Νέα

Πραγματικά καλό κλασικό ξύρισμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnkayliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 128K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Τα γένεια είναι υγεία. 6 χιλιοστά με τη μηχανή στο πρόσωπο, 3 χιλιοστά στο μουστάκι και σύριζα στο λαιμό και τα μάγουλα.

Και ταιριάζει αυτή η άποψη σε τούτο το thread ;
Φτιάχτε άλλο για αξύριστους και κλαρινομουσάτους.
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
Καλύτερο ξύρισμα από τη μερκούρ δεν θα κάνεις.

...


Διαφωνώ 100%.

Εάν μάθεις το straight razor και με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για καλό (και κατά συνέπεια ακριβούτσικο) και σωστά ακονισμένο μαχαίρι,  το αποτέλεσμα απλά δεν συγκρίνεται με τίποτε άλλο.

Για σαβέτα θα πρότεινα να μην ξεκινήσει κάποιος που θέλει να περάσει αργότερα στο straight razor γιατί σε μαθαίνει κακές συνήθειες που δύσκολα αποβάλεις στη συνέχεια. Μπορεί να σε βοηθήσει λίγο στα "πιασήματα" αλλά στις "γωνίες" και στην "πίεση" δεν έχει σχέση με το straight.

 

Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον Zeljko.
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Εάν μάθεις το straight razor και με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για καλό (και κατά συνέπεια ακριβούτσικο) και σωστά ακονισμένο μαχαίρι,  το αποτέλεσμα απλά δεν συγκρίνεται με τίποτε άλλο.


Μιλάς για μετά από 3 χρόνια.
Επίσης υπάρχουν και μερκούρ ρυθμιζόμενες, που αν αυξήσεις την απόσταση μπάρας από λεπίδα
ΚΑΝΟΥΝ ΓΑΜΩ ΤΑ ΞΥΡΙΣΜΑΤΑ.

ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ;;;;;;;;;;;;;;;

Έχω δοκιμάσει τα πάντα από όσα αναφέρω.
Η ρυθμιζόμενη μερκούρ , ξυρίζει τέλεια και εύκολα.

Με το dandy της thiers issard και τις dovo φαλτσέτες που έχω
δεν πιστεύω ότι κάνω τελικά καλύτερο ξύρισμα.

Και οι φαλτσέτες μου ΠΗΡΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ...

ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΙΜΑΚΤΟ ΞΥΡΙΣΜΑ.
 

Johnny Red

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2011
Μηνύματα
655
Κριτικές
10
Like
113
Πόντοι
236
Καλή,χρυσή,κορυφαία η Merkur 34 αλλά δεν είναι και η μοναδική για αρχάριους!
Υπάρχουν και οι Parker,η Lord L6(ξεφτίλα η τιμή της αλλά και ελαφριά),η Muhle R89,η Edwin Jagger 89(άπειρες επιλογές λαβής),η Feather Popular.
Απαράδεκτες από super market(Al Shabab!!!!) και Hondos.
Εγώ πάντως έχω αυτήwww.wellshaved.gr/edwin-jagger-afety-razor-de89li14bl.html]http://www.wellshaved.gr/edwin-jagger-afety-razor-de89li14bl.html,απλά[/URL] γιατί η Merkur δεν με βόλευε στο κράτημα...
Μια σταλιά λαβή(7.5cm)με το μικρό δάχτυλο να αιωρείται!Και δεν έχω μεγάλο χέρι.
Ήμουν και μαθημένος από την Fusion,άρα τα 2cm έπαιξαν σοβαρό ρόλο.
Τώρα περί ξυραφιών,πάρε διάφορες μάρκες για να δεις τι θα κάτσει καλύτερα στο ΔΙΚΟ σου πρόσωπο!
Από μάρκες,δόξα το θεό.....Astra,Personna,Wilkinson,Gillette,Bic,Rapira,Feather,Voskhod και και και......
Φίλος μου όταν δοκίμασε τις Personna,νόμιζε πως ξέχασε να βάλει στη μηχανή(Merkur 34HD) το ξυραφάκι!!!
Με τρίχες σαν συρματόβουρτσα,οι εν λόγω λάμες μόνο τον αφρό έκοβαν...Εγώ ακόμα δεν τις δοκίμασα.
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
Καλή,χρυσή,κορυφαία η Merkur 34 αλλά δεν είναι και η μοναδική για αρχάριους!
Υπάρχουν και οι Parker,η Lord L6(ξεφτίλα η τιμή της αλλά και ελαφριά),η Muhle R89,η Edwin Jagger 89(άπειρες επιλογές λαβής),η Feather Popular.
Απαράδεκτες από super market(Al Shabab!!!!) και Hondos.
Εγώ πάντως έχω αυτήwww.wellshaved.gr/edwin-jagger-afety-razor-de89li14bl.html]http://www.wellshaved.gr/edwin-jagger-afety-razor-de89li14bl.html,απλά[/URL] γιατί η Merkur δεν με βόλευε στο κράτημα...
Μια σταλιά λαβή(7.5cm)με το μικρό δάχτυλο να αιωρείται!Και δεν έχω μεγάλο χέρι.
Ήμουν και μαθημένος από την Fusion,άρα τα 2cm έπαιξαν σοβαρό ρόλο.
Τώρα περί ξυραφιών,πάρε διάφορες μάρκες για να δεις τι θα κάτσει καλύτερα στο ΔΙΚΟ σου πρόσωπο!
Από μάρκες,δόξα το θεό.....Astra,Personna,Wilkinson,Gillette,Bic,Rapira,Feather,Voskhod και και και......
Φίλος μου όταν δοκίμασε τις Personna,νόμιζε πως ξέχασε να βάλει στη μηχανή(Merkur 34HD) το ξυραφάκι!!!
Με τρίχες σαν συρματόβουρτσα,οι εν λόγω λάμες μόνο τον αφρό έκοβαν...Εγώ ακόμα δεν τις δοκίμασα.




ti διαφορα εχουν οι μηχανες σε σχεση με το ξυραφακι του εμποριου?
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Τυποι για ξυρισμα κρανιου φασιστικο τι προτεινετε σε μηχανη κ λεπιδα;
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
Μπορει καποιος που ξυριζεται με μαχαιρι να μου επιχειρηματολογησει γιατι να διαλεξω μαχαιρι απο μηχανη τυπου μερκουρ 34c;

Μου φαινεται πιο πορνωδες να παιξω μπαλα με μαχαιρι, αλλα τι γινεται απο αποψη πρακτικοτητας και αποτελεσματος;

Εχω ξυριστει απο πάκη σε κουρειο με μαχαιρι(μισο) και δεν τρελαθηκα κι απ το αποτελεσμα. Αλλα ο πακης ηταν και λιγο πιρφορος, οποτε δεν λαμβανεται υποψιν...


Τύπε τα πακοκουρεία ξέχνα τα αν θες την υγεία σου!!! Άσε που δε μπορεί σε ένα πακοπουρείο να σου κάνει ο κουρέας σωστά τη διαδικασία με τις πετσέτες και όλα όσα χρειάζονται!!! ;) ;) ;) ;)


Τώρα αν η επιλογή σου είναι μαχαίρι ή μηχανή σου λέω μηχανή.Το μαχαίρι θέλει χρόνο, χρήμα και εκπαίδευση.Εκτός αν σε ενδιαφέρει μόνο η καύλα του πράγματος.

Εγώ πάντως ξυρίζομαι με σαβέτα τα πιο πολλά χρόνια της ξυριστικής μου ζωής και πολύ πριν γίνει μόδα.Έχω και μια μερκουρ 89 που τη χρησιμοποιώ σε τακτά χρονικά διαστήματα όταν βιάζομαι αλλά για πολλά γένια και πλήρη απόλαυση όλων των θετικών του παραδοσιακού ξυρίσματος προτείνω σαβέτα.

Το όλο θέμα τους παραδοσιακού ξυρίσματος είναι το καλύτερο ξύρισμα, η υγρασία του προσώπου, η αποφυγή ερεθισμών, διπλωμένες τρίχες, απολέπισή κτλ.Αν απλά θες να μπεις στη διαδικασία για την καύλα μην ασχοληθείς καν.Θα βαρεθείς και θα πετάξεις τσάμπα τα λεφτά σου
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
Διαφωνώ 100%.

Εάν μάθεις το straight razor και με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για καλό (και κατά συνέπεια ακριβούτσικο) και σωστά ακονισμένο μαχαίρι,  το αποτέλεσμα απλά δεν συγκρίνεται με τίποτε άλλο.

Για σαβέτα θα πρότεινα να μην ξεκινήσει κάποιος που θέλει να περάσει αργότερα στο straight razor γιατί σε μαθαίνει κακές συνήθειες που δύσκολα αποβάλεις στη συνέχεια. Μπορεί να σε βοηθήσει λίγο στα "πιασήματα" αλλά στις "γωνίες" και στην "πίεση" δεν έχει σχέση με το straight.

 

Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον Zeljko.


Έχω ξυριστεί με μαχαίρι αρκετές φορές και δε θα έλεγα ότι είναι καμία σχέση.Απλά λίγο διαφορετικό...Γνώμη μου βέβαια.
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.317
Κριτικές
10
Like
1.639
Πόντοι
5.975
Έχω ξυριστεί με μαχαίρι αρκετές φορές και δε θα έλεγα ότι είναι καμία σχέση.Απλά λίγο διαφορετικό...Γνώμη μου βέβαια.
Τύπε τα πακοκουρεία ξέχνα τα αν θες την υγεία σου!!! Άσε που δε μπορεί σε ένα πακοπουρείο να σου κάνει ο κουρέας σωστά τη διαδικασία με τις πετσέτες και όλα όσα χρειάζονται!!! ;) ;) ;) ;)


Τώρα αν η επιλογή σου είναι μαχαίρι ή μηχανή σου λέω μηχανή.Το μαχαίρι θέλει χρόνο, χρήμα και εκπαίδευση.Εκτός αν σε ενδιαφέρει μόνο η καύλα του πράγματος.

Εγώ πάντως ξυρίζομαι με σαβέτα τα πιο πολλά χρόνια της ξυριστικής μου ζωής και πολύ πριν γίνει μόδα.Έχω και μια μερκουρ 89 που τη χρησιμοποιώ σε τακτά χρονικά διαστήματα όταν βιάζομαι αλλά για πολλά γένια και πλήρη απόλαυση όλων των θετικών του παραδοσιακού ξυρίσματος προτείνω σαβέτα.

Το όλο θέμα τους παραδοσιακού ξυρίσματος είναι το καλύτερο ξύρισμα, η υγρασία του προσώπου, η αποφυγή ερεθισμών, διπλωμένες τρίχες, απολέπισή κτλ.Αν απλά θες να μπεις στη διαδικασία για την καύλα μην ασχοληθείς καν.Θα βαρεθείς και θα πετάξεις τσάμπα τα λεφτά σου
Αρχηγού παρόντος (στο συγκεκριμένο thread)... τα λόγια περιττεύουν!!!  :hi: :hi: :hi:
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
Τυποι για ξυρισμα κρανιου φασιστικο τι προτεινετε σε μηχανη κ λεπιδα;


Αν ξυριστείς μόνος σου δε νομίζω ότι θα είναι καλή ιδέα το μαχαίρι ή ή σαβέτα.Τώρα μηχανή ότι και για τα γένια σου.Ρίξε μια ματία σε παλαιότερα πόστ έχουμε πει αρκετές.
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
Καλύτερο ξύρισμα από τη μερκούρ δεν θα κάνεις.

Είναι απείρως πιο πορωτικό όμως.
Καβλώνεις, αν είσαι λάτρης του ρετρό , των παλιών ταινιών που δείχνουν μπαρμπέρικα,
της αντρίλας, του κινδύνου κτλ κτλ

Αν είσαι τύπος που απλά θέλεις να κόβεις τα γένεια ξέχνα το.
Αν είσαι τύπος που δεν ξυριζόσουν πάντα συχνά ξέχνα το.
Αν έχεις σπυριά στο πρόσωπο ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΕΧΝΑ ΤΟ.

Επίσης ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΜΗ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚΟΥΡ
ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΑΠΟ
ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΞΥΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΖΙΛΕΤ, ΟΥΛΚΙΝΣΟΝ ΚΤΛ.
Δεν σου δίνει τίποτε.
Με τα μαχαίρια θα ξεκινήσεις από το μηδέν.


Άλλο μεγάλο μειονέκτημα.
(Δεν στο λέω όμως για να μην ξεκινήσεις αν γουστάρεις μαχαίρια).
Στη αρχή θα γίνεις σκατά.
Μην περιμένει να μην ματώσεις στα πρώτα ξυρίσματα.


Τέλος.Υπάρχουν δύο διαφορετικά μαχαίρια. Αυτά που έχουν λάμα δική τους και τα ακονίζεις στο πετσί σε κάθε ξύρισμα(straight razor) και τα μπαρμπέρικα που βάζεις ξυραφάκι μισό , σαν της μερκούρ (shavete).

Η φαλτσέτα με τη λάμα , προϋποθέτει να μάθεις ΚΑΙ ΑΚΟΝΙΣΜΑ.
Αλλά από την άλλη συγχωρεί περισσότερο.


Η άλλη , με το μισό ξυραφάκι ΚΟΒΕΙ ΚΩΛΟΥΣ.
Πολύ πιο δύσκολη στο ξύρισμα. Απλά δεν απαιτεί να μάθεις ακόνισμα.
Και είναι πολύ πιο φθηνή.
Θα σε δυσκολέψει πιο πολύ.


Δεν πιστεύω να κωλώνεις με τη σαβέτα γοριλάκι;;;;Θα ξενερώσω άσχημα!!!! ;) ;) ;) ;) ;) ;)


Πλακίτσα για να σπάει ο πάγος....χωρίς παρεξήγηση πάντα!!!! :hi: :hi: :hi: :hi:
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
για ξυρισμε στ ΣΩΜΑ τι προτεινεις αλτη επι κυριας
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.317
Κριτικές
10
Like
1.639
Πόντοι
5.975
By the way, σήμερα έριξα ένα ξυρισματάκι με σαπουνάκι hercules (έχει πυκνό και ντελικάτο αφρό το άτιμο)
tcheon-fung-sing-hercules-shaving-soap-150gr-.jpg

με λεπίδες elios (να σημειωθεί ότι δεν είναι και οι καλύτερές μου)
elios-double-edge-blades__41433__99484.1375572066.500.659.jpg

και το καταευχαριστήθηκα!  :rockon: :rockon: :rockon:
Σκέφτομαι το προσεχές διάστημα να ανεβάσω μια φωτογραφία με τον ξυριστικό εξοπλισμό μου να μου πείτε τη γνώμη σας!
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
για ξυρισμε στ ΣΩΜΑ τι προτεινεις αλτη επι κυριας

Βενζίνη!!!!! :s&m_1: :s&m_1:  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Δεν είμαι κλαρινογαμπρός ρε τύπε για να ξυρίζω το στήθος και τα πόδια μου.Μόνο σε τατουάζ και επαγγελματίες κολυμβητές αυτά.Εμεις ένα απλό κούρεμα για να φύγουν οι κουβέρτες.
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
By the way, σήμερα έριξα ένα ξυρισματάκι με σαπουνάκι hercules (έχει πυκνό και ντελικάτο αφρό το άτιμο)
tcheon-fung-sing-hercules-shaving-soap-150gr-.jpg

με λεπίδες elios (να σημειωθεί ότι δεν είναι και οι καλύτερές μου)
elios-double-edge-blades__41433__99484.1375572066.500.659.jpg

και το καταευχαριστήθηκα!  :rockon: :rockon: :rockon:
Σκέφτομαι το προσεχές διάστημα να ανεβάσω μια φωτογραφία με τον ξυριστικό εξοπλισμό μου να μου πείτε τη γνώμη σας!


Καλό το σαπουνάκι συνάγωνιστή;;; Για πες εντυπώσεις. Οι elios παντως αστα να πανε πράγματι. Ότ θες γράψε για το εξοπλισμό εγώ παρακολουθώ κι αν ξέρω μετα χαράς να απαντήσω.
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.317
Κριτικές
10
Like
1.639
Πόντοι
5.975
Καλό το σαπουνάκι συνάγωνιστή;;; Για πες εντυπώσεις. Οι elios παντως αστα να πανε πράγματι. Ότ θες γράψε για το εξοπλισμό εγώ παρακολουθώ κι αν ξέρω μετα χαράς να απαντήσω.
Το σαπούνι (Hercules) απλά... ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!  :rockon: :rockon: :rockon: Έχει ένα βαθύ και αρενωπό άρωμα, ο αφρός του δεν ξεραίνεται στο 2λεπτο (όπως του Proraso), προστατεύει ιδανικά το δέρμα (το λέω εγώ που έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα) και θεωρώ ότι η τιμή του είναι πολύ ανταγωνιστική!  :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom