Νέα

Ρολόγια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 191K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Λουράκι ή μπρασελέ;

  • Λουράκι

    Ψήφοι: 111 37,1%
  • Μπρασελέ

    Ψήφοι: 188 62,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    299

b0b

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.097
Κριτικές
1
Like
1.350
Πόντοι
216
Βασικα τα ρολογια που βγαζουν οι φιρμες ρουχων φορανε τον ιδιο απλο μηχανισμο και οι τιμες κυμαινονται απο 100 ως 500 ευρω ενω κανονικα θα επρεπε να ειναι 3 φορες κατω. Αλλα πολλα ειναι ομορφα κ πουλανε

Μεταξυ rolex k patek κ τα 2 κορυφη αλλα τα πατεκ ειναι πιο ευαισθητα

Πολυ ομορφα κ τα mont blanc αλλα μια κλαση κατω απο Ρολεξ. Ουτως η αλλως η Mont Blanc ξεκινησε με πενες κ μετα εβγαλε ρολογια
Αλλα υπαρχουν κ πολλες αλλες Ελβετικες ρολογαρες που Ελλαδα κυκλοφορουν ελαχιστα
Οι περισσοτεροι πλεον προτιμαν κλαρινογαμπριστικα ρολογια γιγαντες με μηχανισμους της πλακας..
Κ οσα oozoo εχω δει Ελλαδα δεν εχω δει σε καμια αλλη χωρα της Ευρωπης...

Σκυλια λέμε.

OtokvG6.jpg
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.260
Like
348
Πόντοι
36
Φιλε 60 ευρω για τετοιο ρολοι ειναι τσαμπα. Οπως σου πα τα casio τα βγαζουν τα λεφτα τους. Πολυ ανωτερα μηχανικα απο πολλα αλλα ακριβοτερα τους..οσο για την ερωτηση μπρασελε η λουρακι..τι να σου πω..γουστα ειναι αυτα..προσωπικα εγω ως συλλεκτης τα εχω μοιρασμενα..το καθε λουρι εχει τη χαρη του..
εγω προσωπικα την εχω καταβρει με τα suunto ,
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.419
Κριτικές
15
Like
6.079
Πόντοι
1.496
εχω αυτο το casio και αργοτερα σκευτομαι να παρω ingersoll.τι γνωμη εχετε για αυτα?
MTP-1383L-1AVEF.jpg
Ωραιο ρολοι αλλα κουραστικο για μενα το μαυρο φοντο.Γι αυτο εχω παρει ενα TIMBERLAND.
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Εγω εχω ένα omega seamaster aqua terra και εχω βαλει στο ματι και ένα PO. Ωραια τα rolex αλλα δε μου αρεσει που τραβανε πολύ τα βλεματα.
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
Εγω εχω ένα omega seamaster aqua terra και εχω βαλει στο ματι και ένα PO. Ωραια τα rolex αλλα δε μου αρεσει που τραβανε πολύ τα βλεματα.

Ε μα, αυτό δεν επιδιώκουν αυτοί που τα έχουν;....
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.792
Κριτικές
8
Like
2.588
Πόντοι
506
Ενταξει κ αυτο ειναι σχετικα κυριλε κ ομορφο..αν λαβεις υποψη οτι πλεον οι μισοι φορανε ..χειροπεδες για ρολογια..
Υπαρχουν κ σχετικα φορουμς κ Ελλαδα κ εξωτερικο για να παρεις ιδεες
Κ μπορεις να βρεις πολλα ρολογακια πανεμορφα σε καλη τιμη κ να μην ειναι τοσο διαδεδομενα..κ να πουλησεις κ τρελλιτσα...
μπορεις να ποσταρεις κανενα φορουμ?
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.792
Κριτικές
8
Like
2.588
Πόντοι
506
Φιλε 60 ευρω για τετοιο ρολοι ειναι τσαμπα. Οπως σου πα τα casio τα βγαζουν τα λεφτα τους. Πολυ ανωτερα μηχανικα απο πολλα αλλα ακριβοτερα τους..οσο για την ερωτηση μπρασελε η λουρακι..τι να σου πω..γουστα ειναι αυτα..προσωπικα εγω ως συλλεκτης τα εχω μοιρασμενα..το καθε λουρι εχει τη χαρη του..
τελικα δεν μας ειπες τι παιζει με την συλογη σου?
 

jorgekavlares

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
8.103
Like
1.440
Πόντοι
546
προσωπικα εγω ως συλλεκτης τα εχω μοιρασμενα..

συλλέκτης ρολογιών συνήθως σημαίνει συλλέγω ακριβά ρολόγια... σπάνια ρολόγια... vintage ρολόγια...
οι τιμές τους συνήθως υπερβαίνουν τα 2000 ευρώ και ανεβαίνουν μέχρι εκεί που δεν πάει...
τώρα αν κάποιος συλλέγει Casio...
δεν νομίζω ότι κατατάσσεται στους συλλέκτες...
για τα Seico να το συζητήσουμε αλλά αν κρίνουμε αυστηρά ούτε αυτά
εδώ ούτε τα Citizen ούτε τα Tissot δεν θεωρούνται συλλεκτικά...
τα φθηνότερα ρολόγια μιας σοβαρής συλλογής είναι Omega, Rolex, Heuer και TAG Heuer, Breitling, IWC... κλπ...
όλες εμπορικές μάρκες μέσου βεληνεκούς...
γνώμη μου...
για παράδειγμα... ο φίλος ας πούμε συλλέγει μόνο μηχανικά Omega Speedmaster
το τέταρτο της κάτω σειρας είναι πολύ σπάνιο...
πιάνει άνετα 7500-8000 ευρώ...
τι Casio και πίπες συζητάτε...
 

Συνημμένα

  • gino_speedcollection_65.jpg
    gino_speedcollection_65.jpg
    317 KB · Εμφανίσεις: 21

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.792
Κριτικές
8
Like
2.588
Πόντοι
506
συλλέκτης ρολογιών συνήθως σημαίνει συλλέγω ακριβά ρολόγια... σπάνια ρολόγια... vintage ρολόγια...
οι τιμές τους συνήθως υπερβαίνουν τα 2000 ευρώ και ανεβαίνουν μέχρι εκεί που δεν πάει...
τώρα αν κάποιος συλλέγει Casio...
δεν νομίζω ότι κατατάσσεται στους συλλέκτες...
για τα Seico να το συζητήσουμε αλλά αν κρίνουμε αυστηρά ούτε αυτά
εδώ ούτε τα Citizen ούτε τα Tissot δεν θεωρούνται συλλεκτικά...
τα φθηνότερα ρολόγια μιας σοβαρής συλλογής είναι Omega, Rolex, Heuer και TAG Heuer, Breitling, IWC... κλπ...
όλες εμπορικές μάρκες μέσου βεληνεκούς...
γνώμη μου...
για παράδειγμα... ο φίλος ας πούμε συλλέγει μόνο μηχανικά Omega Speedmaster
το τέταρτο της κάτω σειρας είναι πολύ σπάνιο...
πιάνει άνετα 7500-8000 ευρώ...
τι Casio και πίπες συζητάτε...
αυτα ειναι δικα σου?casio πηρα για οικονομικους λογους ρε τυπε.δεν εχω στεθερο και καλο εισοδιμα για να μπορω να παρω κατι ακριβο τωρα στα 22 μου.
 

b0b

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.097
Κριτικές
1
Like
1.350
Πόντοι
216
Συμφωνώ για τα casio , αλλα με τα seiko ιδίως με τα grand ανετα κάνεις ωραια συλλογή.


Ωραία τα ulysse nardin , patek και vacheron constantin αλλα δυστυχώς δεν πλησιάζονται απο εμας τους κοινούς θνητους.
 

jorgekavlares

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
8.103
Like
1.440
Πόντοι
546
αυτα ειναι δικα σου?casio πηρα για οικονομικους λογους ρε τυπε.δεν εχω στεθερο και καλο εισοδιμα για να μπορω να παρω κατι ακριβο τωρα στα 22 μου.
προς θεού το σέβομαι απόλυτα...
απλά ηθελα να πώ ότι δεν είναι όοοοολα τα ρολόγια συλλεκτικά...
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
"Συλλεκτικό" (οτιδήποτε, όχι μόνο ρολόγια) θεωρείται ό,τι παρουσιάζει κάποιο οικονομικό ενδιαφέρον, έστω και μόνο σε μια κλειστή κοινότητα ανθρώπων που αυτοαποκαλούνται "συλλέκτες", και το οποίο χωρίς να έχει κάποια συγκεκριμένη οικονομική χρησιμότητα για κάποιο (μυστήριο για μένα) λόγο αποτιμάται πολύ ψηλά, και πωλείται ή δημοππρατείται αναλόγως.
Π.χ. ένα μισοκαπνισμένο πούρο του Winston Churchill μπορεί να πουληθεί σε μια δημοπρασία και 5, και 10.000 λίρες. Καμία η χρησιμότητα του, αλλά έτσι, κάποιος (που του περισσεύουν προφανώς) για κάποιο μυστήριο εσωτερικό του λόγο θέλει να το αποκτήσει. Επομένως το πληρώνει σ' αυτόν που το κατέχει, και αυτό "ανεβάζει" την τιμή του συλλεκτικού αντικειμένου.

Με τα ρολόγια είναι λίγο διαφορετικά τα πράματα, γιατί:
1) Τα ρολόγια, ως αποτέλεσμα μεγάλης ποσότητας εργασίας ανθρώπων έχουν (μερικά) ήδη πολύ μεγάλη αρχική αξία πώλησης από τον κατασκευαστή τους. Ο Philippe Dufour π.χ., δεν φτιάνει ρολόϊ που να το πουλάει κάτω από €30.000. Και όχι μόνο αυτό, αλλά του το πληρώνεις σήμερα και σου λέει "Θα στο δώσω σε 2 ή 3 χρόνια, ή όποτε το τελειώσω".
2) Ένας άλλος λόγος μεγάλης τιμής είναι ότι η έννοια "ρολόϊ" πλησιάζει την έννοια "κόσμημα", και γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν ρολόγια (όχι κατ' ανάγκη σπουδαίας τέχνης ή άριστης μηχανικής λειτουργίας) που διακοσμούνται με πολλές και πανάκριβες πέτρες, οπότε και αυτά αποτιμώνται ψηλά. Έχω την εντύπωση ότι τέτοια ρολόγια είναι ιδαίτερα δημοφιλή σε πλούσιους Άραβες...

Οι λόγοι που μερικοί άνθρωποι αποφασίζουν να διαθέσουν μεγάλα ποσά για να αποκτήσουν ένα πολύ ακριβό ρολόϊ είναι ψυχολογικοί (εσωτερικοί), και δεν μπορούν να αναλυθούν στα πλαίσια ενός ποστ σε ένα μπουρδελοσάϊτ. Πάντως έχουν καταφέρει να "περάσουν" την άποψη ότι είναι "συλλέκτες", και ως τέτοιοι να κυκλοφορούν.
Άλλοι μαζεύουν χαρτάκια (τα γνωστά γραμματόσημα), και είναι κι αυτοί συλλέκτες. Ο καθένας με την τρέλλα του.
Δεκτές όλες οι τρέλλες, αυτό άλλωστε κανει τον κόσμο μας όμορφο.

Κάποια στιγμή, πριν από 40? 50? 60 χρόνια? (δεν ξέρω ακριβώς) βγήκε από ένα εργοστάσιο το πρώτο digital ρολόϊ με κρύσταλλο ταλάντωσης και μπαταρία (βιομηχανικής παραγωγής εννοώ). Αυτά, η πρώτη παρτίδα, δεν θα υπάρχουν πια. Η τιμή τους (τότε) δεν θα ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Και όμως, αν εύρισκα ένα τέτοιο, θα το θεωρούσα "συλλεκτικό".
Ίσως είναι αυτό:
PulsarLED.jpg


Πάντως σαφώς, η τιμή ΜΟΜΟΝ, δεν αποτελεί στοιχείο σπανιότητας και σπουδαιότητας για ένα αντικείμενο (ή ρολόϊ). Αν αποτελούσε, ο Άραβας που παράγγειλε μια μαλακία στη Gucci για να καταπραϋνει την τσαντίλα μιας δικιάς του επειδή της έφερε και μια πιο μικρή και νόστιμη στο χαρέμι, και είπε στη Gucci να το φορτώσει με διαμάντια, θα ήταν συλλέκτης, και το ρολόϊ θα ήταν συλλεκτικό. Μόνο και μόνο επειδή η Gucci του το πούλησε $1Μ.

Δεν πάει έτσι το πράμα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom