Νέα

Πολιτικοί πρόσφυγες: η αρχή του τέλους των Ασφαλιστικών Ταμείων...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 71
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
ποια επιχηρηματα φιλε μου αρλουμπες λεει σαν αυτο με το ΚΚΕ τι ειναι το ΚΚΕ και πηρε τα λεφτα απο το ΙΚΑ να τους τα δωσει ο πρωην ταχυδρομος της γειτονιας που μοιραζε τις συνταξεις?

Η έκφραση "χασικλοπουστρονιοαναρχικοαριστεροί" σου φαίνεται ακλόνητο επιχείρημα;

Πάντως, τουλάχιστον από τότε που άρχισα να πρακολουθώ το site έχω γαμηθεί στα γέλια.
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Γιατι εισαι εσυ του διαλόγου?
Μηπως ειμαι εγώ?
Μηπως ειναι οι αλλοι 20-30 που γραφουν και αυτοι στα πολιτικοκοινωνινά θέματα του σάιτ?
Δε νομίζω να ειναι κανεις μας του διαλόγου.
Ολοι την εξυπνάδα μας θελουμε να γράψουμε, να το παίξουμε και λίγο διαβασμένοι,
και να βγάλουμε και τον φανατισμό-καφρίλα μας αφού οι δικές μας απόψεις  ειναι σωστες ενω τον άλλον ειναι για τον πούτσο.

Το εγραψα και πιο πριν σήμερα,
Πανω κάτω τις απόψεις μας τις εχουμε πει ολοι μας αλλα και τις απόψεις των άλλων μελών ξέρουμε οπότε ειναι μάταιο και ανούσιο πιστεύω να γράφουμε και να ξαναγράφουμε τα ίδια και τα ίδια στα πολιτικοκοινωνικά
Αφου ξερουμε ολοι τι θα γράψει και τι πιστεύει και ο lakis ,και εσυ, και εγω και όλοι οι άλλοι τι το κουράζουμε και βγάζουμε τα μάτια μας?

Ειναι μάλλον γιατι καταβάθος τη βρίσκουμε όλοι μας με τον καβγά και την κόντρα
αλλα το όλο θεμα καπου εχει παραπλατιάσει και παρακουράσει.

Φιλαράκι, εσύ κι εγώ έχουμε διαφορετικές -πολιτικές και άλλες-απόψεις. Δεν θυμάμαι όμως ούτε να σε έβρισα, ούτε να με έβρισες. Και έχω την εντύπωση οτι σεβόμαστε ο ένας την ύπαρξη του άλλου. Θυμάμαι επίσης οτι με υπερασπίστηκες κάποια στιγμή, όταν σχεδόν όλοι με βρίζανε, και δεν πρόκειται να το ξεχάσω. Μήπως όμως αυτό που συζητάμε για το Λάκη είναι κατά τι διαφορετικό; Γιατί όσο και να ξέρω απ' τα πριν τι θα πει, σχεδόν πριν το διαβάσω, δεν ανέχομαι την επίδειξη του "τσαμπουκά" του. Έστω και εκ του ασφαλούς, απο τον υπολογιστή του. Ούτε την προσβολή 15χρονων νεκρών, ούτε την απαξίωση μιας μεγάλης μερίδας του ελληνικού λαού. Αν ήταν έτσι, να καταργήσουμε και τα κόμματα στη Βουλή. Μήπως δεν ξέρουμε πάνω- κάτω τι πρόκειται να πουν για κάθε θέμα;
 

λαγαρος

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2006
Μηνύματα
4.025
Like
4
Πόντοι
16
διαβαζοντας το θρεντ εκανα τις ποιο κατω σκεψεις.
λετε για συνεπεια στις αποψεις και αυτο το θεωρω παγιδα γιατι αν καποιος θελει να ειναι συνεπης δεν θα αναθεωρει τις αποψεις του.
αυτο νομιζω ειναι συντηριτισμος,αντιδραση,κομπλεξ και τελικα φασισμος γιατι αν δεν αναθεωρεις την αποψη που ο διαλογος και τα επιχειρηματα δειχνουν λανθασμενη τοτε προς τι ο δημοκρατικος διαλογος?

και ενα παραδειγμα....
βλεπω βραδυ στο απεναντι σπιτι τη γειτονισα μου να μπαινει με εναν αγκαλια.
γνωριζω οτι ο ανδρας της ειναι ταξιδι.
αμεσως κανω τους συνηθεις συνειρμους και καταληγω στην αποψη οτι η κυρια ειναι πουτανα.
το "διαρρεω"και στους γυρω.
την αλλη μερα μαθαινω οτι χτες βραδυ ενα αυτοκηνιτο παρεσυρε εναν νεαρο με μηχανακι στη γειτονια και τον αφησε και εφυγε και ευτυχως τον ειδε μια γυναικα και τον φροντισε και ο νεαρος γλυτωσε.
εγω εξακολουθω να τη λεω πουτανα!! παραμενω σταθερος συνεπης στις αποψεις μου.
ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι παγιδα αυτη η συνεπεια!!

βλεπω αξια στη συνεπεια λογων και εργων σαν δημοκρατικος συνετος ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....
ΟΧΙ στη συνεπεια αποψεων,κατι που πλασαρουν και τα ΜΜΕ μεσω διαφορων μαιντανων πολιτικων(χαβαλεδων ΟΛΩΝ των χρωματων) :jerking: :jerking: :jerking:



 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Η συνέπεια λόγων και έργων είναι μεγάλη αρετή. Εδώ στο σιτε όμως μόνο τις απόψεις μπορειις να κρίνεις. Αν ένας ώριμος(σε ηλικία) άνθρωπος - στον ένα μήνα που παρακολουθώ - έχει συνέπεια στις απόψεις του αυτό δεν έναι θετικό; Το αντίθετο δεν θα ήταν ανωριμότητα; Φαντάζομαι ο καθένας μας έχει αλλάξει απόψεις αρκετές φορές στη ζωή του, αλλά νομίζω ότι όσο μεγαλώνεις η συχνότητα μειώνεται.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Δεν το ξέρεις οτι οι γιατροί έχουν notebook και internet; ψάξε γαι καινούργιο thread
 

Επισκέπτης
Η συνέπεια λόγων και έργων είναι μεγάλη αρετή. Εδώ στο σιτε όμως μόνο τις απόψεις μπορειις να κρίνεις. Αν ένας ώριμος(σε ηλικία) άνθρωπος - στον ένα μήνα που παρακολουθώ - έχει συνέπεια στις απόψεις του αυτό δεν έναι θετικό; Το αντίθετο δεν θα ήταν ανωριμότητα; Φαντάζομαι ο καθένας μας έχει αλλάξει απόψεις αρκετές φορές στη ζωή του, αλλά νομίζω ότι όσο μεγαλώνεις η συχνότητα μειώνεται.
φιλε μου το αν ακους συνεχεια μονο τον λιακοπουλο στο τελος θα καταντησουμε να λεμε μαλακιες.
αν ακους ολες τις πλευρες τοτε αν εχεις λογικη κρινεις.
αυτο το ατομο ειναι κολημενο με μια και μονο αποψη, να σου πω ενα παραδειγμα προσωπικο μενω νεα φιλαδελφεια και εχω σχεσεις με το μενιδι με ατομα απο το ποντιακο στοιχειο.
λοιπον αν κατσεις και μιλησεις με την μια πλευρα απο αυτους δηλαδη με τους αντιφρονουντες τις πρωην σοβιετικης ενωσης μιλαμε θα μισησεις και την μανα που σε γενησε, αν μιλησεις μονο με την αλλη πλευρα θα σου κανουν τον σταλιν καλυτερο και απο τον ιησου χριστο αν μιλησεις ταυτοχρονα και με τις δυο πλευρες θα δεις τα πραγματα διαφορετικα και οτι δεν ητανε ετσι οπως μας τα παρουσιαζει το ατομο ο λακης δηλαδη η αληθεια ειναι καπου στην μεση συνηπηρχε το καλο με το κακο και σε συναρτηση οτι εχω παει στην ρωσια 3 φορες με μια γκομενα που ειχα εχω κατασταλαξει ποια ητανε η πραγματικοτητα εκει και να σου πω την φυλαω για τον εαυτο μου δεν θα γινω ουτε υμνητης  του κομουνισμου εδω ουτε και επικριτης εδω ημαστε για τον χαβαλε και πως να κανουμε το καυλι μας να περνα καλυτερα
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Συμφωνώ. Δεν είπα ότι κατέχει την αλήθεια, είπα ότι κατέχει την αλήθεια του καλά
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Η συνέπεια λόγων και έργων είναι μεγάλη αρετή. Εδώ στο σιτε όμως μόνο τις απόψεις μπορειις να κρίνεις. Αν ένας ώριμος(σε ηλικία) άνθρωπος - στον ένα μήνα που παρακολουθώ - έχει συνέπεια στις απόψεις του αυτό δεν έναι θετικό; Το αντίθετο δεν θα ήταν ανωριμότητα; Φαντάζομαι ο καθένας μας έχει αλλάξει απόψεις αρκετές φορές στη ζωή του, αλλά νομίζω ότι όσο μεγαλώνεις η συχνότητα μειώνεται.

Συνέπεια λόγων και έργων; Πρέπει δηλαδή να περιμένουμε και την έμπρακτη εφαρμογή των διακηρύξεων του Λάκη (θάνατος σε όσους διαφωνούν μαζί του, αν και γιατρός, που σημαίνει οτι έδωσε τον όρκο του Ιπποκράτη) για να τον κρίνουμε;
Αν ο Λάκης κληθεί να σώσει ως γιατρός τη ζωή ενός τραυματισμένου αριστερού (απο τροχαίο, έστω), είσαι σίγουρος οτι θα το κάνει; Με βάση και μόνο τη συνέπεια των λόγων και των έργων του, που τόσο εκτιμάς.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Το πολύ - πολύ να δημιουργήσει διπλή προσωπικότητα.
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Κάποια σχόλια μόνο. Μπήκε το θρεντ στην 3η σελίδα και κανένας δεν έχει μπει στον κόπο να αιτιολογήσει γιατί το κείμενο που παραθέτει ο Λάκης λέει μαλακίες. Όλοι όμως είναι σίγουροι ότι λέει μαλακίες. Γιατί; Γιατί a priori ο Λάκης έχει μια ταμπέλα, οπότε ότι λέει είναι μαλακία.

Ας δούμε όμως γιατί ο συγγραφέας του κειμένου λέει μαλακίες.

1. Στίς χώρες του υπαρκτού σοσιαλισμού δεν υπήρχαν κρατήσεις υπέρ του κάθε εργαζόμενου ξεχωριστά. Υπήρχαν ασφαλιστικά ταμεία στα οποία συνεισέφερε το κράτος με κάποιο ποσό από τον ετήσιο προϋπολογισμό. Επίσης υπήρχε υποχρεωτική συνεισφορά από ορισμένες κρατικές επιχειρήσεις που παρουσίαζαν περίσευμα. Όπως γίνεται κατανοητό τα ταμεία αυτά δεν μπορούσαν να βεβαιώσουν πόσες κρατήσεις είχαν γίνει για κάθε εργαζόμενο και τι εδικαιούτο, γιατί απλούστατα δεν γίνονταν κρατήσεις.

Γι' αυτό και η δυσκολία που αναφέρεται να υπάρξουν συμφωνίες με τις χώρες αυτές για την μεταφορά των συνταξιοδοτικών δικαιωμάτων των πολιτικών προσφύγων στην Ελλάδα. Δεν υπήρχαν συνταξιοδοτικά δικαιώματα με την έννοια που υφίστανται στην Ελλάδα. Απλώς στην ΕΣΣΔ πχ, όταν κάποιος συμπλήρωνε τουλάχιστον 20 χρόνια εργασίας και ηλικία 60 για τους άνδρες και 55 για τις γυναίκες έπαιρνε πλήρη σύνταξη, ασχέτως μισθού και άλλων λεπτομερειών.

2. Την εποχή που αναφέρεται το κείμενο είχε αρχήσει στις χώρες του υπαρκτού σοσιαλισμού η κρίση του ασφαλιστικού συστήματος. Η οποία κορυφώθηκε στο τέλος της 10ετίας του 80 με τις μετταρυθμίσεις της περεστρόικας. Αν μπορούσαν λοιπόν να γλυτώσουν και να φορτώσουν τις συντάξεις στο ελληνικό ασφαλιστικό σύστημα θα το έκαναν, και σε κάποιο βαθμό το έκαναν.

3. Δεν είναι αλήθεια ότι συντάξιοδοτικά δικαιώματα προσφύγων απρ' όλα αυτά δεν μεταφέρθηκαν στην Ελλάδα. Ξέρω τουλάχιστον 2 περιπτώσεις τυχαία από κάποια αφιερώματα στην τηλεόραση, που ακόμα και σήμερα παίρνουν σύνταξη από Βουλγαρία.

4. Όλες οι μαρτυρίες και τα γράμματα στον Γιαρουζέλσκι προέρχονται από μέλη ή φίλους του τότε ΚΚΕ εσ. που κάνουν προπαγάνδα κατά του ΚΚΕ. ΜΠορεί να λένε αλήθεια, αλλά δεν είναι και οι πιό αξιόπιστοι.

5. Δεν υπάρχει η παραμικρή απόδειξη ότι τα λεφτά που δόθηκαν για το κτήριο του Περισσού προέρχονται από τα ασφαλιστικά ταμεία των πρώην κομμουνιστικών χωρών.

6. Δημιουργείται επίσης στο τέλος μια σύγχιση ανάμεσα στον νόμο που αναγνώρισε ως συντάξιμα τα χρόνια συμμετοχής στην εθνική αντίσταση, τα οποία προσμετρώνται στα άλλα εργάσιμα χρόνια και στη μεταφορά ασφαλιστικών δικαιωμάτων των επαναπατρισθέντων πολιτικών προσφύγων. Έτσι δεν είναι σαφές σε ποιές από τις δύο κατηγορίες ανήκουν οι 84.000 συνταξιούχοι.

7. Φυσικά το ασφαλιστικό σύστημα δεν άρχισε να καταρέει για αυτό το λόγο. Αν ήταν έτσι θα είχε σωθεί τα τελευταία χρόνια από τις απρόβλεπτες εισφορές των μεταναστών. Το ασφαλιστικό σύστημα καταρέει για τους λόγους που τα δημόσια ασφαλιστικά συστήματα καταρρέουν σε όλο τον κόσμο. Γιατί οι εισφορές των εργαζομένων συντηρούν έναν αδηφάγο κρατικό μηχανισμό.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Οχι, είτε θα τον σκότωνε και δεν θα το θυμόταν ως γιατρός, είτε θα τον θεράπευε και δεν θα το θυμόταν στο thread.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
7. Φυσικά το ασφαλιστικό σύστημα δεν άρχισε να καταρέει για αυτό το λόγο. Αν ήταν έτσι θα είχε σωθεί τα τελευταία χρόνια από τις απρόβλεπτες εισφορές των μεταναστών. Το ασφαλιστικό σύστημα καταρέει για τους λόγους που τα δημόσια ασφαλιστικά συστήματα καταρρέουν σε όλο τον κόσμο. Γιατί οι εισφορές των εργαζομένων συντηρούν έναν αδηφάγο κρατικό μηχανισμό.

Ακριβώς. Το κακό είναι όμως- παρότι και από τους Δημόσιους γυρνάει χρήμα στην Αγορά, λόγω της έλλειψης ντόπιας παραγωγής, απαγόρευσης μετά την Νομισματική Ένωση έκδοσης νέου χρήματος και κατα συρροή παρουσιάς ξένων αλυσίδων καi franchise o εθνικός πλούτος φεύγει δημιουργώντας ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα στα Ταμεία
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Σε κάθε περίπτωση όμως, θα ήταν γελοίος.

Τι σου 'χει κάνει ο άνθρωπος; Συζητώ από τότε που συνείδητοποίησα τον εαυτό μαυ με κάθε λογής ανθρώπους, με απόψεις από τραγελαφικές εώς φιλσοφημένες. Ίσως να μην έχω παρακολουθήσει καιρό τα προελεχθέντα.
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Τι σου 'χει κάνει ο άνθρωπος; Συζητώ από τότε που συνείδητοποίησα τον εαυτό μαυ με κάθε λογής ανθρώπους, με απόψεις από τραγελαφικές εώς φιλσοφημένες. Ίσως να μην έχω παρακολουθήσει καιρό τα προελεχθέντα.

Πέρα απο το να σταυροκοπιέμαι κάθε φορά διαβάζοντας τα παραληρήματά του (αν και δεν είμαι θρήσκος), τίποτα δεν μου έχει κάνει.
Εσύ τον χαρακτήρισες συνεπή φίλε μου, όχι εγώ. Αν ήταν έτσι, και ο Μπους συνεπέστατος είναι στη θηριωδία του!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom