Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 629K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Και απορώ γιατι συνεχισε να κανει σινεμά, μετα απ' αυτο.

Εγω, αν ειχα λυμενο το οικονομικο μου, δεν θα ξανάκανα ταινια ποτέ.
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Εγω δεν γουσταρω τον Ταρκοβσκι.

Ειδικα ο "Καθρεφτης", μου 'χε σπασει τα @@.

Μου αρεσε αρκετα το Solaris, τωρα που το ξανάδα, και σκεφτηκα να του δωσω μια δευτερη ευκαιρια  :cheesy:
Επιπλεον, αν δεν εβλεπα τωρα τον Rublev, δεν θα τον εβλεπα ποτέ...

Η ταινια οχι μονο δεν κανει κοιλια, αλλά ειναι ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΥΛΑ.

Ζηλευα το καθε πλανο. Ηθελα να το 'χω κανει εγω.

[Για να καταλαβεις: Αντιστοιχου στυλ - διαρκειας ταινια, που θεωρειται αριστουργημα αλλά με πεθανε, ειναι αυτη:
Τις ειδα και τις δυο στο σινεμα, οποτε ειμαι αντικειμενικος...]

Δεν εχω δει ταρκοφσκι

Βασικα εχω δει το σολαρις αλλα δεν ηξερα οτι το εκανε αυτος :grin:

Ειχα δει και εγω πλανα απ τον ρουμπλιεφ και μου εκανε μεγαλη εντυπωση το ποσο με αιχμαλωτιζε αυτο που εβλεπα. Οταν ομως προσεξα την διαρκεια της ταινιας λιγοψυχησα και τελικα δεν το ειδα

Αν ειναι ετσι βεβαια, την επομενη κυριακη θα παω
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Δεν εχω δει ταρκοφσκι

Βασικα εχω δει το σολαρις αλλα δεν ηξερα οτι το εκανε αυτος :grin:

Ειχα δει και εγω πλανα απ τον ρουμπλιεφ και μου εκανε μεγαλη εντυπωση το ποσο με αιχμαλωτιζε αυτο που εβλεπα. Οταν ομως προσεξα την διαρκεια της ταινιας λιγοψυχησα και τελικα δεν το ειδα

Αν ειναι ετσι βεβαια, την επομενη κυριακη θα παω

Eίναι μοναδική εμπειρία να δεις τη συγκεκριμένη ταινία στο σινεμά και μάλιστα στην ολοκληρωμένη εκδοχή.
Όπως τα λέει ο φίλος, καθόλου κουραστική. Όταν τελειώσει, θα έχεις μείνει τόσο μαλάκας που ενδέχεται να θελήσεις να πας για να την ξαναδείς. Στο τέλος, ίσως σου χρειαστεί και κανα μισάωρο να μείνεις κάπου μόνος και αμίλητος, πίνοντας μια δροσερή μπύρα για να συνέλθεις
και να συνειδητοποιήσεις όλη αυτή την "αποκάλυψη"...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Ζηλευα το καθε πλανο. Ηθελα να το 'χω κανει εγω.

Κόψε κάτι ρε τύπε. Σε δικό σου σενάριο πάντα φαντάζομαι;

Και απορώ γιατι συνεχισε να κανει σινεμά, μετα απ' αυτο.
Γιατί ας πούμε ότι ήθελε να δουλέψει με τον Έρλαντ Τζόσεφσον.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Eίναι μοναδική εμπειρία να δεις τη συγκεκριμένη ταινία στο σινεμά και μάλιστα στην ολοκληρωμένη εκδοχή.
Όπως τα λέει ο φίλος, καθόλου κουραστική. Όταν τελειώσει, θα έχεις μείνει τόσο μαλάκας που ενδέχεται να θελήσεις να πας για να την ξαναδείς. Στο τέλος, ίσως σου χρειαστεί και κανα μισάωρο να μείνεις κάπου μόνος και αμίλητος, πίνοντας μια δροσερή μπύρα για να συνέλθεις
και να συνειδητοποιήσεις όλη αυτή την "αποκάλυψη"...

Μπηκα στο τρυπακι να ξαναδω ολη τη φιλμογραφια (ειδικα το Stalker, εχω καιρο να το δω), αλλά ειμαι ΒΕΒΑΙΟΣ πως η 2η ηταν και η καλυτερή του ταινια. Με διαφορά...

ΥΓ - Τα αλογα και οι αγελαδες δεν ξερω τι του 'φταιγαν.
Η ταινια θα 'ταν ισαξια και χωρις τετοιου ειδους αλητειες.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Οταν σκαναρεις και ανεβασεις την ταυτοτητά σου, θα σου πω και γω τι εχω γυρισει

Α καλά.

Όλα ωραία ρε τύπε.

Επλίζω μόνον να μην καταλήξεις σαν τον (πρόσφατα) μακαρίτη Τσιμίνο.

Τίγκα στις πλαστικές κ' ετσ.
 

TOMMY DEVITO

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2013
Μηνύματα
3.639
Κριτικές
387
Like
8.853
Πόντοι
25.056
Εκατσα και ειδα μερικες ταινιες του μεγαλου κωμικου της δεκαετιας του 80 Chevy Chase!

Four Play (1978) Ωραια κωμωδια με την Goldie Hawn και τον Τσεβι Τσειζ.Η αρχη ειναι πολυ ενδιαφερουσα αλλα στο τελος η ταινια χανει λιγο.Αξιζει ομως να την δειτε! Ειναι κωμωδια μυστηριου!

Oh heavenly dog 1980 Μια φανταστικη κωμωδια οπου ο Τσεβι Τσειζ πεθαινει και πηγαινει στον παραδεισο.Γυρναει ως σκυλι στη γη για να βοηθησει μια δημοσιογραφο να διερευνησει μια δολοφονια.Μια μετρια ταινια.Μια φορα μπορειτε να την δειτε.

Seems Like Old Times 1980 Εδω παλι παιζει με την Goldie Hawn.Καλη κωμωδια με αρκετα αστεια σημεια.Αξιζει να την δειτε.

Vacation 1983 Μια παιδικη κωμωδια οπου ο Τσεβι Τσειζ παει διακοπες με το αυτοκινητο του σε ολη την Αμερικη.

Spies Like Us 1985 Κατασκοπικη κωμωδια οπου παιζει με τον Dan Aykroyd.Ταξιδευουν στο Αφγανισταν και τα βαζουν με τους Σοβιετικους! Αξιζει να την δειτε! Αρκετα καλη κωμωδια!

Fletch 1985 Μια κωμωδια οπου υποδυεται εναν δημοσιογραφο εφημεριδας.Μετρια ταινια αλλα εχει αρκετα αστεια σημεια.Μπορειτε να την δειτε μια φορα.

Funny Farm 1988 Μια παιδικη κωμωδια με αρκετα αστεια σημεια.

Επισης θελω να ξεχωρισω την ταινια A View to Kill 1985 με τον Ροντζερ Μουρ οπου υποδυεται τον Τζειμς Μποντ.Θεωρω οτι αυτη η ταινια ειναι η καλυτερη του Ροτζερ Μουρ ως Τζειμς Μποντ.Πολυ καλος στο ρολο του κακου ειναι και ο Κριστοφερ Γουωκεν! Η τελευταια σκηνη πανω απο την γεφυρα του Σαν Φραντσισκο εχει πολυ σασπενς!!! Σαν το σασπενς του Χιτσκοκ! Αξιζει να την δειτε.
Ειδα και δυο ταινιες του Τσαρλς Μπρονσον σε σκηνοθεσια Τζει Λι Τομπσον.
Kinjite: Forbidden Subjects 1988 Καλη ταινια που δειχνει τον χωρο της πορνειας στην Αμερικη!
10 to Midnight  1985 Αλλη μια ταινια του Τσαρλς Μπρονσον σε σκηνοθεσια Τζει Λι Τομπσον.Ειναι ενα θριλερ οπου ενας μανιακος δολοφονος σκοτωνει νεαρες γκομενες που τον απορριπτουν! Εχει σκληρες εικονες! Αξιζει να δειτε το θριλερ!

:hi: :hi: :hi:
 

Mortismortis

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαΐ 2010
Μηνύματα
444
Κριτικές
13
Like
12
Πόντοι
1.225
Kingsman: Η Μυστική Υπηρεσία (2015).
Πολύ καλή κωμωδία. Σας την προτείνω να την δείτε, ειδικά όσοι γουστάρουν δράση και ξύλο σε ταινίες.
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Μαγκες θελω να ακουσω γνωμες. Κατα τη γνωμη μου οι ταινιες χωριζονται σε αυτες που βλεπονται με παρεα (εστω και ενα ατομο ειναι παρεα, σε αποσπα οσο ναναι) και σε αυτες που βλεπονται αποκλειστικα μοναχικα. Απο τις δευτερες πχ εχω αποφασισει οτι ειναι το Ikiru για παραδειγμα. Και αλλες τετοιου επιπεδου και αναζητησεων (κυριως υπαρξιακων ή/και θεολογικων δλδ). Ουτε το 10% αυτων που σκεφτηκα ή ενιωσα δεν θα ειχα αν την εβλεπα με καποιον αλλο, οποιονδηποτε. Που θα πεις και τη μαλακια σχόλιό σου, θα σταματησεις για τουαλετα ή πατατακια ή μπυρα, κλπ. Και οταν λεω στους ανθρωπους οτι η ταδε ταινια ειναι για να τη δεις μονος και δε θελω να τη δουμε μαζι γιατι θα στο χαλασω, με κοιτανε περιεργα... Τι λετε?
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Kingsman: Η Μυστική Υπηρεσία (2015).
Πολύ καλή κωμωδία. Σας την προτείνω να την δείτε, ειδικά όσοι γουστάρουν δράση και ξύλο σε ταινίες.
Ξέρεις τι γούσταρα πολύ σε αυτήν την ταινία;

Πως είναι κάποιοι Άγγλοι με ομπρέλες που δέρνουν κόσμο.

Εξαιρετικά γυρισμένη.

Όμως γενικά προτιμώ τις Αγγλικές κατασκοπευτικές να είναι πιο subtle, σαν το tinker tailor soldier spy, το οποίο ήταν και σειρά το 70 νομίζω. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.
 

oxiallontalara

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2016
Μηνύματα
25
Like
6
Πόντοι
0
Μαγκες θελω να ακουσω γνωμες. Κατα τη γνωμη μου οι ταινιες χωριζονται σε αυτες που βλεπονται με παρεα (εστω και ενα ατομο ειναι παρεα, σε αποσπα οσο ναναι) και σε αυτες που βλεπονται αποκλειστικα μοναχικα. Απο τις δευτερες πχ εχω αποφασισει οτι ειναι το Ikiru για παραδειγμα. Και αλλες τετοιου επιπεδου και αναζητησεων (κυριως υπαρξιακων ή/και θεολογικων δλδ). Ουτε το 10% αυτων που σκεφτηκα ή ενιωσα δεν θα ειχα αν την εβλεπα με καποιον αλλο, οποιονδηποτε. Που θα πεις και τη μαλακια σχόλιό σου, θα σταματησεις για τουαλετα ή πατατακια ή μπυρα, κλπ. Και οταν λεω στους ανθρωπους οτι η ταδε ταινια ειναι για να τη δεις μονος και δε θελω να τη δουμε μαζι γιατι θα στο χαλασω, με κοιτανε περιεργα... Τι λετε?

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Όταν είδα το Loneliness of the long distance runner το εμπέδωσα
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
39
Πόντοι
16
Μαγκες θελω να ακουσω γνωμες. Κατα τη γνωμη μου οι ταινιες χωριζονται σε αυτες που βλεπονται με παρεα (εστω και ενα ατομο ειναι παρεα, σε αποσπα οσο ναναι) και σε αυτες που βλεπονται αποκλειστικα μοναχικα. Απο τις δευτερες πχ εχω αποφασισει οτι ειναι το Ikiru για παραδειγμα. Και αλλες τετοιου επιπεδου και αναζητησεων (κυριως υπαρξιακων ή/και θεολογικων δλδ). Ουτε το 10% αυτων που σκεφτηκα ή ενιωσα δεν θα ειχα αν την εβλεπα με καποιον αλλο, οποιονδηποτε. Που θα πεις και τη μαλακια σχόλιό σου, θα σταματησεις για τουαλετα ή πατατακια ή μπυρα, κλπ. Και οταν λεω στους ανθρωπους οτι η ταδε ταινια ειναι για να τη δεις μονος και δε θελω να τη δουμε μαζι γιατι θα στο χαλασω, με κοιτανε περιεργα... Τι λετε?
Τύπε οι σοβαρές ταινίες είναι για να τις βλέπεις μόνος σου. Με παρέα είναι μόνο κωμωδίες, τρόμου και δράσης.
 

Mortismortis

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαΐ 2010
Μηνύματα
444
Κριτικές
13
Like
12
Πόντοι
1.225
Ξέρεις τι γούσταρα πολύ σε αυτήν την ταινία;

Πως είναι κάποιοι Άγγλοι με ομπρέλες που δέρνουν κόσμο.

Εξαιρετικά γυρισμένη.

Όμως γενικά προτιμώ τις Αγγλικές κατασκοπευτικές να είναι πιο subtle, σαν το tinker tailor soldier spy, το οποίο ήταν και σειρά το 70 νομίζω. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.

Tο tinker tailor soldier spy δεν το έχω δει. Θα το δω όμως. το βάζω στα υπόψιν.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom