Νέα

Προγραμματισμος: Επαγγελμα ή χομπυ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 50
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Το αν καποιος τελειωσε το πανεπιστημιο και δεν ξερει την τυφλα του αυτο για εμενα παει να πει οτι βοηθηθηκε τρελα με σκονακια κλπ.. Δεν ειναι και δυσκολο να το καταλαβεις... Τωρα αν χασαμε τα χρονια μας στο πανεπιστημιο χωρις λογο τοτε θα κριθουμε αργοτερα..  Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι εχεις μεγαλυτερη γνωση μεσω tutorials και camps αποψη σου.. keep up  the good work

Σε πανεπιστημιο παω και εγω απλα θεωρω οτι δεν με βοηθησε ουτε στο 1/10 σε σχεση με αυτο που περιμενα
Πχlynda αξιζει η συνδρομη που σκαω ολο τον χρονο γιατι μια ζωη βλεπεις τι παιζει,στη σχολη τελειωνεις καποτε
Τι θα κανεις?Αναγκαστικα γνωση θα παιρνεις απο βιβλια,ειτε online courses

Για μενα προσωπικα πχ η σχολη μου εδωσε το 1/10 και τα αλλα 9/10 τα πηρα online
 

XMan19

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
221
Like
146
Πόντοι
1
Δε διαφωνει κανεις σας για το οικονομικο και τα μουνια.

Γιατι πιστευετε βγαινουν τοσοι πολλοι προγραμματιστες στην Ελλαδα; Ελλειψει σωστου επαγγελματικου προσανατολισμου και αγαμιας λενε αυτο ειναι ευκολο θα το κανω, ετσι κι αλλιως δε γαμαω;

Εγω πιστευω καποιοι μπαινουν τυχαια , καποιοι επειδη ακουγεται ωραιο ως σχολη και αυτοι που το θελουν. Απο τους συμφοιτητες μου ενα χαμηλο ποσοστο οπως και εγω φυγαμε για το εξωτερικο, ενα ποσοστο παραμενει στην ελλαδα και ενα συντριπτικο ποσοστο κανει αλλες δουλειες/δεν ασχολειται καν .. Βασικα αυτο το ποσοστο ηταν που κοιταει να τελειωσει οπως οπως τη σχολη (σκονακια,παπαγαλια,κομματικη βοηθεια κλπ).   Το αλλο προβλημα ειναι οτι ανοιγουν πολλες θεσεις στα πανεπιστημια χωρις αυτο να αντανακλαται απο τη ζητηση.  Το θεμα του γαμαω..μμμ .. καποιοι θυμαμαι στη σχολη τα εμπλεκαν μεταξυ τους, αλλα αν συνεχισεις το επαγγελμα  ελλειψη χρονου πρεπει να πιεστεις τομη, αλλα πρεπει να βρεις μια χρυση τομη, εκτος κι αν εχεις σταθερη γκομενα οποτε απλα η γκομενα συγχρονιζεται με τη ζωη σου
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Εχω φιλο που σιχαινεται τα videos και διαβαζει μονο βιβλια
Εμενα τα βιβλια με κουραζουν προτιμω videos
Αλλος προτιμα να διαβαζει blogs και δεν μπορει ουτε τα βιβλια ουτε τα video
Αλλος τα γουσταρει ολα

Δεν υπαρχει σωστο η λαθος,οτι σε βοηθαει,εμενα στην περιπτωση μου το lynda και το freecodecamp μου εδωσαν απιστευτη γνωση,το lynda εχει πολυ ωραια βιντεο αλλα δεν εχει μεγαλη ποικιλια το freecodecamp γαμαει σε front-end,εχει ωραια projects σε js εγω ετσι βελτιωθηκα αρκετα

Βεβαια,σιγουρα μετραει πανω απ ολα,να χεις ορεξη και να γραφεις κωδικα
Τωρα με τι εργαλειο εξαρταται απο εσενα,εξαλλου δεν κανουν τα εργαλεια τον μαστορα
 

XMan19

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
221
Like
146
Πόντοι
1
Σε πανεπιστημιο παω και εγω απλα θεωρω οτι δεν με βοηθησε ουτε στο 1/10 σε σχεση με αυτο που περιμενα
Πχlynda αξιζει η συνδρομη που σκαω ολο τον χρονο γιατι μια ζωη βλεπεις τι παιζει,στη σχολη τελειωνεις καποτε
Τι θα κανεις?Αναγκαστικα γνωση θα παιρνεις απο βιβλια,ειτε online courses

Για μενα προσωπικα πχ η σχολη μου εδωσε το 1/10 και τα αλλα 9/10 τα πηρα online

Συμφωνουμε... Αν ο καθηγητης εξηγει ενα unit test, px junit η εναν αλγοριθμο για  mqam και τα μαθαινουν παπαγαλια η δεν εχουν καταλαβαει γιατι τα μαθαινουν τοτε ναι χιλιες φορες tutorial, τουλαχιστον καταλαβαινουν γιατι τα μαθαινουν.. αυτο που με χαλουσε ειναι  κατι γκομενες  που περνουσαν τα παντα αερα γιατι τριβονταν και κατι αλλοι με τα σκονακια..ειναι σαν να σε κλεβουν...  Το πιο σημαντικο απο το πανεπιστημιο ειναι να σου μεινει η συνηθεια να διαβαζεις..
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Συμφωνουμε... Αν ο καθηγητης εξηγει ενα unit test, px junit η εναν αλγοριθμο για  mqam και τα μαθαινουν παπαγαλια η δεν εχουν καταλαβαει γιατι τα μαθαινουν τοτε ναι χιλιες φορες tutorial, τουλαχιστον καταλαβαινουν γιατι τα μαθαινουν.. αυτο που με χαλουσε ειναι  κατι γκομενες  που περνουσαν τα παντα αερα γιατι τριβονταν και κατι αλλοι με τα σκονακια..ειναι σαν να σε κλεβουν...  Το πιο σημαντικο απο το πανεπιστημιο ειναι να σου μεινει η συνηθεια να διαβαζεις..

Αυτες που εχω στην σχολη ειναι ολες για να πετανε χαρταετο
Το χειροτερο ειναι που ζητανε βοηθεια και τρεχουν οι μουνοδουλοι παν απ το κεφαλι τους
Αφηστε τις ρε να γραψουν μονες τους μπας και μαθουν και τιποτα
Κλασσικοι προγραμματιστες μην δουν γυναικα:)

Εμενα απ την σχολη που ειμαι ηδη οι μισοι δουλευουμε,οι αλλοι μισοι ειναι πιτσιρικαδες που ψωλαρουν εχουν πολυ μυαλο,η νεα γενια ειναι πολυ μπροστα αλλα εχουν καει οι μαλακες στα video-games
Εγω τους λεω ρε μαλακες την μιση ωρα που παιζεται games και ερχεσται αυπνοι σχολη να αφιερωνατε στον κωδικο τωρα θα γαμουσατε

 

Επισκέπτης
Ποσες γκομενες εχουν αυτες οι μπακουροσχολες; Οι γυναικες δεν ειναι χαζες που δεν τις προτιμουν. Καποιοι τα φτιαχνουν με τη μοναδικη κοπελα της ταξης και την κρατανε για παντα. Καπως μιζερο ειναι αυτο.

Σε ποια χωρα βρισκεσαι φιλε xman;
 

XMan19

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
221
Like
146
Πόντοι
1
Ποσες γκομενες εχουν αυτες οι μπακουροσχολες; Οι γυναικες δεν ειναι χαζες που δεν τις προτιμουν. Καποιοι τα φτιαχνουν με τη μοναδικη κοπελα της ταξης και την κρατανε για παντα. Καπως μιζερο ειναι αυτο.

Σε ποια χωρα βρισκεσαι φιλε xman;

Ειναι κατι λιγες... ελαχιστες... ετσι ακριβως... μια μπορεις να εχεις εκει, ψαχνεις απο αλλη σχολη..

Αρχικα μετα τη σχολη πηγα Σκωτια και μετα  νοτιοδυτικη Αγγλια..
 

XMan19

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
221
Like
146
Πόντοι
1
Αυτες που εχω στην σχολη ειναι ολες για να πετανε χαρταετο
Το χειροτερο ειναι που ζητανε βοηθεια και τρεχουν οι μουνοδουλοι παν απ το κεφαλι τους
Αφηστε τις ρε να γραψουν μονες τους μπας και μαθουν και τιποτα
Κλασσικοι προγραμματιστες μην δουν γυναικα:)

Εμενα απ την σχολη που ειμαι ηδη οι μισοι δουλευουμε,οι αλλοι μισοι ειναι πιτσιρικαδες που ψωλαρουν εχουν πολυ μυαλο,η νεα γενια ειναι πολυ μπροστα αλλα εχουν καει οι μαλακες στα video-games
Εγω τους λεω ρε μαλακες την μιση ωρα που παιζεται games και ερχεσται αυπνοι σχολη να αφιερωνατε στον κωδικο τωρα θα γαμουσατε
    Ετσι ειναι... Εχουμε γυναικες στη δουλεια... Για εμενα οι πολλες ευνοουντε και βοηθιουντε ως το αδυναμο φυλο... εχω εργαστει με πολλες...  καποιες απλα πηδουν εξω απο το καραβι οταν παρουν καποιο task που δεν μπορουν να το φερουν εις περας... στη Σκωτια ειχα δει πολλες
 

Επισκέπτης
Ειναι κατι λιγες... ελαχιστες... ετσι ακριβως... μια μπορεις να εχεις εκει, ψαχνεις απο αλλη σχολη..

Αρχικα μετα τη σχολη πηγα Σκωτια και μετα  νοτιοδυτικη Αγγλια..
Ποσες ωρες δουλευεις και τι μισθο παιρνεις; Ποσους φλατμεητς εχεις; Γαμας καμια γκομενα; Αν θες μου απαντας αναλυτικα, ευχαριστω.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
759
Πόντοι
146

Syrios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.832
Κριτικές
8
Like
1.365
Πόντοι
216
Σε πανεπιστημιο παω και εγω απλα θεωρω οτι δεν με βοηθησε ουτε στο 1/10 σε σχεση με αυτο που περιμενα
Πχlynda αξιζει η συνδρομη που σκαω ολο τον χρονο γιατι μια ζωη βλεπεις τι παιζει,στη σχολη τελειωνεις καποτε
Τι θα κανεις?Αναγκαστικα γνωση θα παιρνεις απο βιβλια,ειτε online courses

Για μενα προσωπικα πχ η σχολη μου εδωσε το 1/10 και τα αλλα 9/10 τα πηρα online

Τυπε πρεπει να χρωστας πολλα μαθηματα στο κολεγιο ιεκ που σπουδαζεις χαχα
 

Επισκέπτης
Τυπε πρεπει να χρωστας πολλα μαθηματα στο κολεγιο ιεκ που σπουδαζεις χαχα
Ειναι καλο ο καθενας να περιγραφει τη ζωη απο το δικο του μετεριζι.

Αλλη ζωη ο χμαν στην Αγγλια, αλλη ο Πανος, αλλη εσυ.

Αυτα δεν τα ξερει ο νεος που σπουδαζει, νομιζει οτι οι σπουδες κ το επαγγελμα καθοριζουν τα παντα.
 

Syrios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.832
Κριτικές
8
Like
1.365
Πόντοι
216
Ειναι καλο ο καθενας να περιγραφει τη ζωη απο το δικο του μετεριζι.

Αλλη ζωη ο χμαν στην Αγγλια, αλλη ο Πανος, αλλη εσυ.

Αυτα δεν τα ξερει ο νεος που σπουδαζει, νομιζει οτι οι σπουδες κ το επαγγελμα καθοριζουν τα παντα.

Τυπε εσυ τι απαντηση περιμενεις απο το θεμα που εβαλες ??
 

abcxyz

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2013
Μηνύματα
299
Like
510
Πόντοι
81
Με ενδιαφερει να δημιουργησω ενα προγραμμα bot, το οποιο θα παιρνει τις αποδοσεις μιας στοιχηματικης εταιρειας, και θα αποφαιζει αυτοματα το αποτελεσμα. Ξερετε τι πρεπει να σπουδασει?
Ευχαριστω.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
759
Πόντοι
146
Με ενδιαφερει να δημιουργησω ενα προγραμμα bot, το οποιο θα παιρνει τις αποδοσεις μιας στοιχηματικης εταιρειας, και θα αποφαιζει αυτοματα το αποτελεσμα. Ξερετε τι πρεπει να σπουδασει?
Ευχαριστω.
Ποιος;Το bot;
 

Λελέκος

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2013
Μηνύματα
401
Κριτικές
2
Like
295
Πόντοι
21
Υπάρχει ταιραστεια ζήτηση για ΚΑΛΟΥΣ προγραμματιστές.

Οποίος το πάρει σοβαρά και είναι καλός στη δουλειά του θα έχει σίγουρη δουλειά και καλές αποδοχές.
 

Επισκέπτης
Υπάρχει ταιραστεια ζήτηση για ΚΑΛΟΥΣ προγραμματιστές.

Οποίος το πάρει σοβαρά και είναι καλός στη δουλειά του θα έχει σίγουρη δουλειά και καλές αποδοχές.
Δε νομιζω οτι ειναι καλες οι αποδοχες. Δε θα συμβουλευα νεο να ασχοληθει με επαγγελμα στο οποιο δε θα εχει κοινωνικη επαφη με γυναικες εκτος αν τον τοποθετει στπ ανωτερο 20% της εισοδηματικης κλιμακος.
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Με ενδιαφερει να δημιουργησω ενα προγραμμα bot, το οποιο θα παιρνει τις αποδοσεις μιας στοιχηματικης εταιρειας, και θα αποφαιζει αυτοματα το αποτελεσμα. Ξερετε τι πρεπει να σπουδασει?
Ευχαριστω.

Προγραμματισμό και λίγο από data science-machine learning
Πάνω απ όλα όμως πρέπει να κερδίζεις ήδη τις αποδόσεις των μπουκ, μόνος σου στο χαρτί, αλλιώς τσάμπα ο κόπος
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Όπως και κάθε άλλη δουλειά, αν δε το βλέπεις και λίγο σαν χομπυ, δεν θα μπορέσεις να αφοσιωθείς και να προχωρήσεις.
Η αλήθεια είναι ότι έχει πολλές προοπτικές. Ανταγωνισμός σαφώς και υπάρχει αλλά η ζήτηση είναι τόσο μεγάλη, που γίνεται αμελητέος.
Το κυριότερο είναι να αποκτήσεις κανείς και καλά soft skills, παράλληλα με τη γνώση της δουλειάς, που θα το ανεβάσουν σαν υπάλληλο και θα του ομορφύνουν την εργασιακή καθημερινότητα.
Τα κυριότερα είναι καλή οργάνωση, καλή διαχείριση χρόνου, ευγένεια, καλή παρoυσιαση και συμμετοχή στα mmetings, ικανότητα να πείθει, ικανότητα να περιγράφει σωστά και απλά αυτό που θέλει να πει, ικανοτητα να καθοδηγεί και να μαθαίνει τους νεότερους, κ.α.

Φυσικά είναι βασικό να ξέρεις καλό κώδικα, να επιλύεις προβλήματα, να είσαι γρήγορος, εύστροφος με αντοχές και παραγωγικός-εργατικός. Αυτά καθορίζονται από το πόσο σε κόβει γενικά, πόσο θα διαβάσεις προσωπικά και πόσο τυχερός θα είσαι να ασχοληθείς με δουλειές που θα μάθεις μέσα από αυτές.

Οι περισσότεροι στην ΠΛηροφορική ασχολούνται μόνο με τα τελευταία, αδιαφορώντας πλήρως σχεδόν για τα soft skills, για αυτό και βλέπεις πολλούς που φαίνονται σαν νερντς  και δεν ξέρουν να μιλήσουν, ούτε καν να σταθούν σωστά, πόσο μάλλον, πχ να παρουσιάσουν ένα project σε μια αίθουσα με 10 άτομα. Δυστυχώς πολλοί από αυτούς φορτώνονται τελικά με πολλά κόμπλεξ, αποκτούν παιδικές συμπεριφορές και κάνουν τη ζωή δύσκολη σε όσους έχουν την τύχη-ατυχία να έχουν ανεπτυγμένα soft-skills, κυρίως λόγω ζήλιας και κομπλεξισμού
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom