Νέα

Σε ποιούς απευθύνονται τα νεόδμητα ακίνητα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Σαλονικιος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 281
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
Πχ Νεα Υορκη θα θεωρειται επιτυχια εαν τριπλασιαστουν οι τιμες των ακινητων σε 5 χρονια η εαν πεσουν στο 1/3 των σημερινων τιμων;
Τι μας νοιάζει ρε τύπε ;
Ξέρεις κανέναν ελληνοαμερικάνο ; Έχω γνωστούς. Τα σπίτια των πατεράδων τους, που αγοράστηκαν 1960 - 1970 ... αστόρια , κουηνς .... τζαμαϊκα αβενιου κτλ .....

οι δεύτερης γενιάς σήμερα, τα νοικιάζουν ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ .... για 4000$ ως 5500$ το μήνα ..... άλλα λεφτά .........
μιλάμε για 130τμ ... κατασκευές .... 1900 .... 1890 ....
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Θυμαμαι παντως το 2015 κοιτουσα τιμες και εβρισκα αξιοπρεπη σπιτια σε τιμες πατο. Θυμαμαι ενα στη Βουλα με 400 ευρω κοντα στη θαλασσα και ετριβα τα ματια μου, δεν το πιστευα. Και πολλα αλλα σπιτια ιδια φαση. Το ιδιο σπιτι σημερα εχει τουλαχιστον 1200
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
Θα κάνει ανακαίνιση με 7 χιλιάρικα σε σπίτι του 60 που δεν έχει ανακαινιστεί ποτέ?
:tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth:
Τύπε ..... αλλαγή μπάνιου μιλάμε .... και πλακάκι ...... δαπέδου .... και ένα ίνοξ φτηνιάρικο νεροχύτη με ντουλάπι μελαμίνη ......εγώ το κάνω τόσο .
Εσύ για αυτό που κάνω εγώ με 7 , θα δώσεις 12, ο άπλας άλεξ 16 ..... άλλοι φλώροι 20 .... έτσι πάνε.
Κάποιος πλαστικός χειρουργός .... μπορεί να δώσει 35 ....
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.217
Like
4.129
Πόντοι
456
Μα για να αγοράσεις ακίνητο η εφορία σε παιρναει κόσκινο πλέον . Άρα το μαύρο χρήμα καμία αξία δεν έχει σε αυτήν την αγορά και σιγά άμα είχα 500Κ μην πήγαινα να αγοράσω τούβλα
Αυτός που έχει 500κ την εφορία περιμένει. Κάνεις συμφωνητικό για ανταλλαγή μιας μαλακίας. Βάζεις μισή τιμή στα χαρτιά το συμβόλαιο και τα άλλα τα δίνεις μετρητά ή με άλλο τρόπο.
 
OP
OP
Σ

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
666
Like
1.386
Πόντοι
206
μαλλον σε αυτους που θελουνε να κανουνε ξεπλυμα...
Αυτό σύντροφε δεν γίνεται πλέον στην Ελλάδα όταν αγοράζεις ακίνητο η εφορία ψάχνει το εισόδημα σου σε βάθος 10ετιας πλέον
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.555
Like
12.069
Πόντοι
3.656
Τύπε ..... αλλαγή μπάνιου μιλάμε .... και πλακάκι ...... δαπέδου .... και ένα ίνοξ φτηνιάρικο νεροχύτη με ντουλάπι μελαμίνη ......εγώ το κάνω τόσο .
Εσύ για αυτό που κάνω εγώ με 7 , θα δώσεις 12, ο άπλας άλεξ 16 ..... άλλοι φλώροι 20 .... έτσι πάνε.
Κάποιος πλαστικός χειρουργός .... μπορεί να δώσει 35 ....
και όταν θα σε παίρνει ο φτωχός που θα μένει μέσα και θα σου λέει μαύρισε ο τοίχος από τη μούχλα έχει διαρροή ή ότι βάζει το σίδερο στη πρίζα και πέφτει ο γενικός τι θα κάνεις?

Δε θα σηκώνεις το τηλέφωνο??????? Ή νομίζεις ότι ο φτωχός που θα ξεζουμίσεις θα έχει σπεαρ χρήμα να σου φτιάξει το σπίτι που δεν έφτιαξες εσύ??????

για κορόιδα ψάχνεις ε? όταν θα τρως τα πιστόλια στα ενοίκια 10-10 και θα τον κυνηγάς όμως.....
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
και όταν θα σε παίρνει ο φτωχός που θα μένει μέσα και θα σου λέει μαύρισε ο τοίχος από τη μούχλα έχει διαρροή ή ότι βάζει το σίδερο στη πρίζα και πέφτει ο γενικός τι θα κάνεις?
Ρε τύπε, το να έχεις άκρες και να κάνεις δουλειές φθηνά, δεν σημαίνει ότι γίνονται σκατά.
Σκατά τις κάνουν σε κάτι φλώρους σκρουτζοεπιχειρηματίες , που το παίζουν λαρτζ.

Είνα σαν τις βίζιτες.
Στους αγαπούληδες πελάτες παίρνουν 300€ την ώρα ....
με τον άσβερκο από τη χώρα τους ....το κάνουν τσάμπα ....
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.136
Κριτικές
1
Like
5.700
Πόντοι
2.356
Ε στα λόγια μου έρχεσαι....νεα ιωνία...μεταμόρφωση και λυκόβρυση (όχι παντου στο τελευταίο)...με 4-5 κατοστάρικα βρίσκεις ΚΓΡΕΜΙΔΙΑ που δεν αξίζει να μένεις.
Θεωρώ ότι τα γκρεμίδια, την ίδια αξία έχουν είτε είναι στο Κερατσίνι είτε στην Πεύκη.

Ποιος μαλάκας θα ρίξει άλλα τόσα για ν' ανακαινίσει μια σαπίλα;
 

Black Panther91

Ανώτερος
Εγγρ.
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.585
Κριτικές
3
Like
27.933
Πόντοι
6.186
οι τιμές εκτοξεύτηκαν για 3 λόγους, ο ποιο ασήμαντος είναι η αύξηση του κόστους των υλικών, μετά golden visa κ ο πόλεμος στην Ουκρανία που έφεραν πολλούς μετανάστες στην Ελλάδα κ για να σας προλάβω έχω πάνω από 15 συναδέρφους Ουκρανους που μετακόμισαν μόνιμα Αθήνα κ Χαλκίδα κ οι περισσότεροι αγόρασαν σπίτια!
Τέλος το δάνειο για τους νέους έως 39 που έτρεξαν όλοι να το πάρουν κ εκτόξευσαν τις τιμές!
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.555
Like
12.069
Πόντοι
3.656
Ρε τύπε, το να έχεις άκρες και να κάνεις δουλειές φθηνά, δεν σημαίνει ότι γίνονται σκατά.
Σκατά τις κάνουν σε κάτι φλώρους σκρουτζοεπιχειρηματίες , που το παίζουν λαρτζ.

Είνα σαν τις βίζιτες.
Στους αγαπούληδες πελάτες παίρνουν 300€ την ώρα ....
με τον άσβερκο από τη χώρα τους ....το κάνουν τσάμπα ....
Α με 7 χιλιάρικα θα σκάψεις και θα ξηλώσεις και πατόματα και τοίχους και θα αλλάξεις και τα υδραυλικά και τα ηλεκτρικά και θα αλλάξεις και μπάνιο και πόρτες και ντουλάπια και πλακάκια και μπανιέρα και νυπτήρα, θα το βάψεις θα το σενιάρεις

μήπως θα σε πληρώσει κιόλας ο εργολάβος επειδή είσαι μάγκας και λαρτζ και from the inside?

για μαλάκες ψάχνεις? :tooth:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.555
Like
12.069
Πόντοι
3.656
Θεωρώ ότι τα γκρεμίδια, την ίδια αξία έχουν είτε είναι στο Κερατσίνι είτε στην Πεύκη.

Ποιος μαλάκας θα ρίξει άλλα τόσα για ν' ανακαινίσει μια σαπίλα;
Κοίτα δεν είναι έτσι ακριβώς....εξαρτάται....

ένα γκρεμίδι στο κερατσίνι δεν έχει προστιθέμενη αξία


ένα γκρεμίδι σε καλό οικόπεδο στην πεύκη όμως μπορείς να το ανακαινίσεις πλήρως και να το πουλήσεις για πολύ περισσότερο...μέχρι να το γκρεμίσεις και να σηκώσεις κάτι άλλο αν είναι μονοκατοικία.

Αν η περιοχή το σηκώνει μπορείς να επενδύσεις. Αλλά με τίποτα δεν θα έσκαγα τα λεφτά που ζητάνε για να μείνω στο γκρεμίδι. Αν είσαι ιδιοκτήτης και δεν πουλάς....αν θες να ζητάς 1.200 και 1500 ευρώ να ρίξεις και λεφτά για ανακαίνιση. Σε σένα θα μείνει και στα παιδιά σου έτσι και αλλιώς.
 

Talibanakos44

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
942
Κριτικές
10
Like
3.388
Πόντοι
736
Την ιδια απορια εχω και εγω τυπε, παντου χτιζουν νεες πολυκατοικίες, ποσοι εχουν χρηματα για να τα αγοράσουν; Λενε οτι εχει ανοίξει η αγορα και στους ξενους, δεν ξερω κατα ποσο ισχύει αυτο.
Ισχύει τύπε μου γι τους ξενους δυστυχώς, λόγο δουλειάς νταλαβεριζομαι συνεχως με Ισραηλινούς Κινέζους αλλά όσο κ αν σ κάνει εντύπωση κ με Τούρκους υποψήφιους αγοραστές που αγοράζουν με το τσουβάλι φοβούμενοι τη μεταστροφή της Τουρκίας σε τελείως ισλαμικό κράτος από τον Ρετζεπ. Επίσης αφού νταλαβεριζομαι με όλους αυτούς σημαίνει ότι γνωρίζω κ μεσίτες, σε κουβέντες χαλαρές έχει αναφερθεί ότι το μεγαλύτερο ποσοστό αγοραστών στην ελληνική αγορά είναι ξένοι κυρίως από τις προηγούμενες εθνικότητες. Τέλος παρα πολλά ξενοδοχεία ειναι ιδιοκτησίας Κινέζων κ Εβραίων. Ξέχασα ν αναφέρω οι περισσότεροι αγοραστές δεν ενδιαφέρονται να μείνουν αλλά να κάνουν μπίζνες ενοικίαση η Airbnb, το τι νοίκια θα ζητάνε άστο καλύτερα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.555
Like
12.069
Πόντοι
3.656
Ισχύει τύπε μου γι τους ξενους δυστυχώς, λόγο δουλειάς νταλαβεριζομαι συνεχως με Ισραηλινούς Κινέζους αλλά όσο κ αν σ κάνει εντύπωση κ με Τούρκους υποψήφιους αγοραστές που αγοράζουν με το τσουβάλι φοβούμενοι τη μεταστροφή της Τουρκίας σε τελείως ισλαμικό κράτος από τον Ρετζεπ. Επίσης αφού νταλαβεριζομαι με όλους αυτούς σημαίνει ότι γνωρίζω κ μεσίτες, σε κουβέντες χαλαρές έχει αναφερθεί ότι το μεγαλύτερο ποσοστό αγοραστών στην ελληνική αγορά είναι ξένοι κυρίως από τις προηγούμενες εθνικότητες. Τέλος παρα πολλά ξενοδοχεία ειναι ιδιοκτησίας Κινέζων κ Εβραίων. Ξέχασα ν αναφέρω οι περισσότεροι αγοραστές δεν ενδιαφέρονται να μείνουν αλλά να κάνουν μπίζνες ενοικίαση η Airbnb, το τι νοίκια θα ζητάνε άστο καλύτερα.
α γειά σου....

και σε πολλές περιπτώσεις ο άλλος έχει πουλήσει τα περισσότερα διαμερίσματα πριν αρχίζει να χτίζει....γεμάτο το φβ από 3d tours σε τέτοια....

το θέμα είναι ότι αυτό γαμάει χωρίς γυρισμό την αγορά γενικά...γιατί παίρνουν θάρος οι βλαχοι και χρεώνουν παραπάνω τα παλαιότερα σπίτια επειδή δεν υπάρχει μεγάλη προσφορά.

υπάρχουν λύσεις φυσικά αλλά η κυβέρνηση πέρα βρέχει και σε αυτό μέχρι στιγμής...
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.548
Κριτικές
21
Like
10.113
Πόντοι
3.346
Θυμαμαι παντως το 2015 κοιτουσα τιμες και εβρισκα αξιοπρεπη σπιτια σε τιμες πατο. Θυμαμαι ενα στη Βουλα με 400 ευρω κοντα στη θαλασσα και ετριβα τα ματια μου, δεν το πιστευα. Και πολλα αλλα σπιτια ιδια φαση. Το ιδιο σπιτι σημερα εχει τουλαχιστον 1200
Εγώ θυμάμαι το 2010 όταν έσκασε η κρίση όπου όλα τα ακίνητα είχαν ξεφτιλιστεί. Τότε ήταν μια καλή ευκαιρία να αγόραζες 2-3 γκαρσονιέρες και γενικά να επενδύσεις στα ακίνητα, αλλά....
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
Θεωρώ ότι τα γκρεμίδια, την ίδια αξία έχουν είτε είναι στο Κερατσίνι είτε στην Πεύκη.

Ποιος μαλάκας θα ρίξει άλλα τόσα για ν' ανακαινίσει μια σαπίλα;
Το πρόβλημα που έχετε κι εσύ και ο άλλος με τα γκρεμίδια, είναι ότι δεν έχετε τέτοια.
Μακάρι να είχαμε όλοι μας κάμποσα.
Όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά.
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΟΛΗ, ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΠΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ , δεν γκρεμίζουν τα σπίτια από γενιά σε γενιά, να χτίζουν καινούρια.
Παντού υπάρχουν σπίτια από την περασμένη και την πρόπερασμένη γενιά.
Καλά στην αγγλία ..... απέναντι από το imperial war museum ....υπάρχει το σπίτι που περηφανεύονται οι κάτοχοι ....
ότι ζούσε ο πλοίαρχος του ... μπάουντι (17ΧΧ) .
Να πούμε για τη βενετία ; Έχει οικήματα που ήταν 200 ετών , όταν ο βοναπάρτης έπαυσε τον τελευταίο δόγη .....
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
Α με 7 χιλιάρικα θα σκάψεις και θα ξηλώσεις και πατόματα και τοίχους και θα αλλάξεις και τα υδραυλικά και τα ηλεκτρικά και θα αλλάξεις και μπάνιο και πόρτες και ντουλάπια και πλακάκια και μπανιέρα και νυπτήρα, θα το βάψεις θα το σενιάρεις
Ακριβώς. Μέσα έπεσες . Άσε που έχω και καβάτζες πλακάκια . Στοκ . Είμαι έτοιμος για παν ενδεχόμενο !
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Το πρόβλημα που έχετε κι εσύ και ο άλλος με τα γκρεμίδια, είναι ότι δεν έχετε τέτοια.
Μακάρι να είχαμε όλοι μας κάμποσα.
Όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά.
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΟΛΗ, ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΠΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ , δεν γκρεμίζουν τα σπίτια από γενιά σε γενιά, να χτίζουν καινούρια.
Παντού υπάρχουν σπίτια από την περασμένη και την πρόπερασμένη γενιά.
Καλά στην αγγλία ..... απέναντι από το imperial war museum ....υπάρχει το σπίτι που περηφανεύονται οι κάτοχοι ....
ότι ζούσε ο πλοίαρχος του ... μπάουντι (17ΧΧ) .
Να πούμε για τη βενετία ; Έχει οικήματα που ήταν 200 ετών , όταν ο βοναπάρτης έπαυσε τον τελευταίο δόγη .....
Και Ελλαδα στα χωρια, τα περισσοτερα παλια πετρινα απλα ανακαινιζονται. Και ειναι απο τα πιο ωραια σπιτια της Ελλαδας
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
Και Ελλαδα στα χωρια, τα περισσοτερα παλια πετρινα απλα ανακαινιζονται. Και ειναι απο τα πιο ωραια σπιτια της Ελλαδας
Ε μα τι συζητάμε τώρα ; Ακόμη και σε χώρες πολύ μπροστά σε κατασκευές το βλέπεις αυτό . Στο κέντρο της φραγκφούρτης,
γιατί κρατάνε τη μπυραρία του 1700 ; Δεν μπορούσαν να τη γκρεμίσουν και να φτιάξουν μια μοντέρνα μαλακία με ίνοξ , κρύσταλλα , ντίζες , μπουλόνια και τα @@ μου ;;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.136
Κριτικές
1
Like
5.700
Πόντοι
2.356
Το πρόβλημα που έχετε κι εσύ και ο άλλος με τα γκρεμίδια, είναι ότι δεν έχετε τέτοια.
Μακάρι να είχαμε όλοι μας κάμποσα.
Όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά.
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΟΛΗ, ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΠΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ , δεν γκρεμίζουν τα σπίτια από γενιά σε γενιά, να χτίζουν καινούρια.
Παντού υπάρχουν σπίτια από την περασμένη και την πρόπερασμένη γενιά.
Καλά στην αγγλία ..... απέναντι από το imperial war museum ....υπάρχει το σπίτι που περηφανεύονται οι κάτοχοι ....
ότι ζούσε ο πλοίαρχος του ... μπάουντι (17ΧΧ) .
Δεν έχω σχέση με το real estate ρε τύπε :2funny: αλλά εντάξει, να συγκρίνεις τώρα την μπουρδελο-Αθήνα με το Λονδίνο, είναι κάπως. :2funny:

Γκρεμίδι στην Belgravia μπορεί και να κοστίζει 10 εκατομμύρια λίρες τα 100 τετραγωνικά. :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom