Νέα

Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ririkonav
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Έχει αρχίσει ο γ' ππ;

  • Ναι

    Ψήφοι: 97 49,0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 101 51,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Για να μην χανουμε χρονο ξεκινα Βουλγαρικα εσυ....και θα πηγαινουμε μαζι για συννενοηση στους κατακτητες μας.
Βουλγάρικα θα συνεργαστούμε με το Βολκάνο. Από ότι κατάλαβα έχει ανοικτές δουλειές με Βουλγαρία. Δασικά είδη, ξυλείες, πράσινες ελιές γεμιστές με μύγδαλο και πιπεριά Φλωρίνης, γαϊδουρολιές Χαλκιδικής, βιολογικές και συμβατικές. Προφανώς τα μιλάει πολύ καλά. Λογικά έχει σπουδάσει Βουλγαρία. Θα σαρώσουμε με τη βοήθειά του.
Η παροχή υπηρεσιών είναι το μέλλον.
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.453
Like
22.803
Πόντοι
6.256
Βουλγάρικα θα συνεργαστούμε με το Βολκάνο. Από ότι κατάλαβα έχει ανοικτές δουλειές με Βουλγαρία. Δασικά είδη, ξυλείες, πράσινες ελιές γεμιστές με μύγδαλο και πιπεριά Φλωρίνης, γαϊδουρολιές Χαλκιδικής, βιολογικές και συμβατικές. Προφανώς τα μιλάει πολύ καλά. Λογικά έχει σπουδάσει Βουλγαρία. Θα σαρώσουμε με τη βοήθειά του.
Η παροχή υπηρεσιών είναι το μέλλον.
Ωραια μηπως καποιος να ξεκινησει και Αλβανικα;Ολο και κατι θα καταλαβουν και αυτοι....
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Επειδη γνωριζεις πολλα μια ερωτηση
Τι έλεγε αρα το γραμμα Παπανδρεου Ανδρεα στον Ζιβκοφ που του πήγε ο Παπουλιας στην κριση του 1987?
Δε μου το έδωσαν να το διαβάσω τύπε.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Επειδη γνωριζεις πολλα μια ερωτηση
Τι έλεγε αρα το γραμμα Παπανδρεου Ανδρεα στον Ζιβκοφ που του πήγε ο Παπουλιας στην κριση του 1987?
Το γράμμα έλεγε:
Υπάρχει μια αεροσυνοδός. Ονομάζεται Δήμητρα. Θα σου στείλω 50 μπουκάλια SHIVAS, αν την μου την πασάρεις να μου κάνει πίπα.
 

netprowler

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
134
Κριτικές
58
Like
844
Πόντοι
1.061
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Ωραια μηπως καποιος να ξεκινησει και Αλβανικα;Ολο και κατι θα καταλαβουν και αυτοι....
Ο Ζανκλώ, η αδυναμία μου, πρέπει να τα έπαιζε στα δάχτυλα. Με την καντίνα στη γύρα θα σαρώναμε. Θα έβγαινε τρελό μαρούλι. Αλλά που χάθηκε αυτή η ψυχή; Δεν τα παρατάς έτσι εύκολα επειδή έπεσαν καμία τριανταριά μπαν. :confused:
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
μη μου βάζεις δύσκολα, ο Πουτιν μια χαρά ειναι στο καταφύγιο του, τρώει πινει γαμάει. Ο φαντάρος του που ειναι αναγκασμένος να σκοτώσει άνθρωπο ή να σκοτωθεί δεν νομίζω ότι είναι και πολύ καλά.
Εγώ καλά είμαι φτιάχνω χαρταετό.
Εγώ που γράφω εδώ, γενικά στην ζωή δεν θέλω να σκοτωθώ για να τρώει να πινει και να γαμάει κάθε πουτιν.
ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΕΙΜΑΙ. ΕΣΥ; σκέφτεσαι μήπως εγώ πιθανόν θα γράψω να υποχωρήσει ο Πούτιν; Ταυτίζεσαι; έχεις κωλοφάνταρα να σκοτώνονται για εσένα και την χλίδα σου;
Εδώ είναι το bou. Κάθε ένας εχει και απο μια άποψη και μπορεί να την πει.
Μπορεί αύριο μεθαύριο να ανακαλύψουμε ότι είχε δίκιο ο Πούτιν, τον ζόρισαν τον ζόρισαν τον ζόρισαν και έπρεπε να αμυνθεί, να καταλάβει την Ουκρανία, ίσως με την πολύ πίεση που το έχουν κάνει πρέπει να κάνει και ένα πυρηνικό πόλεμο. Έτσι κι αλλιώς για να επιβιώσει η Ρωσια τι σημασία έχει; Δεν ξέρουμε μετά απο 200 χρόνια αν γίνει απολογισμός ίσως τελικά ο Πούτιν να ήταν ο καλός και να κάνουμε λάθος.
Εμείς εδώ πετάμε χαρταετό. Ας πούμε χτες χτυπηθηκε το πυρηνικό εργοστάσιο. Οι Ουκρανοί λένε εγκληματίες πολέμου τους Ρώσους. Οι Ρώσοι λένε ότι οι Ουκρανοί το χτύπησαν μόνοι τους για να κατηγορήσουν τους Ρώσους. Ισως ήταν ιδέα των Αμερικάνων, μπορεί και του Ερντογαν.
Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Εμείς σαν Έλληνες δεν πειράζει ας ρίξει και πυρηνικά αν είναι για το καλο της Ρωσίας, έτσι κι αλλιώς λίγη ραδιενέργεια θα έρθει οπως με το τσερνομπιλ. και αν μολυνθούν οι Ουκρανοί στα αρχίδια μας ΝΑΤΟ ήθελαν ΕΕ ήθελαν καλά να πάθουν.
Το ξέρεις ότι ίσως μια πυρηνική βόμβα στην Ελλάδα ίσως μας κάνει καλό; τώρα τις πρώτες 15 μέρες του Μάρτη έχει ακόμα κρύο, μετά τις 15 δεν χρειάζεται, έρχεται Άνοιξη.
Λογικά θα φύγουμε όλοι για Σύρο αν σκάσουν πυρηνικά.Για να πήγε ο Έλληνας πρωθυπουργός κάτι θα ξέρει... Δεν μπορεί να τα γραψε όλα στα αρχιδια του ?
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.453
Like
22.803
Πόντοι
6.256
Ο Ζανκλώ, η αδυναμία μου, πρέπει να τα έπαιζε στα δάχτυλα. Με την καντίνα στη γύρα θα σαρώναμε. Θα έβγαινε τρελό μαρούλι. Αλλά που χάθηκε αυτή η ψυχή; Δεν τα παρατάς έτσι εύκολα επειδή έπεσαν καμία τριανταριά μπαν. :confused:
Τον πολεμησαν αδικα με πουστικες αναφορες το παλικαρι...
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.453
Like
22.803
Πόντοι
6.256
Λογικά θα φύγουμε όλοι για Σύρο αν σκάσουν πυρηνικά.Για να πήγε ο Έλληνας πρωθυπουργός κάτι θα ξέρει... Δεν μπορεί να τα γραψε όλα στα αρχιδια του ?
Ψαχνω να δω ποιος αλλος ηγετης εφυγε για τριημερακι ενω εχουμε ολες αυτες τις εξελιξεις και δεν βρισκω κανεναν τυπε....

Τον βλέπω να τρώει καμμιά σφαίρα αυτόν...

Καλα τα λεει επρεπε το ΝΑΤΟ να ξεκινησει Γ παγκοσμιο πολεμο που θα οδηγουσε πυρηνικο ολοκαυτωμα για τη χωρα του που δεν ειναι καν μελος στο ΝΑΤΟ.....
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.100
Κριτικές
9
Like
13.652
Πόντοι
2.606
Τύπος enduro πρέπει να είναι σύνορα Ουκρανίας να μοιράζει σαλέπι επι πληρωμή στους πρόσφυγες :confused: :confused: :confused:
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.453
Like
22.803
Πόντοι
6.256

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.093
Like
2.900
Πόντοι
506
Oχι στην αποστολή οπλων στην ουκρανία απο τους ελληνες πλην των ψηφοφόρων της ΝΔ
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Τον πολεμησαν αδικα με πουστικες αναφορες το παλικαρι...
O μπαγασας κάτι πρέπει να έκανε στον Αντισθένη και να του το κράτησε μανιάτικο. Εδώ άλλοι θα έπρεπε να έχουν τσιμεντωθεί με τη μπανιέρα και δεν τρέχει κάστανο.
Αλλά όσο και να πιέστηκε δεν αποκάλυψε ποτέ. Ούτε στους δικούς του ανθρώπους, το Τζον και τον αθηναίο, δε μιλησε. :confused:
 
Τελευταία τροποποίηση:

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.325
Κριτικές
3
Like
6.909
Πόντοι
1.486
Ο πόλεμος στην Ουκρανία μας έδειξε ότι η Τουρκία ΔΕΝ είναι απομονωμένη, όπως την παρουσιάζουν αναλυτές στα Ελληνικά ΜΜΕ.

Ακολουθεί μια "ουδετερότητα" κερδίζοντας ανταλλάγματα από όλες τις μεριές.

Έκλεισε τα στενά για ΟΛΟΥΣ, ακόμα και για το ΝΑΤΟ, αλλά άφησε ανοικτό τον εναέριο χώρο.

Στέλνει drone στην Ουκρανία, καμιά αντίδραση από την Ρωσία.

Φανερά, ούτε καν οι ΗΠΑ δεν έκαναν αίτημα να κλείσει τον εναέριο χώρο της Τουρκίας.

Ο ΓΓ του ΝΑΤΟ (ο φιλότουρκος) λέει πως όλο το ΝΑΤΟ είναι ενωμένο κατά της Ρωσίας, εννοεί ναιιιι και την Τουρκία!!!

Εμείς εδώ συζητάμε για τα όπλα που στείλαμε στην Ουκρανία. Είδα τον Αποστολάκη πρων ναυαρχο, είπε πως τα όπλα ρίχνουν λάδι στη φωτιά!!!

Σε περίπτωση πολέμου Ελλάδας - Τουρκίας θα πρέπει να δεχτούμε αμυντική βοήθεια από άλλες χώρες;;; ή μήπως αν μας στείλουν όπλα θα είναι σαν λάδι στη φωτιά;;; αν μας στέλνουν μόνο κράνη και κρουασαν θα είναι καλά;;;;

Όταν θα τελειώσει ο πόλεμος στην Ουκρανία το ποιο πιθανό να αποστρατικοποιηθεί πλήρως ή σε μεγάλο βαθμό και αυτό θα προβλεφθεί σε συνθήκη ειρήνης. Αυτό πως θα το διαβάσει η Τουρκία;;;

Τι φοβερό δηλ. ζητάει η Τουρκία;;; αποστρατικοποίηση των νησιών που αναφέρονται σε συνθήκες. Είμαστε σίγουροι ότι έξω δεν ακούνε τα επιχειρήματά τους όσο κουλά και αν τα ακούμε εμείς;;;

Η ΕΕ το βλέπει ως πρόβλημα προς διάλογο και εμείς συζητάμε (64ος γύρος και συνεχίζουμε) με την Τουρκία. Η Τουρκία λέει για μια σειρά από Ελληνικά νησιά πως λόγω εξοπλισμών τίθεται θέμα κυριαρχίας, αλλά εμείς πρέπει να συζητάμε μαζί τους!!!

Όλα τα παραπάνω δείχνουν πως δεν έχουμε περιθώρια εφησυχασμού, η Τουρκία καραδοκεί και εμείς πρέπει να είμαστε έτοιμοι για όλα. Και να θυμίσω πως αν βρεθούμε σε εμπόλεμη κατάσταση θα πρέπει να αμυνθούμε ΟΛΟΙ, συμπεριλαμβανομένων και ακροδεξιών και ακροαριστερών, οι βόμβες δεν θα κάνουν διακρίσεις.

Μακάρι να "διαβάσουμε" άμεσα το τι συμβαίνει και να λάβουμε τα μέτρα μας και τις απαιτούμενες αποφάσεις. Φοβάμαι πως ως λαός έχουμε "μαλακώσει" δεν είμαι σίγουρος πως θα έχουμε το σθένος, όπως των πχ Ουκρανών ....
Οχι μόνο εχουμε μαλακώσει φίλε..Εχουμε γινει φαρίν λακτέ...
Δηλαδή οι μουσουλμάνοι της Θράκης που ψηφίζουν Τουρκόφωνους βουλευτές θέλουν να ενωθούν με την Τουρκία;
Σωπα ρε συ!Τι είναι αυτα που λες τωρα..Οι κατευθυνόμενοι από τον Σαδίκ να θέλουν να ενσωματωθούν με την Μητέρα Τουρκια..παπαπαπα...
Πολύ πιθανό τύπε .... και γι' αυτό πρέπει να είμαστε έτοιμοι και καλά εξοπλισμένοι.

Η βοήθεια απ' έξω θα είναι λόγια, κράνη και κρουασάν ... οι πεζοναύτες από το Λουξεμβούργο δεν θα έρθουν εύκολα να βοηθήσουν ....
Εκεί ημουν και τους εβλεπα..Από εκπαιδευση εμεις στο bou είμαστε σκάλες ανωτεροι..
Ο Μητσοτάκης άφησε να εννοηθεί ότι θα δούμε διεθνή βοήθεια σε περίπτωση σκηνικού με Τουρκία επειδή μας βοήθησαν πέρυσι στον Έβρο....φυσικά δεν τον πίστεψα...όμως μπορεί να τον πιστεύουν άλλοι...προσοχή τώρα για να μην λέμε περαστικά στην δύσκολη ώρα.
Ευχολογια και "βρειτε τα "θα ακούσουμε".Όπως πάντα..
Σωστά...το Λουξεμβούργο διαθέτει Διμοιρία Ειδικών Δυνάμεων .Από εξοπλισμό έχει τα βασικά ενός μικρού στρατιωτικού τμήματος( ένα τάγμα πεζικού όλος κι όλος ο Στρατός του).
Αρκεί να σας πω ότι ο Α/ΓΕΕΘΑ του Λουξεμβούργου,εχει βαθμό...Λοχαγού!!Συνατηθήκαμε μια φορά,εγω Αντιπλοίαρχος τότε,και σταθηκε κλαρίνο!
Στην Ουκρανία βλέπουμε παλαική άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας, εδώ φοβάμαι πως θα βλέπαμε έξοδο προς την Αλβανία...

Το θέμα της εφεδρείας, προσωπικά αν και ΔΕΑ μόνο μια φορά με κάλεσαν και για μια εβδομάδα ... Νομίζω πως εδώ μπορούν να γίνουν πολλά, πχ 15 μέρες εκπαίδευσης κάθε 3-4 χρόνια κοντά σε μονάδες των συνόρων μας.

Και 6μηνη θητεία και στις Ελλεηνίδες, θα τους έκανε πολύ καλό ......
Εδω πασχουμε και μαλιστα χοντρά.Ουδεμία προσπαθεια εχει γίνει για συστηματική εκπαιδευση κι εξοικείωση με τις νεες τεχνολογίες.
Δεν πιστεύω να είσαι κανένας ηττοπαθής και να νομίζεις ότι θα κρατήσουμε στον Έβρο; Κακομοίρη μου σε μια ώρα Σαλονίκη θα έχουν φτάσει οι Τουρκοι. Δε θα τους χωράνε τα καφέ της παραλίας. Κι από κοντά οι Βούλγαροι. Στο Ιμαρετ θα τους παρκάρουμε αυτούς. Μέχρι την Καβάλα ταμάμ θα είναι. :confused:
Απο τον Εβρο δεν περνανε.Ειναι τετοια η μορφολογια που θα ειναι sitting ducks.Το ιδιο ισχυει και για μας βέβαια..
Επειδη γνωριζεις πολλα μια ερωτηση
Τι έλεγε αρα το γραμμα Παπανδρεου Ανδρεα στον Ζιβκοφ που του πήγε ο Παπουλιας στην κριση του 1987?
Ωραια ερωτηση,αν καποιος γνωρίζει κατι να μας πει..
Τον βλέπω να τρώει καμμιά σφαίρα αυτόν...

Αυτος ο τριμάλακας θελει να μας μπλεξει και πυροβολεί τα πόδια του μου φαινεται...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom