Νέα

Σύλληψη 3 διαχειριστών του Gamato.info

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zosxa
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 307
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
240
Πόντοι
86
Παντως μπορεις να γραφτεις και σε κανα warezαδικο.. πανω κατω τα ιδια πουλανε..  :cheesy:
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.229
Like
398
Πόντοι
36
Αυτό απαιτεί πρόσκληση...

ΑΝ περισσεύει κάποιου, ευχαρίστως θα γραφόμουνα!
 

Επισκέπτης
Ο ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ . . . . για το gamato.info
Ο Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς παρακολουθεί με ιδιαίτερη προσοχή την υπόθεση της σύλληψης των διαχειριστών του δικτύου gamato.info, καθώς και τον ευρύτερο προβληματισμό γύρω από το διαμοιρασμό αρχείων στο Διαδίκτυο και την αποκαλούμενη “πειρατεία” προϊόντων πνευματικής ιδιοκτησίας.

Μας προκαλεί κατάπληξη το γεγονός ότι η αστυνομία εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία υιοθέτει το σύνολο των επιχειρημάτων των εταιριών εμπορίας και διακίνησης έργων πνευματικού μόχθου, αγνοώντας τη διεθνή συζήτηση περί ανταλλαγής αρχείων μουσικής ή βίντεο, η οποία -μεταξύ άλλων- υποστηρίζει ότι έτσι ενισχύεται η.....
.....η αναγνωρισιμότητα και οι πωλήσεις των έργων.

Ο ΣΥΡΙΖΑ θεωρεί ότι στο περιβάλλον που διαμορφώνουν οι νέες τεχνολογίες, οι δημιουργοί έργων πνευματικού χαρακτήρα και η πολιτεία βρίσκονται μπροστά σε προκλήσεις οι οποίες δεν μπορούν να απαντηθούν με όρους «αγοράς» ή καταστολής. Ο πολιτισμός είναι κοινωνικό αγαθό και ως τέτοιο θα πρέπει να προστατευθεί.

Η απάντηση δεν μπορεί να δοθεί με την ποινικοποίηση καινοτόμων τεχνολογιών, όπως τα δίκτυα p2p, τα οποία αντίθετα πρέπει να αγκαλιαστούν, καθώς συνεισφέρουν σημαντικά στη δημιουργικότητα και την ανάπτυξη. Η πολιτεία δεν θα πρέπει να ενδώσει στα κελεύσματα υπέρ της ποινικοποίησης της συμπεριφοράς και των συνηθειών εκατοντάδων χιλιάδων νέων ανθρώπων στο διαδίκτυο, αλλά αντίθετα να δει τη σημερινή κατάσταση σαν ευκαιρία για μια νέα οργάνωση της παραγωγής πολιτισμού με κοινωνικό προσανατολισμό, μακριά από τον σφιχτό εναγκαλισμό των μεγάλων εταιρειών.
Οι προσπάθειες της πολιτείας θα πρέπει πρωτίστως να έχουν στόχο την προστασία των δημιουργών και των δικαιωμάτων τους, αλλά και τη διευκόλυνση της πρόσβασης όλων στο έργο τους. Ο επιχειρηματικός κόσμος οφείλει να προσαρμοστεί στις νέες εξελίξεις και να αναζητήσει από κοινού με τους δημιουργούς νέα επιχειρηματικά μοντέλα, και όχι το αντίστροφο.
Την επόμενη φορά που η αστυνομία θα δώσει παράσταση με εφόδους σε σπίτια, συλλήψεις και κατασχέσεις σκληρών δίσκων σαν να κυνηγά τρομοκρατική οργάνωση, καλό θα είναι να αφορά στη διαλεύκανση υποθέσεων αποδεδειγμένης εξαπάτησης του Ελληνικού λαού, όπως η Ζήμενς ή το Βατοπαίδι και όχι ο διαμοιρασμός αρχείων από χρήστες του Διαδικτύου.

 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Ο ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ . . . . για το gamato.info
Ο Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς παρακολουθεί με ιδιαίτερη προσοχή την υπόθεση της σύλληψης των διαχειριστών του δικτύου gamato.info, καθώς και τον ευρύτερο προβληματισμό γύρω από το διαμοιρασμό αρχείων στο Διαδίκτυο και την αποκαλούμενη “πειρατεία” προϊόντων πνευματικής ιδιοκτησίας.

Μας προκαλεί κατάπληξη το γεγονός ότι η αστυνομία εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία υιοθέτει το σύνολο των επιχειρημάτων των εταιριών εμπορίας και διακίνησης έργων πνευματικού μόχθου, αγνοώντας τη διεθνή συζήτηση περί ανταλλαγής αρχείων μουσικής ή βίντεο, η οποία -μεταξύ άλλων- υποστηρίζει ότι έτσι ενισχύεται η.....
.....η αναγνωρισιμότητα και οι πωλήσεις των έργων.

Ο ΣΥΡΙΖΑ θεωρεί ότι στο περιβάλλον που διαμορφώνουν οι νέες τεχνολογίες, οι δημιουργοί έργων πνευματικού χαρακτήρα και η πολιτεία βρίσκονται μπροστά σε προκλήσεις οι οποίες δεν μπορούν να απαντηθούν με όρους «αγοράς» ή καταστολής. Ο πολιτισμός είναι κοινωνικό αγαθό και ως τέτοιο θα πρέπει να προστατευθεί.

Η απάντηση δεν μπορεί να δοθεί με την ποινικοποίηση καινοτόμων τεχνολογιών, όπως τα δίκτυα p2p, τα οποία αντίθετα πρέπει να αγκαλιαστούν, καθώς συνεισφέρουν σημαντικά στη δημιουργικότητα και την ανάπτυξη. Η πολιτεία δεν θα πρέπει να ενδώσει στα κελεύσματα υπέρ της ποινικοποίησης της συμπεριφοράς και των συνηθειών εκατοντάδων χιλιάδων νέων ανθρώπων στο διαδίκτυο, αλλά αντίθετα να δει τη σημερινή κατάσταση σαν ευκαιρία για μια νέα οργάνωση της παραγωγής πολιτισμού με κοινωνικό προσανατολισμό, μακριά από τον σφιχτό εναγκαλισμό των μεγάλων εταιρειών.
Οι προσπάθειες της πολιτείας θα πρέπει πρωτίστως να έχουν στόχο την προστασία των δημιουργών και των δικαιωμάτων τους, αλλά και τη διευκόλυνση της πρόσβασης όλων στο έργο τους. Ο επιχειρηματικός κόσμος οφείλει να προσαρμοστεί στις νέες εξελίξεις και να αναζητήσει από κοινού με τους δημιουργούς νέα επιχειρηματικά μοντέλα, και όχι το αντίστροφο.
Την επόμενη φορά που η αστυνομία θα δώσει παράσταση με εφόδους σε σπίτια, συλλήψεις και κατασχέσεις σκληρών δίσκων σαν να κυνηγά τρομοκρατική οργάνωση, καλό θα είναι να αφορά στη διαλεύκανση υποθέσεων αποδεδειγμένης εξαπάτησης του Ελληνικού λαού, όπως η Ζήμενς ή το Βατοπαίδι και όχι ο διαμοιρασμός αρχείων από χρήστες του Διαδικτύου.

ένα μάτσο μαλακίες και τίποτα άλλο.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Κάπως ποιο αναλυτικά παρακαλώ;;; :think:
δεν θα κάτσω να αναλύσω τους λαϊκισμούς του σύριζα ούτε τις παπαριές που γράφει το άρθρο.
η πειρατία είναι τόσο παράνομη όσο να πας να κλέψεις ένα cd από το δισκοπωλείο.
μάλλον εκεί στο σύριζα θέλουν να κάνουν την ψηφοθηρία που κάνει ο λαος... δηλαδή του κώλου.
 

Επισκέπτης
δεν θα κάτσω να αναλύσω τους λαϊκισμούς του σύριζα ούτε τις παπαριές που γράφει το άρθρο.
η πειρατία είναι τόσο παράνομη όσο να πας να κλέψεις ένα cd από το δισκοπωλείο.
μάλλον εκεί στο σύριζα θέλουν να κάνουν την ψηφοθηρία που κάνει ο λαος... δηλαδή του κώλου.
Το να σε κλέβουν ουσιαστικά με τις τιμές των cd σου φαίνεται σωστό;! :think:

Προτίνεται να γίνει η πειρατία νόμιμη αν πρόσεξες,πιστεύω κάπου πήρε το μάτι σου για την νομιμότητα του gamato στην Ισπανία!!! ;)
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Το να σε κλέβουν ουσιαστικά με τις τιμές των cd σου φαίνεται σωστό;! :think:

Προτίνεται να γίνει η πειρατία νόμιμη αν πρόσεξες,πιστεύω κάπου πήρε το μάτι σου για την νομιμότητα του gamato στην Ισπανία!!! ;)
τα ίδια είχαν γίνει και με τον thegt παλιότερα(2 φορές).. αλλά επειδή δεν είχε την ίδια απήχηση στον κόσμο κανείς δεν ασχολήθηκε.
όλα αυτά είναι φανφάρες του ζύριζα και τίποτα περισσότερο.
 

Επισκέπτης
τα ίδια είχαν γίνει και με τον thegt παλιότερα(2 φορές).. αλλά επειδή δεν είχε την ίδια απήχηση στον κόσμο κανείς δεν ασχολήθηκε.
όλα αυτά είναι φανφάρες του ζύριζα και τίποτα περισσότερο.
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα και δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη για κάτι που δεν κατέχω,μπορεί να είναι και φανφάρες δεν αντιλέγω,εγώ είδα ένα αρθράκι μου άρεσε η άποψη και το πόσταρα,έτυχε να είναι από το σύριζα η άποψη.

Πάντως αν ένα κόμμα λαικίζει αισχρά αυτό είναι ο Λάος όχι το Σύριζα,που μου συγκρίνεις κιόλας την βούρτσα με την πούτσα!!! :headbang:

 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα και δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη για κάτι που δεν κατέχω,μπορεί να είναι και φανφάρες δεν αντιλέγω,εγώ είδα ένα αρθράκι μου άρεσε η άποψη και το πόσταρα,έτυχε να είναι από το σύριζα η άποψη.

Πάντως αν ένα κόμμα λαικίζει αισχρά αυτό είναι ο Λάος όχι το Σύριζα,που μου συγκρίνεις κιόλας την βούρτσα με την πούτσα!!! :headbang:
πούτσα και τα 2. δεν βλέπω να κάνει κάπου τη διαφορά το λάος και κάπου το σύριζα. αν δεν υπήρχαν πάλι δεν θα φαινόταν η διαφορά. η ομοιότητα των 2 κομμάτων φαίνεται σε κάτι τέτοιες ανακοινώσεις του κώλου. τα υπόλοιπα κόμματα κρατάνε τουλάχιστον τα προσχήματα σε τέτοιτα θέματα.
αν νοιάζοταν για την πειρατία ο τσίπρας, είχε και άλλες ευκαιρίες να την υποστηρίξει, και όχι έτσι ξαφνικά σε ένα τόσο δημοφιλές θέμα.
μάλλον είδανε τι απήχηση είχε το κόμμα των πειρατών για το tpb και θέλουν να κάνουν το ίδιο(κοντά 8% πήρε στις τελευταίες εκλογές)
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.929
Like
29.846
Πόντοι
6.056
μα σε αυτο ΔΕΝ  μπορουμε να κανουμε εγραφη!

Συγγνώμη δεν το ήξερα :idiot: Πάντως όταν έκανα εγώ εγράφη πριν από 1-1,5 μήνα γινόταν κανονικά, μάλλον φτάσανε κάποιο όριο εγγραφών και το κλείδωσαν, πάντως κατά καιρούς ανοίγουν οι εγγραφές.
 

ari1973

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.879
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
16
Συγγνώμη δεν το ήξερα :idiot: Πάντως όταν έκανα εγώ εγράφη πριν από 1-1,5 μήνα γινόταν κανονικά, μάλλον φτάσανε κάποιο όριο εγγραφών και το κλείδωσαν, πάντως κατά καιρούς ανοίγουν οι εγγραφές.
οι εγγραφες ανοιγουν τυχαιες μερες και ωρες εκει ξαναπροσπαθησε η βαλε το προγραμματακι (δεν θυμαμαι πως λεγεται)που στην κανει αυτοματα οταν ανοιξει στο site η εγγραφη.απλα να ξερεις εκει πρεπει να χεις ratio πανω απο 1 και αν δεν ανεβαζεις παιρνεις πουλο.αν εχεις πανω απο 1 αλλα παλι δεν κανεις upload(δηλαδη δεν εισαι ενεργος)κανεις τον λογαριασμο σου  park για να μην σε διωξουν...
 

chepeto

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
5
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
0
μαλακιες δεν κοιτανε που η αγορα εχει γεμισει μαιμουδες απο nike και diesel μεχρι gucci τσαντα απο μαυρο με τουρμπανι ερμού γωνια τους πηραξε επειδη καποιοι αντιγραψαν το cd της ταμτας και του ρεμου
σε λιγο θα μπουκαρουν στα σπιτια και θα ψαχνουν αν τα office και τα windows στο pc ειναι αυθεντικα ή οχι
στη τελικη αν τους πειραζει η πειρατεια στη μουσικη ας ψαξουν στις καφετεριες που ολες παιζουν μουσικη κατευθειαν απ τα laptop και να μην κυνηγανε τον απλο κοσμακη
ολα αυτα ειναι για να φοβατε ο κοσμακης , να μην χρησιμοποιει το νετ, να μην πηγαινει σε πορειες γιατι μπορει να τον μαζεψουν (οπως μαζεψαν αδικα το παλικαρι τις προαλλες) και παει λεγοντας
 

ari1973

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.879
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
16
μαλακιες δεν κοιτανε που η αγορα εχει γεμισει μαιμουδες απο nike και diesel μεχρι gucci τσαντα απο μαυρο με τουρμπανι ερμού γωνια τους πηραξε επειδη καποιοι αντιγραψαν το cd της ταμτας και του ρεμου
σε λιγο θα μπουκαρουν στα σπιτια και θα ψαχνουν αν τα office και τα windows στο pc ειναι αυθεντικα ή οχι
στη τελικη αν τους πειραζει η πειρατεια στη μουσικη ας ψαξουν στις καφετεριες που ολες παιζουν μουσικη κατευθειαν απ τα laptop και να μην κυνηγανε τον απλο κοσμακη
ολα αυτα ειναι για να φοβατε ο κοσμακης , να μην χρησιμοποιει το νετ, να μην πηγαινει σε πορειες γιατι μπορει να τον μαζεψουν (οπως μαζεψαν αδικα το παλικαρι τις προαλλες) και παει λεγοντας
στα μαγαζια παντως εχει τυχει μαζι με σδοε να μπει και αστυνμια ηλεκτρονικου εγκληματος και να ψαχνει τα windows klp... :jerking: :jerking: :jerking:  πολλακις μαλιστα
 

nekzou

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Θέλω και εγώ με την σειρά μου να θέσω κάποιους προβληματισμούς και ερωτήματα για το συγκεκριμένο θέμα.
Η πειρατεία σκοτώνει την μουσική, τον κινηματογράφο, την τηλεόραση κλπ.
Ένα πολύ ωραίο σλόγκαν των μεγάλων εταιρειών.
Ωραία ως εδώ.
Όλες αυτές οι εταιρείες θέλουν να προστατέψουν τα δικαιώματά τους στην τέχνη.
Την τέχνη που εμένα προσωπικά μου τη  στερούν.

Και εξηγούμαι.
Όπως και πολλοί από εσάς [όπως έχω καταλάβει], είμαι λάτρης του Μυστηρίου και της Επιστημονικής Φαντασίας.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ, θέμα ανύπαρκτο και εγκαταλελειμμένο στην πατρίδα μας. Είδος προς εξαφάνιση.

Κάποια παραδείγματα:
Star trek.
Οι καταπληκτικές σειρές The Next Generation, Voyager, Deep Space 9, Enterprise, άφαντες από την ελληνική πραγματικότητα. Κυκλοφορούν σε όλο τον κόσμο. Στα Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά, Ισπανικά, Σουηδικά, Φιλανδικά, Ρουμανικά, Βουλγαρικά ακόμα και Τούρκικα. Μόνο οι Μεγάλες Ελληνικές Εταιρείες, που κόπτονται για τα <δικαιώματα> των παραγωγών, απέχουν. Μοναδική εξαίρεση το Star Trek: The Original Series το οποίο κυκλοφόρησε σε μία καταπληκτική κασετίνα και κοσμεί βέβαια τα ράφια της βιβλιοθήκης μου.
Babylon 5.
• Battlestar Galactica.
• Dr. Who.
• Sapphire & Steel.

Μία καταπληκτική σειρά του BBC της δεκαετίας του ’70.
Space 1999.
Τι άλλο να πει κανείς για αυτή την υπέροχη σειρά.
Outer Limits.
• Twilight Zone.
• The Prisoner.

Μία σειρά μυστηρίου 17 επεισοδίων, το ένα καλύτερο από το άλλο.
The 6 Million Dollar Man.
• The Bionic Woman.

Η λίστα είναι ατελείωτη. Μπορώ να γράφω για πολλές σελίδες ακόμα.
Όλες οι παραπάνω σειρές όπως και εκατοντάδες ακόμα, κυκλοφορούν κανονικά στο εξωτερικό.
Που είναι αυτές οι σειρές στην Ελλάδα; ΠΟΥΘΕΝΑ.
Όπως είπα και παραπάνω, σε όποια γλώσσα του κόσμου θέλετε, ΕΚΤΟΣ από τα Ελληνικά.
Δεν ασχολείται κανείς.
Και να ήταν μόνο αυτό.

Ταινίες διαμάντια της Επιστημονικής Φαντασίας, όπως 20 Million Miles to Earth (1957), First Men in the Moon (1964), Earth vs The Flying Saucers (1956), Voyage to the Bottom of the Sea (1961), Fail Safe (1964), The Thing from Another World (1951), Capricorn One (1978), The Andromeda Strain (1971), Them (1954) και εκατοντάδες άλλες, απούσες από τα ράφια των Video Clubs, επειδή φυσικά καμία Ελληνική Εταιρεία Παραγωγής ΔΕΝ ασχολείται.
Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μας στερούν αυτό που δεν μπορούν να μας δώσουν. (Θυμίζει λίγο την γνωστή ιστορία του Μέγα Αλέξανδρου με τον Διογένη τον Κυνικό).
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να πληρώσω για κάτι το οποίο με ευχαριστεί και με ικανοποιεί. Δεν μου το προσφέρουν όμως. Δεν κάνουν καν τον κόπο να ασχοληθούν. Με αγνοούν.

Η πειρατεία σκοτώνει την τέχνη. Μα στην Ελληνική πραγματικότητα δεν έχει καν γεννηθεί ακόμα. Πώς να σκοτώσεις κάτι που δεν υπάρχει;

Ελπίζω και εύχομαι οι φωνές μας να ενωθούν και να ακουστούν στα κωφεύοντα ώτα των καρεκλοκένταυρων παραγωγών της Ελληνικής Σκηνής. Ας προσφέρουν και σε εμάς την χαρά να απολαύσουμε κάποτε και στην Ελλάδα μας το είδος της τέχνης που μας αρέσει και να μην φέρνουν εμπόδια σε άτομα που προσπαθούν να κάνουν κάτι προς αυτή την κατεύθυνση.

Υ.Γ.  Ένα μεγάλο μπράβο στην εφημερίδα Παρασκευή & 13, που προσπαθεί κάτι να κάνει με την προσφορά της σειράς Combat
και παλαιότερα των The Persuaders και The Saint. Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξει και συνέχεια.


 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Θέλω και εγώ με την σειρά μου να θέσω κάποιους προβληματισμούς και ερωτήματα για το συγκεκριμένο θέμα.
.
.
.
.
.
.
.
.
Υ.Γ.  Ένα μεγάλο μπράβο στην εφημερίδα Παρασκευή & 13, που προσπαθεί κάτι να κάνει με την προσφορά της σειράς Combat
και παλαιότερα των The Persuaders και The Saint. Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξει και συνέχεια.
φιλε το χεις καψει το κακάο..
 

spermcanon

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2010
Μηνύματα
15
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Ξερουμε τουλαχιστον καποιο ξενο site με torrent και να βρισκουμε απο αλλου τους υποτιτλους?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom