
2
Like
712
Πόντοι
96
@obedient να σαι καλα ρε φιλε! θα εχω να λεω οτι με ειπε και καποιος "δεξιουλη"
δεν βγαινει ακρη στην κουβεντα μαζι σου οποτε ας μεινουμε εδω, καλα ειμαστε!
Καλη συνεχεια!
 
Εγγρ.
4 Ιαν 2022
Μηνύματα
18
Like
58
Πόντοι
0
Ένα παιδί για να μεγαλώσει χρειάζεται τα εξής απλά βασικά πράγματα.
Αγάπη, πολύ αγάπη.
Ένα πιάτο φαΐ,
Γέλιο,
Παιχνίδι,
Ηρεμία και ασφαλές περιβάλλον,
Πρόσβαση στην μόρφωση,
Πρόσβαση στην υγεία.
Οποιοδήποτε μπορεί να προφέρει αυτά πραγματάκια, για μένα μπορεί να υιοθετήσει παιδί, ας είναι γκέι, εξωγήινος, τρανς, ομάδα από flat earthers, θαυμαστής της Μποφίλιου κλπ κλπ.
Ψήφισα ναι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom