Νέα

Ροτβάιλερ επιτέθηκε σε μωρό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα PeinaleosX
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 437
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επικίνδυνα τα σκυλια;

  • Φταίνε οι γονείς.

    Ψήφοι: 83 74,8%
  • Φταίει το σκυλί.

    Ψήφοι: 11 9,9%
  • Φταίει το κράτος.

    Ψήφοι: 17 15,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    111

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
540
Κριτικές
10
Like
581
Πόντοι
4.245
Γενικά πάντως, εδώ εξωτερικό, δεν παίζουν μεγάλες ράτσες. Μέτριες και μικρές μόνο, άντε κανένα λαμπραντόρ από μεγαλόσωμα, εδώ που μαι. Ο κόσμος ξέρει και φυλάγεται, άσε που πολλές ράτσες είναι απαγορευμένες.
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.066
Like
9.902
Πόντοι
1.406
Το Τζακ Ράσελ όπως και το Νταχσουντ (το λουκάνικο), είναι 2 μικρές ράτσες, που δεν κολώνουν πουθενά και επιτίθενται σε οποιαδήποτε ράτσα τους ξυνίσει. Η δικιά μου έχει βουτήξει μια φορά θηλυκό λυκόσκυλο από τη μύτη και παραλίγο να χαμε δράματα. Μπορεί να μη γεμίζουν το μάτι, αλλά είναι ιδιαίτερα εριστικά και δύσκολα να τα ελέγξεις. Σαν παρέα βέβαια, είναι πολύ καλά και πολύ παιχνιδιάρικα, ενώ σπάνια έχουν θέματα με ανθρώπους. Μόνο με άλλα σκυλιά και κυρίως τα αρσενικά.
χαχαχαχαχαχαχαχα...το μονο κακο που εχουν ειναι ,οτι ολη την ωρα θελουν τρεχαλητα και παιχνιδι και αμα τα αφησεις σου ζαλιζουν τα αρχιδια ολη την ωρα γαβ και γουβ.....αν βρουν και κανα αλλο στη γειτονια το πανε πρωτη δευτερα.....
 
OP
OP
PeinaleosX

PeinaleosX

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2019
Μηνύματα
179
Κριτικές
4
Like
123
Πόντοι
1
Γενικά πάντως, εδώ εξωτερικό, δεν παίζουν μεγάλες ράτσες. Μέτριες και μικρές μόνο, άντε κανένα λαμπραντόρ από μεγαλόσωμα, εδώ που μαι. Ο κόσμος ξέρει και φυλάγεται, άσε που πολλές ράτσες είναι απαγορευμένες.

Σε ποια χώρα ειναι απαγορευμενες συγκεκριμένες ράτσες;
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.066
Like
9.902
Πόντοι
1.406
Γενικά πάντως, εδώ εξωτερικό, δεν παίζουν μεγάλες ράτσες. Μέτριες και μικρές μόνο, άντε κανένα λαμπραντόρ από μεγαλόσωμα, εδώ που μαι. Ο κόσμος ξέρει και φυλάγεται, άσε που πολλές ράτσες είναι απαγορευμένες.
γαμω τα σκυλια τα λαμπραντορ....βεβαια ο καγκουρας δν θελει ποτε λαμπραντορ γιατι ειναι σοφτ για τα γουστα του ....ειδικα τα μακρυτριχα που πρεπει να σκουπιζει κιολας....χεσμενα τελειως!
 
OP
OP
PeinaleosX

PeinaleosX

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2019
Μηνύματα
179
Κριτικές
4
Like
123
Πόντοι
1

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.066
Like
9.902
Πόντοι
1.406
Εδω,ως συνηθως ,εχουνε βρει το σωστο μοτιβο σκληρης κονομας και το πανε γαζι....ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΑΜΟΡΦΩΤΟΥΣ(κυριολεκτικα) ΒΛΑΧΟΜΑΓΚΕΣ και ΦΟΒΙΣΜΕΝΑ ανθρωπακια μην τους γαμησει νυχτα καποιος σκουρος(επι λεξη-μαλλον η παθηση ειναι σκουροφοβια),ΕΧΟΥΝΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΡΑΤΣΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ,ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥΗΜΕΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΦΑΝΕ ΝΤΕΙ ΟΥΑΝ ΚΑΙ ΤΡΩΝΕ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΦΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΣΙΑ ΤΟΥΣ......Κυριολεκτικα εχουν θυσαυρισει απο αυτες τις μαλακισμενες ρατσες οσοι ασχολουνται με την συγκεκριμενη βιομηχανια....
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.066
Like
9.902
Πόντοι
1.406
ΚΑΙ βεβαια ,οταν σκασει καμια πολυ χοντρη ψωλια(θανατικο) ,βγαινουν στα καναλια σωρηδον και παπαγαλιζουν τα τετριμενα "δεν λαμβανε αγαπη το σκυλι" "ηθελε το χωρο του" ,"ζηλεψε το νεο μελος" και αλλες κλισε μαλακιες!.....ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΕΣ ΡΑΤΣΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ,ΝΑ ΒΑΡΑΤΕ ΤΑΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΣΑΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ,ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΙΩΘΕΙ ΤΟ ΕΓΩ ΣΑΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ!
 

Petrosan

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2017
Μηνύματα
75
Like
9
Πόντοι
0
Δεν γεννιούνται επιθετικά τα σκυλιά ούτε έχει σχέση η ράτσα. Αν δεν εκπεδευσεις το σκυλο σωστά η αν έχει υποστεί κακοποίηση μπορεί να βλάψει κάποιον είτε από ζήλια είτε επειδή νιώθει απειλη.
 

sotiriscob

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2017
Μηνύματα
96
Κριτικές
3
Like
43
Πόντοι
0
Αν ο σκύλος είναι κοινονοικοποιημενος με άλλους ανθρώπους και σκυλια και έχει εκπεδευτει σωστά στα βασικα δεν πειράζει κανέναν. Άμα είναι κλεισμένος σε 100τμ για όλη του τη ζωή, είναι ανεκπεδευτος κτλ ακόμα κ αν δεν είναι επιθετικός μπορεί μια φορά να γίνει. Τα κατοικίδια είναι ευθύνη δεν είναι λουτρινα αρκουδάκια
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.391
Κριτικές
16
Like
13.561
Πόντοι
5.577
Γενικα πριν βγουνε τα επισημα πορισματα θα ακουσουμε απειρες παπαριες οπως ειναι αλλωστε και αναμενομενο σε αυτη τη χωρα...


τι να πει ο καθε τυχαιος ιατροδικαστης τυπε μπροστα στους ειδικους του bou?  :S
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.280
Like
21.230
Πόντοι
5.506
Αν ο σκύλος είναι κοινονοικοποιημενος με άλλους ανθρώπους και σκυλια και έχει εκπεδευτει σωστά στα βασικα δεν πειράζει κανέναν. Άμα είναι κλεισμένος σε 100τμ για όλη του τη ζωή, είναι ανεκπεδευτος κτλ ακόμα κ αν δεν είναι επιθετικός μπορεί μια φορά να γίνει. Τα κατοικίδια είναι ευθύνη δεν είναι λουτρινα αρκουδάκια


Ακριβώς. ΠΟΤΕ δε φταίει το σκυλί.
 
OP
OP
PeinaleosX

PeinaleosX

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2019
Μηνύματα
179
Κριτικές
4
Like
123
Πόντοι
1
τι να πει ο καθε τυχαιος ιατροδικαστης τυπε μπροστα στους ειδικους του bou?  :S

Σωστός. Εδω εχουμε βγάλει πόρισμα πριν το συμβάν. Πάντως ισχύει πως οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν τιποτα γιαντα ζωντανά που έχουν διπλα τους
 

sotiriscob

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2017
Μηνύματα
96
Κριτικές
3
Like
43
Πόντοι
0
Ακόμα και αυτό το ροτβαιλερ αν δεν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας προφανώς κάτι λάθος είχαν κάνει οι άνθρωποι που το είχαν. Οι άνθρωποι φταίνε όχι τα ζώα και τα χειρότερα κτήνη είμαστε εμείς οι πολιτισμένοι άνθρωποι.
 
OP
OP
PeinaleosX

PeinaleosX

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2019
Μηνύματα
179
Κριτικές
4
Like
123
Πόντοι
1
Ακόμα και αυτό το ροτβαιλερ αν δεν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας προφανώς κάτι λάθος είχαν κάνει οι άνθρωποι που το είχαν. Οι άνθρωποι φταίνε όχι τα ζώα και τα χειρότερα κτήνη είμαστε εμείς οι πολιτισμένοι άνθρωποι.

Λαθος ειναι που επεμβαίνουμε στη φύση. Φτιαχνουμε ράτσες, τιε αφηνουμε ανεξέλεγκτες και δεν ξερουμε τι μας γίνεται.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.280
Like
21.230
Πόντοι
5.506
Λαθος ειναι που επεμβαίνουμε στη φύση. Φτιαχνουμε ράτσες, τιε αφηνουμε ανεξέλεγκτες και δεν ξερουμε τι μας γίνεται.


Η ράτσα είναι αρχαία, της οποίας η ιστορία ξεκινάει από τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Σε εκείνα τα χρόνια συνόδευαν και προστάτευαν τα κοπάδια με πρόβατα και βοοειδή. Το χωριό Ρότβαϊλ της Ν. Γερμανίας, τον Μεσαίωνα, είχε εξελιχθεί σε κέντρο κτηνοτροφικού εμπορίου και τα σκυλιά αυτά ήταν απαραίτητα για να οδηγούν τα κοπάδια στα σφαγεία και στα σημεία πώλησης και να προστατεύουν τους αγοραστές και τους πωλητές από τους ληστές που είχαν βάλει στόχο τα μετρητά των αγοραπωλησιών. Μετά από χρόνια,όταν απαγορεύτηκε η μεταφορά ζώων από τους δρόμους τα σκυλιά αυτά άρχισαν να εξαφανίζονται μέχρι που αναγνωρίστηκε ξανά η αξία τους σαν σκυλί εργασίας. Σήμερα είναι ένα πολύ διαδεδομένο σκυλί σε όλο τον κόσμο.Το 1935 το ροτβάιλερ αναγνωρίστηκε επίσημα από το Αμερικανική Ένωση Κατοικιδίων (American Kennel Club). Το 1936, τα Ροτβάιλερ εκτέθηκαν στη Βρετανία σε διεθνής διαγωνισμούς. Το 1966, ένα ξεχωριστό μητρώο άνοιξε για τη ράτσα. Στην πραγματικότητα, στα μέσα της δεκαετίας του 1990, η δημοτικότητα του ροτβάιλερ εκτινάχθηκε στην υψηλότερη όλων των εποχών


Μη διαβάζεις τις μαλακίες που γράφουν εδώ μέσα.
 

bananoflouda

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2015
Μηνύματα
63
Like
12
Πόντοι
0
ειδικος αν και ερασιτεχνης
σε μορφωση, σκυλια, ανθρωπους...
κατι θα ξερεις και για το αν ειμαι μικροτσουτσουνος
εγραψα την αποψη μου και δεν απαιτω απο κανεναν να την ασπαστει
δεν γνωριζομαστε για να εχουμε αποψη ο ενας για τον αλλον
ειπες την αποψη σου και εγω την δικια μου
εγω λεω να αφησουμε τους επαγγελματιες να μας πουν τις δικεςτους και να κρινουμε
ειναι κριμα παντως να εχεις γνωμη και για καρδιοχειρουργικη (αν ασχοληθεις αλλα 30 χρονια σαν ερασιτεχνης)
συγνωμη για τα κεφαλαια!
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν καυκάσια και ελληνικά ποιμενικά για κατοικίδια. Το δικό μου το malinois μοιάζει με κανίς μπροστά τους. Και τα βγάζουν βόλτα σε μέρη με παιδιά, όπου κόσμος κάνει περίπατο ή τρέχει. Αν ο σκύλος το αποφασίσει να τρέξει ανάθεμα και αν μπορούν να τον τιθασεύσουν. Και κατά διαβολική σύμπτωση ο/η ιδιοκτήτης/ια είναι ελαφρών βαρών.
Εχω δει τύπο στην ίδια περιοχή εξαιρετικά μεγαλόσωμο και δυνατό να τον σέρνει πιτμπουλ σε μια ισορροπία "τρόμου" προς άλλο σκύλο. Και ήθελε απλά να τον μυρίσει όπως αποδείχθηκε. Που να ήθελε και να επιτεθεί....
 

bananoflouda

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2015
Μηνύματα
63
Like
12
Πόντοι
0
δεν εγραψα ποτε οτι βγαινω βολτα και ο σκυλος μου ειναι ελευθερος
παντα με λουρι
εχω τσακωθει πολλες φορες με ιδιοκτητες που εχουν τα σκυλια ελευθερα (ειναι μικρου μεγεθους και δεν μπορουν να κανουν τιποτα. ετσι λενε)
το μαλινουα ειναι ενα υπεροχο πλασμα αλλα το ιδιο επικυνδινο με τα ροντβαιλερ
(αν πουμε για την δυναμη του δαγκωματος)
μπορουν να κανουν ζημια σε ενηλικο ανθρωπο, ποσο μαλλον σε παιδακια η βρεφη
τι πρεπει να κανουμε λοιπον?
σωστη γνωση (απο ειδικους και οχι ερασιτεχνες)
εχω μονο 2 τατουαζ ρε γαμω το. να ξεκινησω και για αλλα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom