Νέα

Πόλεις κοντά στην Αθήνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 70
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.397
Κριτικές
2
Like
5.579
Πόντοι
2.356
Εγώ βασικά δεν έχω καταλάβει τον λόγο για τον οποίο θέλει ο αδερφός του φίλου νηματοθέτη να μετακομίσει εκτός Αθηνών. Σε μια εποχή που όλες οι επενδύσεις γίνονται μόνο στην Αττική και που οι περισσότερες εργασίες πελάτες κλπ. είναι Αθήνα για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να "επιλέξει" κάποια άλλη πόλη;
Μόνο αν κανείς έχει λυμένο το οικονομικό του μπορεί να το επιλέξει πάντως... Δεν είναι εύκολα να βρει κάποιος εργασία ή να στήσει δουλειά σε πόλεις όπως Μέγαρα ή Χαλκίδα που ανέφερε κάποιος φίλος ή Κόρινθο.

Εγώ, σε κάθε περίπτωση, για να απαντήσω στον νηματοθέτη, αν είχα την δυνατότητα να επιλέξω να μείνω εκτός Αθήνας θα επέλεγα το Ναύπλιο. Έχει τα πάντα, είναι σχετικά δίπλα με Αθήνα και έχεις πρόσβαση σε όλη τη Πελοπόννησο. Βέβαια έχει 2 ή 3 διόδια αν θυμάμαι καλά...
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
125
Like
136
Πόντοι
1
Εγώ βασικά δεν έχω καταλάβει τον λόγο για τον οποίο θέλει ο αδερφός του φίλου νηματοθέτη να μετακομίσει εκτός Αθηνών. Σε μια εποχή που όλες οι επενδύσεις γίνονται μόνο στην Αττική και που οι περισσότερες εργασίες πελάτες κλπ. είναι Αθήνα για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να "επιλέξει" κάποια άλλη πόλη;
Μόνο αν κανείς έχει λυμένο το οικονομικό του μπορεί να το επιλέξει πάντως... Δεν είναι εύκολα να βρει κάποιος εργασία ή να στήσει δουλειά σε πόλεις όπως Μέγαρα ή Χαλκίδα που ανέφερε κάποιος φίλος ή Κόρινθο.

Εγώ, σε κάθε περίπτωση, για να απαντήσω στον νηματοθέτη, αν είχα την δυνατότητα να επιλέξω να μείνω εκτός Αθήνας θα επέλεγα το Ναύπλιο. Έχει τα πάντα, είναι σχετικά δίπλα με Αθήνα και έχεις πρόσβαση σε όλη τη Πελοπόννησο. Βέβαια έχει 2 ή 3 διόδια αν θυμάμαι καλά...
Έχει οικογένεια για αυτό και θέλει τα παιδιά του να είναι σε ένα περιβάλλον επαρχίας και πιο ασφαλές.

Το Ναύπλιο που λες ειναι καλο, εχω κανει φαντάρος κέντρο εκεί, αλλά δυστυχώς είναι 1,5 ώρα από Αθήνα και οι άνθρωποι δεν θα έλεγα ότι είναι και ότι καλύτερο.

Καλά μη νομίζεις ότι και στην Αθήνα γίνεται χαμός από δουλειές. Κόστος ζωής στο θεό, ο μισθός δεν ανταποκρίνεται σε αυτό, τα ωράρια είναι στο θεό και η απατεωνιά εδρεύει.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.397
Κριτικές
2
Like
5.579
Πόντοι
2.356
Έχει οικογένεια για αυτό και θέλει τα παιδιά του να είναι σε ένα περιβάλλον επαρχίας και πιο ασφαλές.

Το Ναύπλιο που λες ειναι καλο, εχω κανει φαντάρος κέντρο εκεί, αλλά δυστυχώς είναι 1,5 ώρα από Αθήνα και οι άνθρωποι δεν θα έλεγα ότι είναι και ότι καλύτερο.

Καλά μη νομίζεις ότι και στην Αθήνα γίνεται χαμός από δουλειές. Κόστος ζωής στο θεό, ο μισθός δεν ανταποκρίνεται σε αυτό, τα ωράρια είναι στο θεό και η απατεωνιά εδρεύει.
Δεν κατάλαβα ωστόσο το βασικό: Με ποια δυνατότητα μπορεί να σηκωθεί και να φύγε από Αθηνα και μάλιστα να επιλεξει κιόλας;
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
125
Like
136
Πόντοι
1
Δεν κατάλαβα ωστόσο το βασικό: Με ποια δυνατότητα μπορεί να σηκωθεί και να φύγε από Αθηνα και μάλιστα να επιλεξει κιόλας;
Ελεύθερος επαγγελματίας είναι, σε ενα τομέα που έχει δουλειά όπου και να πάει
 

Arxontas tou skotous

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Ιουν 2022
Μηνύματα
582
Κριτικές
30
Like
3.811
Πόντοι
2.836
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να θέλει να φύγει από Αθήνα ειδικά αν έχει δικό του σπίτι σε καλή περιοχή δική του επιχείρηση ή πολύ καλό μισθό για τα σημερινά δεδομένα.
Ξέρω πολλούς που το πρώτο πράγμα που έκαναν όταν πήγαν Αθήνα προ κρίσης ήταν να αγοράσουν σπίτι.Τωρα πολύ δύσκολο αυτό.

Πόλλοι θεωρούν την Αθήνα τον παράδεισο της Ελλάδας κ την επαρχία την κόλαση του Δάντη!!!
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
125
Like
136
Πόντοι
1
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να θέλει να φύγει από Αθήνα ειδικά αν έχει δικό του σπίτι σε καλή περιοχή δική του επιχείρηση ή πολύ καλό μισθό για τα σημερινά δεδομένα.
Ξέρω πολλούς που το πρώτο πράγμα που έκαναν όταν πήγαν Αθήνα προ κρίσης ήταν να αγοράσουν σπίτι.Τωρα πολύ δύσκολο αυτό.

Πόλλοι θεωρούν την Αθήνα τον παράδεισο της Ελλάδας κ την επαρχία την κόλαση του Δάντη!!!
δικό του σπίτι δεν έχει, ενοίκιο μένει από γνωστό μας.

Αλλά πέρα από αυτά που αναφέρεις. Μπορεί κάποιος να θέλει να μείνει σε μια περιοχή κοντά στην Αθήνα να είναι μια ωρα και παράλληλα ν αμένει σε μια επαρχία με ποιοτητα ζωής για αυτόν και την οικογενειά του.

Πχ Χαλκίδα. Βέβαια επειδή η Αθήνα έχει φοβερό κλίμα και κοιμάσαι σαν άνθρωπος δεν ξερω στη Χαλκίδα πως είναι
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.457
Κριτικές
16
Like
13.661
Πόντοι
6.515
1 ωρα απο χαλκιδα σε ωρα αιχμης και με βροχη μονο αν εχεις ελικοπτερο :confused:
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.880
Like
2.948
Πόντοι
456
Μια χαρά περιοχή είναι η Ηλιούπολη..γιατί θέλει να φύγει από εκεί και να παει επαρχία?και εγώ νόμιζα ότι μένει τίποτα..Πατήσια Σεπόλια και κυψέλη..
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εγώ βασικά δεν έχω καταλάβει τον λόγο για τον οποίο θέλει ο αδερφός του φίλου νηματοθέτη να μετακομίσει εκτός Αθηνών. Σε μια εποχή που όλες οι επενδύσεις γίνονται μόνο στην Αττική και που οι περισσότερες εργασίες πελάτες κλπ. είναι Αθήνα για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να "επιλέξει" κάποια άλλη πόλη;
Μόνο αν κανείς έχει λυμένο το οικονομικό του μπορεί να το επιλέξει πάντως... Δεν είναι εύκολα να βρει κάποιος εργασία ή να στήσει δουλειά σε πόλεις όπως Μέγαρα ή Χαλκίδα που ανέφερε κάποιος φίλος ή Κόρινθο.

Εγώ, σε κάθε περίπτωση, για να απαντήσω στον νηματοθέτη, αν είχα την δυνατότητα να επιλέξω να μείνω εκτός Αθήνας θα επέλεγα το Ναύπλιο. Έχει τα πάντα, είναι σχετικά δίπλα με Αθήνα και έχεις πρόσβαση σε όλη τη Πελοπόννησο. Βέβαια έχει 2 ή 3 διόδια αν θυμάμαι καλά...
Το Ναύπλιο είναι εντελώς χωριό..δεν το λες και πολη
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.246
Like
1.114
Πόντοι
216
Έχει οικογένεια για αυτό και θέλει τα παιδιά του να είναι σε ένα περιβάλλον επαρχίας και πιο ασφαλές.

Το Ναύπλιο που λες ειναι καλο, εχω κανει φαντάρος κέντρο εκεί, αλλά δυστυχώς είναι 1,5 ώρα από Αθήνα και οι άνθρωποι δεν θα έλεγα ότι είναι και ότι καλύτερο.

Καλά μη νομίζεις ότι και στην Αθήνα γίνεται χαμός από δουλειές. Κόστος ζωής στο θεό, ο μισθός δεν ανταποκρίνεται σε αυτό, τα ωράρια είναι στο θεό και η απατεωνιά εδρεύει.
Και γιατί να τραβιέται σε άλλο νομό, μακριά από όσα προσφέρει η Αθήνα, μακριά από νοσοκομεία κλπ;
Καπανδρίτι, Ωρωπός, Μαραθώνας, Αφίδνες ή Ραφήνα, Διώνη, Νέα Μάκρη.
Εξοχή, βουνό ή θάλασσα, ό,τι διαλέξεις και 45' έως 1 ώρα από το κέντρο.
Ενοίκιο χαμηλό θα βρει με ελάχιστο ψάξιμο.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
125
Like
136
Πόντοι
1
Και γιατί να τραβιέται σε άλλο νομό, μακριά από όσα προσφέρει η Αθήνα, μακριά από νοσοκομεία κλπ;
Καπανδρίτι, Ωρωπός, Μαραθώνας, Αφίδνες ή Ραφήνα, Διώνη, Νέα Μάκρη.
Εξοχή, βουνό ή θάλασσα, ό,τι διαλέξεις και 45' έως 1 ώρα από το κέντρο.
Ενοίκιο χαμηλό θα βρει με ελάχιστο ψάξιμο.
Ρε Μαν για να πάει Νέα Μάκρη στην Αθήνα έστω 3ημερο έχει δρομολόγιο με λεωφορείο? Πόση ώρα θα κάνει?
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.246
Like
1.114
Πόντοι
216

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.960
Κριτικές
15
Like
11.773
Πόντοι
3.846
Κλίμα έχει καλό? Όπως της Αθήνας?
Τι κόλλημα έχεις με το κλίμα της Αθήνας;
Τι είναι τόσο σπέσιαλ που το έχεις ρωτήσει 3-4 φορές;
Έχει θέμα ο αδερφός σου με τον ύπνο;
Δηλαδή μόνο το κλίμα του λείπει από την Αθήνα; Δεν υπήρχε θέμα με φασαρία από παιδιά, μηχανάκια, γείτονες, κατασκευές κλπ
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
125
Like
136
Πόντοι
1
Τι κόλλημα έχεις με το κλίμα της Αθήνας;
Τι είναι τόσο σπέσιαλ που το έχεις ρωτήσει 3-4 φορές;
Έχει θέμα ο αδερφός σου με τον ύπνο;
Δηλαδή μόνο το κλίμα του λείπει από την Αθήνα; Δεν υπήρχε θέμα με φασαρία από παιδιά, μηχανάκια, γείτονες, κατασκευές κλπ
Έχει θέμα με την υγρασία, και το κλίμα της Αθήνας τον ξεκουράζει στον ύπνο. Δεν κάνω πλάκα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Όπως βλέπω εδώ: Κτελ Αττικής
έχει συνέχεια λεωφορείο. Αφήνει και σε στάση μετρό.
Το θέμα είναι πόση ώρα κάνει το λεωφορείο. Κάνα 45λεπτο?
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.246
Like
1.114
Πόντοι
216
Το θέμα είναι πόση ώρα κάνει το λεωφορείο. Κάνα 45λεπτο?
Δεν γνωρίζω ακριβώς. Αλλά πόσο να κάνει πια; Καμιά ώρα;
Με ένα τηλέφωνο αύριο το πρωί πάντως, λύνεται η απορία.
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.742
Like
6.752
Πόντοι
1.056
Καλησπέρα

Ο αδερφός μου θέλει να μετακομίσει σε πόλεις που βρίσκονται κοντά στην Αθήνα, δηλαδή πχ απόσταση 1 ώρα με λεωφορείο. Εγώ μόνο τη Χαλκίδα γνωρίζω. Ξέρετε εσείς άλλες πόλεις που να είναι μια ώρα σε απόσταση από την Αθήνα? Παρακαλώ μη μου πείτε τη Θήβα, είναι η χειρότερη πόλη της Ελλάδος
γιατι ειναι η χειροτερη?
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
125
Like
136
Πόντοι
1
γιατι ειναι η χειροτερη?
Άνθρωποι, υποδομες
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εγω θα ελεγα ελευσινα,ειναι κοντα στην Αθήνα βρίσκεσαι κοντα σε θάλασσα και εχει τα πάντα.
Παω συχνά και μου αρεσει ολη η φάση απλα δεν ακούγεται σαν πολη γιατι την καπελωνει η Αθήνα.
Ωραία πόλη. Φοβερές και προσεγγισιμεα γυναίκες, αλλά έχει υγρασία αρκετή
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.742
Like
6.752
Πόντοι
1.056
Έχει θέμα με την υγρασία, και το κλίμα της Αθήνας τον ξεκουράζει στον ύπνο. Δεν κάνω πλάκα
εγω περσυ που πηγα νεα περαμο για να αγορασω ενα αμαξι που βρηκα, εμεινα σε παραθαλασσιο ξενοδοχειο (γιατι δεν ειχε τελειωσει η χαρτουρα και ολα τα συναφη), και δε μπορουσα να κοιμηθω με τιποτα. ανοιγα μπαλκονοπορτα, κρυο. εβαζα θερμανση στο ac, ζεστενομουν. ειχα τυχει και σε 24 ωρη ασταματητη καταιγιδα (οποιος θυμαται). εφυγα απτα 1000 μετρα υψομετρο και πηγα στο μονοψηφιο με υγρασια... μαλλον ο αδερφος σου εχει αλλο συστημα στον οργανισμο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom