Νέα

RIP Stephen Hawking

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ParisPapis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 144
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει η επιστήμη και τη σχέση της με τη τεχνολογία.

Αν ο maxwell δεν είχε θεμελιώσει θεωρητικά τους νόμους του ηλεκτρομαγνητισμού ο Εντισον δεν θα εφτιαχνε ποτέ τον λαμπτήρα.

Μήπως ήταν λοιπόν "άχρηστος" ο "θεωρητικός" maxwell ?? Επειδή η θεωρία του δεν βρήκε άμεσα εφαρμογή ?? Η απάντηση είναι νομίζω προφανής.

Οι κατακτήσεις της επιστήμης μετατρέπονται μέσω της τεχνολογίας σε χρήσιμες για τον άνθρωπο εφαρμογές. Συνήθως ομως  αυτό γίνεται σε δεύτερο χρόνο.

Επιστήμη και τεχνολογία είναι προφανώς αλληλένδετες και εξίσου σημαντικές. Η μία "τρέφει" την άλλη.

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος συνέβαλε αποφασιστικά στη κατανόηση της φύσης από τον άνθρωπο. Η προσφορά του είναι αναμφισβήτητη.

Το πώς θα "μεταφραστεί" σε χρηστικές εφαρμογές θα το δείξει ο χρόνος.  

+

electron swap=MRI
GR/Einstein=GPS,IC
etc etc
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Κατσε ρε τύπε, εσυ δηλαδη τι κατανοησες για τη φυση εξαιτιας του Χωκινγκ? Συγκεκριμενα. Σε τι εχεις γινει προσωπικα σοφοτερος και αρα καλυτερος?
Προσωπικά εχω καταλάβει πολλά γιατί είμαι φυσικός και μπορώ να καταλάβω.

Το χρονικό του χρόνου για παράδειγμα είναι μια συναρπαστική αφήγηση της κοσμογονίας και μάλιστα πολύ απλά και λαικά δοσμένη. Αυτο με κάνει για παράδειγμα αρκετά "σοφότερο".

Επίσης πόσταρα παραπάνω λίγο πριν τη συζήτησή μας κάποια αποφθέγματα του χοκινγκ επιγραμματικά.

Σου φαίνονται λίγα ??

Πέραν του ότι αν εχεις το θεωρητικό υπόβαθρο και διαβάσεις άλλα έργα του πιο εξειδικευμένα είναι πραγματικά εντυπωσιακά.

Είναι σαν να με ρωτάς σε τι με έκανε σοφότερο ο Αινστάιν.

Η δεν προσφέρε και αυτός τίποτα ??
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.261
Κριτικές
1
Like
29.939
Πόντοι
8.006
Προσωπικά εχω καταλάβει πολλά γιατί είμαι φυσικός και μπορώ να καταλάβω.

Το χρονικό του χρόνου για παράδειγμα είναι μια συναρπαστική αφήγηση της κοσμογονίας και μάλιστα πολύ απλά και λαικά δοσμένη. Αυτο με κάνει για παράδειγμα αρκετά "σοφότερο".

Επίσης πόσταρα παραπάνω λίγο πριν τη συζήτησή μας κάποια αποφθέγματα του χοκινγκ επιγραμματικά.

Σου φαίνονται λίγα ??

Πέραν του ότι αν εχεις το θεωρητικό υπόβαθρο και διαβάσεις άλλα έργα του πιο εξειδικευμένα είναι πραγματικά εντυπωσιακά.

Είναι σαν να με ρωτάς σε τι με έκανε σοφότερο ο Αινστάιν.

Η δεν προσφέρε και αυτός τίποτα ??
Ασε τον Αινσταιν κατα μερος, τωρα μιλαμε για τον Χωκινγκ. Δηλαδη η προσφορα του Χωκινγκ ειναι κατι αποφθεγματα επιπεδου Τατιανας?

Αν μου φαινεται λιγη η "αφηγηση της κοσμογονιας" η οποια φυσικα δεν αποδεικνυεται απο πουθενα και ειναι απλως θεωριες? Ναι λιγη μου φαινεται.
Εκεινος λεει οτι δεν υπαρχει θεος γιατι δεν αποδεικνυεται, αλλά οι θεωριες του περι κοσμογονιας που επισης δεν αποδεικνυονται πρεπει να ειναι σεβαστες.

Τεσπα δεν θεωρω το συγκεκριμενο ζητημα αξιο διαφωνιας και περαιτερω συζητησης. Καλο του ταξιδι.
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.992
Κριτικές
38
Like
451
Πόντοι
6.055
Προσωπικά εχω καταλάβει πολλά γιατί είμαι φυσικός και μπορώ να καταλάβω.

Το χρονικό του χρόνου για παράδειγμα είναι μια συναρπαστική αφήγηση της κοσμογονίας και μάλιστα πολύ απλά και λαικά δοσμένη. Αυτο με κάνει για παράδειγμα αρκετά "σοφότερο".

Επίσης πόσταρα παραπάνω λίγο πριν τη συζήτησή μας κάποια αποφθέγματα του χοκινγκ επιγραμματικά.

Σου φαίνονται λίγα ??

Πέραν του ότι αν εχεις το θεωρητικό υπόβαθρο και διαβάσεις άλλα έργα του πιο εξειδικευμένα είναι πραγματικά εντυπωσιακά.

Είναι σαν να με ρωτάς σε τι με έκανε σοφότερο ο Αινστάιν.

Η δεν προσφέρε και αυτός τίποτα ??
Ετη φωτος μπροστα ο τυπος παρακαταθηκη για τους επομενους αφησε
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.662
Πόντοι
2.606
Αν δεν καθονταν σε καροτσάκι ουτε 2 σελιδες δε θα ειχε φτασει το νημα.  :S :S :S
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.992
Κριτικές
38
Like
451
Πόντοι
6.055
,
 

Συνημμένα

  • 29178116_1869023443154792_6030889578208448011_n.png
    29178116_1869023443154792_6030889578208448011_n.png
    307,9 KB · Εμφανίσεις: 49

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.284
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
Με ολο τον "σεβασμο" λοιπον στον συγκεκριμενο επιστημονα.

Τεραστιος ναι. Μεγαλος επιστημονας ναι. Καθηγητης απο τους λιγους ναι.

Αλλά πειτε μου κατι.

Υπαρχει κατι, απο ολη την ΤΕΡΑΣΤΙΑ και ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ εργασια του,
που να βελτιωσε εστω και στο ελαχιστο τη ζωη εστω και ΕΝΟΣ ανθρωπου πανω στη γη?


Ο Εντισον μας εδωσε το ρευμα. Ο Φλεμινγκ την πενικιλινη. Λεω ετσι προχειρα δύο παραδειγματα. Βελτιωσαν την ζωη του ανθρωπου.

Ο Χωκινγκ σε τι βελτιωσε τη ζωη των ανθρωπων του πλανητη με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιστημονικη του καταρτιση και εργασια?
Ρωτω απολυτως σοβαρα.
Ακριβώς οτι εδωσε ο Νευτωνας,ο Γαλιλαίος κ.λ.π 'Η μηπως επειδη δεν βελτιωσαν αμεσα την ζωή του μεσου βλακα μεσαιωνικου χαχολου που κυνηγουσε γατες γιατι "εφεραν" τον σατανα,δεν ηταν μεγαλοι επιστημονες??
 

Graigos

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2010
Μηνύματα
150
Κριτικές
2
Like
9
Πόντοι
1
Γραφω πάλι μετά απο πολύ καιρό..
Η συνεισφορά του Hawking κατά την γνωμη μου μπορεί να συνοψιστεί και στα εξής:
Υπήρξε το ζωντανό παράδειγμα του θριάμβου της νόησης επί της σάρκας (και των αδυναμιών που συνεπάγεται). Στα όρια της ύπαρξης (βιολογικά) , έλαμψε νοητικά.
Στην κατάσταση του και στην κοινωνια που έζησε, θα μπορουσε εύκολα   να μην έχει το
παραμικρό ενδιαφέρον για την κοινωνκή πλευρα της ζωής και την μακρομέρευση των συνανθρωπων του , χωρις επιπτωσεις για τον ιδιο , ομως φαινεται ότι μετουσίωσε τον πόνο του σε αγάπη και ενδιαφέρον του για τον "υγιη" πληθυσμο, μέσα απο τις παρεναισεις του για μια δικαιη και συνεργατική κοινωνία, παρότι ηταν γνωστος (και "ζουσε") ως φυσικος.
Έδωσε ελπίδα και παράδειγμα αντοχής  σε χιλιάδες ανθρώπους "χτυπημένους" σωματικά.
Μας χάρισε γνώση και πιο σημαντικά, την λατρεία για γνώση ως αυτοσκοπό της ύπαρξης του ανθρώπου με την προοπτική της αέναης επιβίωσης  και εξέλιξης του.
Πόσο αρχαιοελληνικός, πρωτοχριστιανικός και αθεϊστής μαι...Με αυτήν :heavymetalbig: τη σειρά.
 

gbeyyt11

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.516
Like
143
Πόντοι
16
Με ολο τον "σεβασμο" λοιπον στον συγκεκριμενο επιστημονα.

Τεραστιος ναι. Μεγαλος επιστημονας ναι. Καθηγητης απο τους λιγους ναι.

Αλλά πειτε μου κατι.

Υπαρχει κατι, απο ολη την ΤΕΡΑΣΤΙΑ και ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ εργασια του,
που να βελτιωσε εστω και στο ελαχιστο τη ζωη εστω και ΕΝΟΣ ανθρωπου πανω στη γη?


Ο Εντισον μας εδωσε το ρευμα. Ο Φλεμινγκ την πενικιλινη. Λεω ετσι προχειρα δύο παραδειγματα. Βελτιωσαν την ζωη του ανθρωπου.

Ο Χωκινγκ σε τι βελτιωσε τη ζωη των ανθρωπων του πλανητη με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιστημονικη του καταρτιση και εργασια?
Ρωτω απολυτως σοβαρα.

Το έργο των θεωρητικών φυσικών δεν είναι σχεδόν ποτέ τόσο άμεσα και εύκολα παρατηρησιμο. Από όλους τους κατόχους Νόμπελ φυσικής αν δεις σε γενικές γραμμές το έργο των 9 στους 10 θα αναρωτηθείς το ίδιο. Ακόμα και για τον Αινσταιν τα ίδια θα αναρωτιόντουσαν πολλοί το 1920.

Το έργο του Χωκινγκ και η πρόοδος στην κοσμολογια και τις μαύρες τρύπες (ακτινοβολία Χωκινγκ κλπ) που είναι μια κατηγορία από μόνες τους είναι θεμελιώδες στον κλάδο της θεωρητικής φυσικής και μας φέρνει ένα βήμα πιο κοντά να κατανοήσουμε το σύμπαν γύρω μας. Όπως ειπώθηκα και πιο πάνω, υπάρχει πολλή δουλειά που προϋπάρχει πριν από μια μεγάλη ανακάλυψη η εφεύρεση - ο Έντισον πάτησε πάνω σε προϋπάρχουσες θεωρίες και νόμους για να κάνει τις εφευρέσεις του (Ο οποίος παρεπιπτόντως δεν μας έδωσε το ρεύμα και δεν θεωρείται καν στην ελίτ των επιστημόνων χρονικά).
 

ILIAS1339

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Σεπ 2017
Μηνύματα
539
Κριτικές
21
Like
1.110
Πόντοι
1.016

 

Συνημμένα

  • ΣΤΒΧ5aa8ba1c1e000057107ae978.jpeg
    ΣΤΒΧ5aa8ba1c1e000057107ae978.jpeg
    70,7 KB · Εμφανίσεις: 37

ILIAS1339

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Σεπ 2017
Μηνύματα
539
Κριτικές
21
Like
1.110
Πόντοι
1.016
«A Brief History of Time» Οταν ο Ερολ Μόρις συνάντησε τον Στίβεν Χόκινγκ
Με αφορμή το θάνατο του σπουδαίου Φυσικού και συγγραφέα, επιστρέφουμε στις μέρες που ο Ερολ Μόρις τον συναντούσε για πρώτη φορά για να τον πείσει να πρωταγωνιστήσει στην ίδια του την αυτοβιογραφία.

<<Νομίζω ότι είμαι πολύ, πολύ, πολύ τυχερός που τον έχω γνωρίσει. Είμαι κυνικός για τόσα πολλά πράγματα σε αυτή τη ζωή. Αλλά δεν μπορώ να είμαι κυνικός σε σχέση με τον Στίβεν Χόκινγκ. Είναι απίστευτος>>.
Ερολ Μόρις




 

Συνημμένα

  • ΧΜmorrishawking.jpg
    ΧΜmorrishawking.jpg
    57,3 KB · Εμφανίσεις: 38

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Ασε τον Αινσταιν κατα μερος, τωρα μιλαμε για τον Χωκινγκ. Δηλαδη η προσφορα του Χωκινγκ ειναι κατι αποφθεγματα επιπεδου Τατιανας?

Δηλαδή ρε φίλε η παρακάτω δημοσίευση σου φαίνεται απόφθεγμα τύπου Τατιάνας;


 

ILIAS1339

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Σεπ 2017
Μηνύματα
539
Κριτικές
21
Like
1.110
Πόντοι
1.016
ΣΤΙΒΕΝ ΧΟΚΙΝΓΚ {1942-2018]...
Ή πως ένα μεγάλο μυαλό σε ένα αχρηστευμένο σώμα , ανέτρεψε τους νόμους της Λογικής και της φυσικής ....
Είπε: Επειδή κάθε μέρα μπορεί να είναι η τελευταία μου, έχω την επιθυμία να αξιοποιώ στο έπακρο κάθε λεπτό ...
 

Συνημμένα

  • ΣΧimage (1).jpg
    ΣΧimage (1).jpg
    64,1 KB · Εμφανίσεις: 42

kaloskaloskalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2016
Μηνύματα
477
Κριτικές
12
Like
672
Πόντοι
311
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει η επιστήμη και τη σχέση της με τη τεχνολογία.

Αν ο maxwell δεν είχε θεμελιώσει θεωρητικά τους νόμους του ηλεκτρομαγνητισμού ο Εντισον δεν θα εφτιαχνε ποτέ τον λαμπτήρα.

Μήπως ήταν λοιπόν "άχρηστος" ο "θεωρητικός" maxwell ?? Επειδή η θεωρία του δεν βρήκε άμεσα εφαρμογή ?? Η απάντηση είναι νομίζω προφανής.

Οι κατακτήσεις της επιστήμης μετατρέπονται μέσω της τεχνολογίας σε χρήσιμες για τον άνθρωπο εφαρμογές. Συνήθως ομως  αυτό γίνεται σε δεύτερο χρόνο.

Επιστήμη και τεχνολογία είναι προφανώς αλληλένδετες και εξίσου σημαντικές. Η μία "τρέφει" την άλλη.

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος συνέβαλε αποφασιστικά στη κατανόηση της φύσης από τον άνθρωπο. Η προσφορά του είναι αναμφισβήτητη.

Το πώς θα "μεταφραστεί" σε χρηστικές εφαρμογές θα το δείξει ο χρόνος. 
Ασε που ο Εδισνον τα εκλεψε απο τον Τεσλα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom