Νέα

Ρολόγια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 191K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Λουράκι ή μπρασελέ;

  • Λουράκι

    Ψήφοι: 111 37,1%
  • Μπρασελέ

    Ψήφοι: 188 62,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    299

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.792
Κριτικές
8
Like
2.588
Πόντοι
506

globalfer

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.560
Like
0
Πόντοι
16
συλλέκτης ρολογιών συνήθως σημαίνει συλλέγω ακριβά ρολόγια... σπάνια ρολόγια... vintage ρολόγια...
οι τιμές τους συνήθως υπερβαίνουν τα 2000 ευρώ και ανεβαίνουν μέχρι εκεί που δεν πάει...
τώρα αν κάποιος συλλέγει Casio...
δεν νομίζω ότι κατατάσσεται στους συλλέκτες...
για τα Seico να το συζητήσουμε αλλά αν κρίνουμε αυστηρά ούτε αυτά
εδώ ούτε τα Citizen ούτε τα Tissot δεν θεωρούνται συλλεκτικά...
τα φθηνότερα ρολόγια μιας σοβαρής συλλογής είναι Omega, Rolex, Heuer και TAG Heuer, Breitling, IWC... κλπ...
όλες εμπορικές μάρκες μέσου βεληνεκούς...
γνώμη μου...
για παράδειγμα... ο φίλος ας πούμε συλλέγει μόνο μηχανικά Omega Speedmaster
το τέταρτο της κάτω σειρας είναι πολύ σπάνιο...
πιάνει άνετα 7500-8000 ευρώ...
τι Casio και πίπες συζητάτε...

Φιλε δεν ειπα οτι τα casio ειναι τα καλυτερα ρολογια...ειπα οτι για την τιμη τους ειναι πολυ καλα κ σε σχεση τιμης/αποδοσης απο τα καλυτερα. Φτηνα μεν αλλα καλα..κ τα θεωρω καλυτερα απο καποια που τα πουλανε σε διπλασιες τιμες
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Φιλε δεν ειπα οτι τα casio ειναι τα καλυτερα ρολογια...ειπα οτι για την τιμη τους ειναι πολυ καλα κ σε σχεση τιμης/αποδοσης απο τα καλυτερα. Φτηνα μεν αλλα καλα..κ τα θεωρω καλυτερα απο καποια που τα πουλανε σε διπλασιες τιμες
Συμφωνώ απολύτως.
Έχω 4-5 Casio, το καθένα για διαφορετικό λόγο, και θεωρώ την εταιρεία (όπως και την εδώ αντιπροσωπεία) από τις πιο "έντιμες" που υπάρχουν στο χώρο των ρολογιών.
 

company of heroes tho

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
5.804
Κριτικές
184
Like
18.585
Πόντοι
30.558
Συμφωνώ απολύτως.
Έχω 4-5 Casio, το καθένα για διαφορετικό λόγο, και θεωρώ την εταιρεία (όπως και την εδώ αντιπροσωπεία) από τις πιο "έντιμες" που υπάρχουν στο χώρο των ρολογιών.
made in japan
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.792
Κριτικές
8
Like
2.588
Πόντοι
506
εγω τωρα αρχισα να ψαχνομαι με ρολογια και με το πρωτο casio που εχω ειμαι μια χαρα ευχαριστημενος.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Όχι όλα.
Η εταιρεία είναι Japan βέβαια, αλλά δίνει κομμάτια και γίνονται φασόν στην Κίνα. Η μηχανουργία από τις κάσες π.χ. Και το μοντάρισμα, μερικές φορές.
Το αποτέλεσμα είναι καλό, όπως είπα πριν.
 

company of heroes tho

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
5.804
Κριτικές
184
Like
18.585
Πόντοι
30.558
για κυριλέ εχω seiko kinetic, ενώ το ambit2 το εχω για να βλέπω την πρόοδο μου στους αγώνες ( καρδιακούς σφυγμούς, χιλιόμετρα gps, θερμίδες κ.α.)
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.792
Κριτικές
8
Like
2.588
Πόντοι
506
για κυριλέ εχω seiko kinetic, ενώ το ambit2 το εχω για να βλέπω την πρόοδο μου στους αγώνες ( καρδιακούς σφυγμούς, χιλιόμετρα gps, θερμίδες κ.α.)
καταλαβα..ωραια τα seiko.μπρασελε εχεις?
 

company of heroes tho

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
5.804
Κριτικές
184
Like
18.585
Πόντοι
30.558
πριν οκτώ χρόνια αν θυμάμαι καλα 350 ευρώ, αλλά σκυλί του πολέμου δουλεύει ακόμα.
 

jorgekavlares

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
8.103
Like
1.440
Πόντοι
546
και είπε στη Gucci να το φορτώσει με διαμάντια, θα ήταν συλλέκτης, και το ρολόϊ θα ήταν συλλεκτικό. Μόνο και μόνο επειδή η Gucci του το πούλησε $1Μ.

αγαπητέ μου έτσι κι αλλοιώς ένα Gucci ποτέ δεν θα ήταν συλλεκτικό με διαμάντια ή χωρίς...
όπως επίσης και ένα Quartz ή Pulsar...  οι μηχανισμοί τους και η αισθητική τους δεν αποτελούν αντικείμενο ενδιαφέροντος για τους γνώστες...
εκτός κι αν σε λένε Μαζωνάκη και μιλάμε για φόρεμα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom