Νέα

Στρατόκαυλες / Στρατιωτικές ταινίες!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pecados
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 151
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Ψαξέ το..
8 αυγουστου.
Ρώσικη παραγωγή πολυ καλή.
Πόλεμος Ρωσίας γεωργιας χρονια νομιζω 2011 η 12

Επειδή δεν κατεβάζω torrents (λόγω παλαιού υπολογιστή και κρασάρουν τα πάντα), έκανα αίτηση για να ανέβει η ταινία σε ένα δημοφιλές site για να την δω online. Πάντως το imdb της δίνει 5.7/10. Ο original τίτλος της είναι "Ο Πόλεμος της Φωτιάς". Πάντως φαίνεται να έχει ενδιαφέρουσα πλοκή σύμφωνα με αυτά που διαβάζω. Αν ενδιαφέρεστε και άλλοι τσεκάρετε παρακάτω:

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F_%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%82_(%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1)

http://www.imdb.com/title/tt2094767/


Βάτραχε την έχω δει. Πολύ καλή ταινία. Την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν την έχουν δει να το κάνουν άμεσα.

:hi: :rockon:
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.636
Κριτικές
61
Like
39.888
Πόντοι
22.785
Επειδή δεν κατεβάζω torrents (λόγω παλαιού υπολογιστή και κρασάρουν τα πάντα), έκανα αίτηση για να ανέβει η ταινία σε ένα δημοφιλές site για να την δω online. Πάντως το imdb της δίνει 5.7/10. Ο original τίτλος της είναι "Ο Πόλεμος της Φωτιάς". Πάντως φαίνεται να έχει ενδιαφέρουσα πλοκή σύμφωνα με αυτά που διαβάζω. Αν ενδιαφέρεστε και άλλοι τσεκάρετε παρακάτω:

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F_%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%82_(%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1)

http://www.imdb.com/title/tt2094767/

Βάτραχε την έχω δει. Πολύ καλή ταινία. Την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν την έχουν δει να το κάνουν άμεσα.

:hi: :rockon:
............

..........   :hi: :hi:
 

MaximTsigalko21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2012
Μηνύματα
343
Κριτικές
11
Like
266
Πόντοι
231
13 Hours the secret soldiers of Benghazi.Τέρμα στρατόκαυλη ταινία με πολύ ρεαλιστικές σκηνές μάχης.Τρομερή ταινία.
 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
13 Hours the secret soldiers of Benghazi.Τέρμα στρατόκαυλη ταινία με πολύ ρεαλιστικές σκηνές μάχης.Τρομερή ταινία.

Πολύ καλή ταινία.
Γενικά προσεγγίζει ρεαλιστικότερα το σύγχρονο περιβάλλον της "μάχης" και φυσικά επιτέλους και μια ταινία που έχει να κάνει με μισθοφόρους.
Την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν την έχουν δει.
8/10 από εμένα για την ταινία που προτείνει ο φίλος.

Ψαξέ το..
8 αυγουστου.
Ρώσικη παραγωγή πολυ καλή.
Πόλεμος Ρωσίας γεωργιας χρονια νομιζω 2011 η 12

Τελικά την είδα σήμερα αδερφέ.
Οφείλω να ομολογήσω ότι τρόμαξα μέχρι να την βρω (λόγω της original ονομασίας της), αλλά τελικά τα κατάφερα και μπορώ να πω ότι με αποζημίωσε κιόλας.
Ωραία εφέ για Ρώσικη Παραγωγή, ρεαλιστικές μάχες, δυνατά μπαλοθίδια και ολίγον τι και από κοινωνικό δράμα αφού η ταινία ουσιαστικά είναι σαν να χωρίζεται σε 2 μέρη (δεν θέλω να πω παραπάνω γιατί θα καταντήσω σποιλεράς).
Την προτείνω (επίσης) ανεπιφύλακτα σε όλους τους φίλους.
7.5/10 από εμένα για την συγκεκριμένη.

ΥΓ: Εννοείται πως δεν θέλω να χαλαρώνεται, αν υπάρχουν και άλλες δυνατές προτάσεις ρίχτε τες.

:hi:
 

Bakunin91

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2011
Μηνύματα
35
Κριτικές
5
Like
262
Πόντοι
280
Tropa de Elite 1,2. Δύο καταπληκτικές ταινείες Βραζιλιάνικες στις Φαβέλες, βασισμένες σε αληθινά γεγονοτα. Δείχνουν την σκληρή εκπαίδευση του στρατού/ special forces που χειρίζονται καταστάσεις που είναι πολύ επικύνδυνές για μπάτσους (drug cartel κλπ). Πάρα πολύ καλά γυρισμένες. Η πρώτη είναι πιο πολύ για την εκπαίδευση και drug war με πολλή δράση και γαμάτες ρεαλιστικές σκηνές (για γερά στομάχια). Η δεύτερη κάπως κατακρίνει τη διαφθορά και πώς ένας στρατιώτης/ special forces, προσπαθεί να καταδικάσει (αμεσα και δικαστικα) όλους αυτούς που εμπλέκονται σε αυτη τη διαφθορα (δημοσιογραφους, πολιτικούς, μπάτσους κλπ)

 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Μάγκες, παίζει τίποτα καλό ;;  :think:
Τον τελευταίο καιρό, δεν έχω δει κάτι το αξιόλογο δυστυχώς.  :S :S
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Αυτό θα έχει ενδιαφέρον


 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.250
Like
1.698
Πόντοι
216

Αληθινά περιστατικά (με την απαραίτητη "σάλτσα") τα οποία έγιναν γνωστά σχετικά πρόσφατα - μετά τον αποχαρακτηρισμό των εγγράφων - και γυρίστηκαν σε ταινία υπό την υψηλη εποπτεία του Τζέρυ Μπρούκχάϊμερ...

===================================================================

Πριν από τέσσερις ημέρες,είδα την μίνι σειρά oκτώ επεισοδίων
η οποία αναφέρεται στα αληθινά γεγονότα της των αρχών της μάχης/εκκαθάρισης της Σάντρ Σίτυ...
Επειδή,έχω γνωστό Αμερικανό που είχε πολεμήσει στην συγκεκριμένη μάχη (την τηλεοπτική σειρά δεν την είδε λόγω του ότι πάσχει από Σύνδρομο Μετατραυματικού Στρες) η σειρά είναι καλογυρισμένη και σχετικά αληθοφανής...
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
42
Πόντοι
16
Καί γιά νά μαθαίνουν οί νεώτεροι καί νά θυμούνται οί παλαιότεροι...

 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
www.imdb.com/title/tt0116860/] [/url]


Θρυλική για την εποχή της, ίσως να μην ταιριάζει 100% με το θέμα αλλά την βάζω γιατί δεν έχει αναφερθεί.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Άσχετο/σχετικό, θα συνεισφέρατε οικονομικά με μια μικρή δωρεά για να γυριστεί ελληνική πολεμική ταινία κάπως ανάλογη αυτών που έχουν γυριστεί στο παρελθόν;
 

rigas el

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2012
Μηνύματα
390
Like
12
Πόντοι
1
Δεν τη βλέπω πολύ σκληροπυρηνική

 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.324
Κριτικές
15
Like
5.852
Πόντοι
1.496
Άσχετο/σχετικό, θα συνεισφέρατε οικονομικά με μια μικρή δωρεά για να γυριστεί ελληνική πολεμική ταινία κάπως ανάλογη αυτών που έχουν γυριστεί στο παρελθόν;
Δυσκολο. Και ναι, αυτες που γυριστηκαν 1970 επι χουντας του Τζεημς Παρις ηταν πολυ καλες και ακριβες παραγωγες κι ας τις κοροιδευουν μερικοι. Μονο οτι κανει κανενας πλουσιος σαν  τον Παρι Κασιδοκωστα που εχει φτιαξει δικη του εταιρεια παραγωγης ταινιων. Ειπε θα εφτιαχνε ταινια με θεμα τον ΕλληνοΑμερικανο ηρωα πολεμου George Dilboy που σκοτωθηκε στη Γαλλια στον 1ο ΠΠ και του απονεμηθηκε Medal Of Honor και εχει τιμηθει πολυ στην Αμερικη με αγαλματα, μνημεια, σταδια, κτιρια με το ονομα του.
 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
www.imdb.com/title/tt0116860/] [/url]


Θρυλική για την εποχή της, ίσως να μην ταιριάζει 100% με το θέμα αλλά την βάζω γιατί δεν έχει αναφερθεί.

Περί τίνος πρόκειται?
Επίσης, πως μπορώ να τη δω?
Εννοώ, υπάρχει τρόπος να την δω κάπως χωρίς να μπω στη διαδικασία να την κατεβάσω?
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166

Εγώ προσωπικά τπτ. Ξέρω όμως ότι ζητείται χρηματοδότηση από ιδιώτες για την κάτωθι απόπειρα.

[vimeo]<iframe src="" width="640" height="360" frameborder="0" webkitallowfullscreen mozallowfullscreen allowfullscreen></iframe>
<p><a href="">7 3 1  -  (Teaser trailer of the soon to be filmed movie)</a> from <a href="">Yiannis Stravolaimos</a> on <a href="">Vimeo</a>.</p>[/vimeo]
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom