Νέα

Πραγματικά καλό κλασικό ξύρισμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnkayliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 128K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
Το σαπούνι (Hercules) απλά... ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!  :rockon: :rockon: :rockon: Έχει ένα βαθύ και αρενωπό άρωμα, ο αφρός του δεν ξεραίνεται στο 2λεπτο (όπως του Proraso), προστατεύει ιδανικά το δέρμα (το λέω εγώ που έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα) και θεωρώ ότι η τιμή του είναι πολύ ανταγωνιστική!  :rockon:


Από που το πήρες τύπε; Και πόσο;
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Φίλος μου όταν δοκίμασε τις Personna,νόμιζε πως ξέχασε να βάλει στη μηχανή(Merkur 34HD) το ξυραφάκι!!!
Με τρίχες σαν συρματόβουρτσα,οι εν λόγω λάμες μόνο τον αφρό έκοβαν...Εγώ ακόμα δεν τις δοκίμασα.


Ο φίλος σου λέει μαλακίες.Όσο σκληρά κι αν είναι τα γένεια.
Αν τώρα είναι μούσι αγιορίτη, δεν το ξυρίζεις απευθείας.
Κονταίνεις τις τρίχες με ψαλίδι/μηχανή και μετά ξυρίζεις.


 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
[video] [video]http://www.youtube.com/watch?v=LJwoks8vias[/video]          [/video]





:zfuck:
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Δεν πιστεύω να κωλώνεις με τη σαβέτα γοριλάκι;;;;Θα ξενερώσω άσχημα!!!!


Πλακίτσα για να σπάει ο πάγος....χωρίς παρεξήγηση πάντα!!!!


Χωρίς πλάκα , με τη σαβέτα είχα πάθει άσχημη πλάκα.
Χρησιμοποίησα πρώτη φορά σαβέτα, ενώ είχα εμπειρία με φαλτσέτες dovo.
Οπότε την έπιασα με ένα εξυπνακίστικο , ξερολίστικο στυλάκι "παλιού".
Ότι και καλά ξέρω τα πάντα από φαλτσέτες, είμαι έμπειρος , είμαι γαμάτος
και αφού τα έχω αυτά , η σαβέτα που είναι η φαλτσέτα του κουρείου και του φτωχού,
δεν θα ήταν τίποτε για μένα ...................



Αίμα. Μετά κατάλαβα ότι το ξυραφάκι στη σαβέτα, είναι σαν αιθερας μεγάλου πλάτους σε φαλτσέτα,
τόσο μεγάλου, που δεν μπορεί να υπάρχει και αυτό είναι που μπορεί να σε ξεσκίσει.


Χρειάστηκε πολλά ξυρίσματα , που τα έκανα με πείσμα, για να τη μάθω κι αυτή.

Το αποτέλεσμα, μου αρέσει καλύτερα με φαλτσέτες. Με το μειονέκτημα του ακονίσματος.
Στη σαβέτα , το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι βάζεις το μισό ξτραφάκι και είσαι έτοιμος,
δεν φοβάσαι με χτυπήσεις τη λάμα κτλ


Γενικά δεν είναι εργαλεία που μπορείς να τα προτείνεις σε άλλους εύκολα
αν δεν έχουν θέληση για μάθηση , λόξα , επιμονή και επιδεξιότητα.

Ενώ μια merkur και παρόμοιες μηχανές μπορούν να τη μάθουν όλοι οι άνδρες που ξυρίζονται.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Αν ξυριστείς μόνος σου δε νομίζω ότι θα είναι καλή ιδέα το μαχαίρι ή ή σαβέτα.Τώρα μηχανή ότι και για τα γένια σου.Ρίξε μια ματία σε παλαιότερα πόστ έχουμε πει αρκετές.

H μακρια λαβη ειναι πιο βολικη στο ξυρισμα του πισω μερους του κεφαλιου ή πιο δυσχρηστη;

Υπαρχει αφτερ σεηβ που να λειτουργει και ως ενυδατικη για ολο το προσωπο, ματια, κουτελο;
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
Χωρίς πλάκα , με τη σαβέτα είχα πάθει άσχημη πλάκα.
Χρησιμοποίησα πρώτη φορά σαβέτα, ενώ είχα εμπειρία με φαλτσέτες dovo.
Οπότε την έπιασα με ένα εξυπνακίστικο , ξερολίστικο στυλάκι "παλιού".
Ότι και καλά ξέρω τα πάντα από φαλτσέτες, είμαι έμπειρος , είμαι γαμάτος
και αφού τα έχω αυτά , η σαβέτα που είναι η φαλτσέτα του κουρείου και του φτωχού,
δεν θα ήταν τίποτε για μένα ...................



Αίμα. Μετά κατάλαβα ότι το ξυραφάκι στη σαβέτα, είναι σαν αιθερας μεγάλου πλάτους σε φαλτσέτα,
τόσο μεγάλου, που δεν μπορεί να υπάρχει και αυτό είναι που μπορεί να σε ξεσκίσει.


Χρειάστηκε πολλά ξυρίσματα , που τα έκανα με πείσμα, για να τη μάθω κι αυτή.

Το αποτέλεσμα, μου αρέσει καλύτερα με φαλτσέτες. Με το μειονέκτημα του ακονίσματος.
Στη σαβέτα , το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι βάζεις το μισό ξτραφάκι και είσαι έτοιμος,
δεν φοβάσαι με χτυπήσεις τη λάμα κτλ


Γενικά δεν είναι εργαλεία που μπορείς να τα προτείνεις σε άλλους εύκολα
αν δεν έχουν θέληση για μάθηση , λόξα , επιμονή και επιδεξιότητα.

Ενώ μια merkur και παρόμοιες μηχανές μπορούν να τη μάθουν όλοι οι άνδρες που ξυρίζονται.


Η γνώμη μου είναι ότι αν μαθεις να ξυρίζεσαι με σαβέτα ξέρεις να ξυριστείς ακόμα και με τσαπί ή κλαδευτήρι...Κι αυτό γιατί κακά τα ψέμματα τον αιθέρα που έχουν μερικά ανταλακτικά ξυραφάκια δεν μπορείς να τον πετύχεις σε μαχαίρι εύκολα.

Έχω και σαβέτα και μαχαίρι και μηχανή.Τη σαβέτα την έχω από το 1962΄.Είναι του πατέρα μου και γράφει πάνω W.Germany.Πιο καλό ζύγισμα δεν έχει ούτε το dovo  που έχω.
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
H μακρια λαβη ειναι πιο βολικη στο ξυρισμα του πισω μερους του κεφαλιου ή πιο δυσχρηστη;

Υπαρχει αφτερ σεηβ που να λειτουργει και ως ενυδατικη για ολο το προσωπο, ματια, κουτελο;

Νομίζω ότι αν ξυρίζεσαι μόνος η μακρυα λαβή είναι πιο χρηστική.Εγώ μια edwin jagger 89 με απλή λαβή, όχι με ρίγες σου προτείνω.Και σα μέγεθος και σα βάρος.Τη merkur 34c τη θεωρώκοντή για αυτό που θες.

Από αφτερ σειβ δε μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς γιατί εσύ θες γαλάκτωμα για να μη σε καίει στα ματια κι εγώ χρησιμοποιώ λοσιον με οινόπνευμα επειδή έχω λιπαρό δέρμα.
 
Εγγρ.
29 Οκτ 2014
Μηνύματα
110
Like
0
Πόντοι
1
To δικο μου set αυτη την περιοδο για ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ξυρισμα ειναι

MuhleR41 (Το μοντελο του 2013)
3-28-2013_10-26-46_PM.jpg


Φοβερη μηχανη με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και επινικελωση(κλασεις ανωτερη απο τη Μerkur 23c που χρησιμοποιουσα) και εξαφανιζει τα γενια για πλακα. Θελει μονο λιγο προσοχη γιατι γδερνει καπως(νιωθεις δηλαδη τη λεπιδα στο δερμα) και δεν ενδεικνυται για το παραδοσιακο τριπλο περασμα σε καθημερινη βαση. Αν και 3 περασματα δεν χρειαζονται με τη συγκεκριμενη, στο 2ο εισαι "γυαλι". Σε καθημερινη βαση προτεινω 1 περασμα + λιγες διορθωσεις οπως κανω και γω.

Απο λεπιδες παροτι συνεχως πειραματιζομαι με καινουριες, οι Astra Platinum παραμενουν οι αγαπημενες μου.
http://[URL unfurl="true"]www.mancave.co.nz/images/productimages/astra%205%20blades%20large.jpg[/img[/URL]]
Τις πουλανε σχεδον ολα τα μαγαζια στο κεντρο και κανουν 0.80 η 5αδα.


Απο κρεμες/σαπουνια εχω φτιαξει συλλογη αλλα αυτο που χρησιμοποιω περισσοτερο και φροντιζω να ανανεωνω διαρκως ειναι η Τaylor of old bond street Sandalwood. Δεν εχει την καλυτερη αποδοση αλλα ως κρεμα δεν θελει φορτωμα με τις ωρες, φτιαχνει γρηγορα αφρο και το αρωμα ειναι καυλα. Ειναι λιγο ακριβουτσικη ομως.
[img]https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51maU9bWTML._SX300_QL70_.jpg

Απο After Shave, αν και λατρης του οινοπνευματος, τωρα τελευταια το γυρισα σε balm γιατι εμφανισα ξηροδερμια σε καποια σημεια. Το Nivea Sensitive πηρα που εχει πορνωδες αρωμα και φθηνο και καλο.
c2cc2940-4256-45cf-836d-04a627f56432.jpg._CB296789227__SL300__.jpg


Απο πινελα για γρηγορο ξυρισμα τα συνθετικα ειναι μονοδρομος οποτε πλεον χρησιμοποιω κυριως αυτο. Πολυ ομορφο, πολυ καλο, δε μαδαει, δε βρωμαει, κραταει ικανοποιητικη υγρασια και εχει πολυ καλη αισθηση.
muhle-synthetic-shaving-brush-33k256.jpg

 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Τη σαβέτα την έχω από το 1962΄.Είναι του πατέρα μου και γράφει πάνω W.Germany.Πιο καλό ζύγισμα δεν έχει ούτε το dovo  που έχω.

Ρε φίλε στη σαβέτα μόνο το βάρος παίζει.
Από εκεί και πέρα κόβει ανάλογα με τη λεπίδα που βάζεις.
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
Ρε φίλε στη σαβέτα μόνο το βάρος παίζει.
Από εκεί και πέρα κόβει ανάλογα με τη λεπίδα που βάζεις.

Σαφώς.Αλλά επειδή έχω χρησιμοποιήσει καμια 10αρια σαβέτες όλα αυτά τα χρόνια, και συρταρωτές και φακελωτές και από αυτές που σφηνώνεις το λεπίδι  πραγματικά τέτοιο ζύγισμα δεν έχω ξαναβρεί πουθενά. Solingen  W.Germany!!! Οι πούστηδες οι Γερμανοι έφτιαχναν εργαλεία να λέμε την αλήθεια!!!

Ακόμα και το dovo που έχω επειδή είναι καμια 10αρια χρονών και όχι αντίκα δεν έχει τόσο καλό ζύγισμα.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Νομίζω ότι αν ξυρίζεσαι μόνος η μακρυα λαβή είναι πιο χρηστική.Εγώ μια edwin jagger 89 με απλή λαβή, όχι με ρίγες σου προτείνω.Και σα μέγεθος και σα βάρος.Τη merkur 34c τη θεωρώκοντή για αυτό που θες.

Από αφτερ σειβ δε μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς γιατί εσύ θες γαλάκτωμα για να μη σε καίει στα ματια κι εγώ χρησιμοποιώ λοσιον με οινόπνευμα επειδή έχω λιπαρό δέρμα.

Σκεφτομουν να παρω την edwin jagger 89 με κυλινδρική γραμμωτή λαβή - Long

Απο πινελα για γρηγορο ξυρισμα τα συνθετικα ειναι μονοδρομος οποτε πλεον χρησιμοποιω κυριως αυτο. Πολυ ομορφο, πολυ καλο, δε μαδαει, δε βρωμαει, κραταει ικανοποιητικη υγρασια και εχει πολυ καλη αισθηση.
muhle-synthetic-shaving-brush-33k256.jpg


Ακριβο δεν ειναι;
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
Σκεφτομουν να παρω την edwin jagger 89 με κυλινδρική γραμμωτή λαβή - Long

Ακριβο δεν ειναι;

Ότι σε βολεύει τύπε.Εγώ εκείνο που διαπίστωσα πάντως με τα χρόνια είναι ότι αν η λαβή έχει σχέδια απάνω μαζεύει υπολείμματα σαπουνιών και δεν είναι εύκολο να την καθαρίσεις.Την ίσια λαβή τη σκουπίζεις με μια πετσέτα και γυαλίζει σαν καινούργια.

Να ξέρεις ότι στην αρχή θα δώσεις λίγα φραγκάκια αλλά αυτό θα είναι το κόστος.Με μια μηχανή μπορείς να βγάλεις τη ζωή σου όλη και με ένα πινέλο 5-10 χρόνια αναλόγως τη χρήση και τη συντήρηση.Οπότε πάρε κάτι καλό γιατί μετά θα αναγκαστείς να πάρεις ξανά και θα σου κοστίσει τελικά τα διπλά.Η φτήνια τρώει τον παρά. ;) ;) ;)
 
Εγγρ.
29 Οκτ 2014
Μηνύματα
110
Like
0
Πόντοι
1
Ακριβο δεν ειναι;
Οχι ιδιαιτερα.
Βεβαια αν ξεκινας τωρα το "αθλημα" καλυτερα κοιτα κατι πιο οικονομικο.
Η omega βγαζει αξιοπρεπη συνθετικα πινελακια γυρω στο 10ρικο. Φιλος που αγορασε μου λεει τα καλυτερα.
Απ τον Ξενο στη Σατωμβριανδου 23 το πηρε.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.397
Κριτικές
90
Like
32.526
Πόντοι
24.700
Οχι ιδιαιτερα.
Βεβαια αν ξεκινας τωρα το "αθλημα" καλυτερα κοιτα κατι πιο οικονομικο.
Η omega βγαζει αξιοπρεπη συνθετικα πινελακια γυρω στο 10ρικο. Φιλος που αγορασε μου λεει τα καλυτερα.
Απ τον Ξενο στη Σατωμβριανδου 23 το πηρε.


Πράγματι. Έχω ένα omega 98 (τριχα χοίρου), 4-5 χρόνια, και μόλις τώρα άρχισε να παρουσιάζει σημαντικές φθορές.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Εγω ξυριζω εδω και καιρο το κεφαλι μου, με μια μηχανη Philips, 0,5 χιλ. (ο,τι πιο κοφτερο ειχα βρει, απο "κοινες" μηχανες).
Αλλά παντα ενιωθα αξυριστος, απ' την επομενη μερα...
Επισης, φοβομουν να βαλω ξυραφι μονος μου.

Σημερα ξαναπηγα σε μπαρμπερικο, μετα απο καιρο.
Του ειπα οτι θελω ξυραφι, ή φαλτσετα, αλλά μου αντιπροτεινε μια ειδικη μηχανη που κανει την ιδια δουλεια (κατ' αυτον).

Ηταν μια τεραγωνη, μπλε μηχανη, της οποιας τα στοιχεια δεν μπορεσα να διακρινω.
Με ελαχιστη πιεση ΕΞΕΦΑΝΙΣΕ ο,τι τριχα υπηρχε, κι εκανε το κρανιο μου μαλακο σα μωρου!

Ξερει κανεις ποια μπορει να ειναι?/ Ποσο μπορει να κανει?
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.710
Κριτικές
6
Like
8.879
Πόντοι
1.686
Εγω ξυριζω εδω και καιρο το κεφαλι μου, με μια μηχανη Philips, 0,5 χιλ. (ο,τι πιο κοφτερο ειχα βρει, απο "κοινες" μηχανες).
Αλλά παντα ενιωθα αξυριστος, απ' την επομενη μερα...
Επισης, φοβομουν να βαλω ξυραφι μονος μου.

Σημερα ξαναπηγα σε μπαρμπερικο, μετα απο καιρο.
Του ειπα οτι θελω ξυραφι, ή φαλτσετα, αλλά μου αντιπροτεινε μια ειδικη μηχανη που κανει την ιδια δουλεια (κατ' αυτον).

Ηταν μια τεραγωνη, μπλε μηχανη, της οποιας τα στοιχεια δεν μπορεσα να διακρινω.
Με ελαχιστη πιεση ΕΞΕΦΑΝΙΣΕ ο,τι τριχα υπηρχε, κι εκανε το κρανιο μου μαλακο σα μωρου!

Ξερει κανεις ποια μπορει να ειναι?/ Ποσο μπορει να κανει?


item_XL_4958327_1604507.jpg


Moser


item_XL_7604070_6333726.jpg



URL]]
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Βρηκα διάφορες Moser, απο 40 εως 400 ευρω.

Εγω ειχα παρει τη Philips με μοναδικο κριτηριο το "0,5 mm".

Αν καποια αλλη μηχανη, σε ιδια ή παραπλησια τιμη (δηλ. γυρω στα 80), κανει τοσο καλυτερη δουλεια, τοτε απλα πιαστηκα μαλακας!
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Παντως, η μηχανη που με κουρεψε νομιζω πως ειχε καποια αλλη μορφη "δοντιων".

Δεν εκανε μυτη μπροστα (εξ ου και δεν ενιωθες γρατζουνισμα).

Υπαρχει μηχανη που να κανει κούρμπα??
Δηλαδη να τα κοβει συρριζα, με κυλινδρικο τροπο?

[Μαλακια, δεν παρατηρησα καθολου...
Και ντραπηκα να ρωτησω τι ειναι, γιατι θα ηταν σαν να του λεω "ξεχασέ με απο πελατη"!]
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom