Νέα

Στην Ελλάδα και οι «δεξιές» εφημερίδες γράφονται από... KΝΙΤΕΣ!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 140
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
να θεσω στην διαθεση σας και την δικη μου αποψη που αυτο που πιστευω οτι ποτε σε καμια χωρα του κοσμου δεν εχει εφαρμοσθει αυτο το πολιτικο συστημα που λεγετε κομουνισμος.
απλα ωρισμενοι το καπηλευθηκαν και πολυ περισοτερο οι πρωην σοβιετικοι απλα οσο ζουσε ο Λενιν εφαρμοστηκε στην αρχη ενα νηπιακο μοντελο αυτου του πολιτικου συστηματος.
στην παγκοσμια ιστορια απλα υπηρξαν ατομα που ειτανε οντως κομουνιστες οπως ο Λενιν ο Τσε και μερικοι αλοι αλλα επειδη υπηρξαν αυτοι δεν σημαινει οτι εφαρμοστικε αυτο το πολιτικο μοντελο απλα ολλα ειναι ταμπελες οπως και εδω ταμπελες υπαρχουν και εδω στο ΚΚΕ απλα ειναι ατομα που κατι πρεπει να κανουν ομως δεν μπορουν να συγκριθουν με παλιους ιστορικους του ηγετες που οντως ειτανε κομουνιστες και το ΠΑΣΟΚ ειναι τοσο σοσιαλιστικο κομμα οσο ο χρυσαργος ειτανε εραστης της Μεριλυν Μονροε και η ΝΔ τοσο δημακρατικο κομμα οσο εγω εραστης της Μπριζιτ Μπαρντο στα νιατα της
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
να θεσω στην διαθεση σας και την δικη μου αποψη που αυτο που πιστευω οτι ποτε σε καμια χωρα του κοσμου δεν εχει εφαρμοσθει αυτο το πολιτικο συστημα που λεγετε κομουνισμος.
απλα ωρισμενοι το καπηλευθηκαν και πολυ περισοτερο οι πρωην σοβιετικοι απλα οσο ζουσε ο Λενιν εφαρμοστηκε στην αρχη ενα νηπιακο μοντελο αυτου του πολιτικου συστηματος.
στην παγκοσμια ιστορια απλα υπηρξαν ατομα που ειτανε οντως κομουνιστες οπως ο Λενιν ο Τσε και μερικοι αλοι αλλα επειδη υπηρξαν αυτοι δεν σημαινει οτι εφαρμοστικε αυτο το πολιτικο μοντελο απλα ολλα ειναι ταμπελες οπως και εδω ταμπελες υπαρχουν και εδω στο ΚΚΕ απλα ειναι ατομα που κατι πρεπει να κανουν ομως δεν μπορουν να συγκριθουν με παλιους ιστορικους του ηγετες που οντως ειτανε κομουνιστες και το ΠΑΣΟΚ ειναι τοσο σοσιαλιστικο κομμα οσο ο χρυσαργος ειτανε εραστης της Μεριλυν Μονροε και η ΝΔ τοσο δημακρατικο κομμα οσο εγω εραστης της Μπριζιτ Μπαρντο στα νιατα της

Συγγνώμη που θα σε δυσαρεστήσω φίλε μου αλλά δεν υπάρχει τίποτα εκεί έξω διαφορετικό. Ούτε έξω, ούτε παρά πέρα στο μέλλον, ούτε παρα δίπλα. Δεν υπάρχει κάτι τέλοιο που δεν εφαρμόζεται, αλλά πιθανόν να εφαρμοστεί. Δύο ατελή συστήματα υπάρχουν. Ο καπιταλισμός και ο σοσιαλισμός όπως εφαρμόστηκαν και εφαρμόζονται. Κι ανάμεσα στα ατελή διαλέγουμε σαν άτομα να υποστηρίξουμε το καλύτερο για την ανθρώπινη ευημερία και ανάπτυξη.

Όλα τα άλλα για τρίτους δρόμους και "υπάρχει ένας άλλος κόσμος και είναι εφικτός" είναι αποφύγή του βασικού ερωτήματος: καπιταλισμός ή σοσιαλισμός;
 

Επισκέπτης
Συγγνώμη που θα σε δυσαρεστήσω φίλε μου αλλά δεν υπάρχει τίποτα εκεί έξω διαφορετικό. Ούτε έξω, ούτε παρά πέρα στο μέλλον, ούτε παρα δίπλα. Δεν υπάρχει κάτι τέλοιο που δεν εφαρμόζεται, αλλά πιθανόν να εφαρμοστεί. Δύο ατελή συστήματα υπάρχουν. Ο καπιταλισμός και ο σοσιαλισμός όπως εφαρμόστηκαν και εφαρμόζονται. Κι ανάμεσα στα ατελή διαλέγουμε σαν άτομα να υποστηρίξουμε το καλύτερο για την ανθρώπινη ευημερία και ανάπτυξη.

Όλα τα άλλα για τρίτους δρόμους και "υπάρχει ένας άλλος κόσμος και είναι εφικτός" είναι αποφύγή του βασικού ερωτήματος: καπιταλισμός ή σοσιαλισμός;
φιλε μου να σου πω δυο λογια οπως ειναι πλασμενος ο κοσμος ενα θελω να σου πω οτι με μαθηματικη ακριβεια οδηγειτε ολλος ο κοσμος στην καταστροφη μονο και μονο για την κονομα 5 με 10 οικογενειων στον κοσμο
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Συγγνώμη που θα σε δυσαρεστήσω φίλε μου αλλά δεν υπάρχει τίποτα εκεί έξω διαφορετικό. Ούτε έξω, ούτε παρά πέρα στο μέλλον, ούτε παρα δίπλα. Δεν υπάρχει κάτι τέλοιο που δεν εφαρμόζεται, αλλά πιθανόν να εφαρμοστεί. Δύο ατελή συστήματα υπάρχουν. Ο καπιταλισμός και ο σοσιαλισμός όπως εφαρμόστηκαν και εφαρμόζονται. Κι ανάμεσα στα ατελή διαλέγουμε σαν άτομα να υποστηρίξουμε το καλύτερο για την ανθρώπινη ευημερία και ανάπτυξη.

Όλα τα άλλα για τρίτους δρόμους και "υπάρχει ένας άλλος κόσμος και είναι εφικτός" είναι αποφύγή του βασικού ερωτήματος: καπιταλισμός ή σοσιαλισμός;

Το είπε ο Πάπυρος Λαρούς του σάϊτ!

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Το είπε ο Πάπυρος Λαρούς του σάϊτ!

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Ωχ πετάχτηκε και η  :badair: Γύρισες από τα ούζα Πετράκη; Μπράβο αγόρι μου! πέρασες καλά; Μας έλειψες! Μην χάνεσαι ρε παιδί! Αααα υπάρχει και άλλο ανθρωπάκι για το γέλιο του χάχα. Αυτό: :booty:
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Ωχ πετάχτηκε και η  :badair: Γύρισες από τα ούζα Πετράκη; Μπράβο αγόρι μου! πέρασες καλά; Μας έλειψες! Μην χάνεσαι ρε παιδί! Αααα υπάρχει και άλλο ανθρωπάκι για το γέλιο του χάχα. Αυτό: :booty: Ή δεν σου αρέσει να κουνάς τον πωπό σου;

Αυτή η μετάλλαξή σου απο ξερόλα-διδάκτορα επι κοινωνικοπολιτικών ζητημάτων σε κακομαθημένο παιδάκι που βρίζει, πολύ με διασκεδάζει!
Τόσο πολύ εκνευρίστηκες που θεωρώ σαχλαμάρες όσα είπες υπο τύπον διαλέξεως;

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Αυτή η μετάλλαξή σου απο ξερόλα-διδάκτορα επι κοινωνικοπολιτικών ζητημάτων σε κακομαθημένο παιδάκι που βρίζει, πολύ με διασκεδάζει!
Τόσο πολύ εκνευρίστηκες που θεωρώ σαχλαμάρες όσα είπες υπο τύπον διαλέξεως;

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Γεια σου ρε Πετράκη χιουμορίστα! Υπάρχει κι άλλη βλακεία που μας κρύβεις ή την έχεις βγάλει όλη;
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Από τον τρελλό του χωριού όπως είπε και ένας συναγωνιστής όλα να τα περιμένεις! Όλα στην υπηρεσία του θεάματος!

Με είπες κουνιστό τώρα; Όχι, για να βλέπουν όλοι (και οι Μοντς), ποιος προκαλεί και ποιος υπερβαίνει τα όρια!
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Με είπες κουνιστό τώρα; Όχι, για να βλέπουν όλοι (και οι Μοντς), ποιος προκαλεί και ποιος υπερβαίνει τα όρια!

Συγγνώμη αλλά δεν έχει πλάκα πιά. Και ο νοών νοήτω! Έχει ξεπεράσει το γελοίο πια και μπαίνει σε ένα χώρο που εξ' ορισμού είσαι μόνος σου. Επειδή σέβομαι τις ψυχολογικές ιδιαιτερότητες των ανθρώπων και επειδή δεν είμαι ειδικός σταματώ εδώ.
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Συγγνώμη αλλά δεν έχει πλάκα πιά. Και ο νοών νοήτω! Έχει ξεπεράσει το γελοίο πια και μπαίνει σε ένα χώρο που εξ' ορισμού είσαι μόνος σου. Επειδή σέβομαι τις ψυχολογικές ιδιαιτερότητες των ανθρώπων και επειδή δεν είμαι ειδικός σταματώ εδώ.

Εσύ είπες οτι κουνάω τον ποπό μου και μετά αναρωτιέσαι ποιος απ' τους δυο μας είναι γελοίος;
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Συγγνώμη που θα σε δυσαρεστήσω φίλε μου αλλά δεν υπάρχει τίποτα εκεί έξω διαφορετικό. Ούτε έξω, ούτε παρά πέρα στο μέλλον, ούτε παρα δίπλα. Δεν υπάρχει κάτι τέλοιο που δεν εφαρμόζεται, αλλά πιθανόν να εφαρμοστεί. Δύο ατελή συστήματα υπάρχουν. Ο καπιταλισμός και ο σοσιαλισμός όπως εφαρμόστηκαν και εφαρμόζονται. Κι ανάμεσα στα ατελή διαλέγουμε σαν άτομα να υποστηρίξουμε το καλύτερο για την ανθρώπινη ευημερία και ανάπτυξη.

Όλα τα άλλα για τρίτους δρόμους και "υπάρχει ένας άλλος κόσμος και είναι εφικτός" είναι αποφύγή του βασικού ερωτήματος: καπιταλισμός ή σοσιαλισμός;

Studian,  χτύπησες  κέντρο...
 

KARALIAKOURAS

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2006
Μηνύματα
693
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Όλα τα άλλα για τρίτους δρόμους και "υπάρχει ένας άλλος κόσμος και είναι εφικτός" είναι αποφύγή του βασικού ερωτήματος: καπιταλισμός ή σοσιαλισμός;

Δεν υπαρχει καν ερωτημα.Ο καπιταλισμος επικρατησε γιατι ειναι το πιο σταθερο συστημα.Με τα ελαττωματα του βεβαια..

 

MaximusChris

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2006
Μηνύματα
144
Κριτικές
13
Like
333
Πόντοι
31
αριστερα η δεξια κανεις δν ξερει,παμε τωρα ενα baby gold να ησυχασουμε
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
O καπιταλισμός επικράτησε γιατί ο άνθρωπος είναι πολύ ανώριμος για να δεχτεί κάτι έξω από το ατομικό του συμφέρον.
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
O καπιταλισμός επικράτησε γιατί ο άνθρωπος είναι πολύ ανώριμος για να δεχτεί κάτι έξω από το ατομικό του συμφέρον.

Ο καπιταλισμός επικράτησε γιατί ο άνθρωπος είναι αρκετά ώριμος να κυττάει το ατομικό του συμφέρον.
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.494
Κριτικές
22
Like
361
Πόντοι
5.795
θελω να συγχαρω τις αποψεις και για την συμμετοχη σας στην συζητηση οπως και στην ποιο κατω περι φοιτητικου ασυλου  ασχετα απο τις διαφωνιες που πιθανον να εχω δειχνει οτι σε ενα οικο αναχης μπουρδελλα κομ μαζευοντε απο καθηγητες πανεπιστημιου μεχρι λαικοι ανθρωποι προσεξτε ποσοι τα εχουν διαβασει φιλος δημοσιογραφος συντακτης γνωστης εφημεριδας μου ειπε οτι ειναι κορυφεες σε ποιοτητα και σε γνωση των συνομιλητων σας προτινω να συνεχισετε
 

Επισκέπτης
θα πω ενα παραδειγμα που εχω ξαναγραψει!!ειναι καποιος πετυχημενος στην δουλεια του ,με αρκετα λεφτα,ζει ανετα μαζι με την οικογενεια του!!καποια στιγμη ο γιος του παει εκδρομη με φιλους σε μια απομακρυσμενη περιοχη!!!κατι γινεται και παθαινει ατυχημα και χρειαζεται επειγοντως να μεταφερθει σε νοσοκομειο!!ο πατερας που ειναι πετυχημενος εχει την οικονομικη δυνατοτητα να νοικιασει ενα ελικοπτερο!!ομως χανει πολυ χρονο για να φτασει στην απομακρυσμενη περιοχη!!εκεινη την στιγμη λοιπον,ειναι αδυναμος,δεν μπορει να κανει τιποτα  οσα λεφτα και να εχει!!και ρωταω!!δεν θα προτιμουσε-ατε να υπηρχε-υπαρχει νοσοκομειο σε καθε απομακρυσμενη περιοχη?ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΠΡΟΟΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
θα πω ενα παραδειγμα που εχω ξαναγραψει!!ειναι καποιος πετυχημενος στην δουλεια του ,με αρκετα λεφτα,ζει ανετα μαζι με την οικογενεια του!!καποια στιγμη ο γιος του παει εκδρομη με φιλους σε μια απομακρυσμενη περιοχη!!!κατι γινεται και παθαινει ατυχημα και χρειαζεται επειγοντως να μεταφερθει σε νοσοκομειο!!ο πατερας που ειναι πετυχημενος εχει την οικονομικη δυνατοτητα να νοικιασει ενα ελικοπτερο!!ομως χανει πολυ χρονο για να φτασει στην απομακρυσμενη περιοχη!!εκεινη την στιγμη λοιπον,ειναι αδυναμος,δεν μπορει να κανει τιποτα  οσα λεφτα και να εχει!!και ρωταω!!δεν θα προτιμουσε-ατε να υπηρχε-υπαρχει νοσοκομειο σε καθε απομακρυσμενη περιοχη?ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΠΡΟΟΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!

Φυσικά και θα θέλαμε να υπάρχει νοσοκομείο σε κάθε περιοχή, ακόμα και την πιό απομακρυσμένη. Όμως, βασική αρχή της οικονομίας είναι ότι οι φυσικοί και οι ανθρώπινοι πόροι είναι περιορισμένοι. ʼρα κάπως πρέπει να μετρηθεί το κόστος κάθε ενέργειας (πχ η κατασκευή νοσοκομείου σε απομακρυσμένη περιοχή) και να διατεθούν οι αναγκαίοι πόροι προς αυτό.

Ερωτήματα που ανακύπτουν:

1. Σε ένα σοσιαλιστικό καθεστώς πως μετριέται το κόστος;
2. Ποιός αποφασίζει την αναγκαιότητα ενός έργου και με ποιά κριτήρια;
3. Ποιός αποφασίζει (δεδομένου του γεγονότος ότι οι πόροι είναι περιορισμένοι) που κατά προτεραιότητα θα διατεθούν οι πόροι;
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
θα πω ενα παραδειγμα που εχω ξαναγραψει!!ειναι καποιος πετυχημενος στην δουλεια του ,με αρκετα λεφτα,ζει ανετα μαζι με την οικογενεια του!!καποια στιγμη ο γιος του παει εκδρομη με φιλους σε μια απομακρυσμενη περιοχη!!!κατι γινεται και παθαινει ατυχημα και χρειαζεται επειγοντως να μεταφερθει σε νοσοκομειο!!ο πατερας που ειναι πετυχημενος εχει την οικονομικη δυνατοτητα να νοικιασει ενα ελικοπτερο!!ομως χανει πολυ χρονο για να φτασει στην απομακρυσμενη περιοχη!!εκεινη την στιγμη λοιπον,ειναι αδυναμος,δεν μπορει να κανει τιποτα  οσα λεφτα και να εχει!!και ρωταω!!δεν θα προτιμουσε-ατε να υπηρχε-υπαρχει νοσοκομειο σε καθε απομακρυσμενη περιοχη?ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΠΡΟΟΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!

Πολύ όμορφη  σκέψη  war, αλλά  ουτοπική  σαν ... παιδικό όνειρο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom