Νέα

Σε ποιούς απευθύνονται τα νεόδμητα ακίνητα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Σαλονικιος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 281
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
Για να δείξω τιν εκτίμησή μου στο κλασσικό , πρέπει να πάω κανά μήνα στο παρίσι , μονμάρτη , να μείνω σε σοφίτα στον 6ο χωρίς ασανσέρ,
όπου θα ανεβαίνω κρατώντας στη μασχάλη τη μπακέτα από τη μπουλανζερί ντι σκουερ , φορώντας το μοχέρ σακάκι με μεταξωτό φουλάρι
και το βράδυ θα πηγαίνω σε ρομαντικά τζάδικα και για γνωριμίες στις πιάτσες ......
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.258
Κριτικές
7
Like
14.012
Πόντοι
3.936
Ανοίγω ένα θέμα και θα ήθελα απόψεις σχετικά με το τι συμβαίνει πλέον στην αγορά ακινήτων που και σε απλές περιοχές πλέον όπως Άγιος Δημήτριος πανορμου οι τιμές έχουν φτάσει τις 6.000 ευρώ το
Τ.μ και στο Παγκράτι ακόμη και τις 10.000 το τετραγωνικό .
Σε ποιους απευθύνονται ποιος τα αγοράζει

6000 Κηφισιά και άνω Γλυφάδα.

10.000 με θέα την Ακρόπολη.

Αυτά.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.555
Like
12.069
Πόντοι
3.656
Ακριβώς. Μέσα έπεσες . Άσε που έχω και καβάτζες πλακάκια . Στοκ . Είμαι έτοιμος για παν ενδεχόμενο !
Καλά όσο θα κανείς ανακαίνιση εσυ με 7χιλ άλλο τόσο θα κανείς και απόσβεση τα 60κ δάνειο συν τους τόκους…συν τα 7χιλ :2funny:

400€ μίσθωμα που το 30% πάει εφορία θες 15 χρόνια να αποσβέσεις το δάνειο που θα πληρώνεις δόση…μιλάμε για πράφιτ

Και αυτό είναι το πρόβλημα σου..ότι επειδή εχεις γκρεμίδια θα ήθελες να έχουν προστιθέμενη αξία και να βγάζεις περιουσίες από αυτά και συγκρίνεις την Βενετία με το Καματερό και τα Βριλήσσια
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
400€ μίσθωμα που το 30% πάει εφορία θες 15 χρόνια να αποσβέσεις το δάνειο που θα πληρώνεις δόση…μιλάμε για πράφιτ
Σε αυτό έχεις δίκιο τύπε.
Αντί να πάρει ακίνητα .... μπορούσε πχ κάποιος που είχε 1.200.000€ το 2011 να έπαιρνε ... μετοχές τραπεζών !

Επένδυση .

Σήμερα κάνουν μέχρι 20€ .
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
449
Like
698
Πόντοι
81
Συγγνώμη έχω μια απορία..
Όλοι εσείς που εκφράζεται απόψεις του τύπου να μην γκρεμίζονται τα ερείπια αλλά να ανακαινίζονται έχετε υπόψιν μήπως τον νέο αντισεισμικό κανονισμό του 99;
Γιατί ότι και να ανακαινίσεις είτε με ενέσεις τσιμέντου είτε ενισχύσεις στις κολώνες την ίδια αντισεισμική προστασία δεν θα αποκτήσει ποτέ ένα πολύ παλιό οίκημα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.555
Like
12.069
Πόντοι
3.656
Σε αυτό έχεις δίκιο τύπε.
Αντί να πάρει ακίνητα .... μπορούσε πχ κάποιος που είχε 1.200.000€ το 2011 να έπαιρνε ... μετοχές τραπεζών !

Επένδυση .

Σήμερα κάνουν μέχρι 20€ .
Δεν είναι όλα τα ακίνητα επένδυση ούτε όλα τα χαρτοφυλάκια χασούρα

Εσυ είπες ότι με δάνειο 60Κ παίρνεις ένα σπίτι 53κ το ανακαινίζεις με 7Κ (και τις σωληνώσεις ΚΑΙ καλωδιώσεις) και το νοικιάζεις 400€ το μήνα.

Δεν το λέω εγώ τα μαθηματικά το λένε….από τα 400€ θα σου μείνουν 300 μετά την φορολογία…

Με 300€ το μήνα θες 17 χρόνια για να αποσβέσεις το δάνειο 60Κ
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Ενα ενδιαφερον αρθρο σχετικο σημερινο:

 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
Δεν είναι όλα τα ακίνητα επένδυση ούτε όλα τα χαρτοφυλάκια χασούρα

Εσυ είπες ότι με δάνειο 60Κ παίρνεις ένα σπίτι 53κ το ανακαινίζεις με 7Κ (και τις σωληνώσεις ΚΑΙ καλωδιώσεις) και το νοικιάζεις 400€ το μήνα.

Δεν το λέω εγώ τα μαθηματικά το λένε….από τα 400€ θα σου μείνουν 300 μετά την φορολογία…

Με 300€ το μήνα θες 17 χρόνια για να αποσβέσεις το δάνειο 60Κ


Για δάνειο δεν είπα ποτέ.
Δεν θα συζητούσα να πάρεις σπίτι με δάνειο για εκμίσθωση .
Δεν έχει άμεση απόδοση .
Αναφερόμουν σε περίπτωση ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΑ 60 .
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Δεν είναι όλα τα ακίνητα επένδυση ούτε όλα τα χαρτοφυλάκια χασούρα

Εσυ είπες ότι με δάνειο 60Κ παίρνεις ένα σπίτι 53κ το ανακαινίζεις με 7Κ (και τις σωληνώσεις ΚΑΙ καλωδιώσεις) και το νοικιάζεις 400€ το μήνα.

Δεν το λέω εγώ τα μαθηματικά το λένε….από τα 400€ θα σου μείνουν 300 μετά την φορολογία…

Με 300€ το μήνα θες 17 χρόνια για να αποσβέσεις το δάνειο 60Κ
Αγγλια ειναι πολυ διαδεδομενα τα στεγαστικα buy to let (αγορασε να το νοικιασεις) αλλα εχουν επιτοκιο (μεγαλυτερο απο τα δανεια πρωτης κατοικιας) που δε σου αφηνει πολλα περιθωρια κερδους.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.539
Κριτικές
8
Like
11.519
Πόντοι
3.786
Οι εποχές που οι αντιπαροχάδες πουλούσαν τα διαμερίσματα από τα σχέδια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

Σήμερα η νέα γενιά έχει κληρονομήσει τα ακίνητα. Ανακαίνιση μέσω εξοικονομώ και σπρώξιμο από τους γονείς, και μετά τα ρίχνουν στα airbnb. Υπάρχουν νέοι που δεν δουλεύουν και ασχολούνται μόνο με το airbnb και αυτό δεν είναι καν ελληνικό φαινόμενο.

Μετά το 2010 εφαρμόστηκε ο ΚΕΝΑΚ και μετά βγήκε ο ΝΟΚ (Νέος Οικοδομικός Κανονισμός) που εκτόξευσε κατακόρυφα το κόστος κατασκευής. Βάλε μέσα και την αύξηση στο ΦΠΑ και την πρόσφατη αύξηση στα δομικά υλικά - νομίζω καταλάβατε.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.555
Like
12.069
Πόντοι
3.656
Για δάνειο δεν είπα ποτέ.
Δεν θα συζητούσα να πάρεις σπίτι με δάνειο για εκμίσθωση .
Δεν έχει άμεση απόδοση .
Αναφερόμουν σε περίπτωση ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΑ 60 .
Για δάνειο μιλάγαμε πήγαινε στις πίσω σελίδες να δεις το έγραψες
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.555
Like
12.069
Πόντοι
3.656
Αγγλια ειναι πολυ διαδεδομενα τα στεγαστικα buy to let (αγορασε να το νοικιασεις) αλλα εχουν επιτοκιο (μεγαλυτερο απο τα δανεια πρωτης κατοικιας) που δε σου αφηνει πολλα περιθωρια κερδους.
Ε τώρα νομίζει ο καθένας ότι θα κάνει real estate με ένα δάνειο η με ένα μικρό κεφάλαιο δεν γίνεται.

Όπως σε όλες τις δουλειές και τις επενδύσεις ισχύει και εδώ


Οποίος έχει το χαρτί και το κεφάλαιο έχει πρόσβαση στις καλές ευκαιρίες για κέρδος

Και βγαίνει κερδισμένος οποιος από τους παραπάνω μπορεί να ξεχωρίσει σε ποιες ευκαιρίες θα μπει την κατάλληλη στιγμή.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
Το πρόβλημα δεν είναι το δάνειο είναι το business plan που περιέγραψες


Σιγά τη μπίζνα ρε παπάρα.
Τα κολλέγια σας έκαναν χαλβάδες .
Για ένα σπιτάκι λέμε που το παίρνεις ρημάδι , το βελτιώνεις πολύ και το νοικιάζεις. Είναι μία ασήμαντη μικρή ακίνητη περιουσία.
Αν θες μπιζνες πλαν με 60 χιλιάρικα πούλα καπότες του κώλου και μεγενθυτές πέους ιντερνετικά .........
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.555
Like
12.069
Πόντοι
3.656
Σιγά τη μπίζνα ρε παπάρα.
Τα κολλέγια σας έκαναν χαλβάδες .
Για ένα σπιτάκι λέμε που το παίρνεις ρημάδι , το βελτιώνεις πολύ και το νοικιάζεις. Είναι μία ασήμαντη μικρή ακίνητη περιουσία.
Αν θες μπιζνες πλαν με 60 χιλιάρικα πούλα καπότες του κώλου και μεγενθυτές πέους ιντερνετικά .........
Δεν το πρότεινα εγώ ως επένδυση

Εγώ σου είπα ότι ΔΕΝ είναι επένδυση γιατί είναι γκρεμίδι

Αν μπορείς να το βάλεις στην πλατφόρμα θα γίνει επένδυση…αλλά δεν θα σου κοστίσει 7χιλ η ανακαίνιση…..
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
αλλά δεν θα σου κοστίσει 7χιλ η ανακαίνιση…..
Εμένα 7 θα μου κοστίσει . Δεν με ξέρεις, δεν ξέρεις τι άκρες και καβάτζες έχω. Και τι μπορώ να κάνω .
Εσένα ας σου κοστίσει 35 χιλιάρικα.

Βάλε να σου φτιάξουν και προσομοίωση σε 3d engine πριν κάνεις την ανακαίνιση , να έχεις δει πως θα γίνει .......
Να κοστίσει η virtual ανακαίνιση άλλα 20 χιλιάρικα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.555
Like
12.069
Πόντοι
3.656
Εμένα 7 θα μου κοστίσει . Δεν με ξέρεις, δεν ξέρεις τι άκρες και καβάτζες έχω. Και τι μπορώ να κάνω .
Εσένα ας σου κοστίσει 35 χιλιάρικα.

Βάλε να σου φτιάξουν και προσομοίωση σε 3d engine πριν κάνεις την ανακαίνιση , να έχεις δει πως θα γίνει .......
Να κοστίσει η virtual ανακαίνιση άλλα 20 χιλιάρικα.
Ρε τυπε είναι ανάγκη να είσαι γνωστής σε όλα και να εχεις όλες τις άκρες να πούμε;

Εγώ σου μιλάω με λογική και εσυ φαγώθηκες με τις άκρες σου. Κάνε και τις εργασίες μόνος σου να γλιτώσεις τους τεχνίτες
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.774
Κριτικές
6
Like
3.452
Πόντοι
736
Σιγά τη μπίζνα ρε παπάρα.
Τα κολλέγια σας έκαναν χαλβάδες .
Για ένα σπιτάκι λέμε που το παίρνεις ρημάδι , το βελτιώνεις πολύ και το νοικιάζεις. Είναι μία ασήμαντη μικρή ακίνητη περιουσία.
Αν θες μπιζνες πλαν με 60 χιλιάρικα πούλα καπότες του κώλου και μεγενθυτές πέους ιντερνετικά .........
Κάτι τέτοιο έκανε ένας ξάδερφός μου , έπαιρνε διαμερίσματα σε χάλια κατάσταση φτηνά και σε περιοχές που νοικιάζουν φοιτητές εδω στην Θεσσαλονίκη.
Μετά εκτός απο την ανακαίνιση τα χώριζε σε δύο διαμερίσματα και τα νοίκιαζε σε φοιτητές , λεπτομέρειες δεν ξέρω ακριβώς αλλά πρέπει να βγάζει κέρδος μακροπρόθεσμα γιατί το έκανε αρκετές φορές. Νομίζω τρείς φορές σύνολο η κάπου εκεί.
Επίσης κάποια πράγματα όσα μπορούσε τα έκανε μόνος του όπως πχ περνούσε πλακάκια απο οτι άκουσα , θα είχε και τίποτα φτηνούς μάστορες φαντάζομαι για τα υπόλοιπα που δεν ήξερε να κάνει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom