Νέα

Στρατόκαυλες / Στρατιωτικές ταινίες!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pecados
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 151
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Καλημέρα μάγκες.

Αφού λοιπόν δεν υπήρξε κάποια πρόταση, αποφάσισα να δω το American Sniper σε σκηνοθεσία του Clint Eastwood και παραγωγή του Bradley Cooper (αυτό μου έκανε εξαιρετική εντύπωση)!  :grin: :grin:

Στα της ταινίας, μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ καθώς έχει να κάνει με τον Κρις Κάιλ (Μπράντλεϊ Κούπερ) ο οποίος είναι ο πιο φονικός ελεύθερος σκοπευτής στην στρατιωτική ιστορία των ΗΠΑ. Το Αμερικανικό Πολεμικό Ναυτικό τον στέλνει στο Ιράκ με μία μόνο αποστολή: να προστατεύσει τους συμπατριώτες και συμπολεμιστές του. Η σκοπευτική του δεινότητα σώζει αμέτρητες ζωές στο πεδίο μάχης, και μετά από πολλά θαρραλέα κατορθώματα, κερδίζει τον τίτλο του “Θρύλου”. Η φήμη του όμως, εξαπλώνεται μέχρι το εχθρικό στρατόπεδο, καθιστώντας τον πρωταρχικό τους στόχο. Την ίδια στιγμή δίνει μία εξίσου δύσκολη μάχη στην προσπάθεια του να είναι καλός σύζυγος και πατέρας από την άλλη μεριά του κόσμου. Παρά τον κίνδυνο και το τίμημα της απόστασης από την οικογένεια του, ο Κρις εκτελεί το καθήκον του στο Ιράκ, συμμετέχοντας σε τέσσερις στρατιωτικές αποστολές, κάνοντας πράξη το σύνθημα του Αμερικανικού Πολεμικού Ναυτικού, να “μην αφήνει κανένα στρατιώτη πίσω”. Δυστυχώς για τον ίδιο, επιστρέφοντας στη σύζυγο του (Σιένα Μίλερ) και τα παιδιά του, συνειδητοποιεί πως δεν μπορεί να αφήσει τον πόλεμο πίσω του. Αυτό που μου έκανε επίσης εντύπωση, είναι το απρόσμενο τέλος του το οποίο και δεν σας αποκαλύπτω ώστε να το δείτε μόνοι σας.

Η ταινία βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα και είναι αφιερωμένη στον Chris Kyle που υπήρξε ο καλύτερος ελεύθερος σκοπευτής στην ιστορία των ΗΠΑ με 160 επιβεβαιωμένα kills.

chris-kyle-seal.jpg


Από εμένα και το IMDB 7,3/10  :sunglasses:


:hi: :hi: :hi:
 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Μάγκες καλημέρα.
Παίζει τίποτα αξιόλογο να καυλώσουμε λίγο για σήμερα ;;;

:hi: :hi:
 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Λεβέντες, έχουμε καμιά δυνατή πρόταση για σήμερα?

:hi:
 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Σ'ευχαριστώ για την πρόταση φίλε μου, αλλά θα ήθελα κάτι πιο κοντά στον τίτλο του νήματος ...

:hi:
 

hellas666

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2016
Μηνύματα
49
Κριτικές
4
Like
84
Πόντοι
0
Οι Σοβιετικοί/Ρώσοι έχουν πολύ πράμα. Από τις πρόσφατες, είναι καλό το "Στάλινγκραντ".

Από παλιότερες, έχουν πάρα πολύ πράμα, ανάλογα με τα γούστα του καθενός.
 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Μάγκες, ξέρετε να μου προτείνετε καμιά ταινία σχετικά με τον πόλεμο της Ροδεσίας?

Ψάχνω τόσο καιρό, αλλά δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο.

:think: :S
 

θάνατος

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
609
Like
5
Πόντοι
6
για πόλεμο στη Νότιο Ροδεσία δες ίσως το wild geese του 1978,  όπου φέρνει λίγο από τις εκεί περιοχές αλλά δεν είναι στη Ροδεσία


 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
για πόλεμο στη Νότιο Ροδεσία δες ίσως το wild geese του 1978,  όπου φέρνει λίγο από τις εκεί περιοχές αλλά δεν είναι στη Ροδεσία



Ρε κομάντο, ψάχνω να την δω κάπως online από χθες αλλά δεν βρίσκω κάποιο site ...

Γνωρίζεις εσύ κάποιο ή πρέπει ντε και καλά να την κατεβάσω μέσω torrent ;;;  :huh:
 

θάνατος

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
609
Like
5
Πόντοι
6
εδώ την έχει όλη το ''εσυσωλήνας'' αλλά χωρίς υπότιτλους, αν ξέρεις αγγλικά είναι μια χαρά, τώρα αν την βρεις πουθενά στείλε μου την και εμένα, ευχαριστώ


 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Μάγκες, παίζει καμιά καλή πρόταση?  :think:
 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Παιδιά αυτές είναι κλασσικές ταινίες. Κάτι σε πιο ψαγμένο θα ήθελα.
 

alexm4n

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
9.036
Κριτικές
61
Like
14
Πόντοι
1.366
προς τι η συγκεκριμενη αναζητηση τυπε?
Συμφορουμίτες ανοίγω αυτό το thread διότι ψάχνω για ταινίες που να δίνουν έμφαση στην εκπαίδευση και στα ζοριλίκια αυτής.

Ταινίες τύπου Band of Brothers (αλλά μόνο σε φάση βασικής εκπαίδευσης) , Full Metal Jacket κλπ.

Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα ταινίες με μάχες , αποστολές κλπ κλπ (έχω δει άπειρες τέτοιες άλλωστε) παρά μόνο η εκπαίδευση κυρίως.

Κάποτε ήξερα ότι κυκλοφορούσε μια "ψαγμένη" με την εκπαίδευση που περνούσαν οι Shayetet 13 του Ισραήλ και είχε απίστευτο "πόνο" και "αίμα" και ήταν τέρμα ρεαλιστική αλλά δεν έχω βρει τίποτα αντίστοιχο.

Όποιος γνωρίζει κάποιες αξιόλογες ας τις γράψει και αν υπάρχουν και links ακόμα καλύτερα!   :sunglasses:

ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές εάν υπάρχει ήδη αντίστοιχο νήμα  :rolleyes:
 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
προς τι η συγκεκριμενη αναζητηση τυπε?


Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου τύπε.

Εννοείς για ποιο λόγο άνοιξα το νήμα γενικότερα ή γιατί στο πρώτο μου ποστ ψάχνω την συγκεκριμένη ταινία?

 

Strange Cargo

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2008
Μηνύματα
69
Like
0
Πόντοι
0
Κάποτε ήξερα ότι κυκλοφορούσε μια "ψαγμένη" με την εκπαίδευση που περνούσαν οι Shayetet 13 του Ισραήλ και είχε απίστευτο "πόνο" και "αίμα" και ήταν τέρμα ρεαλιστική αλλά δεν έχω βρει τίποτα αντίστοιχο.
αυτη για τη Σαγερετ,πως λεγεται?
 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Μάγκες καλημέρα. Κάποια αξιόλογη πρόταση υπάρχει;

:hi:
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Ψαξέ το..
8 αυγουστου.
Ρώσικη παραγωγή πολυ καλή.
Πόλεμος Ρωσίας γεωργιας χρονια νομιζω 2011 η 12
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom