Νέα

Ρωσσικη γλωσσα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα slaviani
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 34
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
υπαρχει και ενα αλλο σλαυικο γραμμα το βουλγαρικο ъ που ειναι κατι μεταξυ α,ε,ι ο δηλαδη κατι που δεν εξηγειται με τιποτα
νομιζω και οι ρωσσοι το εχουν αλλα δεν το προφερουν

θα το περιέγραφα, μάλλον, ως άηχο και ξερό, λαρυγγικό "ού" (αλλά πιο κοντά ανάμεσα σε "α"-"ε"). Το έχουν και οι Ρώσοι, στο τέλος
των λέξεων, αν δεν κάνω λάθος. Έχει, νομίζω, τη λειτουργία του παλαιοσλαβικού "ят" = ѣ που καταργήθηκε στη Βουλγαρία το 1944.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.642
Κριτικές
178
Like
39.112
Πόντοι
21.896
θα το περιέγραφα, μάλλον, ως άηχο και ξερό, λαρυγγικό "ού" (αλλά πιο κοντά ανάμεσα σε "α"-"ε"). Το έχουν και οι Ρώσοι, στο τέλος
των λέξεων, αν δεν κάνω λάθος. Έχει, νομίζω, τη λειτουργία του παλαιοσλαβικού "ят" = ѣ που καταργήθηκε στη Βουλγαρία το 1944.
με αυτου τους σλαυους δεν βγαζεις ακρη με τα υμφωνα και φωνηεντα!!!σαν την ευκολια των λατονιγενων γλωσσων δεν εχει!!!!ειναι ευκολες και πιο γλθκες απο τα  γερμανοαγγλικα και σλαυικα αλλα γενκα τ σερβικα και ρωσσικα-μοσχοβιτικα ειναι πιο ευηκουστα απο τα υπολοιπα σλαυικα
προσωπικη μου αποψη
 

Erotiaris26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2011
Μηνύματα
1.095
Κριτικές
57
Like
171
Πόντοι
376
Привет мужики и женщины! Идите все нахуй от меня  :birdman:
 

billinio

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2010
Μηνύματα
285
Κριτικές
12
Like
28
Πόντοι
601
Eγω κάνω Σερβοκροάτικα και μπορώ να πω οτι είναι αρκετά εύκολα και με λατινικό αλφάβητο καθώς γράφονται και με τα 2 αλφάβητα βέβαια οι Κροάτες χρησιμοποιούν το Λατινικό ομως η γλώσσα είναι ίδια . Γενικά υπάρχουν ομοιότητες σε αυτές τις γλώσσες και εχω δει για παράδειγμα Βούλγαρο με Σέρβο να μιλάνε μεταξύ τους κανονικά .
 

kudni

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
437
Like
2
Πόντοι
1
Έχω μια απορία  που απευθύνεται μάλλον σε όσους γνωρίζουν άριστα τη ρωσικη ,σ.σ. νυχτερος .
διαλογος
-Ты че делаешь?
-порнуху смотрю.
-давай посмотрим вместе.
-.....μπλα,μπλα.

Και λέω σε μια φάση.
-порнуха еще не кончилась?

Μου βγήκε αυθόρμητα εκείνη την ώρα.Μετά που το σκέφτηκα είπα ότι σωστό θα ήταν να πω закончилась. Το ρήμα кончить παραπέμπει στο χυσιμο  το οποίο όμως  ταίριαζε κουτί με το порнуха.μάλλον μου βγήκε υποσυνείδητα. Μπορεί και να κάνω λάθος. Ας μας το εξηγήσει κάποιος.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.642
Κριτικές
178
Like
39.112
Πόντοι
21.896
οι σαλυοι εχουν δυο μορφες ρηματων-η τελειωμενη φορμα και η μη τελιομενη φορμα κι γενικα στα ρηματα δεν εχοθν κανονες παρα μονο εμπειρικ!!ειναι η μονη τελεια των σλαβικων που γενικα παρολου που ο κοσμος δεν τα γνωριζει λογω οτι εινι και αυτα ινδοευρωπαικα και επιρεασμενα απο την ελληνικη γραμματικη ει αι πουσια γλωσσα αλλα δυστυχως χωρις κανονα στα ρηματα οταν φτιαχνονται οι φορμες τους βαζωντας προθεμτα μπροστα στα ρηματα αναλογα χρονο και ενοια
 

mitroglou7

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2016
Μηνύματα
44
Like
0
Πόντοι
0
Έχω μια απορία  που απευθύνεται μάλλον σε όσους γνωρίζουν άριστα τη ρωσικη ,σ.σ. νυχτερος .
διαλογος
-Ты че делаешь?
-порнуху смотрю.
-давай посмотрим вместе.
-.....μπλα,μπλα.

Και λέω σε μια φάση.
-порнуха еще не кончилась?

Μου βγήκε αυθόρμητα εκείνη την ώρα.Μετά που το σκέφτηκα είπα ότι σωστό θα ήταν να πω закончилась. Το ρήμα кончить παραπέμπει στο χυσιμο  το οποίο όμως  ταίριαζε κουτί με το порнуха.μάλλον μου βγήκε υποσυνείδητα. Μπορεί και να κάνω λάθος. Ας μας το εξηγήσει κάποιος.
Tύπε μου εδώ θα μπορούσε να σε βοηθίσει ο Δημητράκης αλλά είναι μπαναρισμένος και δεν μπορεί να γράψει.
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
88
Πόντοι
866
Tύπε μου εδώ θα μπορούσε να σε βοηθίσει ο Δημητράκης αλλά είναι μπαναρισμένος και δεν μπορεί να γράψει.
οι δύο τύποι ασυντελεστος κ συντελεσμενος δεν είναι ρε παιδιά αυτοί του ίδιου ρηματος ? Το θέμα είναι τι χρόνο θέλει ν εκφράσει κάνεις ?
 

kudni

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
437
Like
2
Πόντοι
1
οι δύο τύποι ασυντελεστος κ συντελεσμενος δεν είναι ρε παιδιά αυτοί του ίδιου ρηματος ? Το θέμα είναι τι χρόνο θέλει ν εκφράσει κάνεις ?
οι δυο είναι  άλλα ένας παραπέμπει στο τελειωμα/τελειωμα και ο αλλος στο τελειωμα/χυσιμο.
 

lakis mamoulakis

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Οκτ 2012
Μηνύματα
962
Κριτικές
29
Like
1.914
Πόντοι
1.416
Ωραια γλωσσα  :rockon:

Κριμα που ξερω μονο 2 λεξεις..
 

kudni

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
437
Like
2
Πόντοι
1
Ο νυχτερος куда пропал?δεν τον βλέπω στο μπουρδελα  τελευταία.
 

Rapturee

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2012
Μηνύματα
446
Like
254
Πόντοι
21
Υπαρχει πουθενα καποιος οδηγος με τα βασικα ρηματα, και την κλίση τους?
Το αλφάβητο στην αρχη πολυ καλο starting point παντως.
Η γλωσσσα ειναι μπουρδέλο καμια λογικη συνέχεια στα γραμματα  :2funny:
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
20.952
Κριτικές
490
Like
36.496
Πόντοι
41.447
Υπαρχει πουθενα καποιος οδηγος με τα βασικα ρηματα, και την κλίση τους?
Το αλφάβητο στην αρχη πολυ καλο starting point παντως.
Η γλωσσσα ειναι μπουρδέλο καμια λογικη συνέχεια στα γραμματα  :2funny:

υπαρχουν 2 κατηγοριες κλησης ρηματων στον ενεστωτα
ομως τα περισσοτερα ρηματα παρουσιαζουν ανωμαλια και δεν ακολουθουν ακριβως τους 2 παραπανω κανονες
γενικα να διαβασεις μονος σου ειναι δυσκολο
καλυτερα ν κανεις μαθημα στο ινστιντουτο πουσκιν στο κεντρο, στο σχολειο της ρωσικης πρεσβειας στο χαλανδρι ή στο ινστιντουτο Μιρ στο κεντρο παλυ
ενα πολυ καλο βιβλιο ειδικα για ελληνες ειναι το Ρωσικα για Ελληνες, συγγραφεας Νατρισα Δανιηλίδου , εκδοτικος οικος Σταμουλη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom