Νέα

Πωληση κρανους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα anondinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 54
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
467
Πόντοι
36
Εγω που λες πριν 18 χρονια εξω απο το εργοστασιο του παπαδοπουλου , π.ραλλη και αγ.αννης ειχα ατυχημα με νταλικα 18 μετρων περασε το αρχιδι με κοκκινο και με παρεσυρε ευτυχως για μενα με το πλαι του γιατι αν με εβρισκε με τη μουρη θα με ειχε σιδερωσει ...........στην ασφαλτο.
Το κρανος που φοραγα ηταν της πλακας , χτυπησα στο ακρομπαρο του επικαθημενου με το κεφαλι και ευτυχως για μενα πεταχτηκα πισω , η μηχανη περασε απο κατω και βγηκε απο την αλλη...........να ειναι καλα οι γιατροι στο τζανειο που με ισιωσαν,το κεφαλι μου δεν επαθε τιποτα απλα ειχα καταγματα σε χερι και ποδια,το δε μουνοπανα εφυγε και ακομα τον ψαχνω.
ετσι αποφασισες να αγοραζεις πλεον κρανη της πουτσας.
Οκ.
Η βλακεια ειναι ανικητη.
Παραδινομαι.
 

maximos555

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
9.044
Like
0
Πόντοι
66
μεχρι κ 4.500.000 δεν λες?


:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Δεν ξερω ρε τυπε, δοξα τω Θεω δεν χρειαστηκε να ανακαλυψω την χρησιμοτητα του αλλα και μονο που το φοραω μαζι με γαντια μπουφαν, οχι απαραιτητα "στολη μοτοσυκλετιστη", αισθανομαι αλλη σιγουρια και ασφαλεια.

Ακομα και για αυτο που χρησιμοποιω.

URL]]
 
OP
OP
anondinos

anondinos

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2014
Μηνύματα
158
Like
0
Πόντοι
1
ετσι αποφασισες να αγοραζεις πλεον κρανη της πουτσας.
Οκ.
Η βλακεια ειναι ανικητη.
Παραδινομαι.

Δεν μπορω να μιλαω μαζι σου το προσπαθησα αλλα  δεν το εχεις , λυπαμαι, αν τωρα ειμαι βλακας δεν ξερω θα το ψαξω και θα σου πω παντως αν σε ενδιαφερει το κρανος που φοραω ειναι Κ Β C......αν ξερεις καταλαβαινεις τι σου λεω εκτος αν εισαι και συ βλακας σαν και μενα.

Αυτο σε μαυρο...............
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
467
Πόντοι
36
Δεν μπορω να μιλαω μαζι σου το προσπαθησα αλλα  δεν το εχεις , λυπαμαι, αν τωρα ειμαι βλακας δεν ξερω θα το ψαξω και θα σου πω παντως αν σε ενδιαφερει το κρανος που φοραω ειναι Κ Β C......αν ξερεις καταλαβαινεις τι σου λεω εκτος αν εισαι και συ βλακας σαν και μενα.

Αυτο σε μαυρο...............
η παναγια μαζι σου.
Υ.γ καλλιθεα στο υψος του βυνιου εχει κρανη με 20 ευρω.
Παρε απο εκει το επομενο.
 
OP
OP
anondinos

anondinos

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2014
Μηνύματα
158
Like
0
Πόντοι
1
η παναγια μαζι σου.
Υ.γ καλλιθεα στο υψος του βυνιου εχει κρανη με 20 ευρω.
Παρε απο εκει το επομενο.

εχεις  θεμα  να το κοιταξεις , και στο βυνιο δεν παω γιατι ειναι απατεωνας..........αν δεν το ξερεις να το θυμασαι
 

Γιάννης1

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
426
Like
2
Πόντοι
1
προτιμοτερο να τα διαθεσει στους γιατρους-νεκροθαφτες?

Για να έχει τέτοιο κράνος δεν έχει λεφτά. Αν παίρνει 500 ευρώ τον μήνα ή χειρότερα είναι άνεργος πες του τον τρόπο πως να αγοράσει κράνος αξίας 550 ευρώ.
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
467
Πόντοι
36
Για να έχει τέτοιο κράνος δεν έχει λεφτά. Αν παίρνει 500 ευρώ τον μήνα ή χειρότερα είναι άνεργος πες του τον τρόπο πως να αγοράσει κράνος αξίας 550 ευρώ.
φασουλι το φασουλι.
Τον ιδιο που χρησιμοποιησε για ν αγορασει μηχανη.
Πανε πακετο αυτα,δεν διαχωριζονται.
 

taz7

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2014
Μηνύματα
250
Κριτικές
1
Like
94
Πόντοι
1
Παίδες το κράνος δεν το φοράς για να γλιτώνεις τις κλήσεις, το φοράς για να γλιτώσεις το κεφάλι σου άμα γίνει η στραβή.
Με αυτό το σκεπτικό όσα και να δώσεις λίγα είναι. Κατανοητό ότι ένα καλό κράνος μπορεί να κοστίζει περισσότερο από τον μισθό κάποιου αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να προσπαθήσει να φτάσει όσο πιο ψιλά γίνεται, κόβοντας από άλλα λιγότερο σημαντικά. (και σε σχέση με το κεφάλι σου όλα είναι λιγότερο σημαντικά)
Καλά χιλιόμετρα να έχουμε
 

Επισκέπτης
το πουλησες το κρανος τελικα φιλε?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Παίδες το κράνος δεν το φοράς για να γλιτώνεις τις κλήσεις, το φοράς για να γλιτώσεις το κεφάλι σου άμα γίνει η στραβή.
Με αυτό το σκεπτικό όσα και να δώσεις λίγα είναι. Κατανοητό ότι ένα καλό κράνος μπορεί να κοστίζει περισσότερο από τον μισθό κάποιου αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να προσπαθήσει να φτάσει όσο πιο ψιλά γίνεται, κόβοντας από άλλα λιγότερο σημαντικά. (και σε σχέση με το κεφάλι σου όλα είναι λιγότερο σημαντικά)
Δεν πάει έτσι, φίλε.
Και επειδή έχω και απ' τα δυο (και Schuberth και ένα noname των 35 ευρώ) και είμαι ΣΙΓΟΥΡΑ πιο παλιός από σένα αυτά που θα σου πω σημείωσε τα, και μην παραπλανάς τον κόσμο.
Μερικά προσωπικά μου στοιχεία ακόμα:
-Έχω τρία (ναι, 3) μηχανάκια.
-Συνήθως ΔΕΝ φοράω κράνος.
-Ναι, το κράνος (το φτηνό) μου έχει σώσει το [δεν ξέρω τι, μάλλον το κρανίο όμως] όταν καρφώθηκα στην ευθεία και σταμάτησα σερνόμενος από το "γκουπ" που έκανε το κράνος όταν γκελάρισε στο πίσω ψαλίδι ενός ΙΧ που πήγαινε μπροστά μου. Μπήκα (χωρίς τη μηχανή) από κάτω του. Αυτό έγινε το 2007.
-Εγώ καταγδάρθηκα (να σου βάλω φωτογραφία?) αλλά δεν έσπασα τίποτα.
-Το (τότε) μηχανάκι (ένα 1.200) πήγε για πέταμα. Το έκανα δώρο στο μηχανικό μου για να καταλάβεις. Ήταν σε BBR (Broken Beyond Repair) κατάσταση. Το έκανε ανταλλακτικά γιατί παρά τη γενική καταστροφή, ο κινητήρας (και άλλα) δεν είχαν πάθει τίποτα.
-Ναι, έχω πληρώσει κλήσεις (και 20 μέρες άδεια-δίπλωμα) επειδή με έχουν πιάσει να μην φοράω κράνος.
-Ναι, έχω γλυτώσει και πολλές (επειδή τους ψήνω ότι δεν πρέπει να με γράψουν για κράνος) - δεν είναι όλοι οι μπάτσοι καθήκια.
-Το ένα από τα 3 μηχανάκι είναι Busa. Τελική, 300, όπως ίσως ξέρεις.

Το "φτηνό" κράνος δεν κάνει για πάνω από 150-160kmh. Ο αέρας σου παίρνει το κεφάλι, το τζάμι του κράνους κολλάει στη μύτη σου (είναι jet), ξεκουφαίνεσαι, ο λαιμός σου πιάνεται (αν πηγαίνεις μ' αυτό πολλή ώρα με πολλά χιλιόμετρα) από την κακή αεροδυναμική, τέτοια.
Οπότε για ταξείδι με το BUSA (που γίνεται σίγουρα με πάνω από 150 στο μεγαλύτερ μέρος του) φοράω το Shuberth των 600 ευρώ. Εκεί χρειάζεται, αλλά για τους λόγους που σου λέω, όχι για ασφάλεια.
Θέμα ασφαλείας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ούτε με το φτηνό.
Ο λόγος είναι απλός:
Αν γίνει η στραβή με 200km/h, όχι το Shuberth των 600 ευρώ δε σε σώζει, αλλά ούτε ο θεός ο ίδιος. Είναι να μη γίνει η στραβή. Γιατί το (οποιοδήποτε) κράνος έχει αντοχή πολλαπλάσια απ' το κόκκαλο του κρανίου σου, και αυτό που θα πάθεις είναι ότι θα σπάσει ο αυχένας σου, όχι το κρανίο σου. ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ "σπάσει" το κράνος.

Όταν λοιπόν κινούμαι κάθε μέρα μέσα στην πόλη (που δεν περνάω τα 60-70km/h), τι να το κάνω το κράνος των 600 ευρώ, να με προστατέψει από τι?

Σα να μου λες ότι πρέπει να αγοράσεις το ρολόϊ των 10.000 ευρώ που πάει 300 μέτρα βαθειά στη θάλασσα, όταν το μόνο που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσει είναι το μακροβούτι των 3 μέτρων βάθους.
Δεν έχουν νόημα τέτοιες υπερβολές.

 

Jonas_77

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2015
Μηνύματα
24
Κριτικές
8
Like
168
Πόντοι
280
Δεν πάει έτσι, φίλε.
Και επειδή έχω και απ' τα δυο (και Schuberth και ένα noname των 35 ευρώ) και είμαι ΣΙΓΟΥΡΑ πιο παλιός από σένα αυτά που θα σου πω σημείωσε τα, και μην παραπλανάς τον κόσμο.
Μερικά προσωπικά μου στοιχεία ακόμα:
-Έχω τρία (ναι, 3) μηχανάκια.
-Συνήθως ΔΕΝ φοράω κράνος.
-Ναι, το κράνος (το φτηνό) μου έχει σώσει το [δεν ξέρω τι, μάλλον το κρανίο όμως] όταν καρφώθηκα στην ευθεία και σταμάτησα σερνόμενος από το "γκουπ" που έκανε το κράνος όταν γκελάρισε στο πίσω ψαλίδι ενός ΙΧ που πήγαινε μπροστά μου. Μπήκα (χωρίς τη μηχανή) από κάτω του. Αυτό έγινε το 2007.
-Εγώ καταγδάρθηκα (να σου βάλω φωτογραφία?) αλλά δεν έσπασα τίποτα.
-Το (τότε) μηχανάκι (ένα 1.200) πήγε για πέταμα. Το έκανα δώρο στο μηχανικό μου για να καταλάβεις. Ήταν σε BBR (Broken Beyond Repair) κατάσταση. Το έκανε ανταλλακτικά γιατί παρά τη γενική καταστροφή, ο κινητήρας (και άλλα) δεν είχαν πάθει τίποτα.
-Ναι, έχω πληρώσει κλήσεις (και 20 μέρες άδεια-δίπλωμα) επειδή με έχουν πιάσει να μην φοράω κράνος.
-Ναι, έχω γλυτώσει και πολλές (επειδή τους ψήνω ότι δεν πρέπει να με γράψουν για κράνος) - δεν είναι όλοι οι μπάτσοι καθήκια.
-Το ένα από τα 3 μηχανάκι είναι Busa. Τελική, 300, όπως ίσως ξέρεις.

Το "φτηνό" κράνος δεν κάνει για πάνω από 150-160kmh. Ο αέρας σου παίρνει το κεφάλι, το τζάμι του κράνους κολλάει στη μύτη σου (είναι jet), ξεκουφαίνεσαι, ο λαιμός σου πιάνεται (αν πηγαίνεις μ' αυτό πολλή ώρα με πολλά χιλιόμετρα) από την κακή αεροδυναμική, τέτοια.
Οπότε για ταξείδι με το BUSA (που γίνεται σίγουρα με πάνω από 150 στο μεγαλύτερ μέρος του) φοράω το Shuberth των 600 ευρώ. Εκεί χρειάζεται, αλλά για τους λόγους που σου λέω, όχι για ασφάλεια.
Θέμα ασφαλείας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ούτε με το φτηνό.
Ο λόγος είναι απλός:
Αν γίνει η στραβή με 200km/h, όχι το Shuberth των 600 ευρώ δε σε σώζει, αλλά ούτε ο θεός ο ίδιος. Είναι να μη γίνει η στραβή. Γιατί το (οποιοδήποτε) κράνος έχει αντοχή πολλαπλάσια απ' το κόκκαλο του κρανίου σου, και αυτό που θα πάθεις είναι ότι θα σπάσει ο αυχένας σου, όχι το κρανίο σου. ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ "σπάσει" το κράνος.

Όταν λοιπόν κινούμαι κάθε μέρα μέσα στην πόλη (που δεν περνάω τα 60-70km/h), τι να το κάνω το κράνος των 600 ευρώ, να με προστατέψει από τι?

Σα να μου λες ότι πρέπει να αγοράσεις το ρολόϊ των 10.000 ευρώ που πάει 300 μέτρα βαθειά στη θάλασσα, όταν το μόνο που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσει είναι το μακροβούτι των 3 μέτρων βάθους.
Δεν έχουν νόημα τέτοιες υπερβολές.

Συμφωνω /  διαφωνώ

Κάποτε είχα 2 κράνοι
1 για κάθε μέρα μέσα στην πόλη και ενα "καλό"

Κάποια στιγμή το καθημερινό βγήκε off και "αναγκάστηκα" να φοράω το "καλό" γιατι απλά δεν έτυχε να πάω να πάρω κάτι αλλο προχειρο

Ομως απο τότε φοράω μόνο "καλά" κράνη καθημερινά και είμαι πάνω στο μηχανάκι κάθε μέρα ( πλήν των ημερών του συνεργείου - έχει περίοδο τότε- )

Η διαφορά σε θόρυβο βάρος ζύγισμα ζελατίνα μαξιλαράκια ιμάντα είναι απλά τεράστια και δεν συγκρίνεται.
Προτιμώ να αλλάζω κάθε χρόνο εντόσθια και να έχω το κεφάλι μου στην θεση του οταν κατεβαίνω. Ο αυχένας σου θα σε ευχαριστεί.
Οπως επισής εαν το busa έχει τελικά με το "καλό" κρανάκι το βούιζμα στα αυτιά σου μετά απο μια γρήγορη πάνω κάτω θα είναι μηδαμινό.

Τώρα απο θέμα ασφάλειας - δεν είχα την ατυχία να δοκιμάσω κάποιο πάντα την πλήρωναν μπουφάν και μποτες και η γκλαβα άθικτη.

Οσο για φτηνό - καλό νομίζω το παληκάρι πρέπει να ξανασκεφτεί τις αγορές του.

Ενα παλαιότερο shoei σε κάποιο stock μαγαζί θα βγεί πολύ οικονομικα
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Οπως επισής εαν το busa έχει τελικά με το "καλό" κρανάκι το βούιζμα στα αυτιά σου μετά απο μια γρήγορη πάνω κάτω θα είναι μηδαμινό.

Τι θέλεις να πεις με αυτή την πρόταση, δεν το καταλαβαίνω.
Αν θέλεις, γράψ'την κάπως διαφορετικά.
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.198
Κριτικές
35
Like
4.542
Πόντοι
2.046
Δεν πάει έτσι, φίλε.
Και επειδή έχω και απ' τα δυο (και Schuberth και ένα noname των 35 ευρώ) και είμαι ΣΙΓΟΥΡΑ πιο παλιός από σένα αυτά που θα σου πω σημείωσε τα, και μην παραπλανάς τον κόσμο.
Μερικά προσωπικά μου στοιχεία ακόμα:
-Έχω τρία (ναι, 3) μηχανάκια.
-Συνήθως ΔΕΝ φοράω κράνος.
-Ναι, το κράνος (το φτηνό) μου έχει σώσει το [δεν ξέρω τι, μάλλον το κρανίο όμως] όταν καρφώθηκα στην ευθεία και σταμάτησα σερνόμενος από το "γκουπ" που έκανε το κράνος όταν γκελάρισε στο πίσω ψαλίδι ενός ΙΧ που πήγαινε μπροστά μου. Μπήκα (χωρίς τη μηχανή) από κάτω του. Αυτό έγινε το 2007.
-Εγώ καταγδάρθηκα (να σου βάλω φωτογραφία?) αλλά δεν έσπασα τίποτα.
-Το (τότε) μηχανάκι (ένα 1.200) πήγε για πέταμα. Το έκανα δώρο στο μηχανικό μου για να καταλάβεις. Ήταν σε BBR (Broken Beyond Repair) κατάσταση. Το έκανε ανταλλακτικά γιατί παρά τη γενική καταστροφή, ο κινητήρας (και άλλα) δεν είχαν πάθει τίποτα.
-Ναι, έχω πληρώσει κλήσεις (και 20 μέρες άδεια-δίπλωμα) επειδή με έχουν πιάσει να μην φοράω κράνος.
-Ναι, έχω γλυτώσει και πολλές (επειδή τους ψήνω ότι δεν πρέπει να με γράψουν για κράνος) - δεν είναι όλοι οι μπάτσοι καθήκια.
-Το ένα από τα 3 μηχανάκι είναι Busa. Τελική, 300, όπως ίσως ξέρεις.

Το "φτηνό" κράνος δεν κάνει για πάνω από 150-160kmh. Ο αέρας σου παίρνει το κεφάλι, το τζάμι του κράνους κολλάει στη μύτη σου (είναι jet), ξεκουφαίνεσαι, ο λαιμός σου πιάνεται (αν πηγαίνεις μ' αυτό πολλή ώρα με πολλά χιλιόμετρα) από την κακή αεροδυναμική, τέτοια.
Οπότε για ταξείδι με το BUSA (που γίνεται σίγουρα με πάνω από 150 στο μεγαλύτερ μέρος του) φοράω το Shuberth των 600 ευρώ. Εκεί χρειάζεται, αλλά για τους λόγους που σου λέω, όχι για ασφάλεια.
Θέμα ασφαλείας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ούτε με το φτηνό.
Ο λόγος είναι απλός:
Αν γίνει η στραβή με 200km/h, όχι το Shuberth των 600 ευρώ δε σε σώζει, αλλά ούτε ο θεός ο ίδιος. Είναι να μη γίνει η στραβή. Γιατί το (οποιοδήποτε) κράνος έχει αντοχή πολλαπλάσια απ' το κόκκαλο του κρανίου σου, και αυτό που θα πάθεις είναι ότι θα σπάσει ο αυχένας σου, όχι το κρανίο σου. ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ "σπάσει" το κράνος.

Όταν λοιπόν κινούμαι κάθε μέρα μέσα στην πόλη (που δεν περνάω τα 60-70km/h), τι να το κάνω το κράνος των 600 ευρώ, να με προστατέψει από τι?

Σα να μου λες ότι πρέπει να αγοράσεις το ρολόϊ των 10.000 ευρώ που πάει 300 μέτρα βαθειά στη θάλασσα, όταν το μόνο που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσει είναι το μακροβούτι των 3 μέτρων βάθους.
Δεν έχουν νόημα τέτοιες υπερβολές.
Σωστοοοοοοοοοοος  :rockon: :rockon: :rockon:
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.198
Κριτικές
35
Like
4.542
Πόντοι
2.046
ετσι αποφασισες να αγοραζεις πλεον κρανη της πουτσας.
Οκ.
Η βλακεια ειναι ανικητη.
Παραδινομαι.
Τυπε για να παρεις ενα τοσο ακριβο κρανος θα πρεπει να εχεις πρωτον μεγαλη μηχανη και δευτερον να κανεις ταξιδια διαφορετικα ειναι αχρηστο τωρα αν εχεις ενα σκουτερ η ενα παπι για να κανεις τη δουλεια σου μεσα στην πολη κυριος τη να το κανεις κρανος 600 και 1000 ευρω ειναι εντελως αχρηστος ενα κρανακι 100-120 ευρω σου κανει μια χαρα τη δουλεια εγω εχω ενα Nova xfree που το πηρα apo 95 60 ευρω προσφορα απο stelpet kαι κανει μια χαρα τη δουλεια του ακομα και με μια ξαπλα που ειχα απο λαδια και εσκασα με το κεφαλι το κρανος εκανε τη δουλεια του τελεια το οτι εχει 60 και 100 ευρω δε σημαινει οτι ειναι με εκαψες απλα ειναι για αλλη κατηγορια μοτοσυκλετων
 

arxontas33

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2014
Μηνύματα
26
Like
4
Πόντοι
0
Δεν πάει έτσι, φίλε.
Και επειδή έχω και απ' τα δυο (και Schuberth και ένα noname των 35 ευρώ) και είμαι ΣΙΓΟΥΡΑ πιο παλιός από σένα αυτά που θα σου πω σημείωσε τα, και μην παραπλανάς τον κόσμο.
Μερικά προσωπικά μου στοιχεία ακόμα:
-Έχω τρία (ναι, 3) μηχανάκια.
-Συνήθως ΔΕΝ φοράω κράνος.
-Ναι, το κράνος (το φτηνό) μου έχει σώσει το [δεν ξέρω τι, μάλλον το κρανίο όμως] όταν καρφώθηκα στην ευθεία και σταμάτησα σερνόμενος από το "γκουπ" που έκανε το κράνος όταν γκελάρισε στο πίσω ψαλίδι ενός ΙΧ που πήγαινε μπροστά μου. Μπήκα (χωρίς τη μηχανή) από κάτω του. Αυτό έγινε το 2007.
-Εγώ καταγδάρθηκα (να σου βάλω φωτογραφία?) αλλά δεν έσπασα τίποτα.
-Το (τότε) μηχανάκι (ένα 1.200) πήγε για πέταμα. Το έκανα δώρο στο μηχανικό μου για να καταλάβεις. Ήταν σε BBR (Broken Beyond Repair) κατάσταση. Το έκανε ανταλλακτικά γιατί παρά τη γενική καταστροφή, ο κινητήρας (και άλλα) δεν είχαν πάθει τίποτα.
-Ναι, έχω πληρώσει κλήσεις (και 20 μέρες άδεια-δίπλωμα) επειδή με έχουν πιάσει να μην φοράω κράνος.
-Ναι, έχω γλυτώσει και πολλές (επειδή τους ψήνω ότι δεν πρέπει να με γράψουν για κράνος) - δεν είναι όλοι οι μπάτσοι καθήκια.
-Το ένα από τα 3 μηχανάκι είναι Busa. Τελική, 300, όπως ίσως ξέρεις.

Το "φτηνό" κράνος δεν κάνει για πάνω από 150-160kmh. Ο αέρας σου παίρνει το κεφάλι, το τζάμι του κράνους κολλάει στη μύτη σου (είναι jet), ξεκουφαίνεσαι, ο λαιμός σου πιάνεται (αν πηγαίνεις μ' αυτό πολλή ώρα με πολλά χιλιόμετρα) από την κακή αεροδυναμική, τέτοια.
Οπότε για ταξείδι με το BUSA (που γίνεται σίγουρα με πάνω από 150 στο μεγαλύτερ μέρος του) φοράω το Shuberth των 600 ευρώ. Εκεί χρειάζεται, αλλά για τους λόγους που σου λέω, όχι για ασφάλεια.
Θέμα ασφαλείας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ούτε με το φτηνό.
Ο λόγος είναι απλός:
Αν γίνει η στραβή με 200km/h, όχι το Shuberth των 600 ευρώ δε σε σώζει, αλλά ούτε ο θεός ο ίδιος. Είναι να μη γίνει η στραβή. Γιατί το (οποιοδήποτε) κράνος έχει αντοχή πολλαπλάσια απ' το κόκκαλο του κρανίου σου, και αυτό που θα πάθεις είναι ότι θα σπάσει ο αυχένας σου, όχι το κρανίο σου. ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ "σπάσει" το κράνος.

Όταν λοιπόν κινούμαι κάθε μέρα μέσα στην πόλη (που δεν περνάω τα 60-70km/h), τι να το κάνω το κράνος των 600 ευρώ, να με προστατέψει από τι?

Σα να μου λες ότι πρέπει να αγοράσεις το ρολόϊ των 10.000 ευρώ που πάει 300 μέτρα βαθειά στη θάλασσα, όταν το μόνο που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσει είναι το μακροβούτι των 3 μέτρων βάθους.
Δεν έχουν νόημα τέτοιες υπερβολές.

Τωρα τον κραζεις και εσυ οτι ειναι υπερβολικος για τα κρανη των 600 ευρο και δηλωνεις οτι παροτι χρονια μηχανοβιος, παροτι το κρανος σου εσωσε τη ζωη, κυκλοφορεις χωρις κρανος συνηθως !!!!!

Τα ακριβα κρανη εχουν διαφορα απο τα φτηνα ΚΑΙ στην ασφαλεια.. Κοιτα λιγο τα SHARP ratings. Ειναι οπως τα αυτοκινητα και η παθητικη τους ασφαλεια.. Απο την αλλη, τα περισσοτερα κρανη προσφερουν ενα μινιμυμ προστασιας το οποιο θεωρητικα για την πολη ειναι οκ..
Θεωρητικα παντα γιατι στην πολη παντως εγω βλεπω τα περισσοτερα καγκουριλικια και την πιο επινιδυνη οδηγηση απο τους 2κυκλιστες
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Τωρα τον κραζεις και εσυ οτι ειναι υπερβολικος για τα κρανη των 600 ευρο και δηλωνεις οτι παροτι χρονια μηχανοβιος, παροτι το κρανος σου εσωσε τη ζωη, κυκλοφορεις χωρις κρανος συνηθως !!!!!

Τα ακριβα κρανη εχουν διαφορα απο τα φτηνα ΚΑΙ στην ασφαλεια.. Κοιτα λιγο τα SHARP ratings. Ειναι οπως τα αυτοκινητα και η παθητικη τους ασφαλεια.. Απο την αλλη, τα περισσοτερα κρανη προσφερουν ενα μινιμυμ προστασιας το οποιο θεωρητικα για την πολη ειναι οκ..
Θεωρητικα παντα γιατι στην πολη παντως εγω βλεπω τα περισσοτερα καγκουριλικια και την πιο επινιδυνη οδηγηση απο τους 2κυκλιστες
Το τι κάνω εγώ με το κεφάλι μου είναι δικός μου λογαριασμός, και ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ να έρχεται ο πρώτος άσχετος (ο νομοθέτης δηλαδή) και να έχει την αξίωση να μου επιβάλλει τι θα κάνω μ' αυτό.
Είναι σα να βγάλουν νόμο που θα ορίζει αν επιτρέπεται ή όχι το ακα τσιμπου στο μπουρδέλο.
Είναι σα να βγάλουν νόμο που θα ορίζει αν θα πάω για μπάνιο ή για ορειβασία, όταν η θερμοκρασία το καλοκαίρι είναι πάνω ή κάτω από 32C.
Οι κανόνες στην κοινωνία έχουν νόημα όταν αφορούν τις σχέσεις των ανθρώπων μεταξύ τους, όχι την ατομικότητα.
Δυστυχώς, η κοινωνία μας (και συ μέσα σ' αυτήν) έχει ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ (γιατί δεν ξέρει να κρίνει) το μέχρι που η νομοθεσία πρέπει να επεμβαίνει στις ζωές μας, και εμένα δε μ' αρέσει αυτό.
Άν θέλω να αυτοκτονήσω (με ναρκωτικά, ή πέφτοντας απ' τη γέφυρα στο τραίνο) πρέπει να είμαι ελεύθερος να μπορώ να το κάνω.

Παρά αυτά όλα, ο λόγος που δεν φοράω (πάντα) κράνος δεν είναι η αντίδραση μου στο νόμο.
Είναι ότι διατηρώ την επιλογή να κρίνω ΕΓΩ το πότε το χρειάζομαι και πότε δεν χρειάζεται, και αυτό εφαρμόζω. Κρίνω, και αποφασίζω.
Δεν είμαι "δογματικός" να λέω (πάντα): "Είμαι κατά του κράνους". Αλλά ούτε και "Δίχως κράνος = πέθανες".

Αφορισμοί του τύπου "Το κράνος σώζει ζωές" μου θυμίζουν αυτά που έλεγε η γιαγιά μου, τύπου "Δυο ρόδες είναι αυτές, ένα χαλικάκι να βρεθεί μπροστά σου, πάει τελείωσες", ΔΕΝ Μ' ΑΡΕΣΟΥΝ, ΔΕΝ τους ασπάζομαι, και εξακολουθώ να κάνω του κεφαλιού μου.

Δυστυχώς, αυτή η επιβολή κανόνων που αδιαφορούν τελείως για το πόσο μεγάλο κομμάτι της ατομικότητας του καθενός μας καταργούν, γίνεται αποδεκτή από μεγάλο μέρος της κοινωνίας (όπως κι εσύ τώρα με αυτό που λες).

Στα υπόλοιπα που λες (περί παρεχόμενης ασφάλειας από ακριβό και φτηνό κράνος) διαφωνώ πλήρως.
Και το ακριβό κράνος χρειάζεται (και έγραψα πότε, και έχω και τέτοιο, και είπα και τους λόγους που χρειάζεται) αλλά:
1) Ο λόγος που χρειάζεται δεν είναι η ασφάλεια.
2) Δεν κάνει για όλες τις περιπτώσεις.
3) Δεν αξίζει να δώσεις τα λεφτά που σου ζητάνε αν δεν συναντάς στις διαδρομές σου (και με τη μηχανή που έχεις) περιπτώσεις που να σου χρειάζεται.

Δεν είμαστε γκόμενες, να "πρέπει" να παίρνουμε τσάντα Louis Vuitton, έτσι, επειδή "είναι καλύτερη".
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Να δώσω άλλο ένα παράδειγμα ηλίθιου νόμου:
Ο νόμος περί απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους.
Θεωρώ (και το εφαρμόζω) ότι αν υπάρχουν στο δημόσιο χώρο άτομα που ενοχλούνται απ' τον καπνό μου, δεν πρέπει να τους ενοχλώ. Και ΔΕΝ τους ενοχλώ, μη καπνίζοντας.
Αυτό όμως, δεν χρειάζεται να μου το πει κάποιος, ή να μου το επιβάλλει κάποιος με νόμο. Είναι αυτονόητη συμπεριφορά, και όλοι έτσι πρέπει να κάνουν. Και οι περισσότεροι (που καπνίζουν) έτσι κάνουν. Δεν θα ανάψεις τσιγάρο όταν στο διπλανό τραπέζει είναι οικογένεια με παιδάκια και μωρά.
Η ακόμα κι αν κάποιος σου πει (ευγενικά) "Σας παρακαλώ, με ενοχλεί".
Έχει κι αυτός δικαίωμα να περάσει καλά, και το δικό του δικαίωμα έρχεται ΠΡΩΤΟ, γιατί εγώ έχω το κουσούρι, όχι αυτός.

Όταν όλοι το καταλάβουν αυτό λοιπόν, και το εφαρμόζουν, ο νόμος είναι περιττός.
Το ίδιο και ο νόμος για το κράνος.
 

arxontas33

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2014
Μηνύματα
26
Like
4
Πόντοι
0
Το τι κάνω εγώ με το κεφάλι μου είναι δικός μου λογαριασμός, και ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ να έρχεται ο πρώτος άσχετος (ο νομοθέτης δηλαδή) και να έχει την αξίωση να μου επιβάλλει τι θα κάνω μ' αυτό.
Είναι σα να βγάλουν νόμο που θα ορίζει αν επιτρέπεται ή όχι το ακα τσιμπου στο μπουρδέλο.
Είναι σα να βγάλουν νόμο που θα ορίζει αν θα πάω για μπάνιο ή για ορειβασία, όταν η θερμοκρασία το καλοκαίρι είναι πάνω ή κάτω από 32C.
Οι κανόνες στην κοινωνία έχουν νόημα όταν αφορούν τις σχέσεις των ανθρώπων μεταξύ τους, όχι την ατομικότητα.
Δυστυχώς, η κοινωνία μας (και συ μέσα σ' αυτήν) έχει ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ (γιατί δεν ξέρει να κρίνει) το μέχρι που η νομοθεσία πρέπει να επεμβαίνει στις ζωές μας, και εμένα δε μ' αρέσει αυτό.
Άν θέλω να αυτοκτονήσω (με ναρκωτικά, ή πέφτοντας απ' τη γέφυρα στο τραίνο) πρέπει να είμαι ελεύθερος να μπορώ να το κάνω.

Παρά αυτά όλα, ο λόγος που δεν φοράω (πάντα) κράνος δεν είναι η αντίδραση μου στο νόμο.
Είναι ότι διατηρώ την επιλογή να κρίνω ΕΓΩ το πότε το χρειάζομαι και πότε δεν χρειάζεται, και αυτό εφαρμόζω. Κρίνω, και αποφασίζω.
Δεν είμαι "δογματικός" να λέω (πάντα): "Είμαι κατά του κράνους". Αλλά ούτε και "Δίχως κράνος = πέθανες".

Αφορισμοί του τύπου "Το κράνος σώζει ζωές" μου θυμίζουν αυτά που έλεγε η γιαγιά μου, τύπου "Δυο ρόδες είναι αυτές, ένα χαλικάκι να βρεθεί μπροστά σου, πάει τελείωσες", ΔΕΝ Μ' ΑΡΕΣΟΥΝ, ΔΕΝ τους ασπάζομαι, και εξακολουθώ να κάνω του κεφαλιού μου.

Δυστυχώς, αυτή η επιβολή κανόνων που αδιαφορούν τελείως για το πόσο μεγάλο κομμάτι της ατομικότητας του καθενός μας καταργούν, γίνεται αποδεκτή από μεγάλο μέρος της κοινωνίας (όπως κι εσύ τώρα με αυτό που λες).

Στα υπόλοιπα που λες (περί παρεχόμενης ασφάλειας από ακριβό και φτηνό κράνος) διαφωνώ πλήρως.
Και το ακριβό κράνος χρειάζεται (και έγραψα πότε, και έχω και τέτοιο, και είπα και τους λόγους που χρειάζεται) αλλά:
1) Ο λόγος που χρειάζεται δεν είναι η ασφάλεια.
2) Δεν κάνει για όλες τις περιπτώσεις.
3) Δεν αξίζει να δώσεις τα λεφτά που σου ζητάνε αν δεν συναντάς στις διαδρομές σου (και με τη μηχανή που έχεις) περιπτώσεις που να σου χρειάζεται.

Δεν είμαστε γκόμενες, να "πρέπει" να παίρνουμε τσάντα Louis Vuitton, έτσι, επειδή "είναι καλύτερη".

Καταρχην ποιος σου εγραψε για το νομο και την επιβολη κρανους και αναλωνεσαι στο να εξηγησεις αν ειναι ο νομος λογικος η παραλογος και αν καταργει προσωπικες ελευθεριες η οχι..
Γιαυτο εβαλα τα bold, γιατι εγραψες οτι δεν φορας κρανος, παρολο που σου εσωσε την ζωη το κρανος (συμφωνα παντα με τα δικα σου λεγομενα).. Δεν ειπα ποτε για το νομο, το νομοθετη και για ολα τα υπολοιπα. Επισης δεν εξεφρασα ποτε την αποψη μου για την νομοθεσια περι κρανους οποτε δεν κατανοω γιατι με εβαλες μεσα σε ολους αυτους που εχουμε αποδεχτει να μας οριζει τις ελευθεριες το κρανος κτλ. BTW εγω το κρανος το φοραω απο επιλογη... Οπως και την ζωνη στο αυτοκινητο (την οποια μαλιστα την φορουσα οταν το 90% του πληθυσμου την ειχε για αχρηστο αξεσουαρ, βλεπε 90's)

Κατα δευτερο: αν μπορουσες να προβλεψεις ποτε θα σου χρειαστει το κρανος (η αν οντως μπορεις να το κανεις τωρα) τοτε συμφωνω απολυτα μαζι σου.. Φορα το οταν θα χρειαστει και εγω μαζι σου. Σε καθε αλλη περιπτωση ομως, το λες οτι μπορω να κρινω ποτε το χρειαζομαι και ποτε δεν το χρειαζομαι, εγω προσωπικα δεν το καταλαβαινω.. Και στο περιπτερο στην γωνια να πας με παπι, ο μαλακας οδηγος/πεζος κτλ μπορει παντα να βρεθει στο δρομο σου. Και χωρις προστασια στο κεφαλι αυξανεις κατακορυφα τις πιθανοτητες τραυματισμου/θανατου (και φανταζομαι οτι το ξερεις αυτο χρονια ως μηχανοβιος).. Αρα κανεις δεν δεχεται τους αφορισμους, ιδιως οταν αυτοι δεν στηριζονται σε επιχειρηματα η μελετη/αναλυση (του τυπου ενα πετραδακι ριχνει ολα τα δικυκλα), το παραπανω ομως (υποβοηθουμο απο απειρες επιστημονικες/στατιστικες μελετες) δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια...

Επι του ερωτηματος (ακριβο κρανος vs φτηνο), μαλλον θα συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε :) και ειδικα στο τριτο (διαδρομες που κανεις και μηχανη που εχεις..)...
Θεωρητικα, υπαρχει διαφορα στην ασφαλεια (συμφωνα με επισημα τεστ οπως ειπα), αλλα anyway.. Ας παει καπου στην μεση, ουτε το no name, no rating, ουτε το shoei (για παραδειγμα) των 700.. Ενα 150ρι σου εξασφαλιζει αξιοπρεπη προστασια

BTW, πως θα σου φαινοταν ενα αναβατης πανω σε μια busa η τελος παντων ενα αλλο προικισμενο με ενα κρανος 50 Euro ? η χωρις κρανος ? Τουλαχιστον περιεργο... Γιατι και ο βουδας ο ιδιος να εισαι, καποια στιγμη θα σε γαργαλησει λιγο το χερακι σου παραπανω (γιαυτο την πηρες αλλωστε την busa) και θα σταματησεις να πηγαινεις με 40km/h .. ;)
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
bill kleon,

Δεν έχω λόγο να αντιπαρατίθεμαι μαζί σου.
Φόρα ότι θέλεις, όποτε θέλεις, για όποιο λόγο το φοράς (ή δεν το φοράς), εσύ αποφασίζεις.
Εγώ είπα πως το σκέφτομαι το πράμα (και τι κάνω με βάση αυτές τις σκέψεις).
Τσόνταρα και φιλολογία περί νόμων και καταναγκασμών.

Μπορείς να διαφωνείς σε όλα ή σε μερικά, ή και σε τίποτα.
Δεν έχουμε να μοιράσουμε κάτι.
Οπότε η συζήτηση δεν έχει νόημα να συνεχιστεί.
ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ να σε πείσω για κάτι.

Να είσαι καλά.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
πως θα σου φαινοταν ενα αναβατης πανω σε μια busa η τελος παντων ενα αλλο προικισμενο με ενα κρανος 50 Euro ? η χωρις κρανος ?

Μια απάντηση μόνο σ' αυτή την ερώτηση, γιατί μου άρεσε:

Θα μου φαινόταν σα να βλέπω τη Γιάννα Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη να πηγαίνει στη δεξίωση του προέδρου της δημοκρατίας με τσάντα αγορασμένη από τη λαϊκή.
Και πάλι όμως, στ' αρχίδια μου τι τσάντα κρατάει η κυρία.
Αυτό πρέπει να καταλάβεις.
Και να μην ασχολείσαι με το τι κάνει ο άλλος, αν το θέμα δεν σε αφορά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom