Νέα

Πρόβλημα με boot στο PC

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα manasou
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

manasou

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαρ 2013
Μηνύματα
783
Like
7
Πόντοι
6
Καλημέρα,

Δεν είμαι εδώ τόσο για troubleshooting αλλά θα σας πω και το πρόβλημα μου για να το σιγουρέψω:
Τις τελευταίες μέρες το pc μου αν το κλείσω (τερματισμός) και μετά από ώρα προσπαθήσω να το ανοίξω δυσκολεύεται πολύ να ανοίξει, τι εννοώ: Οθόνη και keyboard-ποντίκι δεν ανάβουν και δεν ακούγεται ο ήχος του boot ( ούτε κάποιος άλλος ήχος) ωστόσο το pc ακούγεται σαν να δουλεύει κανονικά (λειτουργούν τα φανάκια κ.τ.λ). Αν το κλείσω από πίσω 1-2 φορές κάποια στιγμή bootάρει κανονικά και το pc ανοίγει.
Μπαίνοντας στο menu της motherboard μου βγάζει ότι η λειτουργία που έχει η mobo να προστατεύει τα άλλα units όταν αντιλαμβάνεται παραξενιές στο ρεύμα (surge κάτι γράφει) την οποία έχω ενεργή, ενεργοποιήθηκε κατα το τελευταίο boot. Επίσης πολλές φορές αυτό συμβαίνει (δηλαδή να μαυρίσει η οθόνη) ακόμα και μετά το boot αφού δηλαδη ακουστεί ο ήχος του boot και αφού εμφανιστεί στην οθόνη το μενού της mobo (όχι το menu αυτό καθεαυτώ καταλάβατε τι εννοώ η εικόνα τέλοσπάντων που σου γράφει τι mobo έχεις και που μπορείς να μπεις από εκεί στο menu της (ξέχασα τώρα πως το λένε!!).
Όταν το pc όμως ανοίξει δουλεύει κανονικότατα και απροβλημάτιστα, εγώ το έβγαλα από την μπρίζα το άνοιξα, το καθάρισα και τσέκαρα αν κάτι μέσα κάνει επαφή κ.τ.λ όχι δεν συμβαίνει τίποτα από αυτά.
Επίσης με βάση την λίγη εμπειρία που έχω με παλιότερο pc που η mobo μου τα χε παίξει, δεν νομίζω ότι έχω πρόβλημα με τημ μητρική μου, εφόσον ακόμα και σε χρήση 8 ώρες φουλ σε παιχνίδια το pc λειτούργησε αποβλημάτιστα.
Θεωρώ λοιπόν ότι έχω θέμα με το τροφοδοτικό. Και σκέφτομαι να τσιμπήσω αυτό:
Corsair VS Series VS550 80Plus
Υπάρχει περίπτωση να είμαι λάθος και να μην φταίει το τροφοδοτικό; Επίσης αυτό σαν τροφοδοτικό πως το βλέπετε; (στα watt με καλύπτει και με το παραπάνω).

Αν γίνεται να απαντήσουν άτομα που το κατέχουν το άθλημα παρακαλώ γιατί είμαι σε μια δύσκολη φάση αυτήν την περίοδο (οικονομική) και θα προτιμούσα λίγο πολύ να το "φτιάξω" μόνος μου από το να το πάω σε τεχνικό και να τα σκάσω.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.661
Πόντοι
2.606
Λαμπακια κατα την εκκινηση αναβουνε πανω σττην μητρικη τυπε  ακομη και οταν δεν εχεις εικονα στο monitor :think: :S :S :S

Μου το εκανε και εμενα για καποιο διαστημα, δηλαδη επρεπε να το εκκινησω 5-6
φορες για να μπει στα windows,(ξεκινουσε αλλα η oθονη ελεγε no-signal) αλλα δεν το εψαξα τι φταιει γιατι διορθωθηκε μονο του. :S :S :S

 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.661
Πόντοι
2.606
Για αρχη τσεκαρε το boot order (κανε τα παντα disable εκτος απο τον δισκο που εχεις τα windows) και αποσυνδεσε οτι περιφερειακο usb εχεις .Ασε μονο πληκτρολογιο πχ  :S :S :S
 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1
Πρωτού αλλάξεις το τροφοδοτικό
1]τσέκαρε λεπτομερώς τους πυκνωτές που βρίσκονται γύρω από τον επεξεργαστή.
2]τσεκαρε πυκνωτές κάρτας γραφικών.
3]αντιθερμική προστασία cpu και gpu


 

billylakinodos

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2017
Μηνύματα
18
Κριτικές
1
Like
20
Πόντοι
0
Καλημέρα,

Δεν είμαι εδώ τόσο για troubleshooting αλλά θα σας πω και το πρόβλημα μου για να το σιγουρέψω:
Τις τελευταίες μέρες το pc μου αν το κλείσω (τερματισμός) και μετά από ώρα προσπαθήσω να το ανοίξω δυσκολεύεται πολύ να ανοίξει, τι εννοώ: Οθόνη και keyboard-ποντίκι δεν ανάβουν και δεν ακούγεται ο ήχος του boot ( ούτε κάποιος άλλος ήχος) ωστόσο το pc ακούγεται σαν να δουλεύει κανονικά (λειτουργούν τα φανάκια κ.τ.λ). Αν το κλείσω από πίσω 1-2 φορές κάποια στιγμή bootάρει κανονικά και το pc ανοίγει.
Μπαίνοντας στο menu της motherboard μου βγάζει ότι η λειτουργία που έχει η mobo να προστατεύει τα άλλα units όταν αντιλαμβάνεται παραξενιές στο ρεύμα (surge κάτι γράφει) την οποία έχω ενεργή, ενεργοποιήθηκε κατα το τελευταίο boot. Επίσης πολλές φορές αυτό συμβαίνει (δηλαδή να μαυρίσει η οθόνη) ακόμα και μετά το boot αφού δηλαδη ακουστεί ο ήχος του boot και αφού εμφανιστεί στην οθόνη το μενού της mobo (όχι το menu αυτό καθεαυτώ καταλάβατε τι εννοώ η εικόνα τέλοσπάντων που σου γράφει τι mobo έχεις και που μπορείς να μπεις από εκεί στο menu της (ξέχασα τώρα πως το λένε!!).
Όταν το pc όμως ανοίξει δουλεύει κανονικότατα και απροβλημάτιστα, εγώ το έβγαλα από την μπρίζα το άνοιξα, το καθάρισα και τσέκαρα αν κάτι μέσα κάνει επαφή κ.τ.λ όχι δεν συμβαίνει τίποτα από αυτά.
Επίσης με βάση την λίγη εμπειρία που έχω με παλιότερο pc που η mobo μου τα χε παίξει, δεν νομίζω ότι έχω πρόβλημα με τημ μητρική μου, εφόσον ακόμα και σε χρήση 8 ώρες φουλ σε παιχνίδια το pc λειτούργησε αποβλημάτιστα.
Θεωρώ λοιπόν ότι έχω θέμα με το τροφοδοτικό. Και σκέφτομαι να τσιμπήσω αυτό:
Corsair VS Series VS550 80Plus
Υπάρχει περίπτωση να είμαι λάθος και να μην φταίει το τροφοδοτικό; Επίσης αυτό σαν τροφοδοτικό πως το βλέπετε; (στα watt με καλύπτει και με το παραπάνω).

Αν γίνεται να απαντήσουν άτομα που το κατέχουν το άθλημα παρακαλώ γιατί είμαι σε μια δύσκολη φάση αυτήν την περίοδο (οικονομική) και θα προτιμούσα λίγο πολύ να το "φτιάξω" μόνος μου από το να το πάω σε τεχνικό και να τα σκάσω.

Πριν αγοράσεις τροφοδοτικό ψάξε μήπως κάποιος φίλος σου έχει κάποιο spare να στο δανείσει για λίγο να δείς εάν λύνεις το πρόβλημά σου. Κάποιοα φορά έτσι πέταξα και εγώ λεφτά για νέο τροφοδοτικό, και δεν έφταιγε εντέλει το τροφοδοτικό.
 

seglentao

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2016
Μηνύματα
226
Like
36
Πόντοι
1
και οχι την σειρα vx απο corsair..

παρε ενα xfx πχ η thermaltake
 

Doitlikerocco

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Τυπε ένα καλό ξεσκόνισμα με blower δεν έβλαψε ποτέ κανένα tower , προσωπικά θα τσέκαρα και την θερμαεπαγωγικη πάστα του επεξεργαστή αν έχει ξεραθει , μπορεί να μην φαινεται σχετικό Αλλά μου έβγαζε και κάτι τέτοια θέματα λόγω παστας
 

oneiros

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2011
Μηνύματα
146
Κριτικές
3
Like
50
Πόντοι
1
και πριν κάνεις ότι σου λένε τα παιδιά απλά τσέκαρε τον δίσκο ... όσα λες ότι κάνει δείχνουν σκληρό δίσκο ....
μην αγοράσεις τσέκαρε να μπουτάρεις απο κανα φλασάκι με λειτουργικό μέσα ... ξέρεις απο pcια ή είσαι αρχάριος;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom