Νέα

Προσοχή απατεώνες...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ekatse_i_koutsi_katsika
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 150
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.677
Like
11.414
Πόντοι
3.656
Ενώ εγώ ρε τύποι που περιμένω χρόνια να με πάρει ένας απατεώνας για να τον τρολλάρω δεν με έχει πάρει ποτέ...άδικη ζωή πουτάνα κοινωνία :(
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.004
Κριτικές
3
Like
10.483
Πόντοι
3.936
εδω γραφονται πιο αναλυτικα τα οσα εγιναν. ο βολιωτης δεν εδωσε απλα το 16ψηφιο (που ηταν φως φαναρι οτι ειναι scam αν ο αλλος δεν ζηταει απλα ΙΒΑΝ αλλα λεμε τωρα)

Δηλαδη εχω εγω καταστημα και πουλαω πραγματα και δινω στο σαιτ μου το ΙΒΑΝ μου σε 3-4 διαφορετικες τραπεζες (ή αγορα μεσω του σαιτ) για να με παρει τηλ ο αλλος να μου ζητησει τα στοιχεια της καρτας;;; Και του δινω κιολας το λογαριασμο που εχω ολο το κομποδεμα μου; Πως να το κανουμε, πρεπει να εισαι αδαης στη ζωη σου για να την παθεις, σου τα φοραει η γυναικα σου, ο γιος σου ειναι πουστης και πρεζακιας και δεν εχεις παρει πρεφα, ε ηρθε και ενας κλεφτης και σε βρηκε μποσικο :2funny:


εσυ θα την παθαινες; αληθεια, θα σε επαιρνε ενας αγνωστος (σταρχιδια μας αν λεει οτι ειναι συνεργατης του παπαδοπουλου ή του μητσοτακη και του τσιπρα) και θα του εμπιστευοσουν στοιχεια απλα επειδη ειπε οτι ειναι αυτος; Και θα σου ζηταγε στοιχεια που ειτε δεν εχει ουτε ο παπαδοπουλος, ή τα εχει ο παπαδοπουλος και δεν του τα εδωσε ας πουμε;

Δεν ξερω μαγκες, ετσι οπως τα παρουσιαζετε νομιζω θα κανω αλλαγη καριερας και θα αρχισω να ξαφριζω μπαρμπαδες :2funny:
Δεν ξέρω φίλε. Το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται λένε. Με κάτι μαιλ από dhl και προτιμολογια πήγα να την πατήσω μέχρι που είδα την κατάληξη του αρχείου. Δεν ήταν. Pdf αλλά fz η κάτι άλλο. Εκεί την κατάλαβα. ΑΛΛΑ εάν είχα κόσμο ή το κεφάλι καζάνι άνετα την πάταγα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.677
Like
11.414
Πόντοι
3.656
Πάντα τα phishing mails εχουν ατελειες κυριως στην μεταγλωτηση στα Ελληνικα αλλα το κυριωτερο στοιχειο ειναι οτι η διευθυνση μειλ δεν ειναι ποτε το σωστο domain...δηλαδη dhl.de.edu. ότι νάνε...και συνήθως αν απλα κάνεις hover τον καίρσωρα πανω απο το link κατω αριστερα σου δειχνει την πληρη διευθνση η οποια καμια σχεση δεν εχει με dhl αφού δεν θα είναι καν https..
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.004
Κριτικές
3
Like
10.483
Πόντοι
3.936
Πάντα τα phishing mails εχουν ατελειες κυριως στην μεταγλωτηση στα Ελληνικα αλλα το κυριωτερο στοιχειο ειναι οτι η διευθυνση μειλ δεν ειναι ποτε το σωστο domain...δηλαδη dhl.de.edu. ότι νάνε...και συνήθως αν απλα κάνεις hover τον καίρσωρα πανω απο το link κατω αριστερα σου δειχνει την πληρη διευθνση η οποια καμια σχεση δεν εχει με dhl αφού δεν θα είναι καν https..
Το τελευταίο ήταν ελληνικό σχεδόν τέλειο. Περίμενα κάτι τιμολόγια αλλά ήρθε σε λάθος διεύθυνση. Αντί για το invoice ήρθε στο info. Μετα ειδα τον αποστολέα οτι δεν τον γνωρίζω. Οπότε....
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.677
Like
11.414
Πόντοι
3.656
Το τελευταίο ήταν ελληνικό σχεδόν τέλειο. Περίμενα κάτι τιμολόγια αλλά ήρθε σε λάθος διεύθυνση. Αντί για το invoice ήρθε στο info. Μετα ειδα τον αποστολέα οτι δεν τον γνωρίζω. Οπότε....
Το gmail έχει πολύ καλή προστασία από τέτοια αφού με το που δει αποστολέα που δεν έχεις ανταλλάξει ξανά mail στο κιτρινιζει. Το αρχειο μπορει να το εχουν ονομασει και adadasdas.pdf και να μην το παρεις χαμπαρι οτι δεν ειναι pdf.

Η καλύτερη λύση είναι να δουλεύεις όλες τις εφαρμογές cloud και στον υπολογιστη να εχεις linux...οτι και να κατεβασει παει ακλαυτο...
 

varavas1

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2011
Μηνύματα
6
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
0
σαφως υπαρχουν. ενας στους 1000; ενας στους 10000; για να γινεται αυτη η δουλεια, υπαρχουν θυματα. Η μιση ινδια δουλευει σε τηλεφωνικα κεντρα που καλουν αμερικανους και προσπαθουν να τους κλεψουν τα στοιχεια. Και ξερουμε ποσα θυματα υπαρχουν (σε λεφτα). Το 2021 συμφωνα με το γκουγκλ, 5 δις δολλαρια απτην αμερικη και 1 δις λιρες απο την αγγλια. Φοβερο;

Επιμενω παρολα αυτα, αν εισαι τοσο αδαης και τοσο αθωος που θα δωσεις τα στοιχεια σου σε ενα random κινητο τηλεφωνο που σε καλεσε, τοτε εισαι αξιος της μοιρας σου ή ακομα κι αν σε γλιτωσουν απο αυτο, θα πεσεις στην επομενη παγιδα (sms email κτλ). Οσο κυνικο κι αν ακουγεται, αν πεφτεις για τετοιες βλακωδεις απατες του ποδαριου εν ετει 2022, εισαι καταδικασμενος να εξαπατηθεις χοντρα, αργα ή γρηγορα.

Καθε μηνα σχεδον δεχομαι τετοια email ή sms, δεν ειναι δυνατον να σου ζητανε PIN ή κωδικους και να τα δινεις...
Ορθώς λέγεις.δυστυχώς οι μεγάλοι σε ηλικία την πατάνε πιο ευκολα
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.350
Κριτικές
94
Like
46.656
Πόντοι
17.311

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.078
Κριτικές
62
Like
40.610
Πόντοι
8.530
ασε τη γκομενα, αυτη εχασε. το μουνακι της και η καρδουλα της το ξερει.
εσενα πως θα σε επειθα λεγε...
Αν πας διακοπές σε νησί για τρεις μέρες και πάνω σε ξενοδοχείο ( όχι σε σπίτι ξαδέρφου..) δεν είσαι πτωχός.
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.350
Κριτικές
94
Like
46.656
Πόντοι
17.311
Αν πας διακοπές σε νησί για τρεις μέρες και πάνω σε ξενοδοχείο ( όχι σε σπίτι ξαδέρφου..) δεν είσαι πτωχός.
αμα παω μια βδομαδα που εχω φρι μεσω γνωστου, ειμαι η' δεν ειμαι πτωχος ? :think:
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.350
Κριτικές
94
Like
46.656
Πόντοι
17.311
Το φρι και τα κουπόνια ισοδυναμούν με φτώχεια....
δεν ειπα κατι για κουπονια ομως.
ε ρε μαστορα, ετυχε και εχω γνωστο σ'ενα ξενοδοχειο και μου ειπε μια βδομαδα φρι απο μενα.
θα φανει λες οτι ειμαι πτωχατζα στα υπολοιπα πελατακια που θα τα εχουν σκασει ? :think:
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.004
Κριτικές
3
Like
10.483
Πόντοι
3.936
Ενώ εγώ ρε τύποι που περιμένω χρόνια να με πάρει ένας απατεώνας για να τον τρολλάρω δεν με έχει πάρει ποτέ...άδικη ζωή πουτάνα κοινωνία :(
Με έχουν πρήξει στα τηλέφωνα για δήθεν επενδύσεις. Μια φορά έναν τον ψιλό τρολαρα. Τον άφησα να μιλάει κανένα 10λεπτο. Ομολογώ πως το πήγαινε καλά το σενάριο λίγο αφελείς να είσαι την πάτησες. Όταν τελείωσε του λεω βάλε εσύ το χρήμα κράτα τα κέρδη μέχρι τα 2κ που θες να επενδύσω και μετά συζητάμε. Μου είπε αντε γαμησου κ το έκλεισε. Ψάχνει επαγγελματίες θύματα και ξεκινάει με το Κύριε μικρό όνομα τι κάνετε.
 

akis georgiou

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2018
Μηνύματα
175
Like
281
Πόντοι
21
τυπε αμα εισαι τοσο χαζος να δωσεις το pin σου, σορρυ κιολας αλλα ισως και να σου αξιζει να σε κλεψουν. Κι αν γλιτωσεις απο αυτην την απατη, θα πεσεις στην επομενη. Παρεπιπτοντως ενας νιγηριανος πριγκηπας μου εστειλε μνμ οτι θελει να δωσει 1 εκατομμυριο σε οποιον μου δωσει 100 ευρω, οποιος θελει 1 εκατομμυριο ας μου στειλει σε πμ μια paysafe 100 ευρω και θα πω του πριγκηπα να στειλει το εκατομμυριο σε 50ευρες δεσμιδες στην διευθυνση σας.....
μου το ειχε στειλει και μετα, εγω του απαντησα TAKE THE POULO, δεν τον χαλασε πιστευω :grin::grin::grin:
 

akis georgiou

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2018
Μηνύματα
175
Like
281
Πόντοι
21
Γiα να γελασουμε λιγο
ειχα τηλεφωνο απο απαταιωνες, εμαθα απο γνωστο μου στην COSMOTE το ονοματεπωνυμο και μετα απο φιλο αστυνομικο, οτι ειναι γυφτοπροξενος απο Αργος που ηταν και αγνωστου πατρος
τον παιρνω τηλεφωνοα και του λεω "ΓΙΑΝΝΗ (αν θυμαμαι καλα το ονομα του) ΕΛΑ ΡΕ ΣΥ, ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ, ΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΠ" , ο γυφτοπροξενος αιφνιδιαστηκε και ψελλισε "ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ?" "ΝΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ,ΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ , ΓΙΑΤΙ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΔΕΞΙΑ -ΑΡΙΣΤΕΡΑ" και του εριξα και αλλο βρισιμο,
:grin::grin::grin::grin::grin: δεν ειπε κουβεντα, ακομα θα το θυμαται και θα ξενερωνει ο γυφτοπροξενος.
 
Τελευταία τροποποίηση:

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.078
Κριτικές
62
Like
40.610
Πόντοι
8.530
δεν ειπα κατι για κουπονια ομως.
ε ρε μαστορα, ετυχε και εχω γνωστο σ'ενα ξενοδοχειο και μου ειπε μια βδομαδα φρι απο μενα.
θα φανει λες οτι ειμαι πτωχατζα στα υπολοιπα πελατακια που θα τα εχουν σκασει ? :think:
Σε αυτούς όχι...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Βέβαια μια άλλη ερμηνεία είναι ότι είσαι ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΣ έναντι των υπολοίπων.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom